ŠTÍTEK: epilepsie

Ilustrační foto.
Život autistů je jako život na cizí planetě, v jiné kultuře. Někdy se autismus dá diagnostikovat v již velmi raném věku, a to před třetím rokem dítěte. Pro každého rodiče je velkou neznámou, jak se svým dítětem komunikovat a zda vůbec může proniknout do jeho světa. Velkou pomocí se překvapivě ukazuje asistenční pes, který si s dítětem vytváří důvěrný, a tím ozdravný vztah.

Autistickému dítěti může být pomocníkem a přítelem i pes

Zdraví
Ilustrační foto.
Léčení epilepsie je v Česku dlouhodobě na velmi slušné úrovni, scházejí ale sociální pracovníci, kteří by byli schopni poskytnout pacientům dostatek informací, trpělivě jim vše vysvětlovat a vzdělávat je a současně je zbavit obav a dát jim i nezbytnou psychickou podporu, řekla neuroložka Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová. Epilepsie je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí zhruba 100.000 Češek a Čechů.

Léčba epilepsie je v Česku kvalitní, scházejí sociální pracovníci

Zdraví
Ilustrační foto.
Praha – Léčení epilepsie je v Česku dlouhodobě na velmi slušné úrovni, scházejí ale sociální pracovníci, kteří by byli schopni poskytnout pacientům dostatek informací, trpělivě jim vše vysvětlovat a vzdělávat je a současně je zbavit obav a dát jim i nezbytnou psychickou podporu, řekla neuroložka Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová. Epilepsie je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí zhruba 100.000 Češek a Čechů.

Léčba epilepsie je v Česku kvalitní, scházejí sociální pracovníci

Česko
Ilustrační foto.
Hradec Králové – Jakub Řehoř je pětiletý chlapec, který se narodil o dva měsíce dříve než jeho dvojče. To by samo o sobě nebylo tak zvláštní. Jenže Kubíček, jak mu všichni říkají, prodělal dva týdny po porodu rozsáhlé krvácení do mozku, které znamenalo nejen vážně životní ohrožení.

S pomocí je stav nemocného Kubíčka o poznání lepší

Hradecko
Ilustrační foto.
Padoucnice, svatá nemoc či morbus divinus. Epilepsie, která byla dříve považována za boží trest, zůstává i dnes opředena řadou mýtů – třeba že je dědičná, že s sebou nese mentální zaostalost nebo že je nemocnému při záchvatu potřeba dát dřevo mezi zuby. A ještě před nedávnem bylo na denním pořádku, že člověka se záchvatem lidé na ulici obcházeli v domnění, že jde o opilce.

Příčiny epilepsie? Přidušení při porodu vystřídaly nehody

Zdraví
Ilustrační foto.
Praha – Padoucnice, svatá nemoc či morbus divinus. Epilepsie, která byla dříve považována za boží trest, zůstává i dnes opředena řadou mýtů – třeba že je dědičná, že s sebou nese mentální zaostalost nebo že je nemocnému při záchvatu potřeba dát dřevo mezi zuby. A ještě před nedávnem bylo na denním pořádku, že člověka se záchvatem lidé na ulici obcházeli v domnění, že jde o opilce.

Příčiny epilepsie? Přidušení při porodu vystřídaly nehody

Česko
Primář neurologie v příbramské nemocnici Jaroslav Korsa.
Epilepsie má jednu z nejdelších a nejzapletenějších historií vůbec. Někdy se lidé trpící epilepsií považovali za posedlé ďáblem, jindy zase za osvícené. Současná medicína však pokročila natolik, že se můžeme s jistotou dozvědět, jak toto onemocnění vzniká, jak ho poznáme a čím se dá léčit. Na tyto a další otázky odpovídá primář neurologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram Jaroslav Korsa.

Epileptický záchvat: Zasouvání věcí do úst může poranit nemocného i zachránce

Zdraví
Primář neurologie v příbramské nemocnici Jaroslav Korsa.
Příbram /ROZHOVOR/ – Epilepsie má jednu z nejdelších a nejzapletenějších historií vůbec. Někdy se lidé trpící epilepsií považovali za posedlé ďáblem, jindy zase za osvícené. Současná medicína však pokročila natolik, že se můžeme s jistotou dozvědět, jak toto onemocnění vzniká, jak ho poznáme a čím se dá léčit. Na tyto a další otázky odpovídá primář neurologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram Jaroslav Korsa.

Zasouvání věcí do úst při záchvatu může poranit nemocného i zachránce

Příbramsko
Bílá laboratorní myš. Ilustrační foto.
Praha - Fyziologický ústav Akademie věd dnes představil nový přístroj, který umožní sledovat tkáně či růst nádorů v těle laboratorních myší a krys. Vědci tak získají poznatky o řadě nemocí, například diabetu, metabolických poruchách či epilepsii, řekl František Vyskočil z ústavu. Přístroj za 11 milionů korun byl z velké části hrazen z EU, vyšetřovací metody jsou pro zvířata bezbolestné.

Nový přístroj umožní u laboratorních myší sledovat vývoj nemocí

Česko
Ilustrační foto
Praha - Migranti s dlouhodobým pobytem v ČR musejí uzavírat zdravotní pojistky u komerčních pojišťoven, ze systému veřejného zdravotního pojištění jsou vyloučeni. Komerční pojistky ale kryjí jen část péče a mají řadu výluk. Nehradí třeba léčbu cukrovky, epilepsie či psychiatrických nemocí.

Migranti chtějí k zdravotním pojišťovnám, nyní jsou u komerčních

Česko
Výrobky chráněné dílny na výstavě jsou prodejné.
Kyjov – Plné barev jsou výrobky chráněné dílny Lidumila z Uherského Hradiště, které jsou nyní k vidění ve Vlastivědném muzeu v Kyjově. Některé výrobky prodejní výstavy už bylo třeba doplnit, protože lidé je vykoupili. Výstava ukazuje vše, v dílně neslyšící, nevidomí či lidé trpící epilepsií vyrábějí: polštářky, chňapky, podložky pod hrnce, rychlozavinovačky nebo nástěnné kapsáře.
6 fotografií

OBRAZEM: Polštářky v muzeu jsou plné barev

Hodonínsko
Téměř třicet pytlů s víčky od PET lahví nasbírali lidé v Kraslicích. Iniciátoři sbírky si je převzali v mateřském klubu Šnek za účasti zástupců škol a mateřinek.
Kraslice - Tuny víček od PET lahví nashromáždili lidé v Karlovarském kraji pro nemocnou Lucinku z Hlušovic na Olomoucku, která trpí řadou nemocí a potřebuje speciální péči. Například Mateřský klub Šnek v Kraslicích na Sokolovsku předal takřka třicet plných pytlů s víčky iniciátorce sbírky v regionu Haně Dobré.

Lidé nashromáždili pro Lucinku tuny víček, sbírka pokračuje

Karlovarský kraj
Schodolez dokáže vynést vozíčkáře po schodech, ale jen s pomocí asistenta. Pomalu, ale jistě se nechala vynést po schodech Lenka Čábelová z PricewaterhouseCoopers.
Prachatice - Krutý osud připravil Máje Bártové z Prachatic (13) těžký úděl – předčasné narození a dětskou mozkovou obrnu s lehkým mentálním postižením. „Přidala se epilepsie," řekla na úvod maminka Lenka.

Mája potřebuje vaši pomoc

Z okolí
Ilustrační foto
Brno - Máslové lízátko, k tomu vajíčko nebo slanina ve tvaru zvířete. I tak bude pravděpodobně vypadat jídelníček dvouleté Viktorie. Dítě trpí epilepsií, která odolává lékům. Má jedinou možnost, jak zmírnit časté záchvaty. Speciální ketogenní dietu, kterou včera představili lékaři Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice v Brně.

Epilepsii léčí lékaři v Brně lízátkem z másla i slaninou

Jihomoravský kraj
Ilustrační foto
Brno - Máslové lízátko, k tomu vajíčko nebo slanina ve tvaru zvířete. I tak bude pravděpodobně vypadat jídelníček dvouleté Viktorie. Dítě trpí epilepsií, která odolává lékům. Má jedinou možnost, jak zmírnit časté záchvaty. Speciální ketogenní dietu, kterou včera představili lékaři Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice v Brně.

Epilepsii léčí lékaři lízátkem z másla i slaninou

Brněnsko
Ilustrační foto
Brno – Lékaři z Fakultní nemocnice Brno zavádějí léčbu dětské epilepsie pomocí speciální ketogenní diety. Jídelníček je postavený na vysokém příjmu tuků, normálním příjmu bílkovin a velmi nízkém příjmu cukrů. Díky jídlu se změní vnitřní prostředí pacientova organismu, což potlačí epileptické záchvaty. Dieta je vhodná hlavně pro děti, kterým nepomáhají léky. Takových je asi 30 až 40 procent, uvedla primářka neurologické kliniky Hana Ošlejšková.

Dětská epilepsie? Lékaři v Brně ji léčí pomocí diety

Zdraví
Lucinka je postižená od narození. Její matka Jana Petráková pořádá sbírku víček od PET lahví, aby pokryla náklady spojené s léčbou své dcery.
Sokolovsko - Vlnu solidarity v celém Karlovarském kraji vzbudil příběh rodiny roční Lucinky z Hlušovic na Olomoucku, která od narození trpí vážnými zdravotními problémy a na její nákladnou léčbu nemají její rodiče peníze. Lidé začali hromadně sbírat víčka od PET lahví a z jejich následného prodeje se bude léčba hradit.

Příběh nemocné Lucinky zvedl v kraji vlnu solidarity

Karlovarský kraj
Ilustrační foto
Cheb - Chebané sbírají pro roční holčičku víčka od PET lahví, která její rodina využije na léčbu. Reportáž největší české komerční televize o roční Lucince z Olomoucka, která má od narození mnoho zdravotních problémů, upoutala celou republiku, Chebsko nevyjímaje.

Osud Lucinky není Chebským lhostejný

Karlovarský kraj