ŠTÍTEK: Evropa

Miloslav Brožek.
/EXPERT DENÍKU/ Fotbalový expert Deníku Miloslav Brožek se ohlédl za nedělním večerním finále evropského šampionátu v Německu mezi Španělskem a Anglií, které skončilo výhrou výběru z Pyrenejského poloostrova 2:1. „Zaslouženě,“ prohlásil Miloslav Brožek. Kdo ho na Euru zaujal, kdo naopak zklamal a jak hodnotí počínání Čechů?

Brožek: Španělé odkryli novou dimenzi. Kdo nadchl, komu to nešlo a co Češi?

Fotbal
Zápas Česka s Portugalskem pískal italský rozhodčí.
Evropa se přesně po měsíci rozloučila s parádním fotbalovým šampionátem, který v Německu napsal řadu fantastických příběhů. Mezi těmi neveselými nechybí ani český smutek po vyřazení ve skupině. Nejsou to ale jen Češi, kdo bude vzpomínat na Euro s hořkým pocitem, do osudu některých zápasů se výrazně zapsali i rozhodčí a jejich chyby, z čehož se ve fotbalu pomalu ale jistě stal kolorit.

Neodpískaný roh, česká křivda i sporné penalty. Euru se nevyhnuly chyby sudích

Zajímavosti z fotbalu
Prodejna Action. Ilustrační foto
Action, evropský diskontní řetězec s nepotravinovým zbožím, otevřel minulý týden svou další prodejnu, tentokrát v České Třebové, což z ní činí celkem 71. prodejnu Action v České republice. Je však teprve třetí v Pardubickém kraji, po Pardubicích a Chrudimi. Obchod se nachází v ulici Doktora Edvarda Beneše.

Action otevřel prodejnu v České Třebové, je první na Orlickoústecku

Orlicko
Lept zobrazující inkviziční mučení. Titulek zní: „Dva staří kněží předvádějí použití mučení pod dohledem inkvizice.“
Před 190 lety byla zrušena španělská inkvizice. Tato právní instituce pod taktovkou španělských králů, která se oficiálně měla vypořádat s kacířstvím, je často vnímána jako synonymum drsného mučení. Španělští inkvizitoři si rukavičky rozhodně nebrali a svět „obohatili“ o několik nových mučicích nástrojů a způsobů tortury. Činy španělské inkvizice také obklopuje řada mýtů. 
16 fotografií

Brutální metody španělské inkvizice: Mučení všeho druhu chtěl zarazit i papež

Historie
Španělé se stali mistry Evropy
Fotbalisté Španělska porazili ve finále mistrovství Evropy Anglii 2:1 a získali rekordní čtvrtý titul. Hrdinou utkání v Berlíně se stal střídající Mikel Oyarzabal, který v 86. minutě vstřelil vítězný gól. Anglie padla ve finále podruhé v řadě a dál čeká na premiérový titul z Eura. Zatím jediné velké zlato získala na domácím mistrovství světa v roce 1966.
5 fotografií

Španělé jsou mistry Evropy, získali rekordní titul. Anglie ztratila další finále

Fotbal
Obálka knihy Pernštejnové v evropských dějinách
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice. 

Recenze knihy: Pernštejnové v evropských dějinách

Čtenář reportér
Baník Ostrava – Banská Bystrica 3:1 (příprava ve Frenštátě – 13. 7. 2024).
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fotbalisté Baníku Ostrava se v posledním utkání přípravy konečně dočkali vítězství! V generálce na novou sezonu porazili v sobotu ve Frenštátě pod Radhoštěm v rámci oslav 100 let tamního klubu Banskou Bystricu 3:1. O góly Slezanů do sítě sedmého celku uplynulého ročníku nejvyšší slovenské soutěže se postarali útočníci Jiří Klíma, Filip Kubala a Quadri Adediran. „Jsem spokojený,“ řekl kouč FCB Pavel Hapal.
58 fotografií

Baník zvládl generálku, Hapal mluvil o Letáčkovi i Evropě. Co jednička v brance?

Fotbal
Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.
Rok 2025 bude začátkem našeho konce. Alespoň tak to předpověla Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně. Svými předpověďmi, z nichž některé se naplnily s až děsivou přesností, dokáže překvapovat i tři desítky let let po své smrti. Lidstvo a svět v podobě, jak ho dnes známe, by podle Baby Vangy měly zaniknout až za dlouho. Nicméně začátek událostí, které nakonec vyvrcholí naší zkázou, ale začne podle jasnovidky už příští rok konfliktem v Evropě a zničí obyvatelstvo kontinentu.
5 fotografií

Z předpovědi Baby Vangy na příští rok mrazí: Je to začátek konce našeho světa

Společnost
K ochlazení mohou během horkých letních dnů v ulicích měst posloužit třeba vodní prvky.
Česká města se mohou inspirovat v boji s teplem v jižní Evropě, například v Barceloně, která má efektivní plány a je lépe přizpůsobená na vysoké teploty. Město má například více než dvě stovky takzvaných klimatických útočišť v prostorách veřejně dostupných muzeí, galerií, úřadů a knihoven, které poskytují pitnou vodu, klimatizaci a informační servis. Uvedla to výzkumná pracovnice Katarína Svitková z Institutu pro Evropskou politiku. Česku podle ní naopak chybí akční plány a s horkem bojuje na poslední chvíli. Připravenost na tropické dny je ale důležitá pro ochranu obyvatelstva, především seniorů a malých dětí, pro které jsou tyto letní dny nejnáročnější.

Jak bojovat s horkem? Expertka: Česku chybí plán, inspirovat může jižní Evropa

Česko
V TYMY se otevřela okna do Evropy.
Poslední akcí v letošním školním roce v SVČ TYMY byla akce „Okna do Evropy“. Tuto akci jsme uspořádali ve spolupráci se 6.A z 1.ZŠ Holešov. Děti byly rozděleny do 5 skupin. Každá skupina si vybrala jeden stát EU. O každém z vybraných států se děti snažily získat co nejvíce informací, které pak vzájemně prezentovaly. 
3 fotografie

V TYMY se otevřela okna do Evropy

Čtenář reportér
Christian Bishop (s míčem), nová posila basketbalistů Nymburka.
První zahraniční posilou pro basketbalisty Nymburka je pivot Christian Bishop. Čtyřiadvacetiletý Američan přichází z kyperského klubu AEK Larnaka, kde ukazoval svou velkou atletičnost a bavil fanoušky častými dunky. V Nymburce podepsal smlouvu na rok a měl by nahradit Sukhmaila Mathona.

Nymburk získal mašinu na dunky, přichází pivot Bishop

Basketbal
Vítek Příkopa a Martin Nováček. Jsou zlatí z ME
Jihočeský kanoista Martin Nováček dosáhl významného úspěchu na juniorském mistrovství Evropy v Bratislavě, kde vyhrál závod na trati C2 1000m. Spolu se svým parťákem Vítkem Příkopou si užívají zlaté léto a připravují se na nadcházející mistrovství světa v Bulharsku. Tento triumf je považován za jeden z největších úspěchů týnské kanoistiky.
3 fotografie

Největší úspěch kanoistiky v Týně nad Vltavou. Nováček má zlato z Evropy

Ostatní sporty
Inscenace ZATÍM, DO TÉ DOBY, NAVŽDY v budově bývalé pošty v Nádražní ulici bude už 28. projektem, které Divadlo Continuo od roku 1997 v netradičních kulisách připravuje.
Ještě loni nikoho z Budějčáků nenapadlo sem chodit z jiného důvodu než pro balík, když se pošťáci během dne nedozvonili u domovních dveří, případně si tu vyřídit jiné poštovní služby. Už za pár dnů sem ale kulturní nadšenci zavítají na divadelní představení. Budova bývalé pošty v Nádražní ulici poslouží jako jeviště i hlediště pro netradiční představení Divadla Continuo. 
9 fotografií

Bývalá pošta v Budějovicích ožije. Divadlo Continuo tu uvede netradiční hru

Českobudějovicko
Orient Express R 1378 včele s 362 168. Mezi Dolní Lhotou a Blanskem.
Velká událost. I když nevšední zážitek trvá jen několik vteřin, stojí za to. Blanenskem ve středu projela legendární vlaková souprava Orient Express. Luxusní vlak, který v minulosti spojoval západní Evropu s Balkánským poloostrovem, lákal na trase mezi Paříží a Istanbulem na směs dobrodružství a romantiky. Tu si ovšem nemohl dovolit každý.

VIDEO: Kus historie v Česku. Blanenskem projel legendární Orient Express

Regiony
Levandulová oáza v Hodoníně láká místní, lázeňské hosty i čmeláky. Nabízí pestrou škálu voňavých druhů.
Levandulová oáza v Hodoníně přitahuje návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a pestrou škálou voňavých druhů. Zahrada, inspirovaná francouzským Provence, nabízí nejen vizuální a čichový zážitek, ale i další možnosti včetně nákupu levandulových produktů. O současné popularitě levandulí na Slovácku svědčí i víkendová pozvánka z Velehradu. Dny otevřených dveří na levandulové pole jsou na programu tuto sobotu i neděli. Vstupné je dobrovolné.
41 fotografií

Slovácký sen o Provence. Levandule voní na Velehradě i v Hodoníně

Z okolí
Levandulová oáza v Hodoníně láká místní, lázeňské hosty i čmeláky. Nabízí pestrou škálu voňavých druhů.
/FOTO/ Jako ve Francii či u moře na jihu Evropy se může cítit návštěvník levandulové oázy v Hodoníně. Hosty už u vstupní branky uchvátí jedinečná atmosféra. Snoubí se v ní pohled s vůní mnoha druhů kvetoucích bylinek. Kolem prolétávají čmeláci, včely i motýli. Při pohledu do dáli, nad levandule, prosvitne trochu neočekávaně výhled na Bílé Karpaty.
41 fotografií

VIDEO: Levandulová krása v Hodoníně. Podívejte se, co dokázal odhodlaný pěstitel

Hodonínsko
Zálohomaty na plastové lahve a plechovky. Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí předložilo novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Tento krok má přinést úsporu finančních prostředků a zlepšit čistotu veřejných prostor. Povinné zálohování má výrazně omezit množství nevyužitých obalů a zvýšit čistotu měst. Praha tento krok vítá a očekává pozitivní dopady na životní prostředí i městský rozpočet.
13 fotografií

Čisté ulice a plnější peněženka? Praha podpořila zálohování nápojových obalů

Praha
Pavel Nedvěd a tehdejší kouč reprezentace Karel Brückner.
Dvanáct šampionátů a devět různých mistrů Evropy. Euro 2004 totiž nečekaně opanovalo Řecko sázející na defenzivu, které ve finále zdolalo Portugalce s tehdy mladičkým CR7. Česká družina vedená Nedvědem brala po porážce s pozdějším mistrem v semifinále bronz. Pískal Collina. Brücknerovým svěřencům nepomohl ani skalp Němců v základní hrací době po 40 letech. Brány play off se nakonec otevřely pouze nároďákům tehdejších členských zemí EU. Podrobnosti se dočtete v pátém a zároveň posledním dílu tematického seriálu Deníku o dějinách Eura – Když jsme doma slavili medaile. 

„Šampionát EU“ a řecký výstup na Olymp. Češi nevyzráli na antifotbal

Fotbal
Česká posádka dračí lodě
V Račicích na národním olympijském kanále vodních sportů se se konalo Mistrovství Evropy dračích lodí. Tohoto klání se zúčastnilo v národním výběru české reprezentace v kategorii Open (20 pádlujících + kormidelník, bubeník, bez omezení věku a pohlaví), což je ta nejvyšší kategorie, celkem šestnáct členů Dragonteamu Nymburk. A ti si přivezli zlato, stříbro a dva bronzy.

Dragonteam zásobil národní tým, posádka získala zlato, stříbro a dva bronzy

Ostatní sporty
Druhá série multimediálního seriálu Příběhy zla se věnuje rekonstrukci případu čtyřnásobného vraha Kevina Petera Dahlgrena
Novinář Jiří Nováček v novém multimediálním seriálu připomíná nejzávažnější zločiny české historie. V první sérii jste mohli sledovat kauzu doživotně odsouzeného vraha Jiřího Dvořáka z Prahy. Druhou sérii věnujeme rekonstrukci případu čtyřnásobného vraha Kevina Petera Dahlgrena, který na konci května v roce 2013 v Brně vyvraždil celou svou moravskou rodinu. Vlastní sestřenici Veroniku (†46), jejího manžela Martina (†50) a jejich syny Davida (†17) a Filipa (†23) bez varování zákeřně ubil. Bez mrknutí oka, bezcitně a brutálně.

Sledujte druhou sérii Příběhů zla: Američan, který vraždil v Brně

O Deníku
Rakovnická továrna P&G Rakona optimalizuje výrobu i díky umělé inteligenci.
/FOTOGALERIE/ Rakovnická továrna P&G Rakona patří mezi nejdůležitější výrobní závody v oblasti péče o tkaniny a domácnost společnosti P&G v Evropě. Právě zde se vyrábí například oblíbený Jar, aviváže Lenor nebo prací prostředky Ariel. Z Rakovníku pak putují do střední Evropy a Velké Británie, ale i Itálie, Řecka, Skandinávie či Pobaltí. Základním kamenem obchodního modelu společnosti Procter & Gamble jsou inovace. Přímo v Rakoně se nyní testuje několik pilotních projektů. Inovace, které zde vznikají se pak aplikují v továrnách po celém světě.  
9 fotografií

P&G Rakona zavádí umělou inteligenci i strojové učení pro optimalizaci výroby

Rakovnicko
Šťovík je prospěšný pro střeva, ledviny, žaludek a játra a zabraňuje kardiovaskulárním chorobám.
Jedli jsme ho jako malí. Šťovík roste na loukách i u cest, a když ho pořádně rozžvýkáte, zaženete žízeň a jeho kyselá chuť vás osvěží. Na to, že se dá šťovík použít jako zelenina do polévek, salátů či jako příloha k masu, se už trochu pozapomnělo. Přitom se dá snadno pěstovat. Navíc je tato bylina léčivá, plná vitaminů i minerálních látek.

Kyselá bylinka plná vitaminů: čistí střeva, odvodňuje a využití má i v kuchyni

Zdraví
V USA řeší už třetí letošní případ dýmějového moru. Ilustrační foto
Zdravotníci v americkém Coloradu potvrdili případ nákazy člověka dýmějovým neboli bubonickým morem. Je pro něj typický hnisavý zánět mízních uzlin, převážně v tříslech a podpaží. Za tento rok se v USA nakazili touto chorobou už tři lidé. Šíření dýmějového moru v polovině 14. století se považuje za tu nejsmrtonosnější pandemii vůbec.

V USA hlásí nakaženého dýmějovým morem. Letos jde už o třetí případ

Svět
Obránce Brandon Davidson v zámoří oblékal dres Chicaga, Edmontonu nebo Montrealu, nyní zamířil do Komety Brno.
Složení obrany je hotové. A hokejová Kometa Brno ji doladila pořádně zvučným jménem. Do kádru přivádí dalšího zámořského hráče, od nové sezony bude její dres oblékat Kanaďan Brandon Davidson. Dvaatřicetiletého hráče v roce 2010 draftoval Edmonton, v NHL nasbíral 183 startů. V minulém ročníku hájil barvy švédského Rögle, se kterým dokráčel do finále švédské ligy.

Překonal rakovinu, nyní posílil Kometu. Do Brna míří bek se 183 starty v NHL

Hokej
Mladí závodníci z Jindřichově Hradce úspěšně reprezentovali Českou republiku na mistrovství Evropy dračích lodí. Zleva Adam Prager, Kateřina Kubičková, Anna Kůrková, Zuzana Mottlová a trenérka Martina Kubičková.
/FOTOGALERIE/ Labe Aréna v Račicích hostila v pořadí už patnácté mistrovství Evropy dračích lodí všech věkových kategorií, na němž se v posádkách českého národního týmu představili i čtyři mladí závodníci z jindřichohradeckého spolku Vajgarská saň. A ti si počínali naprosto skvěle, neboť na jih Čech přivezli celkem 22 medailí včetně dvou nejcennějších.
9 fotografií

Dva tituly a celkem 22 medailí. Dragoni z Vajgaru zářili na mistrovství Evropy

Ostatní sporty
Ford Capri
Spousta Čechů spatřila Ford Capri poprvé na televizních obrazovkách, když u nás běžel britský seriál Profesionálové ze sedmdesátých let. A Capri bylo na evropských silnicích něco jako zjevení. Elegantní kupé se splývavou zádí by se dalo s přimhouřením oka označit za „Mustang pro Evropu“ a jeho popularita je dodnes cítit skrze kluby nadšenců. I proto se Ford rozhodl název Capri oživit – stylové nízké kupé ale nečekejte.
21 fotografií

Ford vrací další jméno z minulosti: zavděčí se nové Capri právě vám?

Autosalon