ŠTÍTEK: Evropa

Z oslav v Kostelní Lhotě, když se stala Vesnicí roku 2022.
Obrovský úspěch, jaký se zatím žádné jiné české obci nepodařil. To má na svém kontě Kostelní Lhota, která tento týden získala prestižní ocenění Evropská cena obnovy vesnice 2024. V soutěži za sebou nechala dalších 20 obcí z celé Evropy, které předtím uspěly v národních soutěžích Vesnice roku. To se v historii evropských klání zatím žádné jiné české obci nepodařilo.
35 fotografií

Kostelní Lhota je nejlepší v Evropě. Jako první česká obec vyhrála Cenu obnovy

Nymbursko
Darwin Nunez z Liverpoolu při zápase se Spartou Praha.
Zatímco Evropou rezonují výsledky letošního Eura, za velkou louží se hraje o prestižní pohár v rámci turnaje Copa América. V noci ze středy na čtvrtek se ale internetem začaly šířit záběry, které samotný fotbal odsunuly stranou. Hráči Uruguaye v čele s Darwinem Núñezem se po prohraném semifinále s Kolumbií na tribuně poprali s fanoušky svého soupeře. Do hlediště spěchali bránit své nejbližší, kteří se ocitli uprostřed vyhroceného konfliktu.

Šílené záběry. Hvězda Liverpoolu se pustila do bitky s fanoušky, bránila rodinu

Zajímavosti z fotbalu
V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě mláďata.
/FOTOGALERIE/ Sezona plná mláďat a skvělých odchovů v Zooparku Zájezd rozhodně nekončí. V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě krásná mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života. Jak už to tak bývá s narozením potomků se změnilo i chování jejich rodičů. Jindy dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý. 
9 fotografií

Harry Potter by měl radost. V Zooparku Zájezd se vylíhla mláďata sovice sněžní

Kladensko
Hitler je v ukrajinských učebnicích líčen jako osvoboditel od sovětských okupantů, šíří po celé Evropě ruské dezinformační zdroje. V Česku tuto lež rozsel proruský lhář Ivan David
Jen krátce předtím, než ruské raketové ostřelování ukrajinského Kyjeva zničilo dětskou nemocnici, rozšířily ruské dezinformační kanály po celé Evropě lež o údajném oslavování Adolfa Hitlera v nové ukrajinské učebnici. V Česku přispěl k jejímu šíření nejvíce europoslanec a proruský lhář Ivan David, šíří ji ale i Trikolora Praha. Úder na Kyjev pak vyvolal další vlnu dezinformací, lže se i o Buči.

Proruská scéna řádí: Šíří lži o ukrajinské učebnici s Hitlerem, o raketě, o Buči

Česko
Kevina Dahlgrena přiváděla do soudní síně v Brně početná ozbrojená eskorta.
Měl si odpočinout a dát se do psychické pohody. Místo toho mladý Američan Kevin Dahlgren před jedenácti lety v Brně vyvraždil rodinu svých příbuzných. Následně utekl zpět do Spojených států, které ho později vydaly do Česka k soudu. Dostal doživotí, ale za mřížemi vlastně tak dlouho nepobyl. Co čtyřnásobné vraždě předcházelo? Kdo byl Kevin Dahlgren, který se nakonec ve věznici oběsil? A co jeho oběti? Na to se zaměříme ve druhé sérii projektu Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka.
31 fotografií

Případ Kevina Dahlgrena: V Brně se měl zotavit, za pět hodin vyvraždil rodinu

Krimi
Odhalení kyjevské pamětní desky ukrajinského lukostřelce Dmytro Sydoruka, který padl ve válce s Ruskem.
Mohli startovat na olympiádě v Paříži, na světových šampionátech, na mezinárodních turnajích. Místo toho padli v boji za vlast. Ve válce s Ruskem už zemřelo přes 400 ukrajinských sportovců. Jednou z mnoha obětí je i boxer Maksym Haliničev. „Nechci, aby mé dítě muselo žít pod okupací agresorů,“ vysvětloval juniorský mistr Evropy, proč místo tréninkového bezpečí v zahraničí zvolil vojenskou uniformu.

Měli sen jet na OH. Na Ukrajině padly už stovky sportovců, z příběhů až mrazí

Ostatní sporty
Gólman Martin Hrubý zamířil do Vyškova na roční hostování z Baníku Ostrava.
Posilování fotbalového Vyškova nekončí. Právě naopak. Jihomoravský celek v posledních dnech doplnil kádr hned o dva zajímavé fotbalisty, jednoho přivedl z ostravského Baníku, druhého dokonce ze španělského Leganés, které se chystá na nováčkovský ročník v La Lize. Do Vyškova zamířili na hostování brankář Martin Hrubý a mladý forvard z Guineji Ousmane Condé.

Vyškov posiluje. Přivádí dva mladíky, lovil v Baníku i v kádru nováčka La Ligy

Chance Národní Liga
Ilustrační foto
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice. 

Recenze čtenáře: Pernštejnové v evropských dějinách

Čtenář reportér
Workcamp na ekologické farmě v Českých Kopistech v roce 2023.
Na ekologickou farmu v Českých Kopistech přijede skupina mladých dobrovolníků z celého světa. V termínu od 14. do 21. července budou během workcampu pomáhat s jednoduššími pracemi v zemědělství. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a neziskovou organizací Svobodný statek na soutoku, která je členem komunitního hnutí Camphill.
6 fotografií

Zahraniční dobrovolníci přijedou pomáhat na ekologický statek v Kopistech

Čtenář reportér
Otevření fastfoodu Popeyes v Praze.
Smažená kuřecí křidélka, šťavnaté hamburgery, zlatavé hranolky, křupavé bagety i hroudy zmrzliny. Nabídka rychlého občerstvení v Česku je široká, a jeho obliba u Čechů neklesá. I proto je na trhu prostor pro nové a nové podniky. V následujících měsících a letech se mohou lidé v České republice těšit na další, zejména americké značky. Nabídnou pizzu nebo hranaté hovězí burgery. O zákazníky nemají nouzi ani už známé fastfoodové řetězce, tržby se zvedají.

Do Česka míří nové fastfoody. Přibudou desítky poboček po celé republice

Ekonomika
Podzemní město Osówka v Polsku nabízí pěší prohlídku podzemního komplexu i pojížďku jeho částí na lodičce.
/FOTO, VIDEO/ Pokud vyrazíte do některého z podzemí na dnešním území Polska, můžete si být jisti, že většinou narazíte na nějakou tu tajemnou legendu a záhadu, která zůstává nerozluštěna. Poláci je mají rádi a rádi s nimi seznamují i návštěvníky. I zkrátka proto, že se pak rychle šíří a na turisty působí pak tato místa jako magnet. Ne jinak tomu je i v případě podzemního města Osówka nedaleko hranic v Českem. V parném létě se zaručeně zchladíte, na člunu podniknete plavbu za zlatem a nevylučujeme, že se trochu také vykoupete, i když to zřejmě v plánu nebudete mít.
28 fotografií

Za legendami do polských Sovích hor. Navštivte tajemné podzemní město Osówka

Z okolí
Letošní ročník turnaje fanouškovských fanklubů Eurofanz ovládl v brněnském Boby centru rumunský výběr.
Výběr Brazílie, Mexika či nizozemského Heerenveenu, ale také tým Slovácka. Specifické soupeření fotbalových fanklubů hostilo v pátek a v sobotu brněnské Boby centrum. Na tamní umělé trávě se totiž odehrál další ročník populárního turnaje fanoušků Eurofanz, který se koná pravidelně už od roku 2007. Neoficiálními mistry Evropy se opět stalo Rumunsko, které obhájilo loňský triumf. V dramatickém finále zdolalo Ukrajinu po penaltovém rozstřelu.
7 fotografií

Týmy Brazílie či Mexika a podpora Ukrajiny. Brno hostilo neoficiální ME fanoušků

Fotbal
Zleva poslankyně a jednička kandidátky hnutí ANO Klára Dostálová, předseda ANO Andrej Babiš, místopředseda ANO Karel Havlíček.
Nová frakce v Evropském parlamentu Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), do které patří i české opoziční hnutí ANO, slouží vědomě či nevědomě zájmům Ruska, a ohrožuje tak bezpečnost a svobodu Evropy. Na síti X to v pondělí uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Proti vyjádření se na tiskové konferenci ohradil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, podle něhož je Fiala patologický lhář.

ANO je ve frakci Patrioti. Slouží zájmům Ruska, řekl Fiala. Babiš: Premiér lže

Česko a EU