ŠTÍTEK: Evropa

Chance ŽBL: Sokol Hradec Králové (v bílém) - USK Praha.
Velký comeback, dvojí konec kariéry, odchody opor i nové tváře v čele s reprezentantkou Slovenska! V týmu basketbalistek Sokola Hradec Králové nezůstal kámen na kameni. Prezident a manažer klubu Miroslav Volejník však fanoušky ubezpečuje, že ambice zůstanou i pro další sezonu stejné. „Znovu budeme chtít postoupit do ligového semifinále a bojovat o medaile,“ pronesl. Novinkou je účast družstva v pohárové Evropě.
14 fotografií

Výrazná obměna v týmu Lvic: Cíle se však nemění, hlásí prezident Volejník

Basketbal
Zmrzlina
Jogurtová, pistáciová, pravá vodová, ale i v kombinacích mák a švestka, čokoládová s višňovou, tvarohová s čokoládovou, smetanová rybízová nebo slaný karamel. I takové zmrzliny vám chutnají na Rychnovsku. Kde je však podle vás ta nejlepší? Hlasujte v naší anketě (vždy 1x za 24 hodin), a to až do 18. srpna 7 hodin ráno.

Zmrzlinové léto na Rychnovsku. Kde vám chutná nejlépe? Hlasujte v anketě

Rychnovsko
Trénink Kristýny Horské a Davida Kratochvíla.
Jak se plave, když vůbec nic nevidíte, si vyzkoušela čerstvá mistryně Evropy Kristýna Horská. Šestadvacetiletá elitní česká plavkyně, která startovala na olympiádě v Tokiu a nebude chybět na Hrách v Paříži, trénovala a střihla si i závod na 50 metrů prsa s nevidomým plavcem, mistrem světa Davidem Kratochvílem. Šestnáctiletý borec z Halže na Tachovsku se chystá do Paříže na svoji první paralympiádu.
18 fotografií

Horská plavala poslepu. Asi čtyřikrát jsem nabourala, řekla v cíli

Ostatní sporty
Ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučichová.
Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil na Diamantové lize v Paříži třetí místo výkonem 85,04 metru. V prvním závodě po zisku titulu evropského šampiona byli lepší německý exmistr Evropy Julian Weber (85,91) a bývalý mistr světa Anderson Peters z Grenady (85,19). Vadlejch v pátém startu v sezoně teprve podruhé nezvítězil, prvenství mu uniklo už jen na květnové Zlaté tretře. Hlavní postavou mítinku však byla ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučichová. 

Rekord padl po 37 letech, Mahučichová je královnou výšky. Vadlejch byl třetí

Atletika
Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav, 11. května 2024, Ostrava. Fanoušci Baníku.
Posváteční pondělí bude důležitým dnem pro fanoušky fotbalového Baníku Ostrava. Slezský klub zahájí předprodej vstupenek na domácí zápas 2. předkola Konferenční ligy, který tým Pavla Hapala sehraje ve čtvrtek 25. července (19 hodin) proti lepšímu z dvojice Tallinna Kalev – FC Urartu. Jaké jsou pro to, abyste viděli návrat značky FCB po čtrnácti letech do Evropy, cenové podmínky?
21 fotografií

Chcete být u návratu Baníku do Evropy? Podívejte na ceny lístků, věrnost výhodou

Chance Liga
Chrpa polní (vlevo) a chrpa horská jsou od sebe rozeznatelné na první pohled.
Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.
4 fotografie

Splést si modrou bylinku s její příbuznou vás může stát i sto tisíc korun

Zahrádkaření
Trénink Kristýny Horské a Davida Kratochvíla.
Po olympiádě v Tokiu (2021) se na elitní českou plavkyni Kristýnu Horskou začaly valit zdravotní problémy, které ovšem překonala a letos v červnu získala zlato na mistrovství Evropy v Bělehradě a kvalifikovala se na olympiádu v Paříži. Šestadvacetiletá prsařka Slávie VŠ Plzeň předloni podstoupila operaci srdce a minulý rok se potýkala se ztrátou zraku na jedno oko, kvůli čemuž přišla o mistrovství světa.
18 fotografií

Těším se, že zažiju olympiádu takovou, jaká je, říká plavkyně Horská

Ostatní sporty
Přerovští rychlostní kanoisté se představili na mistrovství Evropy. Vít Příkopa dovezl zlatou medaili.
Na konci června se v Bratislavě konalo juniorské mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice. Přerovský klub pod vedením trenéra Libora Šuláka vyslal rekordní počet závodníků. Byl to kanoista Vít Příkopa, kajakář Štěpán Valenta, kajakářka Laura Csomová a kanoistky Ema Wertheimerová a Tereza Jiskrová. Všichni reprezentanti závodili pouze v deblových posádkách.
4 fotografie

Přerov má mistra Evropy. Kanoista Příkopa se zapsal do historie

Ostatní sporty
Cestování. Ilustrační foto
Dvaatřicetiletý Lukáš Ticháček podniká už třináct let ve finančním poradenství, žije ve vile a v garáži má několik luxusních aut. Přesto pohodlí domova vyměnil za cestování bez peněz. Na výlet na kole se s kamarádem Milanem Pecnem vydal letos už popáté. Neměli ani na jídlo, byli závislí pouze na tom, co si od někoho vyžebrají nebo u někoho odpracují. Tentokrát projeli postupně Českou republiku, Rakousko, Slovinsko, Itálii a nakonec Chorvatsko.

Žije ve vile, jezdí v Porsche. Mladý Brňan ale při cestě po Evropě prosí o jídlo

Brněnsko
Čtvrtfinále Eura 2024 Anglie - Švýcarsko.
Fotbalisté Anglie postoupili do semifinále Eura, když po remíze 1:1 vyřadili v penaltovém rozstřelu Švýcarsko. Výkon týmu z kolébky kopané však ani tentokrát nebyl moc přesvědčivý. Ve druhém sobotním čtvrtfinále se Nizozemcům podařilo odrazit turecké nadšení a po dvaceti letech postoupili díky výhře 2:1 mezi nejlepší čtyřku starého kontinentu. 

Anglie proti Švýcarsku zvládla penalty. V semifinále je po obratu i Nizozemsko

Fotbal
Plzeňský kraj.
Plzeňský kraj získal na konci června od Evropské komise značku Regional Innovation Valley/Regionální inovační údolí. Stal se tak jedním ze 151 regionů v Evropě, které se zavázaly posílit koordinaci a usměrňování svých investic a politik v oblasti výzkumu a inovací na regionální úrovni.

Plzeňský kraj získal prestižní značku za inovace a výzkum

Plzeňsko
Slavný závod Ironman již brzy zavítá do Hradce Králové.
/OBSÁHLÝ ROZHOVOR/ Vůbec poprvé v historii bude Česká republika hostit světově proslulý triatlonový podnik Ironman. Závod na poloviční distanci (1,9 km plavání, 90 km kolo, 21,1 km běh) zavítá v polovině srpna do Hradce Králové. Součástí budou i doplňkové závody pro veřejnost a bohatý doprovodný program. O tom, že se bude jednat o velkolepou akci, rozpráví hlavní organizátor Roman Šinkovský. Právě on se zasloužil o tuto velkou tuzemskou premiéru.
9 fotografií

Ironman v Hradci se blíží: Zájem o tuhle značku je obrovský, říká organizátor

Ostatní sporty
Jana Šrejma Kačírková a Martin Frelich
Operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková a maratonec, dokonce mistr Evropy, Martin Frelich tvoří neobvyklý pár, který spojuje láska k umění i sportu. V Holašovicích jsme zastihli Janu po představení Prodané nevěsty, kde excelovala jako Mařenka. Martin, který nedávno triumfoval na mistrovství Evropy veteránů, sledoval její výkon z pohodlí židle. Jak se jejich světy prolínají, se dozvíte v našem článku.
3 fotografie

Pár roku. Maratonec a operní hvězda. Úžasné propojení dvou světů

Ostatní sporty
U hub očekávají houbaři pěkné chutné klobouky. Nové druhy hub přinášejí ale hlavně rizika, než gastronomické zážitky. Ilustrační snímek
Se začátkem prázdnin zamíří do lesů větší počty lovců, kteří pátrají potom, kde rostou jedlé houby. Houbaři studují houbařské mapy, popisy jednotlivých druhů a připravují recepty. V posledních letech stoupá ale i zájem o další poznání, studium nepůvodních, invazních druhů hub. Odborníci nabádají, aby na ně lidé upřeli větší pozornost. Očekávají totiž, že se v Česku objeví desítky nových druhů. A zatímco gastronomický potenciál mají minimální, rizika, že budou škodit, jsou velká.

V Česku začnou růst desítky nových druhů hub. Nechutnají, ale škodí zdraví

Česko
Z návštěvy Kláry Šimáčkové Laurenčíkové v Centru duševní rehabilitace v Berouně.
Rehabilitační nemocnici Beroun navštívila ke konci minulého týdne zmocněnkyně vlády pro lidská práva a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Klára Šimáčková Laurenčíková, která od února 2023 působí i jako národní koordinátorka pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti ČR. Konkrétně si prohlédla Centrum duševní rehabilitace.
6 fotografií

Obrazem: Zmocněnkyně vlády navštívila Centrum duševní rehabilitace v Berouně

Berounsko
Z letáku nové Destinační agentury Krušnohoří. Ilustrační snímek
V letošním roce uplynulo pět let od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. U příležitosti tohoto úspěchu proběhne 12. července v Jáchymově celodenní oslava s pestrým programem. Akci pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s Muzeem Sokolov, Muzeem Karlovy Vary, společností Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Destinační agenturou Krušnohoří.

Krušnohoří slaví v Jáchymově páté výročí zápisu na seznam UNESCO

Karlovarsko
Hasiči si vyzkoušeli stavbu umělé hráze na Křinici.
/FOTO, VIDEO/ Velký lesní požár ve východní části Národního parku České Švýcarsko je noční můrou nejen hasičů. Oproti západní části, kde je možné brát vodu z Labe nebo Kamenice, trpí východní část parku nedostatkem vody, kterou by bylo možné využít k hašení. Nyní si vyzkoušeli umělé hráze, které umí dočasně zvednout hladinu malých toků natolik, aby z nich bylo možné čerpat vodu do cisteren.
30 fotografií

Další pomoc při požárech v národním parku, hasiči vyzkoušeli umělé hráze

Děčínsko
Tip na výlet: Kousek za hranicemi nabízí Sasko světové i evropské unikáty
Největší cihlový most na světě, nejmodernější skokanský můstek Evropy, muzeum krajky či lidových vozítek Trabant. Krápníková jeskyně, adrenalin na horské dráze El Toro či naopak pohodová jízda na letní bobové dráze. Pohádková i indiánská stezka nebo vodní výlet do říše dinosaurů. To vše a mnoho dalších unikátů nabízí sousední Sasko. Je pro mnohé z nás tolik blízké a přesto nepoznané. Mnohý z nás může být překvapen, co na něj čeká opravdu pár kilometrů za česko-německými hranicemi. Z nabídky si vybere opravdu každý. Kdo nemá k dispozici auto, může využít regionálního dopravce.
7 fotografií

Tip na výlet: Kousek za hranicemi nabízí Sasko světové i evropské unikáty

Sokolovsko
Michal Bělák, výkonný ředitel Baníku Ostrava.
/1. ČÁST OBSÁHLÉHO ROZHOVORU/ Vyjma setkání s fanoušky, nebo tiskových konferencí rozhovory nedává, pro Deník udělal výjimku. Výkonný ředitel fotbalového Baníku Ostrava Michal Bělák, druhý muž klubu po majiteli Václavu Brabcovi, s nímž ho pojí rodnná vazba, se v první části obsáhlého povídání ohlíží za minulou sezonou, vysvětluje pozici kouče Pavla Hapala, stejně jako to, co pro klub znamená postup do pohárů a B-týmu do druhé ligy. Tématem je i marketing, návštěvnost a negativní vnímání jeho osoby ze strany některých fanoušků. „Já nepřišel do Baníku hrát soutěž v oblíbenosti,“ líčí Bělák.
67 fotografií

Druhý muž Baníku Bělák exkluzivně: o úspěšné sezoně, Hapalovi i své (ne)oblibě

Chance Liga