Ropa se nerovná jen benzin. Taková představa je od reality velmi vzdálená. Ropa prostupuje našimi životy víc, než bychom si přáli. Závislost na ní je pohodlná, ale nebezpečná zároveň.
ČlánkyIndii mají mnozí zafixovanou jako zemi opředenou mýty, kde se božský panteon zvířaty hemží a lecjaký živočich je posvátný. Úděl skutečných zvířat na místě samotném pak může velmi překvapit.
ČlánkyWelcome to Kulusuk - touto větou nás nejčastěji vítali usměvaví Eskymáci, ale pro většinu z nich to byl bohužel jediný střípek jejich znalosti angličtiny. Grónsko je zemí mrazu, ale také pohádkou pro ty dospělé, kteří mají rádi nekonečné ledové pustiny.
5 fotografií
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czIslandské sopky jsou neustále omílané v médiích. Jsou ale opravdu tak nebezpečné? I ty činné navíc turistům nabízejí neopakovatelné zážitky, i když se k nim vydají třeba čerstvě po výbuchu.
10 fotografií
SPECIÁL: Osobnost týdneNedávno uplynulo 20 let od rozdělení Československa. Přečtěte si, jak o rozchodu dvou národů psal v roce 1993 americký National Geographic. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomovém okamžiku našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci zhodnotit historii, ale i sebe samé…
20 fotografií
ČlánkyVědci varují před alarmující rychlostí vymírání. Největší živé organismy planety začaly masově vymírat. Proč k tomu dochází? Můžeme s tím něco dělat?
10 fotografií
ČlánkyV mayském městě Escalera del Cielo na Yucatánu se našly jílové koule, uvnitř nichž se nacházely pozůstatky kulturních plodin. Odborníci se domnívají, že šlo o způsob přípravy jídla.
ČlánkyVánoce neslavila jenom Evropa nebo Amerika. Křesťané žijí po celém světě, a tak se vánoční svátky slavily třeba v Číně, Iráku nebo Bangladéši. Jak takové Vánoce vypadají?
ČlánkyKaždoročně National Geographic otiskne stovky fotografií. Letos jich bylo přes 900. Šéfredaktor amerického vydání Chris Johns vybral nejlepších 10.
ČlánkyPo celá desetiletí vytahovali rybáři ve svých sítích ze Severního moře stopy po zmizelém světě. Dnes si archeologové kladou aktuální otázku: Co se stane s lidmi, když jejich zemi zaplaví vzdouvající se moře?
12 fotografií
ČlánkyZajímavý tip na výlet v předvánočním čase – a ještě ke všemu si poopravíte geografické znalosti, jak se sluší na cestu s doporučením žlutého rámečku.
ČlánkyV průběhu roku jsme v jednotlivých dílech speciálu poznali jak mayskou kulturu a její skutečný názor na konec světa, tak vlastní vývoj „fenoménu 2012“ a hlavní postavy, které jej zformovaly. Nyní, když již magické datum stojí za dveřmi, zbývá zodpovědět poslední otázku: proč se lidstvo opět takto entuziasticky položilo do očekávání události.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Najít si vyhovujícího partnera může být někdy tvrdý oříšek. A také pořádně nebezpečný. Někteří tvorové však mají o starost míň – partner je po ruce, kdykoli se setkají s jedincem vlastního druhu. Jsou totiž samečky i samičkami současně, nebo dokážou měnit své pohlaví podle potřeby.
ČlánkyDNA pomohla identifikovat oběti z masových hrobů v Bosně a Hercegovině. Na analýze se podílel i Daniel Vaněk, expert na forenzní analýzu.
15 fotografií
ČlánkyNalezený meteorit může zase poodhalit tajemství vesmíru. Navíc byl nalezen v oblasti, kde spadlo hned několik meteoritů a její prozkoumání je teprve na začátku…
ČlánkyPro mnohé je Kuba symbolem chudoby a smutného života v komunistickém režimu. Naše představy se ale často liší od reality. Možná je tomu tak i v případě života na Kubě.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czNejkrásnější solný důl v Evropě - to je polská Vělička. Návštěva tohoto úžasného místa by neměla uniknout nikomu, kdo má nějaký vztah k dějinám.
ČlánkyKdo to neviděl, neuvěří, a kdo uvidí, nepochopí. Zastavuje kolemjdoucí a předvádí jim bez jakýchkoli nápomocných kulis svá kouzla. Robert Fox využívá ke svým kouskům hodně psychologii, pak také potřebnou "kouzelnickou" zručnost, ale přivést lidi k úžasu mu napomáhají i schopnosti, které si ani on sám neumí vysvětlit.
ČlánkyPokoje s obrovskými mravenci, procházky mezi střechami, výstup na žirafí krk, obrovské pavučiny. Tohle všechno můžete zažít v Bláznivém domě vietnamské architektky Dang Viet Nga, která si rozhodně zaslouží své přirovnání k Salvadoru Dalímu.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czNež s ním řídící středisko ztratilo kontakt, byl Envisat chloubou evropského vesmírného programu: nejvyspělejší přístroj svého druhu a jedna z největších družic, která byla vynesena na oběžnou dráhu. Právě jeho velikost (váží přes 8 tun) však z Envisatu činí vážnou hrozbu: už jste slyšeli o vesmírném smetí?
ČlánkyV dnešní době, kdy dávají spotřebitelé čím dál tím větší důraz na původ potravin, může ceylonský čaj vyvolávat zmatení. Ceylon zní sice příjemně koloniálně a exoticky, ale čert ví, kde bychom ho na dnešní mapě měli hledat.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czRok 2011 byl, co se týká zemětřesení, výjimečný. Zejména Fukušima opět připomněla, proč se musíme těchto geologických procesů bát…
ČlánkyŠéfredaktor českého vydání National Geographic Tomáš Tureček prošel archiv časopisu od založení roku 1888 a vybral všechny články týkající se naší země. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomových okamžicích našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci objektivně hodnotit nejen sebe, ale i ty druhé.
12 fotografií
ČlánkyŠéfredaktor českého vydání National Geographic Tomáš Tureček prošel archiv časopisu od založení roku 1888 a vybral všechny články týkající se naší země. Jak nás viděli za hranicemi ve zlomových okamžicích našich dějin? Pohled z odstupu může pomoci objektivně hodnotit nejen sebe, ale i ty druhé.
6 fotografií
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czMnožství ledu se v Arktidě zmenšilo o 700 000 čtverečních kilometrů oproti roku 2007. Ledu je kolem Severního pólu rekordně málo. Co to znamená pro nás, co žijeme na severní polokouli?
ČlánkyHynek Adámek přináší rozhovor s Olgu Vilímkovou, která pobývala před lety v Peru a vyučovala iniánské děti v horách. Po této zkušenosti založila v roce 2002 nadaci INKA, která působí v Peru a ČR a podporuje vzdělání indiánů v Andách. A přispívá k přátelství mezi obyvateli ČR a Peru a k multikulturní výchově dětí u nás.
ČlánkyVědci zaznamenali první významnější úspěch v boji proti krvácivé horečce dengue, kterou přenášejí moskyti. Podařilo se jim vyvinout vakcínu, která dosahuje 30procentní úspěšnosti.
ČlánkyNa otázku kdo vynalezl telegraf asi každý bez delšího váhání odpoví, že Samuel Morse. Svým způsobem je to nespravedlivé, protože úspěšné pokusy s přenosem zpráv prostřednictvím elektrického proudu prováděli různí vynálezci už před ním.
SPECIÁL: Osobnost týdneNové vzrušující informace o denisovanech, dávno vyhynulých příbuzných moderních lidí, přináší nová studie publikovaná tento týden v odborném časopise Science.
ČlánkyRozloha ledu pokrývajícího Severní ledový oceán je nejmenší od doby, kdy lidé začali sledovat Arktidu pomocí satelitů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).