ŠTÍTEK: Evropa

Obálka knihy Pernštejnové v evropských dějinách
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice.

Recenze knihy: Pernštejnové v evropských dějinách

Čtenář reportér
Dušan Molitoris
Dušan Molitoris, osobnost jablonecké atletiky, oslavil významné životní jubileum. Bez královny sportu si svůj život dovede představit jen těžko. Ze závodníka se později stal předseda atletického oddílu TJ LIAZ. Těší se z každého úspěchů  jabloneckých atletů a atletek.

Molitoris: V době olympiády bude mít atletika přednost

Ostatní sporty
Zdeněk Toman ukazuje odlitek hraničního znaku.
Ve svém oboru u nás velkou konkurenci nemá. Jeho práce je natolik specifická, že ji umí dobře jen málokdo. Navíc je k ní potřeba velká zručnost a zkušenosti. Kovolitectví se věnuje Zdeněk Toman už desítky let. Často se na něj obracejí třeba veteránisté nebo také lidé z jedné věhlasné francouzské stáje kaskadérů či z americké metalové kapely.
6 fotografií

Kovolitcem je po otci. Jeho výrobky chtějí filmoví kaskadéři i metalová kapela

Příběhy a rozhovory
Petr Meindlschmid.
18letý dálkař před půl rokem sekl s fotbalem. Rozhodl se pro atletiku, což zpětně vypadá jako dobrý krok, na červnovém kontinentálním šampionátu skokem 803 centimetrů vylepšil český juniorský rekord. „Na instagramu mi hodně narostla čísla!“ rozesmál se Petr Meindlschmid, kterého už v neděli čeká MČR ve Zlíně.

Na instagramu mi narostla čísla, směje se Meindlschmid po ME

Ostatní sporty
Obálka knihy Pernštejnové v evropských dějinách
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice.

Pernštejnové v evropských dějinách. Recenze knihy

Čtenář reportér
Kudlanka nábožná v PR Jelení lázeň.
Klimatické změny už nejsou jenom fikcí, ale skutečností. Oteplování planety, tání ledovců – to je jen málo toho, co klimatické změny přinášejí. S tím souvisí i šířeni živočišných druhů do severnějších časti nejen Evropy. Ptáci, kteří odlétali na zimu do teplejších krajin, tady někdy zůstávají, jako např. červenka obecná, špaček obecný, čap bílý a mnoho dalších. A ti, kteří k nám přilétali na zimu, sem už nelétají nebo velmi málo, jako např. havran polní. Dalším příkladem může být pavouk křižák pruhovaný, původní u Středozemního moře, nyní i ve vyšších polohách Orlických hor. A tak bychom mohli jmenovat další živočichy, rostliny nevyjímaje. Podobné to je i s kudlankou nábožnou.
3 fotografie

Dopad klimatických změn. Kudlanka nábožná se objevila i na řadě míst Rychnovska

Čtenář reportér
Na evropském šampionátu a v závodech RC modelů aut na vodíkový pohon bodovali žáci Střední průmyslové školy v České Lípě.
Žáci Střední průmyslové školy v České Lípě dosáhli dalšího významného úspěchu. Na evropském šampionátu RC modelů aut na vodíkový pohon v nizozemském Groningenu získal tým Pink Hawk třetí místo ve vytrvalostním závodě a první místo za inovace závodního autíčka. Tento úspěch podtrhuje jejich technické dovednosti a schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni.
4 fotografie

Českolipští studenti dobyli Evropu. Jejich vodíkové autíčko bodovalo na soutěži

Českolipsko
Demonstrace proti antisemitismu ve Francii, které vyvolalo znásilnění židovské dívky
Ve Francii v posledních dnech panuje napjatá atmosféra kvůli sílícím antisemitským náladám. Prohloubilo ji nedávné hromadné znásilnění židovské dívky, které vyvolalo rozsáhlé protesty. Problematika nenávisti k Židům je zároveň klíčovým tématem blížících se parlamentních voleb. Francie se s antisemitskými projevy ve větším měřítku potýká už od začátku války mezi Izraelem a Hamásem v pásmu Gazy.

Hromadné znásilnění pobouřilo Francii. Poukázalo na problém s antisemitismem

Svět
Ilustrační foto. Drogy.
Krajský soud v Liberci pokračoval ve středu 26. června případem pašování drog z Jižní Ameriky a Blízkého Východu do Evropy a jejich distribucí, čehož se podle obžaloby dopustila liberecká větev mezinárodního gangu. Soud projednává největší drogovou kauzu na severu Čech od letošního února, hodnota pašovaných narkotik měla přesáhnout několik miliard korun. Hlavní obžalovaný a drogový boss Vilém Kováč je stále na seznamu hledaných osob Europolem.

Liberecký soud rozplétá drogovou kauzu. Hašiš ukrývali v žulových deskách

Krimi
V Chorvatsku můžete narazit i na štíra.
Při toulkách přírodou, popřípadě při ranním vstávání v kempu, můžete v Chorvatsku narazit na nezvaného návštěvníka v podobě štíra, známého také jako škorpion. Dobrou zprávou je, že i když jsou chorvatští štíři jedovatí, nepředstavují nebezpečí pro život a zdraví. Mají slabý jed, přesto jejich kousnutí může způsobit bolest, pálení, zarudnutí, otok a svědění.

V Chorvatsku si lidé musí dát pozor i na štíry. Často se schovávají v botách

Státy EU
Ministr zahraničí Jan Lipavský
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V LUCEMBURKU/ Andrej Babiš a jeho hnutí ANO šlo podle ministra zahraničí Jana Lipavského konečně „s barvou ven“. A přestalo si hrát na proevropské liberály, k nimž se přes mnohá Babišova protibruselská vyjádření stále hlásilo a podporovalo i dosavadní Evropskou komisi v čele s Ursulou von der Leyenovou. Přes mnohé podobné posuny ale šéf české diplomacie očekává rychlou dohodu evropských států a parlamentu na obsazení nejvyšších postů v Unii.
14 fotografií

Česká vláda si nemá ve vztazích se Slovenskem klást podmínky, říká Lipavský

Česko a EU
Ilustrační foto.
S extází a marihuanou experimentoval v minulosti nyní šestnáctiletý mladík z Blanska. V období abstinence ale začal pociťovat negativní stavy jako například úzkost a nechutenství. Problém dočasně vyřešil užíváním nové návykové látky kratom. Postupným navyšováním dávky zeleného prášku se ale negativní psychické stavy vrátily a jeho úplné vysazení psychickou nepohodu jenom zhoršilo. Pro pomoc se proto obrátil na společnost Podané ruce, která poskytuje sociální a zdravotní služby lidem s problémy se závislostmi. Jejím klientem je od letošního roku.

Podané ruce: na jihu Moravy loni převažoval mezi uživateli drog pervitin

Vyškovsko
Malá Evropa.
Projekt Malá Evropa se v Holešově konal letos už potřetí. SVČ TYMY i v letošním roce oslovilo ke spolupráci holešovské základní školy. Malá Evropa se letos uskutečnila v rámci oslav Dnů města Holešova, v pátek 31. května na náměstí E. Beneše. Jednotlivé školy představily státy EU – 1.ZŠ si vybrala Španělsko, 2.ZŠ ČR, 3.ZŠ Německo, UO + ZŠ Slovensko a SVČ TYMY představilo Holandsko.
8 fotografií

Na holešovském náměstí vyrostla Malá Evropa

Čtenář reportér
Erik Prekop v dresu Baníku Ostrava.
Zatím asi nejvýraznější letní posila, očekává se od ní mnoho. To je Erik Prekop. Fotbalový útočník, jenž dorazil z pražských Bohemians, se fanouškům ostravského Baníku poprvé předvedl v neděli, kdy vybojovanou penaltou přispěl k remíze 2:2 v Líšni. „Pocity? Smíšené, nepodařilo se vyhrát. Cítím vnitřní nespokojenost, byť je to stále jen příprava. Na druhé straně, i v těchto zápasech se musíme naučit vyhrávat, abychom na to v lize navázali,“ měl jasno při rozhovoru na trávníku v Brně.
67 fotografií

Dřív Ostravu vyřadil, teď Baník posílil: Krok dopředu, říká Prekop. Co premiéra?

FORTUNA:LIGA
Obálka knihy.
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice.

Pernštejnové v evropských dějinách, recenze knihy

Čtenář reportér
Na novoměstském náměstí se opět po roce šplhalo na laně do výše 14 a dokonce i 20 metrů.
/FOTO, VIDEO/ V olympijskou arénu, kde padaly rekordy ve šplhu na laně jeden za druhým, se na pár hodin proměnilo novoměstské Husovo náměstí. Nové Město nad Metují je totiž jedním z několika málo míst v celé Evropě, kde se šplhá po laně do výšky 14 metrů. A jelikož se předposlední červnovou sobotu konal jubilejní 20. ročník tohoto klání silných paží, tak pořadatelé zařadili do hlavního programu i unikátní délku 20 metrů.
28 fotografií

Světový šplh na laně. Silné paže zvedly Matěje Cigla do 14 metrů v novém rekordu

Náchodsko
Třetí Vyškovský festival sportu - Park v pohybu.
Třetí ročník mimořádné sportovní akce Sportuj s námi - VYŠKOVSKÝ FESTIVAL SPORTU - PARK V POHYBU přilákal na 1600 aktivních účastníků. Pořadatelé, okresní sdružení České unie sportu Vyškov a město Vyškov prostřednictvím své komise pro sport, pro ně ve Smetanových sadech a na městském stadionu připravili dvacet ukázkových stanovišť, kde si mohli konkrétní sport vyzkoušet pod odborným vedením trenérů i jejich aktivních svěřenců.
69 fotografií

Opět vydařená propagace sportu ve Vyškově. Festival hlavně pro mládež

Ostatní sporty
Martin Foltýn na Půtových zámeckých slavnostech v Kvasinách.
/FOTO, VIDEO/ Mezi palečnicemi, španělskou botou a jinými mučicími nástroji i popravčími sekerami žije už zhruba čtvrt století Martin Foltýn ze Slavkova u Brna. Se svojí „katovskou dílnou“ objíždí akce po celém Česku a je už také stálicí na programu Půtových zámeckých slavností v Kvasinách, kde jsme ho zastihli. Víte, že hrdelní právo i studuje a chystá se na doktorát? A jak vůbec takový výkon spravedlnosti v dávné době probíhal? Nejen to Deníku prozradil.
8 fotografií

Filmový kaskadér i mistr kat Martin se chystá na doktorát z hrdelního práva

Rychnovsko
Zástupce MS kraje na Olympiádě dětí a mládeže - Matěj Kotěšovský.
Jednou z nadějí výpravy Moravskoslezského kraje na XI. ročníku letní Olympiády dětí a mládeže je i „obojživelník“ Matěj Kotěšovský. Na svých druhých hrách se pokusí navázat na zlaté úspěchy z běžeckého lyžování zrakově postižených z poslední zimní ODM, tentokrát v para plavání. O medaile zabojují i další mladí sportovci, které kraj do Českých Budějovic vypravil. O akci nám napsala čtenářka Eliška Halamíčková. Děkujeme.

Moravskoslezský kraj má silné zastoupení na Olympiádě dětí a mládeže

Čtenář reportér
Žralok tygří.
Češi tradičně o letních dovolených zamíří do mnoha přímořských destinací v Evropě a Africe. Jižněji položené oblasti světa jsou i útočištěm různých živočichů, na které by si lidé měli dávat pozor. Ačkoliv zpravidla nepředstavují smrtelné riziko, mohou způsobit bolestivé zdravotní komplikace. Deník proto připravil přehled zvířat v nejoblíbenějších zahraničních letoviscích českých turistů, u kterých je vhodné být obezřetný.
22 fotografií

Žraloci, hadi, ryby či medúzy. Nejvíc nebezpečných zvířat žije ve Středomoří

Věda