ŠTÍTEK: Evropa

Krvácivou horečku dengue  přenášejí moskyti. Ilustrační foto
Případů horečky dengue přibývá. V Olomouckém kraji evidují epidemiologové od začátku roku do konce května tři případy. Například předloni nebyl za celý rok ani jeden. Riziko nákazy roste v Evropě s tím, jak se komár tygrovaný (Aedes albopictus) šíří. Původem jihoasijský druh se usídlil již v řadě evropských zemích. Zaznamenán byl vědci lokálně i na jižní Moravě.

Přibývá horečky dengue. Pacienti z kraje se nenakazili v Evropě, riziko vzrůstá

Olomoucko
Korespondenční volba znamená zjednodušeně hlasování poštou. Ve sněmovně ji prosadila vládní pětikoalice.
Hlasování o korespondenční volbě míří do finále, příslušnou novelu v pátek schválili poslanci. Pokud ji posvětí i senátoři a podepíše prezident, zjednoduší to volby pro Čechy pobývající v zahraničí už od příštího roku. Podle odborníků měla být korespondenční volba v Česku zavedena už dávno. Česko je jednou z mála zemí, kde voliči tuto možnost nemají.

Korespondenční volba pro Čechy prošla: Jak má fungovat, komu bude určena

Česko
Antonín Panenka a jeho pověstný dloubák, díky němuž Československo vyhrálo ME 1976.
Mistrovství Evropy 1976 na balkánské půdě. Právě tam se Československu nadmíru zadařilo, jelikož i přes nevelká očekávání urvalo zlaté medaile. Ikonický dloubáček Antonína Panenky snad ani netřeba připomínat. Ikona Bohemians později prohlásila, že hlavním cílem tehdejšího nároďáku před ME, v němž se nacházelo hodně studentů, bylo neudělat ostudu. V cestě totiž stáli úřadující vicemistři světa, Oranjes v čele s Johanem Cruyffem i samotní šampioni, Němci s Franzem Beckenbauerem. Podrobnosti se dočtete ve druhém dílu tematického seriálu Deníku o dějinách Eura – Když jsme doma slavili medaile.

Hlavně neudělat ostudu, vzpomínal Panenka. A ono z toho bylo historické zlato

Fotbal
Úplněk. Ilustrační foto
V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Vyškovsku tuto nebeskou podívanou sledovat.    

Oblohu nad Vyškovskem rozzáří jahodový úplněk. Víme, kde ho nejlépe uvidíte

Vyškovsko
Úplněk. Ilustrační foto
V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Blanensku tuto nebeskou podívanou sledovat.  

Úplněk na Blanensku bude výjimečný. Víme, kde ho nejlépe uvidíte

Blanensko
Martina Teichmannová
Evropský týden programování je každoroční iniciativa, jejímž cílem je přiblížit programování a digitální gramotnost co nejširšímu publiku a zpřístupnit je lidem v Evropě i mimo ni. Organizují ji dobrovolníci a podporuje ji Evropská komise, přičemž se skládá  z řady aktivit, které se konají na různých místech  v průběhu celého roku. Letos si připomínáme desáté výročí zapojení českých škol do Evropského týdne programování, což je vhodná příležitost zamyslet se nad jeho dopadem, a to  s postřehy Martiny Teichmannové, učitelky Základní školy Aloise Jiráska  v Lanškrouně.

Evropský týden programování slaví 10 let inovací a vzdělávání v Česku

Čtenář reportér
Děčíňan Aleš Černohous se chystá vydat na handbiku na přibližně 7000 kilometrů dlouhou cestu.
Dlouhé roky Aleš Černohous pomáhá jiným. Jako vozíčkář se podílel na tvorbě průvodců pro vozíčkáře, které dobře poslouží i lidem s kočárky nebo starším lidem, pomáhá ve městech odstraňovat bariéry nebo pracuje jako peer mentor. Nyní se rozhodl vydat na 7000 kilometrů dlouhou pouť, na kterou potřebuje speciální elektrohandbike. S pořízením poměrně drahého stroje mu má pomoci sbírka.
7 fotografií

Roky pomáhá jiným, nyní potřebuje vozíčkář z Děčína pomoci na pouť s handbikem

Děčínsko
Český dům v Hamburku
Lipsko vzali útokem, teď se čeští fanoušci chystají na delší výpravu do Hamburku. V přístavním městě na severu Německa odehrají fotbalisté na Euru zápasy s Gruzií a Tureckem. Hamburk se na návštěvu lidí z celé Evropy řádně připravil, takže fotbaloví nadšenci by měli mít o komfort postaráno. Jak se dopravit na fotbal do Hamburku? Deník připravil pár rad pro české fanoušky.
9 fotografií

Loď je zdarma, ke stadionu se dá i na kole. Rady pro fanoušky v Hamburku

Zajímavosti z fotbalu
Vodopád Staubbach se řítí z výšky téměř 300 metrů. Je ohromující.
Lauterbrunnen je jedna z nejmalebnějších vesnic Švýcarska. Svými alpskými vodopády a útesy láká turisty, kteří často dychtí hlavně po výstavním záběru na sociální sítě, ale už v místě nic neutratí. Místní úřady však řekly dost a plánují, že lidé budou za návštěvu obce platit. Už i tamní farář se nechal slyšet, že se obyvatelé obce doma cítí jako zaměstnanci lunaparku.
6 fotografií

Obyvatelé se cítí jako zaměstnanci lunaparku, řekl farář. Ves chce vstupné

Do světa
Jakub Heš.
Nominace nově se tvořící reprezentační dvacítky zná svoji podobu. Hokejové mužstvo hlavního trenéra Patrika Augusty během července odehraje čtyři přípravné zápasy ve finském Vierumäki, přičemž u toho nebude chybět ani odchovanec zlínských Beranů Adam Jecho. Mezi náhradníky je další útočník Jakub Heš a obránce Adam Hamrla.

Dva mladíci Beranů figurují v nové repre dvacítky! Naskočí další odchovanec

Hokej
Stavitelé katedrál 6. díl.
/RECENZE/ Významný medievista PhDr. Peter Kováč se dlouhodobě věnuje středověkému umění Evropy a dějinným souvislostem středověku se zeměmi Koruny české, s přesahem do prostředí staveb, které gotiku obvykle symbolizují (pokud se dochovaly) – katedrál. Výsledkem Kováčova dějezpytu je edice Stavitelé katedrál, vydávaná od roku 2007.

Stavitelé katedrál 6 jako vrchol mimořádného knižního projektu

Čtenář reportér
Šestatřicet let pracuje u státní policie, což je náročné skloubit s tréninky.
Díky karate navštívil policista a zapálený karatista Jiří Matouš ze Sokolova mnoho míst po celém světě, včetně japonské Okinawy, kde se karate zrodilo. Okinawa je sídlem jeho japonské organizace karate a místem, kde trénuje jeho mistr Hanshi Meitatsu Yagi, 10. Dan. Navštěvuje semináře a turnaje po celé Evropě a ve světě, včetně Kanady a Japonska
8 fotografií

Z paneláku na Okinawu aneb cesta českého mistra karate

Ostatní sporty
Vodní záchranářky z Klatov se připravují na MS v Austrálii.
Dvacítka vodních záchranářů z celé ČR bude v letošním roce reprezentovat na mistrovství světa v Austrálii. A mezi vyvolené se dostala také čtyři děvčata z Klatov. Mezi šest nejlepších seniorek se svými stabilními výkony nominovala Karolína Bezpalcová, v juniorské kategorii klatovská děvčata ovládla nominaci a mezi čtyřmi vybranými najdeme hned tři oddílové kolegyně - Ivetu Bezpalcovou, Natálii Hájkovou a Andreu Nushartovou.
10 fotografií

Vodní záchranářky z Klatov se připravují na mistrovství světa v Austrálii

Ostatní sporty
Harry Kane nedal penaltu a poslal Anglii domů
Kolébka fotbalu? Anglická kopaná se sice právem pyšní velmi dlouhou a bohatou historií, jedna z nejsilnějších tradic příslovečně hrdého Albionu však budí v Evropě (i na dalších kontinentech) hlavně posměch. Jde totiž o tradici proher. Od roku 1966, kdy se Angličané stali doma ve Wembley mistry světa, totiž marně čekají na další velkou trofej. Místo toho sbírají spektakulární porážky, potupy a památné průšvihy.

Beckhamův zkrat, boží ruka a penaltová bída. Anglie má za sebou 58 let trápení

Zajímavosti z fotbalu
Prezident Petr Pavel diskutoval s lidmi z Ústí nad Labem v místním Domě kultury.
Prezident Petr Pavel zavítal s Deníkem na další besedu s občany v regionech. Tentokrát do Ústí nad Labem. Lidé se hlavy státu ptali na ekonomickou situaci, sdělovali Pavlovi názory na stav jejich okolí, chtěli například vědět jeho názor na svazky stejnopohlavních párů a adopce. Došlo také na dotazy k volbám do poslanecké sněmovny v roce 2025 a obavám politologů, že na síle získají populistické až antisystémové strany. Prezident se vyjádřil, že by výsledky voleb v každém případě respektoval. Doufá ale, že demokratické strany většinu ve sněmovně neztratí.
84 fotografií

Pavel: Když ve volbách vyhraje ANO a populisté, ústavu kvůli tomu ohýbat nebudu

Česko
Barbora Odstrčilová při hodu oštěpem na lize v Hranicích
Gigantem bylo zpočátku pracovně, dnes už oficiálně, nazváno společné mistrovství České republiky v atletice mládežnických kategorií – dorostenek, dorostenců, juniorek a juniorů. Kompletní sestava disciplín a čtyři kategorie vtěsnané do dvou víkendových dnů 15. a 16. června přinesly i letos do Ostravy kvalitní konkurenci a nebyla nouze o české rekordy a splněné limity pro mistrovství světa a Evropy mládeže do 19 či 17 let.

Pod dohledem Špotákové. Jak si vedly hranické atletky na mistrovství republiky?

Ostatní sporty
Stanislav Bejda, bývalý hráč českolipských Démonů, skončil ve funkci reprezentačního trenéra.
Patří k symbolům zlaté éry českého malého fotbalu. Stanislav Bejda, který odehrál několik sezón za futsalový tým Démoni Česká Lípa, jako trenér dovedl národní tým k titulu mistrů světa v roce 2017 i evropských šampionů o rok později. Nedávno skončené mistrovství Evropy v Sarajevu však pro něj bylo poslední na lavičce českého áčka. Národní tým vypadl v osmifinále turnaje po neúspěšném penaltovém rozstřelu s domácí Bosnou a Hercegovinou.

Bývalý Démon Bejda končí jako trenér reprezentace. Ujíždí nám vlak, uznal

Ostatní sporty
Novoměstský SK Kladno slaví 115 let od založení.
V sobotu oslaví jeden z nejstarších kladenských fotbalových klubů Novoměstský SK 115. narozeniny. Bude se vzpomínat, bude se hrát exhibice, bude se slavit u skleničky i půllitru. Dnes si ale připomeneme některé perličky, které o Novu nejsou až tak známé, přitom i když je přikryl polštář prachu dlouhých věků, neztrácejí na zajímavosti.

Novo slaví. Členem byl i držitel Zlatého míče sir Matthews a co cesta za oponu?

Fotbal
Bolt Tower.
Dolní oblast Vítkovic přivítá v sobotu nejtěžší hasičský závod svého druhu v Evropě. Stovka profesionálních, ale i dobrovolných požárníků a požárnic bude poměřovat síly pod historickou vysokou pecí. Bolt Tower na jejím vrcholu bude také cíl zátěžového výběhu.

Nejtvrdší hasiči poběží v Ostravě na vysokou pec

Ostravsko
Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 5. kola nadstavby proti Slovácku. Ještě před zápasem svůj postup do druhé ligy oslavili s fanoušky hráči B-týmu.
/UVNITŘ MOŽNÍ SOUPEŘI/ Užší seznam možných soupeřů, z něhož se již za pár hodin vyrekrutuje jeden konkrétní (případně dvojice), zná pro 2. předkolo Evropské konferenční ligy fotbalový Baník Ostrava. Slezané, jimž naplno startuje prvním tréninkem příprava, si mohou nyní přát někoho ze dvou konkrétních soků a pak dalších tří dvojic z prvního předkola. Jasno bude po středeční 14. hodině, kdy ve švýcarském Nyonu proběhne los. Jaké jsou tedy varianty?
40 fotografií

Polsko, Kypr, Ázerbájdžán… Baník se dozví soupeře v Evropě, jaké jsou možnosti?

FORTUNA:LIGA
Evropská unie a Česká republika - Ilustrační foto
Česká republika je letos už dvacátým rokem členskou zemí Evropské unie. Deník k tomuto výročí v uplynulých týdnech přinesl seriál, v němž postupně rozklíčoval pravdivost často se opakujících tvrzení o členství Česka i Unii jako takové. V závěrečném dílu seriál nabízí výběr citátů o Evropské unii od domácích i zahraničních politických osobností. I autority ve svých vyjádřeních mnohdy šíří dezinformace či jejich predikce jsou nakonec daleko od reality. 

Mýty a fakta o Evropské unii: Je Unie prospěšná všem členským státům?

Česko a EU
V ZOO Tábor se narodila dvě mláďata zubra evropského. Zubřice Uselina si svou nejmladší dceru pečlivě hlídá.
/VIDEO/ Třináct. Pro někoho symbol smůly, pro jiné číslo štěstí. K té druhé skupině se nyní řadí i ošetřovatelé z táborské zoologické zahrady, která v sobotu 22. června bude slavit 9. narozeniny. Přesně třináct mláďat zubra evropského totiž už v ZOO Tábor odchovali. K předchozím jedenácti zubřím mláďatům přibyly hned dvě samice.
6 fotografií

Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost

Táborsko
Havlíčkův Brod předal ceny osobnostem sportu a kultury. Snímek je ilustrační.
Celkem sedm osobností kulturního a sportovního života ocenilo město Havlíčkův Brod. Cenu za reprezentaci města na sportovních utkáních získali zápasník Michal Zelenka, softbalista Matěj Macas či hokejový trenér Josef Rauer. Za přínos městu v oblasti umění a kultury město ocenilo bývalého ředitele kulturního domu Ostrov Antonína Axmana, či knihovnici Janu Vejsadovou.
3 fotografie

PŘEHLEDNĚ: Havlíčkův Brod ocenil sportovce i osobnosti z kultury

Havlíčkobrodsko
Černá vdova je jedním z nejjedovatějších pavouků světa.
Chorvatsko, známé svou bohatou historií, překrásnou přírodou a nádhernými plážemi, je také domovem rozmanité fauny a flóry, včetně pavouků. Většina z nich je pro člověka neškodná, avšak vyskytují se tu i druhy, které mohou lidem dovolenou znepříjemnit. Mezi nejznámější patří snovačka jedovatá alias černá vdova, slíďák či zápřednice jedovatá. Deník radí, jak je poznat a co dělat v případě kousnutí.

Černá vdova i slíďák. Toto jsou pavouci, kterým je lepší se v Chorvatsku vyhnout

Státy EU