ŠTÍTEK: Evropa

Ilustrační foto.
S extází a marihuanou experimentoval v minulosti nyní šestnáctiletý mladík z Blanska. V období abstinence ale začal pociťovat negativní stavy jako například úzkost a nechutenství. Problém dočasně vyřešil užíváním nové návykové látky kratom. Postupným navyšováním dávky zeleného prášku se ale negativní psychické stavy vrátily a jeho úplné vysazení psychickou nepohodu jenom zhoršilo. Pro pomoc se proto obrátil na společnost Podané ruce, která poskytuje sociální a zdravotní služby lidem s problémy se závislostmi. Jejím klientem je od letošního roku.

Podané ruce: na jihu Moravy loni převažoval mezi uživateli drog pervitin

Vyškovsko
Malá Evropa.
Projekt Malá Evropa se v Holešově konal letos už potřetí. SVČ TYMY i v letošním roce oslovilo ke spolupráci holešovské základní školy. Malá Evropa se letos uskutečnila v rámci oslav Dnů města Holešova, v pátek 31. května na náměstí E. Beneše. Jednotlivé školy představily státy EU – 1.ZŠ si vybrala Španělsko, 2.ZŠ ČR, 3.ZŠ Německo, UO + ZŠ Slovensko a SVČ TYMY představilo Holandsko.
8 fotografií

Na holešovském náměstí vyrostla Malá Evropa

Čtenář reportér
Erik Prekop v dresu Baníku Ostrava.
Zatím asi nejvýraznější letní posila, očekává se od ní mnoho. To je Erik Prekop. Fotbalový útočník, jenž dorazil z pražských Bohemians, se fanouškům ostravského Baníku poprvé předvedl v neděli, kdy vybojovanou penaltou přispěl k remíze 2:2 v Líšni. „Pocity? Smíšené, nepodařilo se vyhrát. Cítím vnitřní nespokojenost, byť je to stále jen příprava. Na druhé straně, i v těchto zápasech se musíme naučit vyhrávat, abychom na to v lize navázali,“ měl jasno při rozhovoru na trávníku v Brně.
67 fotografií

Dřív Ostravu vyřadil, teď Baník posílil: Krok dopředu, říká Prekop. Co premiéra?

FORTUNA:LIGA
Obálka knihy.
Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české zanechali výraznou dějinnou stopu příslušníci rodu erbu černé zubří hlavy ve stříbrném štítu – Pernštejnové. Majetek Pernštejnů v Čechách a na Moravě, hodnotou převýšil i značné jmění Rožmberků a Pernštejnům umožnil sehrát důležitou roli také v evropské politice.

Pernštejnové v evropských dějinách, recenze knihy

Čtenář reportér
Na novoměstském náměstí se opět po roce šplhalo na laně do výše 14 a dokonce i 20 metrů.
/FOTO, VIDEO/ V olympijskou arénu, kde padaly rekordy ve šplhu na laně jeden za druhým, se na pár hodin proměnilo novoměstské Husovo náměstí. Nové Město nad Metují je totiž jedním z několika málo míst v celé Evropě, kde se šplhá po laně do výšky 14 metrů. A jelikož se předposlední červnovou sobotu konal jubilejní 20. ročník tohoto klání silných paží, tak pořadatelé zařadili do hlavního programu i unikátní délku 20 metrů.
28 fotografií

Světový šplh na laně. Silné paže zvedly Matěje Cigla do 14 metrů v novém rekordu

Náchodsko
Třetí Vyškovský festival sportu - Park v pohybu.
Třetí ročník mimořádné sportovní akce Sportuj s námi - VYŠKOVSKÝ FESTIVAL SPORTU - PARK V POHYBU přilákal na 1600 aktivních účastníků. Pořadatelé, okresní sdružení České unie sportu Vyškov a město Vyškov prostřednictvím své komise pro sport, pro ně ve Smetanových sadech a na městském stadionu připravili dvacet ukázkových stanovišť, kde si mohli konkrétní sport vyzkoušet pod odborným vedením trenérů i jejich aktivních svěřenců.
69 fotografií

Opět vydařená propagace sportu ve Vyškově. Festival hlavně pro mládež

Ostatní sporty
Martin Foltýn na Půtových zámeckých slavnostech v Kvasinách.
/FOTO, VIDEO/ Mezi palečnicemi, španělskou botou a jinými mučicími nástroji i popravčími sekerami žije už zhruba čtvrt století Martin Foltýn ze Slavkova u Brna. Se svojí „katovskou dílnou“ objíždí akce po celém Česku a je už také stálicí na programu Půtových zámeckých slavností v Kvasinách, kde jsme ho zastihli. Víte, že hrdelní právo i studuje a chystá se na doktorát? A jak vůbec takový výkon spravedlnosti v dávné době probíhal? Nejen to Deníku prozradil.
8 fotografií

Filmový kaskadér i mistr kat Martin se chystá na doktorát z hrdelního práva

Rychnovsko
Zástupce MS kraje na Olympiádě dětí a mládeže - Matěj Kotěšovský.
Jednou z nadějí výpravy Moravskoslezského kraje na XI. ročníku letní Olympiády dětí a mládeže je i „obojživelník“ Matěj Kotěšovský. Na svých druhých hrách se pokusí navázat na zlaté úspěchy z běžeckého lyžování zrakově postižených z poslední zimní ODM, tentokrát v para plavání. O medaile zabojují i další mladí sportovci, které kraj do Českých Budějovic vypravil. O akci nám napsala čtenářka Eliška Halamíčková. Děkujeme.

Moravskoslezský kraj má silné zastoupení na Olympiádě dětí a mládeže

Čtenář reportér
Žralok tygří.
Češi tradičně o letních dovolených zamíří do mnoha přímořských destinací v Evropě a Africe. Jižněji položené oblasti světa jsou i útočištěm různých živočichů, na které by si lidé měli dávat pozor. Ačkoliv zpravidla nepředstavují smrtelné riziko, mohou způsobit bolestivé zdravotní komplikace. Deník proto připravil přehled zvířat v nejoblíbenějších zahraničních letoviscích českých turistů, u kterých je vhodné být obezřetný.
22 fotografií

Žraloci, hadi, ryby či medúzy. Nejvíc nebezpečných zvířat žije ve Středomoří

Věda
Výstava v Mariánské Týnici.
S prestižní značkou Evropské dědictví láká Plaská klášterní krajina na sever Plzeňska stále více turistů. Titul od Evropské komise získala v polovině dubna, kdy rozšířila počet míst, která se tímto označením mohou pyšnit. Odměnou bylo pět let intenzivní spolupráce, která vyzdvihuje společné hodnoty, historii a kulturu. O tom hovoří i nová výstava Apologie cisterciácké krajiny.
7 fotografií

Prestižní evropský titul láká turisty do plaské krajiny

Plzeňsko
Zleva poslankyně a jednička kandidátky hnutí ANO Klára Dostálová, předseda ANO Andrej Babiš, místopředseda ANO Karel Havlíček na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu ve volebním štábu hnutí ANO, 10. června 2024, Praha
Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku výrazně uspěli populisté. Dokonce více než v jiných zemích. Velkou roli na tomto výsledku měla ekonomika, zejména pak dozvuky inflace nebo pokles reálných mezd. Ekonomové dokonce spočítali, kolik procentních bodů může stav ekonomiky populistům „bezpracně“ přinést. Ti čeští si mohli vylepšit volební výsledek o 3,1 procenta.

Špatná ekonomika nahrává populistům. Ekonomové spočítali o kolik

Ekonomika
Návštěvníci mohli v botanické zahradě obdivovat neobvyklé odrůdy růží.
Výstavu plnou barev, krásy a vůně nabízí o víkendu botanická zahrada v Táboře. Návštěvníci mohou v jejích prostorách obdivovat výstavu řezaných růží. K vidění jsou téměř dvě stovky odrůd, které organizátoři dovezli hned ze čtyř míst. Součástí expozice jsou i odborné přenášky, růžový kvíz nebo komentovaná prohlídka místního rozália.
38 fotografií

Královny květin se předvedly v Táboře. Takové barvy růží jste zaručeně neviděli

Táborsko
Ilustrační foto.
Německo-český Fond budoucnosti, motor spolupráce a sbližování těchto zemí, vyhlásil tématem roku 2025 boj proti antisemitismu a pravicovému extrémismu pod heslem “Jak se dnes řekne ,never again´”, tedy Nikdy více.

Od sousedů: Co chystá Fond budoucnosti

Českobudějovicko
Krvácivou horečku dengue  přenášejí moskyti. Ilustrační foto
Případů horečky dengue přibývá. V Olomouckém kraji evidují epidemiologové od začátku roku do konce května tři případy. Například předloni nebyl za celý rok ani jeden. Riziko nákazy roste v Evropě s tím, jak se komár tygrovaný (Aedes albopictus) šíří. Původem jihoasijský druh se usídlil již v řadě evropských zemích. Zaznamenán byl vědci lokálně i na jižní Moravě.

Přibývá horečky dengue. Pacienti z kraje se nenakazili v Evropě, riziko vzrůstá

Olomoucko
Korespondenční volba znamená zjednodušeně hlasování poštou. Ve sněmovně ji prosadila vládní pětikoalice.
Hlasování o korespondenční volbě míří do finále, příslušnou novelu v pátek schválili poslanci. Pokud ji posvětí i senátoři a podepíše prezident, zjednoduší to volby pro Čechy pobývající v zahraničí už od příštího roku. Podle odborníků měla být korespondenční volba v Česku zavedena už dávno. Česko je jednou z mála zemí, kde voliči tuto možnost nemají.

Korespondenční volba pro Čechy prošla: Jak má fungovat, komu bude určena

Česko
Antonín Panenka a jeho pověstný dloubák, díky němuž Československo vyhrálo ME 1976.
Mistrovství Evropy 1976 na balkánské půdě. Právě tam se Československu nadmíru zadařilo, jelikož i přes nevelká očekávání urvalo zlaté medaile. Ikonický dloubáček Antonína Panenky snad ani netřeba připomínat. Ikona Bohemians později prohlásila, že hlavním cílem tehdejšího nároďáku před ME, v němž se nacházelo hodně studentů, bylo neudělat ostudu. V cestě totiž stáli úřadující vicemistři světa, Oranjes v čele s Johanem Cruyffem i samotní šampioni, Němci s Franzem Beckenbauerem. Podrobnosti se dočtete ve druhém dílu tematického seriálu Deníku o dějinách Eura – Když jsme doma slavili medaile.

Hlavně neudělat ostudu, vzpomínal Panenka. A ono z toho bylo historické zlato

Fotbal