ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě-Porubě
Ostrava - Nový film s názvem Astronomické oči (Eyes on the Skies) pojednávající o 400letém vývoji astronomické pozorovací techniky mohou zájemci vidět od března každou sobotu od 17 hodin v přednáškovém sále ostravského planetária. Film byl natočen na počest Mezinárodního roku astronomie 2009 a má i knižní podobu.

Astronomické oči v ostravském planetáriu

Novojičínsko
Ilustrační foto
Zlín - Čtyři vědci ze zlínské univerzity se zapojí do unikátního mezinárodní projektu, při němž budou zkoumat simulovaný pobyt účastníků na kosmické lodi. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je jednou ze čtyřiceti institucí světa, která byla pro experimentální projekt Mars 500 vybrána.

Zlínští vědci řeší, jak v klidu zvládnout cestu na Mars

Slovácko
Petr Adámek na Expedici Mars 2008.
Mělník/ Sympaťák, který přesně ví, co chce. Takhle na mě působil Petr Adámek z Mělníka už po chvíli, kdy jsme spolu v redakci usedli ke stolu a mluvili o jeho vášních: o kosmonautice, letectví a potápění. Jeho zapálení pro astronautiku ho přivedlo k tomu, že měl už popáté možnost vydat se na cesty. A to ne na ledajaké. Vyrazil na Mars. Tedy na Expedici Mars 2008.
24 fotografií

ROZHOVOR: Byl jsem v raketoplánu jako velitel

Mělnicko
Jan Frank z Hustopečí
Hustopeče - Jan Frank z Hustopečí si ve svých sedmnácti letech splní sen. Uspěl v semifinále akce nazvané Expedice Mars 2008, a bude jedním z deseti mladých, kteří si letos na Štěpána vyzkoušejí v Evropském vesmírném centru v Belgii výcvik, jímž procházejí kosmonauti.

Mladík si v Belgii vyzkouší výcvik kosmonautů

Břeclavsko
Počítačová simulace ukazuje přibližovací manévr dopravní lodi Jules Verne.
Kourou - Evropa už nebude muset k přepravě vesmírných laboratoří používat americké raketoplány nebo ruské kosmické koráby. Má svou vlastní nákladní loď.

Do vesmíru vzlétl Jules Verne

Svět
Modul Columbus (vpravo) u Mezinárodní vesmírné stanice.
Paříž- Raletoplán Atlantis úspěšně dopravil na zemský orbit laboratoř Columbus. Ta bude pomocí dvou dalšíchpokusných kontejnerůzkoumat mimo jinéproblémy, které mohou čekat astronauty při cestě na Mars.

Columbus je kusem Evropy nad Zemí

Svět
Tady dopadl asteroid. Meteorický kráter v Arizoně je dokladem, co těleso z vesmíru dokáže způsobit.
Kourou, Cap Canaveral - Na filmovém plátně celý problém řeší Bruce Willis odpálením jaderné nálože, která asteroid, řítící se na zeměkouli, rozpoltí vedví.

Ostře sledovaný asteroid WD5

Svět
Raketoplán Atlantis
Washington - Stávající posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) si bude muset na návštěvu ze Země nějakou dobu počkat. Start raketoplánu Atlantis, který měl na orbitu dopravit evropský laboratorní modul Columbus byl odložen na neurčito.

Osud mise amerického raketoplánu je nejistý

Svět
Ilustrační foto
MYS CANAVERAL - Evropané budou mít svůj vlastní kus prostoru na Mezinárodní vesmírné stanici, která krouží přes 300 kilometrů vysoko nad Zemí. Tento týden tam americký raketoplán Atlantis dopraví evropskou kosmickou laboratoř Columbus.

Evropa bude mít v kosmu laboratoř

Svět
Start rakety Ariane
KOUROU /Od našeho spolupracovníka/ - Ve Francouzské Guayaně probíhají předletové testy zbrusu nové kosmické nákladní lodi Jules Verne, která je ryze evropské provenience.

Verne se chystá do vesmíru

Svět
Grafika ukazuje oblaka zmrzlého metanu a oblasti tekutého metanu na Titanu.
FRANCIE - Oživit létající stroj bratří Montgolfiérů jako kosmické plavidlo, které přistane na největším měsíci planety Saturn Titanu, hodlá vblízké budoucnosti Evropská kosmická agentura (ESA).

Evropský balón přistane na Titanu

Svět
LONDÝN - Evropská vesmírná agentura ESA zjistila, že se ozonová díra zmenšila. Jak píše na svých internetových stránkách německý týdeník Der Spiegel, velký důvod k jásotu však není.

Ozonová díra se zmenšila

Svět
Ilustrační foto
PAŘÍŽ - Ledním medvědům taje led pod tlapami. Ledová pokrývka Arktidy tento týden ustoupila na nejnižší úroveň od roku 1978, kdy se začal sbírat data o arktické kře.

Led roztál, severní cesta je volná

Svět
 Tomáš Pejchal na snímku s kolegyní Marií Drösslerovou a Georgem von Tiesenhausenem, který byl členem týmu německých vědců. Jejich vedoucí Wernher von Braun zkonstruoval například raketu Saturn V, jež donesla americké kosmonauty na Měsíc.
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Málokdo ví, že ve Žďáře nad Sázavou žije člověk, který měl před několika dny možnost vyzkoušet si simulovaný let raketoplánem v United States Space & Rocket Center – jednoho ze zařízení Marshallova vesmírného centra NASA.

Žďár má svého astronauta: studenta Tomáše Pejchala

Žďársko
Galileo
BELGIE - Evropskému projektu satelitní navigace Galileo, kterému hrozil krach kvůli potížím s financováním, svitla nová naděje. Pro jeho pokračování se v Lucemburku vyslovily všechny členské země EU. Peníze na evropské družice půjdou z veřejných zdrojů.

Galileo dostane šanci. Zaplatí ho EU

Ekonomika
BRUSEL - Evropa chce ve vesmíru čelit tradičním i novým konkurentům koordinací své vesmírné politiky, která je dosud rozdrobena mezi Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), Evropskou unii a jednotlivé země. Dohodli se na tom dnes v Bruselu účastníci ministerské schůzky EU a ESA.

EU a ESA budou mít společnou vesmírnou politiku

Svět