ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Ilustrace družice Sova.
/FOTO/ Přesnější předpověď nástupu extrémního počasí umožní vědcům data nasbíraná družicí brněnské společnosti OHB Czechspace. Vzniknout díky tomu mají lepší klimatické modely upozorňující, že nastanou přívalové deště, bouřky, silný vítr nebo tornáda. O tom, zda technologie, která je součástí výzvy Ambiciózní projekty České republiky, postoupí v hodnocení dál a skutečně vyletí do vesmíru, rozhodne česká delegace Evropské vesmírné agentury v září.
5 fotografií

VIDEO: Vyšle Brno satelit do vesmíru? Upozornil by na tornádo, jasno bude v září

Brněnsko
Start ruské rakety s modulem Luna-25
Ruský lunární modul Luna-25 „po nárazu do povrchu Měsíce přestal existovat“ poté, co se vymkl kontrole a dostal na nepropočtenou oběžnou dráhu, oznámila podle agentury RIA Novosti ruská vesmírná agentura Roskosmos. Zpráva přišla den poté, co Roskosmos ohlásil „nestandardní situaci“ při manévrech před přistáním, která nastala v sobotu ve 14:10 moskevského času (13:10 SELČ). Operátoři s modulem ztratili spojení o 47 minut později.

Rusko ztratilo modul Luna-25. Vymkl se kontrole a narazil do Měsíce

Vesmír
Start ruské rakety Sojuz s modulem Luna-25
Rusko v noci na pátek vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a podle agentury DPA má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. Na Měsíci bude ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy, upřesnila ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Rusko po půl století vyslalo raketu k Měsíci. Sonda Luna bude hledat vodu

Vesmír
Asteroid krátce předtím, než do něj záměrně narazila vesmírná raketa NASA
Experti vyhodnocují první pokus americké NASA o přípravu obrany Země před asteroidy. Sonda DART úkol splnila, úspěch však podle vědců provází nové riziko. Jak se totiž ukázalo, cílený náraz družice do asteroidu vypustil vesmírné smetí v podobě suti a četných balvanů. Jejich případný náraz by uvolnil energii srovnatelnou s atomovou bombou svrženou na Hirošimu.
4 fotografie

Obrana proti asteroidu má háček. Zásah sondy uvolnil balvany o síle jaderné pumy

Vesmír
Mléčná dráha a meteorický roj Perseidy na snímku známého astrofotografa Petra Horálka
Teplé letní noci jsou jako stvořené k pozorování hvězd. Pokud si najdete místo daleko od velkých měst, naskytne se vám překrásná podívaná. Mezi všemi těmi většími či menšími zářícími body nelze přehlédnout stříbřitý pás táhnoucí se oblohou. Mléčnou dráhu pozorovali už naši předkové, ale netušili, že jsme její součástí a že je to náš domov. My už to víme, přesto nás nové poznatky o Mléčné dráze stále překvapují. Víte, že vypadá jako větrník a že ji podle vědců čeká srážka s jinými galaxiemi?
12 fotografií

Mléčnou dráhu čekají dva karamboly: jeden ji dostane do kondice, druhý ji zničí

Vesmír
Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu v 17:11 SELČ úspěšně odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA).
Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu v 17:11 SELČ úspěšně odstartovala kosmická loď Euclid Evropské kosmické agentury (ESA). Start bylo možné sledovat živě na kanálu ESA na serveru YouTube. Cílem mise je pomocí výkonného teleskopu a dalších zařízení zmapovat vesmír, jeho vývoj a strukturu a do budoucna odborníkům poskytnout data nutná k pochopení dvou nejzáhadnějších vesmírných jevů - temné hmoty a temné energie. Euclid do kosmu vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Z mysu Canaveral odstartovala evropská mise Euclid. Bude zkoumat vývoj vesmíru

Vesmír
Primátor Bohuslav Svoboda
Pražští zastupitelé dnes projednají vypsání tendru na úpravu nedostavěného Centra Palmovka na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Na programu je dále závěrečný účet hlavního města za loňský rok, připojení města k plánované akci milostivý podzim, zřízení zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku, prodej pozemků pod developerským projektem na Starém Městě dříve známým jako maršmeloun nebo účast v případné dražbě centrální pobočky pošty v Jindřišské ulici.

Pražští zastupitelé projednají tendr na sídlo evropské vesmírné agentury

Praha
Pavel Suchan vedl tiskovou konferenci na téma Česká kosmická mise SLAVIA chce hledat suroviny ve vesmíru, na které vědci a technici představili ryze českou kosmickou misi SLAVIA.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hledat zdroje surovin ve vesmíru bude cílem české kosmické mise Slavia, která úspěšně dokončila přípravnou fázi ověřující její celkové technické řešení. Mise by měla na oběžnou dráhu Země vynést dva satelity vybavené pokročilými technologiemi, svůj let má odstartovat v roce 2027. Projekt zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA) a podpořilo ji i české ministerstvo dopravy. V úterý 20. června o tom informovala Akademie věd (AV ČR).
37 fotografií

Česká mise Slavia dokončila přípravnou fázi. Ve vesmíru bude hledat suroviny

Praha
Ilustrační foto
Světová přehlídka kreativity Maker Faire zavítá v sobotu 17. června do Vrchlabí. Premiérový ročník se koná v prostorách Ekocentra Krtek a díky podpoře Nadačního fondu Škoda Auto si návštěvníci užijí festival zdarma. Na vrchlabském Maker Faire se představí okolo dvou desítek lokálních tvůrců a kutilů a připravena bude přednáška AI (nejen pro učitele) a také workshop 3D tisku.

Maker Faire, festival vynálezců a inovátorů míří poprvé do Vrchlabí

Krkonoše
Největší radioteleskop na světě může zodpovědět na otázky ohledně formování galaxií ale taky přítomnosti mimozemšťanů.
Tým expertů a umělců připravil cvičení pro všechny, kteří pátrají po stopách mimozemského života. Z družice u Marsu nechal ve středu večer poslat kódovaný signál. Všem zájemcům nabídne příležitost vyzkoušet si, jak vypadá snaha rozluštit a pochopit signál z vesmíru. Badatelé nedávno spočítali, že na rádiové signály ze Země by skuteční mimozemšťané mohli odpovědět už v roce 2029.

Než zavolá E.T. Rozlousknout šifrovanou zprávu z Marsu si může zkusit každý

Vesmír
Vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací na MPO a pověřený ředitel agentury CzechInvest Petr Očko
Startupy mají v podnikatelském prostředí svůj smysl a přínos. Proto existuje řada cest, jak s jejich úspěšným růstem podnikatelům pomáhat. Jednou z nich je spolupráce se státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) ČR CzechInvest. O podpoře startupů mluvil v rozhovoru pro Deník Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací na MPO a pověřený ředitel agentury CzechInvest.

Petr Očko z CzechInvest: Startupy mohou přinést věci, co dosud neexistovaly

Příběhy a rozhovory
Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.
Ve čtvrtek má z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovat raketa Ariane 5 s obří sondou Juice, která se vydá na osm let dlouhou cestu k Jupiteru. Úkolem sondy je kromě zkoumání systému největší planety Sluneční soustavy prostudovat trojici jejích ledových měsíců: Callisto, Europu a zejména největší měsíc Ganymedes. Mimo jiné se pokusí zjistit, zda se na nich může vyskytovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) se podíleli i čeští vědci.
11 fotografií

Z kosmodromu v Kourou odletí sonda Juice. Vyrazí zkoumat soustavu Jupiteru

Vesmír
Umělecká představa mezihvězdného tělesa 'Oumuamua
Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu. Teorie o UFO ale stále žije

Vesmír
Hokejisté Komety (v modrobílém dresu) ve čtvrtém duelu čtvrtfinálové série proti Vítkovicím.
Zatímco po úterní prohře 1:4 a nepřesvědčivém výkonu to s hokejisty Komety vypadalo bledě, středeční výhrou 2:1 a vyrovnáním čtvrtfinálové série extraligy proti Vítkovicím na 2:2 na zápasy dali Brňané sérii novou zápletku. „Věřím, že pokud dál budeme hrát jako ve středu, můžeme postoupit,“ velel zkušený obránce Komety Marek Ďaloga. Pátý díl moravské bitvy je na programu v sobotu od pěti hodin odpoledne v Ostravě. Co ukázaly úvodní čtyři duely série?

Překvapivá série Komety a Vítkovic: přesilovky nefungují, esa se neprosazují

Hokej
Workshop Evropské vesmírné agentury, jehož se studentský spolek YSpace z Vysokého učení technického v Brně zúčastnil.
/FOTO/ Posunout lidstvo o krok dál na cestě za kolonizací Měsíce a Marsu se snaží studenti Vysokého učení technického spolu s Mendelovou univerzitou v Brně. Pomoci jim k tomu má experiment, jehož cílem je vyslat na oběžnou dráhu Země první český studentský satelit s buňkami sinic schopných vytvářet kyslík nezbytný pro existenci živých organismů. Satelit by mohli vědci vyslat už v roce 2025.
7 fotografií

Příprava na kolonizaci Měsíce a Marsu: pomoci má satelit z Brna s buňkami sinic

Brněnsko
Pilot a záložní astronaut Aleš Svoboda
/ROZHOVOR/ Mezi dvaadvaceti tisíci uchazeči uspěl v půlce listopadu ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury (ESA). Stal se tak jedním ze sedmnácti vyvolených, kteří mají šanci na účast ve vesmírné misi. Při výběru pomohla elitnímu pilotovi stíhaček JAS-39 Gripen Aleši Svobodovi také dosavadní kariéra. „Důležitá je dlouhodobá motivace, ochota neskončit při první překážce a schopnost fungovat mimo svoji komfortní zónu,“ říká v rozhovoru pro Deník záložní astronaut s brněnskými kořeny.

Astronaut musí být v dobré kondici. Svaly na misi slábnou, říká Aleš Svoboda

Regiony
Pilot Aleš Svoboda se stal členem záložního týmu astronautů ESA
/ROZHOVOR/ Mezi dvaadvaceti tisíci uchazeči uspěl v půlce listopadu ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury (ESA). Stal se tak jedním ze sedmnácti vyvolených, kteří mají šanci na účast ve vesmírné misi. Při výběru pomohla elitnímu pilotovi stíhaček JAS-39 Gripen Aleši Svobodovi také dosavadní kariéra. „Důležitá je dlouhodobá motivace, ochota neskončit při první překážce a schopnost fungovat mimo svoji komfortní zónu,“ říká v rozhovoru pro Deník záložní astronaut s brněnskými kořeny.

Nový český astronaut Svoboda z Brna: Do kosmu? Nejpozději do patnácti let

Brněnsko
Letoun L-29 Delfín
Jak je to dávno, co vzlétlo první proudové letadlo domácího původu – tehdy československé? Odpověď nemusí být snadná ani pro fandy techniky; on ten čas letí jako tryskáč. Dobře ji ale znají ve Vodochodech a Odoleně Vodě na Praze-východ: společnost Aero slaví kulatiny. Cvičný proudový letoun L-29 Delfín se zde začal vyrábět před 60 lety, aby se stal jedním z nejrozšířenějších strojů svého druhu na světě.
5 fotografií

Proudová letadla vlastní konstrukce začali v Aeru vyrábět před 60 lety

Podnikání
Průlet asteroidu kole Země. Ilustrační foto.
Kolem naší planety v uplynulých hodinách proletělo vesmírné těleso o velikosti menšího nákladního auta. V jistou chvíli se pohybovalo pouhých 3600 kilometrů nad zemským povrchem. Jde o jedno z největších přiblížení dráhy asteroidu v historii. Průlet může nyní lidstvu sloužit jako výstraha, že v blízkosti Země je stále velké množství ještě neobjevených asteroidů. A některé z nich mohou být i nebezpečnější.

Kolem Země proletěl asteroid velký jako náklaďák. Byl blíž než některé satelity

Vesmír
Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.
Evropská sonda Juice je připravena na svou osmiletou cestu k Jupiteru. U největší planety Sluneční soustavy se mimo jiné pokusí zjistit, zda oceány skryté pod povrchem Jupiterových ledových měsíců mají potenciál pro výskyt mimozemského života, napsala agentura AFP. Na misi, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) zahájila na začátku loňského desetiletí, se podíleli i čeští vědci.
7 fotografií

Sonda Juice je připravena na cestu k Jupiteru. Podíleli se na ní i čeští vědci

Vesmír
Modul Orion se na snímku NASA přibližuje k planetě Zemi 11. prosince 2022
Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.

Mise Artemis: Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Vesmír