ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Družice Sentinel-1A - Družice Sentinel-1A je první ze šesti družic, které jsou součástí projektu Copernicus. Jeho cílem je vybudovat evropské kapacity pro pozorování Země z vesmíru a zlepšit monitorování klimatických změn či přírodních katastrof.
Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus, který celoročně dodává podrobná data o atmosféře, klimatu a monitoruje území celé planety. Družice Sentinel-1B přestala komunikovat 23. prosince a všechny dosavadní pokusy řídicího střediska ji zprovoznit zatím byly neúspěšné, uvedl šéf Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.

Copernicus: Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů. Vědci zjišťují, proč

Věda a technika
Série satelitů sítě Starlink společnosti SpaceX na noční obloze pozorované z místa poblíž města Florence v americkém Kansasu. Snímek byl pořízen dlouhou expozicí 6. května 2021. Hlavním cílem projektu Starlink je lepší přístup k vysokorychlostnímu interne
Americký miliardář Elon Musk ve čtvrtek v listu Financial Times odmítl obvinění, že satelity Starlink jeho společnosti SpaceX zabírají místo ve vesmíru. Stížnost agentuře OSN kvůli nutnosti vyhnout se Muskovým satelitům v prosinci podala Čína, o zahlcení oběžné dráhy tento měsíc hovořil i generální ředitel Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.
5 fotografií

Střety ve vesmíru? Musk odmítl, že by jeho satelity zahlcovaly oběžnou dráhu

Věda a technika
Budoucí podoba náměstí Bohumila Hrabala.
/FOTOGALERIE/ Ze zanedbaného náměstí Bohumila Hrabala by mělo být do čtyř let nové centrum Prahy 8 s celoměstským významem. Metropole a městská část koordinují přípravu revitalizace vlastního náměstí s developerským projektem polyfunkčního domu Palmovka One. Výsledkem má být vedle celkového zvelebení Palmovky příjemný veřejný prostor s množstvím vláhy a stínu v teplých měsících i navazující komplex s obchodní pasáží a byty či kancelářemi v nadzemních patrech. Do úpravy prostoru mezi ulicemi Na Žertvách a Na Hrázi plánuje hlavní město investovat kolem 80 milionů korun.
20 fotografií

Okolí Palmovky se změní, náměstí Bohumila Hrabala má být novým centrem Prahy 8

Praha
Německý astronaut ESA Matthias Maurer se na 20 minut spojil s českými studenty. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pobývá od 11. listopadu.
Pražští studenti ve středu volali do vesmíru. V rámci videokonference mezi studenty několika pražských a zahraničních škol se spojili s německým astronautem ESA Matthiasem Maurerem, který pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). „Myslím, že budoucnost lidstva spočívá v objevování nových míst,“ řekl na úvod rozhovoru Maurer, který v kosmu pobývá od 11. listopadu.

VIDEO: Moje břicho je menší, řekl studentům kosmonaut v živém přenosu z ISS

Praha
Vesmírný architekt Tomáš Rousek na akci Czech Space Week 2021 v areálu Virtuplexu.
/ROZHOVOR/ Letošní ročník akce Czech Space Week 2021 obohatil projekt vskutku odvážný. Model lunární základny ve virtuální realitě nazvaný Praha na Měsíci s magistrálou a Václavským náměstím. „Obrovská hodnota je, když se podaří lidi inspirovat,“ řekl jeden z autorů projektu a vesmírný architekt Tomáš Rousek. Model je k vidění v areálu Virtuplex v Horních Počernicích.
12 fotografií

Vesmírný architekt Tomáš Rousek: Prahu na Měsíci můžeme mít za dvacet let

Praha
Měsíční povrch nepřestává přitahovat vědeckou pozornost
Státy financující vesmírný průzkum investují stále více prostředků do technologií, které by umožnily účinnější využití vesmírných zdrojů, nebo přímo obydlení i jiných vesmírných těles, než je planeta Země. Tento cíl se jeví nejsplnitelnější v případě Měsíce, na němž NASA loni detekovala známky vody. Dalším úkolem pro vědce je přijít na to, jak na Měsíci zajistit dostatek kyslíku. A jak se zdá, možné řešení existuje.
6 fotografií

Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let

Věda a technika
Ve vodách poblíž Floridy krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)
Ve vodách poblíž Floridy dnes krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.
8 fotografií

Loď Crew Dragon přistála do moře u Floridy. Z ISS přepravovala čtyři astronauty

Věda a technika
Dopadové krátery v oblasti Lunae Planum na Marsu
Na stále přibývajících fotografiích povrchu planety Mars pozorujeme holou a ostrou krajinu, bez stromů, bez vody, bez života, kamennou poušť pod oranžově zbarvenou oblohou. Přesto ale některé snímky vědce překvapí: třeba ten, který letos v březnu pořídily Evropská vesmírná agentura a ruská státní korporace Roskosmos prostřednictvím sondy ExoMars. Fotografie zachycuje oblast Lunae Planum a tři zvláštní krátery.
13 fotografií

Vědci slaví. Krátery na Marsu poodhalily další skrytá tajemství planety

Věda a technika
Jan Macák z Univerzity Pardubice
Fráze Černá hodinka získává díky vědci z Univerzity Pardubice Janu Macákovi zcela nový význam. Tým pod vedením muže, který se dlouhodobě věnuje nanotechnologiím, totiž pro potřeby českého výrobce hodinek Chronotechna vyrobil speciální černou vrstvu pro jejich ciferníky. Ta pohltí až 99 procent světla. „Když se na vrstvu podíváte, je to, jak když se díváte do černé díry,“ říká nad svým úspěchem Jan Macák z Centru materiálů a nanotechnologií při Fakultě Chemicko-Technologické.
4 fotografie

Od hodinek do vesmíru. Pardubický vědec vyvinul nejčernější čerň

Věda a technika
Asteroid - ilustrační foto.
Průzkum úlomků asteroidů. To je první unikátní projekt z Národního kosmického plánu, který dostal zelenou. Na misi označené zkratkou Slavia se podílí čeští vědci a firmy. „Má odhalit jaké minerály a další zdroje mohou skrývat stovky tisíc asteroidů v blízkosti Země,“ potvrdili nedávno zástupci SAB Aerospace, brněnské společnosti zaměřující se na kosmický průmysl. Firma projekt vede.
9 fotografií

Těžba na asteroidech? Napoví projekt Slavia a české družice

Věda a technika
Polární záře na Jupiteru
Aurora Borealis či Australis, neboli polární záře, je tou největší světelnou show, kterou Země nabízí. Uchvacuje všechny, kdo žijí v nejsevernějších či nejjižnějších cípech naší planety. Občas ji lze spatřit i u nás, pokud tedy vyrazíte do míst se skoro absolutní tmou, což není v Česku rozhodně snadné. Fenomén polární záře ale není pro Zemi jedinečný. Nalézt ho můžeme i na dalších planetách Sluneční soustavy. A úplně ty největší jsou na Jupiteru. Jeho póly jsou pak zality barvami.
11 fotografií

Tajemství polární záře Jupitera vyřešeno. Po dlouhých čtyřiceti letech

Věda a technika
Ilustrační snímek
Vědci americké vesmírné agentury NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) při počítačové simulaci hrozby srážky Země s velkou planetkou zjistili, že katastrofě by nedokázalo zabránit ani použití jaderné bomby. O simulaci informovalo centrum CNEOS, které v rámci NASA sleduje dráhy planetek a komet a zjišťuje pravděpodobnost jejich možného dopadu na Zemi.
8 fotografií

Srážce Země s planetkou by nezabránila ani jaderná bomba, ukázala simulace

Věda a technika