ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové
Čtyři studenti Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové z kvinty, sexty a septimy se zúčastnily úžasného projektu pořádaného Evropskou kosmickou agenturou ESA. Projekt Astro Pi Challenge je soutěž, která má za úkol atraktivní formou ukázat žákům do 19 let programování v jazyce Python s pomocí vesmírného projektu, kterého se mohou zúčastnit již během střední školy. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanici ISS se společně s astronauty nachází i dva mikropočítače Astro Pi, do kterých mohou vybraní studenti posílat své programy s experimenty. Mise Space Lab, v rámci které mají týmy o 2 - 6 členech navrhnout experiment, který by využil senzorů a kamer mikropočítačů k experimentu, jenž by následně běžel 3 hodiny na oběžné dráze.
20 fotografií

Jazykové gymnázium zabodovalo. I na distanční výuce dochází k úžasným projektům

Čtenář reportér
Jízdní vlastnosti vozu S-Max potěší každého nadšeného řidiče
Každý z nás se zřejmě někdy ocitl v situaci, že měl velké obtíže do zavazadlového prostoru naložit vše, co by si chtěl vzít s sebou na cestu. Občas by se určitě také hodil větší počet sedaček než je pro osobní vozy obvyklý počet pěti.V naší recenzi ojetiny v ceně do čtvrt milionu korun se zaměřujeme na oblíbený model značky s modrým oválem.
31 fotografií

Příjemný rodinný stěhovák: Test ojetiny Ford S-Max

Autobazar
Strašidelně vypadající blue jet neboli modrý výtrysk, vyfotografovaný na Havaji
Ze všech meteorologických jevů provázejících život na planetě Zemi patří blesky k těm nejzajímavějším - a také k nejtajemnějším. Ačkoli bouře provázejí lidstvo odedávna, jejich silné praskající elektrické výboje stále představují oblast, v níž se skrývá mnoho neznámého. Například jeden druh blesku je tak podivný a vzácný, že až do roku 1990 neměli vědci ani důkaz o jeho existenci.
7 fotografií

Úkaz jako ze sci-fi. Vědci zřejmě objevili tajemství "modrého blesku"

Věda a technika
Replika robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost) v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, 29. července 2020
 Na palubě rakety Atlas V dnes z floridského Mysu Canaveral odstartovalo robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které by v únoru příštího roku mělo přistát na Marsu. Největší automatický vědecký rover, který doposud americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sestavil, bude na rudé planetě hledat stopy po minulém životě a vyzkouší zde nové technologie pro případné budoucí lidské výpravy.
16 fotografií

Vozítko Perseverance odstartovalo k Marsu. Bude pátrat po stopách života

Věda a technika
Slunce - ilustrační foto
Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.
12 fotografií

Sonda Solar Orbiter pořídila své první snímky Slunce. Lidé je spatří za týden

Věda a technika
První vesmírná loď NASA určená k vychýlení vesmírné dráhy asteroidu zamíří ke kamennému asteroidu pojmenovanému jako Dimorphos. Loď by do něj měla přímo narazit, a tím změnit jeho trajektorii
Malý kamenný asteroid, jemuž Mezinárodní astronomická unie přiřkla 23. června oficiálně jméno "Dimorphos", dostal na záda velký terč. Stal se totiž cílem plánované výpravy vesmírné lodi NASA, která má vůbec poprvé v dějinách prakticky ověřit, zda lze nárazem asteroid vychýlit z jeho dráhy. Test by mohl v budoucnosti pomoci v případě, kdy by trajektorie nějakého vesmírného tělesa kolidovala se Zemí.
5 fotografií

NASA plánuje vesmírnou lodí narazit do asteroidu a vychýlit ho

Věda a technika
Satelitní snímek ukazuje místo silného výbuchu, který v pátek ráno otřásl Teheránem
Teheránem v pátek ráno otřásl silný výbuch, k němuž zřejmě došlo v horské oblasti východně od íránské metropole, kde se podle mínění analytiků nachází podzemní tunelový systém a kde se vyrábějí rakety. Napsala to agentura AP s odvoláním na dnešní snímky pořízené satelity Evropské kosmické agentury (ESA) Sentinel-2.

Teheránem otřásl mohutný výbuch. Oblohu ozářila ohnivá koule

Svět
Návrh základny na Měsíci
Prostě borci. Tak lze označit 13letého Vojtěcha Dvořáka a Jana Vávru z Roudnice nad Labem, kteří spojili síly a zkusili vytvořit svou měsíční základnu. Počítačový modelovací program viděli poprvé před třemi měsíci, přesto jejich návrh zabodoval v soutěži Moon Camp Challenge Evropské kosmické agentury ESA a díky vítězství si mohli užít telekonferenci s astronauty. Jejich úspěch ocenil i starosta Roudnice František Padělek.
7 fotografií

Světový úspěch školáků z Roudnice! Navrhli základnu pro kosmonauty

Litoměřicko
Sucho postihlo i lužní lesy Litovelského Pomoraví.  Hladina Moravy ve Střeni dosahovala ve středu 54 cm. (19.května 2020)
Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody. Dlouhodobý nedostatek srážek a vody z jarního tání ekosystému škodí. V Litovelském Pomoraví vypadala situace ještě v březnu velice příznivě. Nyní je sucho znatelné. Lesníci se obávají, že přijdou o část na podzim vysazených stromků. Mnohé smohy a periodické tůně vyschly. Korytem Moravy ve Střeni protéká vody jako uprostřed horkého léta.
9 fotografií

Katastrofa! Sucho je znát i v lužních lesích, komára aby pohledal

Olomoucko
Vesmírná sonda Plato s uhlíkovými panely, které vzniknou ve firmě 5M v Kunovicích.
Stále častěji se výrobky kunovické firmy 5M stávají součástí vesmírných projektů. Zatímco na sklonku minulého roku úspěšně absolvoval orbitální test unikátní rentgenový teleskop, na nějž pro NASA vyvinuli v Kunovicích tubus, nyní, po úspěšném tendru tam začnou pracovat na součástech pro sondu Plato.

Družici Plato budou vyrábět i v Kunovicích

Slovácko
Sonda Solar Orbiter nese na oběžnou dráhu kolem Slunce také přístroje vyvinuté firmou BD Sensors ze Slovácka.
Tuzemští vědci a podniky, včetně jednoho ze Slovácka, se podílejí na významném mezinárodním projektu hvězdného zaměření. Do finální fáze jej začátkem února z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně posunula raketa Atlas V. Ta totiž vynesla do vesmíru sondu Solar Orbiter, v jejímž nitru se nacházejí přístroje vyvinuté ve společnosti BD Sensors, působící mimo jiné v Buchlovicích.
3 fotografie

Sonda Solar Orbiter nese k Slunci přístroje ze Slovácka

Slovácko
Zbytky technického sněhu na sjezdovce v lyžařském areálu Bublava na Sokolovsku na snímku ze 17. prosince 2019
Uplynulá zima byla v Evropě nejteplejší od počátku měření v roce 1981. Informovali o tom odborníci z evropské služby Copernicus, která monitoruje počasí a klimatické změny. Průměrná teplota během uplynulé meteorologické zimy, která začala 1. prosince a skončila 29. února, překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.
10 fotografií

Nejteplejší od počátku měření. Letošní zima trhala evropské rekordy

Svět
Zrcadlo koronografu METIS na palubě Solar Orbiter.
Družice Solar Orbiter jako vůbec první pořídí snímky slunečních pólů. Její optickou soustavu vyvinuli a vyrobili vědci z Turnova. V pondělí 10. února krátce po páté hodině ráno úspěšně odstartovala z Kennedyho kosmického střediska v USA na raketě Atlas V sonda Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter, na které se významně podílejí také čeští vědci.  
5 fotografií

Na Slunce se lidstvo podívá optikou z Turnova. Už odstartovala do vesmíru

Jablonecko
Start rakety Atlas V 411
Raketa Atlas V 411 vynesla z Mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar Orbiter. Sonda bude i s přístroji, na jejichž vývoji a výrobě se podíleli čeští experti a firmy, zblízka zkoumat Slunce. Raketa odstartovala podle plánu dnes v v 5:03 SEČ (v neděli 23:03 místního času), vyplývá z internetového přenosu amerického vesmírného úřadu NASA, který se na misi také podílí.
6 fotografií

Solar Orbiter míří ke Slunci. Na vývoji přístrojů se podíleli i Češi

Věda a technika
Čeští vědci z Akademie věd ČR dokončili vývoj přístroje, který bude ve vesmíru měřit elektromagnetické vlny. Má se stát součástí přístroje RPW (Radio and Plasma Waves) na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.
Čeští vědci se podíleli na čtyřech z celkem deseti přístrojů vesmírné sondy Solar Orbiter, která příští týden odstartuje ke Slunci. Z Česka pocházejí mimo jiné zrcadla teleskopu pro pozorování sluneční koróny nebo software spektrometru pro rentgenové záření. Účast na projektu Solar Orbiter je největším zapojením českých vědeckých pracovišť a firem do přípravy kosmické sondy od vstupu Česka do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. V tiskové zprávě to dnes uvedlo české ministerstvo dopravy, které je odpovědné za koordinaci kosmických aktivit.
12 fotografií

Cesta ke Slunci. Evropská sonda má na palubě zařízení z Česka

Věda a technika
Na snímku NASA supermasivní černá díra v nedaleké spirální galaxii NGC 1365.
Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli program pomáhající mapovat nejbližší okolí černé díry. Využívá k tomu ozvěny rentgenového záření, které do vesmíru vysílá materiál padající do černé díry. Program využili autoři studie, která poprvé dynamiku nejbližšího okolí černé díry zmapovala. ČTK o tom dnes informoval Pavel Suchan z AV ČR. Většina černých děr na obloze je přitom příliš malá na to, aby bylo možné jejich nejbližší okolí rozlišit
4 fotografie

Čeští vědci opět zabodovali. Umí zmapovat okolí černé díry

Věda a technika