ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

V Klatovech otevřeli 1. listopadu 2019 novou výrobní halu ATC Space, dceřiné společnosti německé Aerotech Peissenberg (ATP), která je součástí skupiny OHB
Česká republika se díky firmě ATC Space bude podílet na výrobě nosné rakety ARIANE 6. Výrobce dílů pro kosmický průmysl dnes otevřel v Klatovech novou halu za 19 milionů eur (asi 485 milionů korun), v níž najde práci až 60 lidí. Bude se tu vyrábět 20 až 30 let podle toho, jak by měl kosmický program a vývoj této rakety pokračovat, řekl novinářům při otevření ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Jím řízený resort podporuje tyto aktivity a před několika týdny vláda schválila kosmický program do roku 2025.

V Česku se budou vyrábět díly pro rakety. ATC Space má v Klatovech novou halu

Ekonomika
Poslední muž na Měsíci Eugen Cernan, (ten šedivý) a vedle s brýlemi je astronaut John Blaha. společně s členy astronomického kroužku před brodskou hvězdárnou v roce 2001.
Padesát let od přistání prvních lidí na Měsíci, které si letos připomínáme, probíhá ve zvýšeném zájmu o tohoto našeho souputníka. Dlouhá přestávka od roku 1972, kdy po dokončení mise Apollo 17 Měsíc osiřel, ukončilo na konci roku 2013 přistání čínského robotického vozítka Nefritový králík a to dokonce na odvrácenou stranu Měsíce.

50 let od přistání prvních lidí na Měsíci pohledem Rostislava Rajchla

Zprávy z Česka
Ilustrační foto
Asteroid zhruba o velikosti fotbalového hřiště se v září letošního roku přiblíží k Zemi. Upozornila na něj Evropská kosmická agentura (ESA), podle níž jde o jeden z 870 objektů, které vede v seznamu možných rizik. Toto vesmírné těleso se na něm nachází na čtvrtém místě. Vědci nicméně uklidňují, že hrozba zkázy pro planetu je v tomto případě velmi nízká. 
5 fotografií

Na Zemi se řítí asteroid. Dopadnout by mohl v září letošního roku

Věda a technika
Planety - Ilustrační fotografie
Střední Čechy – Existuje někde v blízkém (nebo třeba i ve vzdálenějším) vesmíru planeta podobná té naší, na níž by možná mohli žít pověstní „zelení mužíčci“? I tomu se budou více věnovat astronomové z hvězdárny v Ondřejově, mohli se o víkendu dozvědět návštěvníci tamějšího dne otevřených dveří.

Astronomové z Ondřejova pomohou vyhlížet ve vesmíru „druhou Zemi“

Z okolí
Snímek nočního nebe s Mléčnou dráhou nad observatoří Paranal.
Vědci se snažili zvážit Mléčnou dráhu po celá desetiletí. Jejich předchozí odhady se pohybovaly v širokém rozpětí od 500 miliard do tří bilionů hmotností našeho Slunce. Evropští astronomové nyní použili údaje z vesmírných teleskopů Hubble a Gaia a dospěli k závěru, že naše galaxie váží jako 1,5 bilionů Sluncí. Informoval o tom britský deník Guardian.
9 fotografií

Kolik váží Mléčná dráha? Vědci dosáhli zatím nejpřesnějších výsledků

Věda a technika
Kráter Jezero
Na Marsu přistane v roce 2021 vozítko, které pomůže dalším průzkumům této pro nás stále ještě neprobádané planety. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již po pečlivém výběru určil i kráter, na kterém bude vozítko přistávat. Nese název Jezero. Podle NASA má tato mise převrátit náš pohled na schopnost Marsu ukrývat život. NASA o tom informovala na svých stránkách.   
8 fotografií

Na Marsu přistane v roce 2021 nové vozítko. Bude bádat v kráteru zvaném Jezero

Věda a technika
Simulovaná expedice na Mars.
Vlašim - Během simulované, 100 hodin trvající mise, se na palubě vesmírné lodi, která zamíří k planetě Mars, objeví také Jakub Semrád, student 2. ročníku Gymnázia Vlašim. Stal se totiž jedním z pěti členů posádky, která uspěla, mezi silnou konkurencí.

Student vlašimské střední školy poletí na Mars

Benešovsko
Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok.
V Praze a Brně se budou 9. až 18. listopadu konat různé akce v rámci Czech Space Week. Půjde o workshopy, konference či přednášky. Česká republika v průběhu akce oslaví výroční prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru i desetileté výročí vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA). Ve čtvrteční tiskové zprávě o tom informovala Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
6 fotografií

V Praze a Brně se bude konat kosmický týden. Oslaví Remkovo výročí

Praha
Kosmická mise BepiColombo
V sobotu z Francouzské Guyany odstartovala mise BepiColombo, kterou zastřešuje Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Japonským institutem kosmických výzkumů (JAXA). Raketa Ariane 5 vynese do vesmíru dvě sondy, jež následně čeká sedmiletá pouť na oběžnou dráhu Merkuru. Jedná se o teprve třetí misi k nejmenší planetě Sluneční soustavy, přičemž předchozí dvě zastřešovala americká NASA. 
7 fotografií

Evropská kosmická agentura se poprvé vydala k Merkuru. Sondy tam poletí sedm let

Věda a technika
Povrch měsíce Europa pokrývá síť prasklin.
/VIDEO/ Jupiterův ledový měsíc Europa je jedním z nejvážnějších kandidátů na existenci mimozemského života ve Sluneční soustavě. Jeho průzkum však může být těžší, než se dosud předpokládalo. Nová analýza podmínek na jeho povrchu naznačuje, že se zde můžeme setkat až s patnáctimetrovými ledovými hroty. To může vést ke zničení každé sondy, která se pokusí přistát na špatném místě.
4 fotografie

Přistání na Europě bude velmi těžké. Povrch pokrývají gigantické ledové hroty

Svět
CIMON je první robot s umělou inteligencí přizpůsobený stavu beztíže.
/VIDEO/ Raketa Falcon společnosti SpaceX, která v pátek ráno místního času odstartovala z floridského Mysu Canaveral, s nákladní lodí Dragon má na své palubě unikátní náklad. Kromě zásob potravin, vědeckých přístrojů a dalšího materiálu dopraví astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici prvního robota s umělou inteligencí přizpůsobeného stavu beztíže.

Na ISS míří první robot s umělou inteligencí. Dopraví ho tam loď Dragon

Svět
Start rakety Falcon Heavy
Úspěšný start rakety soukromé společnosti SpaceX Elona Muska se projeví i v plánech Evropské vesmírné agentury (ESA), do níž patří i Česko. Odstartování a následný návrat dvou ze tří stupňů rakety na přistávací plošinu hodnotí odborníci jako mezník v dějinách kosmonautiky. Podle Lukáše Holmana ze vzdělávací kanceláře ESA již nyní mění tato agentura koncepci vlastních raket.
28 fotografií

Úspěch Falcon Heavy? Mezník v dějinách kosmonautiky, tvrdí odborníci

Svět
Ilustrační foto
Součásti některých vědeckých přístrojů na sondách, které mají v následujících letech vyrazit do vesmíru, pocházejí z Česka. Kromě chystané sluneční sondy Solar Orbiter spolupracuje Česká republika i na dalších misích Evropské kosmické agentury (ESA), například na zkoumání ledových měsíců Jupitera nebo na unikátní dvojici satelitů Proba-3.
4 fotografie

Česko se účastní několika vesmírných misí, dodává přístroje

Česko
Sonda Cassini, v pozadí měsíc Enceladus
/VIDEO/ Americká vesmírná sonda Cassini dnes po dvaceti letech ukončila svou výzkumnou misi. Cassini zkoumala planetu Saturn a její četné měsíce. Na svém kontě má mnoho průlomových objevů, které vědce z NASA i Evropské kosmické agentury překvapily. Sonda již vyčerpala své zásoby paliva a byla by tak nadále neovladatelná. Svou misi tak zakončila destruktivním letem do Saturnových oblaků.
7 fotografií

NASA se po 20 letech loučí se sondou Cassini. Shořela v atmosféře Saturnu

Svět
Solar Orbiter se Sluncem.
Praha – S velkými nadějemi vzhlížejí ke Slunci odborníci z astronomického ústavu Akademie věd ČR i z Karlovy univerzity. Dohlédnou tam však až s velkým odstupem. Teprve za několik let začnou očekávaná data posílat přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter, na jejichž přípravě se podíleli. A bude to velké napětí: odolají tato zařízení extrémním teplotám, jimž bude vystaven štít sondy? A vysoké radiaci?
6 fotografií

Dílo našich vědců se za pár let dostane téměř na dosah Slunci

Praha