ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Tomáš Gráf obsluhuje astronomické přístroje při slavnostním otevření observatoře.
White Hole Observatory. Volně přeloženo Observatoř bílých děr. Tak nazvali vědci opavského pracoviště Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) nově otevřenou hvězdárnu určenou hlavně pro zkoumání intenzity světelného záření hvězd, planet a dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru.

Univerzita otevřela novou hvězdárnu

Opavsko
ESA. Ilustrační foto.
Praha - Do pražského kosmického inkubátoru míří prvních šest tzv. startupů. Tyto firmy budou moci čerpat podporu až 1,35 milionu Kč na dokončení produktů a jejich uvedení na trh. Ve středu o tom informovala agentura CzechInvest. Projekty posuzovala komise složená ze zástupců českých partnerů i Evropské kosmické agentury (ESA).

Do pražského kosmického inkubátoru míří prvních šest startupů

Podnikání
Ilustrační foto.
Lucern - Evropská vesmírná agentura (ESA) věnuje 1,44 miliardy eur (téměř 39 miliard korun) na další využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a na pokračování výzkumu Marsu v rámci programu ExoMars 2020. Podle agentury AFP to dnes v Lucernu oznámil generální ředitel ESA Jan Wörner.

ESA dá na využívání ISS a na program ExoMars 1,44 miliardy eur

Svět
ESA. Ilustrační foto.
Praha - Vláda v pondělí projedná návrh ministerstva dopravy na zvýšení českého příspěvku do rozpočtu Evropské kosmické agentury ESA. Úřad navrhuje, aby Česká republika příští rok na kosmické aktivity vyčlenila 830 milionů korun. V neděli to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle resortu dopravy, který v Česku kosmické aktivity koordinuje, jsou české příspěvky na chod agentury ve srovnání se zbylými členskými státy dlouhodobě podhodnocené. Loni vláda český příspěvek 327 milionů korun navýšila o 200 milionů Kč. Projednání bodu už kabinet opakovaně odložil.

Vláda projedná návrh na navýšení příspěvků do kosmické agentury

Podnikání
Ilustrační foto.
Bajkonur (Kazachstán) - Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kosmická loď Sojuz MS-03 s tříčlennou posádkou. Tu tvoří ruský kosmonaut Oleg Novickij, americká astronautka Peggy Whitsonová a zástupce Evropské kosmické agentury (ESA), Francouz Thomas Pesquet. Přistání na ISS je plánováno o dva dny později.

Z Bajkonuru odstartovala k ISS loď Sojuz s tříčlennou posádkou

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Ministerstvo dopravy navrhuje zvýšit národní příspěvek na programy Evropské kosmické agentury (ESA). Úřad navrhuje, aby Česká republika příští rok na kosmické aktivity vyčlenila 830 milionů korun. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle resortu dopravy, který v Česku kosmické aktivity koordinuje, jsou české příspěvky na chod agentury ve srovnání se zbylými členskými státy dlouhodobě podhodnocené. Loni vláda český příspěvek 327 milionů korun navýšila o 200 milionů Kč.

Ministerstvo žádá zvýšení příspěvku ČR na kosmické aktivity

Česko
Experimentální modul Schiaparelli se během přistávacího manévru roztříštil o povrch Marsu a po dopadu zřejmě explodoval.
Darmstadt (Německo) - Experimentální modul Schiaparelli se během přistávacího manévru roztříštil o povrch Marsu a po dopadu zřejmě explodoval. Uvedla to dnes Evropská kosmická agentura (ESA). Snímky americké vesmírné agentury NASA podle ní ukázaly, že modul se zřítil z dvou až čtyř kilometrů a náraz jej zničil.

Modul Schiaparelli se roztříštil o povrch Marsu

Svět
Modul Schiaparelli.
Darmstadt (Německo) - Experimentální modul Schiaparelli se během středečního manévru před plánovaným přistáním na Marsu nechoval podle očekávání. Pravděpodobně se předčasně zbavil padáku, který měl zpomalit jeho rychlost. Navíc zážeh motorů brzdících raket, které měly modulu rovněž pomoci těsně nad povrchem Marsu snížit rychlost, trval příliš krátce. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA), která doposud nedostala očekávaný signál, jenž by potvrdil přistání modulu na rudé planetě. Agentura zatím přímo neuvedla, že se modul rozbil, mnohé ale nasvědčuje tomu, že se měkké přistání nezdařilo.

Modul Schiaparelli před přistáním na Marsu prý předčasně odhodil padák

Svět
Modul Schiaparelli.
Darmstadt - Na Marsu dnes přistál modul Schiaparelli, zatím se ale neví, zda byl manévr úspěšný či nikoli. Pozemní řídící středisko nedostalo očekávaný potvrzující signál a čeká na data ze satelitů kroužících kolem Marsu. Modul k rudé planetě dorazil v sobotu s družicí Trace Gas Orbiter (TGO) v rámci projektu ExoMars Evropské kosmické agentury (ESA) a ruské agentury Roskosmos, který je zaměřen na hledání případných stop života na Marsu.

Modul Schiaparelli přistál na Marsu, ale neví se, zda úspěšně

Svět
Povrch Marsu. Ilustrační foto
Berlín - Od sondy ExoMars se dnes podle plánu oddělil sestupný modul Schiaparelli, který by měl ve středu přistát na Marsu. Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA). Společná evropsko-ruská mise je poprvé zaměřena nejen na průzkum Marsu, ale přímo na hledání případných stop života na jeho povrchu.

Od sondy ExoMars se oddělil modul, který přistane na Marsu

Svět
Počítačová grafika publikovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) znázorňuje přiblížení sondy Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ilustrační foto.
Darmstadt (Německo) - Sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA) dnes po poledni SELČ ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru. Zmlknutí signálu sondy v řídícím středisku ESA v Darmstadtu potvrdilo, že Rosetta dosedla na kometu Čurjumov-Gerasimenko, kterou zkoumala. Vědci hodnotí misi jako velký úspěch.

Sonda Rosetta přistála na kometě a ukončila svou výzkumnou misi

Svět
Ilustrační foto.
Madrid - Dosud nejpřesnější, trojrozměrnou mapu naší galaxie, Mléčné dráhy, s určením polohy více než miliardy hvězd dnes v Madridu představila Evropská kosmická agentura (ESA). Mapu pomohl z oběžné dráhy vytvořit teleskop Gaia, který agentura vypustila v roce 2013.

ESA představila dosud nejpřesnější 3D mapu Mléčné dráhy

Svět
Sonda Rosetta objevila svůj robotický modul Philae.
Paříž - Necelý měsíc před ukončením své mise objevila sonda Rosetta svůj robotický modul Philae, který přistál v listopadu 2014 na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Na svém webu o tom dnes informovala Evropská kosmická agentura (ESA), které sonda patří. Aparát Philae se po přistání ztratil Rosettě z dohledu a od loňského léta s ním vědci nemají spojení.

Sonda Rosetta našla robota Philae, který se ztratil na kometě

Svět
Ilustrační foto.
Praha - První zájemci z řad českých firem mohou podávat žádosti o účast v pražském inkubátoru Evropské kosmické agentury. Státní agentura CzechInvest je bude přijímat do 3. října. Ti, kteří uspějí, pak budou moci v Prague Startup Centre hledat využití kosmických technologií pro běžný život. CzechInvest o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

Pražský kosmický inkubátor se otvírá firmám

Podnikání
Ilustrační foto
Praha - Poprvé budou moct občané ze 22 členských států Evropské kosmické agentury (ESA), k nimž patří i Česko, veřejně diskutovat o budoucnosti a směřování kosmických programů. ESA pořádá debatu netradiční metodou, z každého členského státu se bude moct 10. září zúčastnit zhruba stovka občanů. V Praze se sejdou v Masarykově koleji v Dejvicích, názory Čechů se poté pošlou do ESA, řekla mluvčí pořádajícího Technologického centra Akademie věd ČR Michaela Blšťáková. Registrace skončí 28. srpna o půlnoci.

Češi se zapojí do první veřejné debaty o kosmických programech

Česko
ESA. Ilustrační foto.
Praha - Poprvé budou moct občané ze 22 členských států Evropské kosmické agentury (ESA), k nimž patří i Česko, veřejně diskutovat o budoucnosti a směřování kosmických programů. ESA pořádá debatu netradiční metodou, z každého členského státu se bude moct 10. září zúčastnit zhruba stovka občanů. V Praze se sejdou v Masarykově koleji v Dejvicích, názory Čechů se poté pošlou do ESA, řekla v pondělí mluvčí pořádajícího Technologického centra Akademie věd ČR Michaela Blšťáková. Registrace skončí 28. srpna o půlnoci.

Češi se zapojí do první veřejné debaty o kosmických programech

Praha
Pavel Bělobrádek
Praha – Česko je pozadu za evropskými státy, které jsou aktivní v kosmickém výzkumu, protože nemá centrální úřad, který by výzkum řídil. Shodli se na tom odborníci, které oslovila redakce. Zřídit národní kosmickou agenturu jako silného státního partnera pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA by proto chtěl vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek. Zatím je stále ve fázi plánů. Státní agenturu přitom požadují i firmy, zajistila by jim nové obchodní příležitosti.

Odborníci volají po národní kosmické agentuře, pomůže i firmám

Česko
Luděk Graclík z Brna pracoval na nosičích Vega a Sojuz, které používá Evropská vesmírná agentura.
Brno /ROZHOVOR/ – Před pár lety založil malou firmu, která vyrábí součástky pro vesmírné družice a satelity. Předtím Luděk Graclík z Brna sbíral zkušenosti v zahraničí. „Začal jsem na stáži u italské společnosti. Poté mi nabídli místo a později jsem se rozhodl začít podnikat sám," vzpomíná. Pracoval už přitom i na nosičích Vega a Sojuz, které používá Evropská vesmírná agentura.

Pronikl do kosmického průmyslu. Vesmír u nás stojí na okraji zájmu, říká

Brněnsko
Luděk Graclík z Brna pracoval na nosičích Vega a Sojuz, které používá Evropská vesmírná agentura.
Brno /ROZHOVOR/ – Před pár lety založil malou firmu, která vyrábí součástky pro vesmírné družice a satelity. Předtím Luděk Graclík z Brna sbíral zkušenosti v zahraničí. „Začal jsem na stáži u italské společnosti. Poté mi nabídli místo a později jsem se rozhodl začít podnikat sám," vzpomíná. Pracoval už přitom i na nosičích Vega a Sojuz, které používá Evropská vesmírná agentura.

Pronikl do kosmického průmyslu. Vesmír u nás stojí na okraji zájmu, říká

Česko
Ilustrační foto
Praha - Česko se pravděpodobně už začátkem července podle zjištění ČTK zapojí do prestižního programu kosmických nosných raket Ariane a Vega, které provozuje Evropská kosmická agentura (ESA). České firmy a výzkum by se měly podílet na vývoji, zkouškách a následné sériové výrobě částí pro Ariane 6. Finanční podporu přislíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který řekl, že chce podpořit orientaci České republiky na letecký a kosmický průmysl.

Česko se zapojí do vesmírného programu raket Ariane a Vega

Česko
Rosetta.
Brusel - Vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě ingredience nutné pro vznik života. Kometa Čurjumov-Gerasimenko odvrhla při průletu kolem Slunce do vesmíru glycin
a fosfor, což jsou látky, které můžeme najít
i v lidském těle.

Existují důkazy. Život mohl přijít z vesmíru

Svět
Ministr dopravy Dan Ťok.
Praha – Expert najatý ministerstvem dopravy pro kosmické aktivity Ondřej Rohlík si vydělal za měsíc více než ministr, v průměru 180.000 korun. Uvedl to dnes server HlídacíPes.org. Ministerstvo s Rohlíkem uzavřelo loni smlouvu na externí poradenství na pět měsíců za 900.000 korun. Ministr Dan Ťok (za ANO) smlouvu kritizoval. Už dříve Rohlík za služby pro ministerstvo inkasoval miliony.

Expert najatý ministerstvem dopravy bere víc než ministr

Česko
Na zpracování dat z GOCE se podílejí i vědci ze Západočeské univerzity v Plzni.
Praha - Na využití družicových snímků, například v meteorologii nebo předpovědi výnosů zemědělské produkce, se letos poprvé ve větším rozsahu zaměřilo sympozium Living Planet, které v Praze od pondělí do pátku pořádala Evropská kosmická agentura (ESA). Téměř 3000 odborníků z celého světa se zabývaly také distribucí dat a zpracováním pro uživatele. Cílem sympozia, které se v různých státech koná jednou za tři roky, bylo shrnout dosavadní poznání v pozorování Země a výsledky vědeckých družic, na některých se podílejí i čeští vědci.

Sympozium ESA se zaměřilo nejen na využití družicových snímků

Česko
Praha - mezinárodní sympozium Living Planet 2016.
Praha - Více než 3000 účastníků - vědců, studentů i zástupců firem - od pondělí hostí mezinárodní sympozium Living Planet 2016, které v pražském Kongresovém centru pořádá Evropská kosmická agentura (ESA). Akce představí především výsledky misí agentury v dálkovém průzkumu Země.

Praha hostí 3000 účastníků konference kosmické agentury

Praha
První etapa začala letos v polovině března, kdy z kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Proton s nákladem výzkumných aparátů společné evropsko-ruské mise.
Moskva – Druhá etapa společného evropsko-ruského projektu ExoMars, zaměřeného na průzkum Marsu a hledání případných stop života na jeho povrchu, byla o dva roky odložena. Oznámila to dnes v Moskvě ruská vesmírná agentura Roskosmos, která projekt realizuje ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Místo roku 2018 bylo zahájení druhé etapy posunuto na rok 2020.

Druhá etapa mise ExoMars byla posunuta do roku 2020

Svět
Nákladní loď Dragon se blíží k Mezinárodní vesmírné stanici.
ISS (oběžná dráha) – U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes přistála nákladní loď Dragon, kterou v pátek úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odpojit by se měla 11. května.

Nákladní loď Dragon přistála u Mezinárodní vesmírné stanice

Svět
Ilustrační foto
Londýn – Do deseti let by mohla být za nevelkých nákladů vybudována na Měsíci základna, na níž budou moci žít lidé. S takovým odhadem přišla skupina technologických miliardářů a vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), napsal nedělník Sunday Times.

Vědci: Na Měsíci by mohla být do deseti let základna pro lidi

Svět
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Miami/Orlando – Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce, aby v Česku vznikla národní kosmická agentura. Měla by se stát silným státním partnerem pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA. Český základní výzkum i firmy mají na mezinárodní úrovni výborné výsledky v tomto oboru, podle Bělobrádka je ale potřeba, aby se tyto aktivity více koncentrovaly a mohly mít větší přidanou hodnotu, řekl ve středu v noci SEČ po návštěvě Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) poblíž Orlanda na Floridě.

Bělobrádek chce, aby v Česku vznikla národní kosmická agentura

Česko
Start kosmické rakety z Bajkonuru.
Bajkonur/Moskva - Výzkumné aparáty společné evropsko-ruské mise ExoMars se dnes úspěšně oddělily od nosných částí poté, co je raketa Proton-M po startu z kosmodromu Bajkonur vynesla na oběžnou dráhu. Informovala o tom večer na twitteru Evropská vesmírná agentura (ESA), jejíž společný projekt s ruským Roskosmosem je poprvé zaměřen nejen na průzkum Marsu, ale přímo na hledání případných stop života na jeho povrchu.

Z Bajkonuru odstartovala raketa k Marsu, má zkoumat stopy života

Svět
Palác Adria na nároží Národní třídy a Jungmannovy ulice v Praze.
Praha - Nové centrum pro rozvoj podnikání Prague Startup Center bylo slavnostně otevřeno v paláci Adria v Jungmannově ulici. Začínající inovativní firmy zde dostanou jak technickou, tak administrativní a obchodní pomoc pro svůj rozvoj. Prague Startup Center se má stát centrem pro spolupráci napříč privátní, veřejnou i akademickou sférou.

V paláci Adria bylo otevřeno nové startupové centrum

Podnikání
Jurij Malenčenko vně svého modulu.
ISS – Ruští kosmonauti Sergej Volkov a Jurij Malenčenko dnes jako letos první členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vstoupili do otevřeného kosmu. Oznámilo to ruské středisko pro řízení letu. Úkolem jejich výpravy, která by měla trvat bezmála šest hodin, jsou údržbové práce a několik vědeckých experimentů.

Ruští kosmonauti zahájili šestihodinový výstup do otevřeného kosmu

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Dalších devět metráků víček od PET lahví odvezli minulý týden od úřadu čtvrté městské části. Šlo o sbírku na nový kočárek pro těžce nemocného osmiletého Tadeáška. Na nacpané pytle se přijel podívat i sám Tadeáš s maminkou, která ho přivezla na starém a těžkém kočárku, na jehož výměnu se právě víčka sbírají.

KRÁTCE: Víčka pomáhají těžce nemocnému Tadeášovi

Praha
Ilustrační foto
Praha - Čeští vědci po čtyřletém vývoji sestrojili model speciálního napájecího zdroje pro přístroj, který spolu s dalšími ponese kosmická sonda Juice. Ta má od roku 2022 při desetileté misi zkoumat Jupiterovy měsíce. Prototyp vytvořil vědecký tým pod vedením Jaroslava Laifra z Astronomického ústavu Akademie věd. "Po dokončení potřebné dokumentace pak na základě něj vybraná česká firma vytvoří samotný letový kus," sdělil Laifr.

Čeští vědci sestrojili zdroj pro satelit na misi na Jupiter

Česko
Ilustrační foto
Paříž - Šéf Evropské vesmírné agentury (ESA) Jan Wörner se domnívá, že Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by po jejím vyřazení z provozu mohla nejlépe nahradit "vesnice" na Měsíci. Na tiskové konferenci k plánům ESA v Paříži Wörner řekl, že takový projekt by mohl být uskutečněn do roku 2030. Měsíční vesnici by podle něj z měsíčního prachu postavili roboti a 3D tiskárny.

Stanici ISS by mohla nahradit základna na Měsíci

Svět
Evropská vesmírná sonda Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Paříž – Evropská robotická sonda Philae, která v roce 2014 přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a od loňského léta se neozývá, již není s to obnovit spojení se Zemí. Uvedl to odborný zpravodajský portál FZN s dovoláním na Evropskou vesmírnou agenturu (ESA). Působení sondy bylo podle vědců přesto úspěšné.

Vědci již nevěří v další kontakt se sondou Philae

Svět
Ilustrační foto
Londýn – Britský astronaut Tim Peake zavolal telefonem z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) omylem jedné britské důchodkyni, která to pokládala za nejapný žert nějakého podnapilého konzumenta z místní restaurace a zavěsila. Peake, první Brit, který na oběžné dráze zastupuje Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), se poté 79leté ženě omluvil. Uvedl to web deníku The Independent.

Ahoj, je to planeta Země? Astronaut z ISS omylem zavolal britské důchodkyni

Svět
Průlom ve zkoumání vesmíru znamenalo přistání evropského vesmírného modulu Philae na povrchu komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko.
Paříž - Evropská robotická sonda Philae, která loni přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a posledních pět měsíců se neozývá, by mohla do konce ledna 2016 opět navázat spojení se Zemí. Uvedla to dnes francouzská vesmírná agentura CNES.

Vědci doufají v další kontakt se sondou Philae

Svět
Čeští vědci z Akademie věd dokončili vývoj přístroje, který bude ve vesmíru měřit elektromagnetické vlny. Má se stát součástí přístroje RPW na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí.
Praha – Čeští vědci z Akademie věd ČR dokončili vývoj přístroje, který bude ve vesmíru měřit elektromagnetické vlny. Má se stát součástí přístroje RPW (Radio and Plasma Waves) na meziplanetární evropské sondě Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí. Dnes modul převezou na finální dokončení do Brna a začátkem příštího roku poputuje do observatoře v Paříži. V rozhovoru s ČTK to řekl fyzik Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter

Česko
Evropská vesmírná sonda Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Darmstadt (Německo)/Praha - Před rokem, 12. listopadu 2014, úspěšně přistála evropská robotická sonda Philae na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Sonda Philae po přistání na kometě fungovala asi 60 hodin, pak jí došla energie a dostala se do stavu hibernace. Od té doby se ale kometa přiblížila ke Slunci, a průzkumný robot tak znovu získal energii. První signál vyslal 13. června, pak 24. června a 9. července.

Před rokem úspěšně přistál vesmírný modul Philae na kometě

Svět
Počítačová grafika publikovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) znázorňuje přiblížení sondy Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ilustrační foto.
Berlín – Kometa 67P/ Čurjumov-Gerasimenko, na které loni v listopadu přistál modul Philae sondy Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA), se včera v rámci své oběžné dráhy nejvíce přiblížila ke Slunci a nyní se od něho opět vzdaluje. Další nejbližší přiblížení komety ke Slunci nastane za 6,5 roku.

Kometa se i s modulem přiblížila Slunci

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Ministerstvo dopravy navrhuje zvýšit příspěvky, které Česko platí za členství v Evropské kosmické agentuře (ESA) o 200 milionů korun ročně. Dosud Česko do společné evropské pokladny na vesmírný výzkum přispívá 375 milionů korun, což je nejnižší příspěvek ze všech členských států. Česko tak přispívá méně než srovnatelně velké Řecko či Portugalsko, nebo než menší Lucembursko a ekonomicky slabší Rumunsko, uvedlo ministerstvo dopravy.

Ministerstvo chce přidat 200 milionů na evropský kosmický výzkum

Ekonomika
Evropská vesmírná sonda Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Berlín – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko, v noci na dnešek opět krátce obnovila spojení se Zemí. Vědci ale zatím nevědí, proč aparát nekomunikuje pravidelně, uvedla s odvoláním na německé vesmírné středisko DLR agentura DPA.

Sonda Philae opět obnovila spojení se Zemí

Svět
Průlom ve zkoumání vesmíru znamenalo přistání evropského vesmírného modulu Philae na povrchu komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko.
Paříž – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila v sobotu večer kontakt se Zemí. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Philae byla historicky prvním zařízením, které přistálo na kometě, když jej tam v listopadu vypustila evropská sonda Rosetta. Nyní začala opět komunikovat, když znovu získala sluneční energii.

Robotická sonda Philae se po odmlce náhle opět ozvala

Svět