ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Ilustrační foto.
Moskva - Za zkázou ruské nákladní rakety Proton-M, která se v polovině května krátce po startu zřítila s mexickou družicí na palubě, je špatný a zastaralý návrh pumpy motoru. Oznámila to ruská kosmická agentura Roskosmos. Stejný problém zavinil pád Protonu i v roce 1988, uvedla agentura TASS.

Za nehodu ruské nákladní rakety Proton může špatná pumpa motoru

Svět
Praha - Planetárium Praha si připomíná výročí Hubbleova vesmírného teleskopu, který před 25. lety vynesl na oběžnou dráhu kolem Země raketoplán Discovery. Teleskop se stal jedním z nejdůležitějších přístrojů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru.

Planetárium Praha si připomíná 25. výročí Hubbleova teleskopu

Praha
Ilustrační foto
Frascati – Zemi potencionálně ohrožuje zhruba 500 planetek, které by za asi 100 let mohly do naší planety narazit. Uvedl to vedoucí pracovník Evropské vesmírné agentury (ESA) Detlef Koschny. Pravděpodobnost takového střetu je podle něj ale velmi malá, v některých případech jedna ku milionu. Řekl to agentuře AFP na okraj zasedání odborníků ESA a NASA, které dnes končí ve Frascati u Říma.

Evropská vesmírná agentura: Zemi ohrožuje na 500 planetek

Svět
Ilustrační fotografie
Paříž - Ve snaze ochránit planetu Zemi před možnou srážkou s planetkami plánuje Evropská vesmírná agentura (ESA) nový mezinárodní projekt. V říjnu 2020 by měla k dvojplanetce Didymos vyletět evropská vesmírná sonda, informovala ve čtvrtek ESA. Dva roky poté se k ní prý připojí sonda americká.

Projekt ESA a NASA chce Zemi ochránit před srážkou s planetkou

Svět
Ilustrační foto
Bratislava – Slovensko dnes uzavřelo smlouvu s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), na jejímž základě se země stane spolupracujícím státem této mezinárodní organizace. Bratislava tak získá širší přístup k informacím v oblasti kosmických aktivit a výzkumu.

Slováci prohloubí spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou

Svět
Počítačová grafika publikovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) znázorňuje přiblížení sondy Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ilustrační foto.
Berlín - Evropská sonda Rosetta dnes splnila očekávání vědců a přiblížila se na vzdálenost pouhých šesti kilometrů k povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Oznámila to v Berlíně Evropská vesmírná agentura (ESA). Snímky, od nichž experti očekávají detailní informace o zkoumané kometě, by na Zemi měly dorazit v pondělí.

Sonda Rosetta se přiblížila ke kometě, snímky na Zemi dorazí v pondělí

Svět
Snímky z Marsu odhalily deset let pohřešovanou sondu Beagle 2.
Londýn/Washington – Nové snímky povrchu Marsu pomohly objevit více než deset let pohřešovanou evropskou sondu Beagle 2, která se ztratila při pokusu o přistání na rudé planetě v roce 2003. Na obrázcích z amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter se Beagle podařilo lokalizovat; podle odborníků se dokonce zdá, že přistávací modul je neporušený. Kvůli závadě solárních panelů však nedokáže komunikovat, napsal dnes server BBC.

Snímky z Marsu odhalily deset let pohřešovanou sondu Beagle 2

Svět
Soukromá nákladní loď Dragon.
Mys Canaveral – Vesmírná nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX dnes odstartovala z floridského Mysu Canaveral se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), k níž by se měla připojit v pondělí. Předchozí pokus o start byl na začátku týdne na poslední chvíli zastaven kvůli technickému problému na nosné raketě Falcon 9.

Vesmírná loď Dragon odstartovala se zásobami pro ISS

Svět
Ilustrační foto.
Mys Canaveral - Další pokus o start americké soukromé zásobovací lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) z floridského Mysu Canaveral se má uskutečnit v sobotu ve 4:47 tamního času (10:47 SEČ). Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Úterní pokus byl přerušen na poslední chvíli kvůli technickému problému na nosné raketě Falcon 9.

Další pokus o start lodi Dragon se má uskutečnit v sobotu

Svět
Ilustrační foto
Praha - Až o 50 procent klesl za poslední dva roky příspěvek Česka na členství v programech Evropské kosmické agentury (ESA). V roce 2012 se ČR zavázala poskytnout 20 milionů euro (dnes 552 milionů Kč), nyní ale dává jen polovinou. Vzhledem k tomu, že je česká kosmonautika financována především z programů ESA, bude to mít zásadní vliv na budoucí vývoj oboru, upozornil dnes na tiskové konferenci ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. Češi tak budou mít menší možnost podílet se na programech největší evropské výzkumné organizace.

Menší příspěvek do ESA může mít negativní dopad na náš kosmický výzkum

Česko
Vesmírná loď Orion odstartovala k prvnímu testovacímu letu.
Mys Canaveral (USA)  – Ke svému prvnímu testovacímu letu dnes z floridského Mysu Canaveral odstartovala nová vesmírná loď Orion. Start byl podle plánu v 7:05 místního času (13:05 SEČ), a to po jednodenním odkladu, který zapříčinily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do nosné rakety.

Vesmírná loď Orion odstartovala k prvnímu testovacímu letu

Svět
Evropská vesmírná sonda Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Darmstadt – Evropský robotický modul Philae, nacházející se na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, se v noci na dnešek SEČ kvůli nedostatku energie odmlčel a spojení se s ním dnes ráno nepodařilo opět navázat. Nicméně před „umlknutím" stačil na Zem poslat všechny získané údaje, včetně dat z vrtů. Informovali o tom představitelé Evropské kosmické agentury (ESA), která aparát vyslala.

Sondě Philae došly baterie, ale všechny získané údaje stihla poslat

Svět
Modul Philae po odpojení od Rosetty.
Darmstadt – Po krátkém přerušení spojení během noci dodává vesmírný modul Philae na pracoviště Evropské vesmírné agentury (ESA) opět vědecká data z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Spojení je nadále stabilní, uvedla agentura DPA. Hluchý prostor ve spojení podle mluvčího vesmírné agentury nastal proto, že Philae nemá neustálý kontakt se sondou Rosetta, která signál přeposílá na Zemi.

Modul Philae opět dodává data, měří už i teplotu

Svět
Ilustrační foto.
Darmstadt (Německo), Paříž - Vesmírný modul Philae evropské sondy Rosetta, který ve středu přistál na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, je v pořádku. Informovala o tom dnes na svém webu Evropská vesmírná agentura (ESA) a dokládá to prvními záběry, které na Zem od robotického přístroje dorazily.

Philae je podle ESA na kometě v pořádku, poslal první snímky

Svět
Modul Philae po odpojení od Rosetty.
Německo – Evropský vesmírný modul Philae dnes úspěšně přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko vzdálené 510 milionů kilometrů od Země. Oznámilo to řídící středisko Evropské vesmírné agentury (ESA) v německém Darmstadtu. Přistání modulu na kometě završilo desetileté vesmírné putování mateřské sondy Rosetta a je významným vědeckým milníkem.

Průzkumný vesmírný modul Philae přistál na povrchu komety

Svět
Povrch komety na snímku sondy Rosetta, snímaný z výšky 10 kilometrů.
Německo /INFOGRAFIKA/ – Přistáním modulu Philae na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko má dnes vyvrcholit desetiletá mise sondy Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Přistávací aparát se má od mateřské sondy oddělit v 09:35 SEČ a dosednout na povrch komety zhruba o sedm hodin později. Má jít o první vysazení umělého tělesa na povrch jakékoli komety.

Historicky první pokus. Modul Philae má dnes přistát na kometě

Svět
Kometa - Ilustrační foto
Washington - Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) Rosetta, která od srpna zkoumá kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko, zjistila, že objekt jejího zájmu nepříjemně zavání. Výsledky měření podle serveru Space.com ukázaly, že podle všeho jde o páchnoucí koktejl zkažených vajec, koňské močůvky a formaldehydu.

Sonda Rosetta přičichla ke "své" kometě - prý silně páchne

Svět
Ilustrační foto.
Moskva – Ruská pilotovaná loď Sojuz TMA-14M se třemi kosmonauty na palubě se dnes navzdory problémům se sluneční baterií úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Oznámilo to v Bajkonuru řídící letové středisko. Podle jeho pracovníků se spojení uskutečnilo v automatickém režimu po šestihodinovém le­tu.

Ruský Sojuz se přes problémy s baterií úspěšně spojil s ISS

Svět
 Indická vesmírná agentura dnes zveřejnila první snímek planety Mars, který pořídila její sonda Mangalján.
Dillí – Indická vesmírná agentura dnes zveřejnila první snímek planety Mars, který pořídila její sonda Mangalján. Ta ve středu po desetiměsíční cestě od Země úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Indická sonda Mangalján poslala první snímky planety Mars

Svět
Evropští vědci vybrali přesné místo, kam na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko v polovině listopadu dosedne modul Philae vysazený sondou Rosetta.
Berlín – Evropští vědci vybrali přesné místo, kam na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko v polovině listopadu dosedne modul Philae vysazený sondou Rosetta. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Podle agentury AP experti vybírali z pěti lokalit na čtyři kilometry široké kometě a mají také jednu záložní.

Vědci na kometě Čurjumov-Gerasimenko vybrali místo přistání modulu Philae

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Ledová pokrývka dvou největších ledem pokrytých území na naší planetě, Grónska a Antarktidy, se zmenšuje tempem 310 krychlových kilometrů za rok. Vědci to zjistili za pomoci údajů z evropské družice CryoSat-2, která měří tloušťku zemské ledové pokrývky a ledovců. Družici na oběžnou dráhu vyslala v roce 2010 Evropská vesmírná agentura (ESA).

The Guardian: V Antarktidě se zvyšuje tempo tání ledovců

Svět
Ilustrační foto.
Paříž – Dvě družice evropského navigačního systému Galileo, které v pátek vynesla do vesmíru ruská raketa Sojuz, nedosáhly předpokládané oběžné dráhy. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na společnost Arianespace, která má let na starosti.

Družice systému Galileo se nedostaly na správnou dráhu

Svět
Steven Swanson (vlevo), Alexandr Skvorcov (uprostřed) a Oleg Artěmjev.
ISS – Ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev umístili dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžnou dráhu miniaturní družici určenou k pořizování fotografií Země. Během více než pětihodinového pobytu vně ISS rovněž instalovali nové vybavení do experimentálních laboratoří připojených k orbitálnímu komplexu. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Ruští kosmonauti vypustili nanodružici, bude fotit Zemi

Svět
Ilustrační foto
Bajkonur – U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes přistála ruská nákladní loď Progress M-24M. Šestičlenné posádce ISS přivezla téměř tři tuny zásob. K orbitálnímu komplexu doputovala po necelých šesti hodinách od startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Ruská nákladní loď Progress bez obtíží přistála u ISS

Svět
K ISS odstartovala nová tříčlenná posádka.
Bajkonur - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes večer odstartovali z ruského kosmodromu Bajkonur noví členové její posádky, Rus, Američan a Němec. Uvedl to na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Spojení s orbitálním komplexem se předpokládá za necelých šest hodin.

K ISS odstartovala nová tříčlenná posádka, Rus, Američan a Němec

Svět
Počítačová grafika publikovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) znázorňuje přiblížení sondy Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Ilustrační foto.
Berlín - Evropská sonda Rosetta, jejíž modul má na podzim přistát na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko, začíná s klíčovými přibližovacími manévry. Sonda, která se nyní nachází 500 milionů kilometrů od Země, má dnes provést první ze zážehů, který ji má přibrzdit a sblížit její rychlost s rychlostí letící komety. Informovala o tom Evropská vesmírná agentura (ESA), která misi řídí.

Evropská sonda Rosetta začala s přibližovacími manévry ke kometě

Svět
Ilustrační foto
Kourou - Evropská kosmická agentura (ESA) dnes vypustila první ze šesti družic, které jsou součástí projektu Copernicus. Jeho cílem je vybudovat evropské kapacity pro pozorování Země z vesmíru a zlepšit monitorování klimatických změn či přírodních katastrof.

Evropa vypustila první družici z programu Copernicus

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Britští vědci vyvinuli přiléhavý oblek, který zabrání deformaci kostí kosmonautů v beztížném stavu. Doufají, že lehký elastický materiál nahradí účinky gravitace na lidské tělo. Bez jejího působení se totiž může páteř prodloužit až o sedm centimetrů, což je doprovázeno bolestivým natahováním svalů a nervů. Vědci z londýnské King's College v současné době zdokonalují oblek pro závěrečné testování ve vesmíru. O výzkumu informoval zpravodajský web BBC.

Nový elastický oblek zabrání deformaci kostí kosmonautů

Svět
Brněnské planetárium - ilustrační foto.
Brno - Mnohem víc návštěvníků a nadšené ohlasy na nové pořady. Hvězdárna a planetárium na Kraví hoře v Brně si od svého znovuotevření nemůže stěžovat. A plánuje další lákadla. „Do promítání jsme nasadili už pátý pořad a zájem je o ně stále veliký. V dubnu přidáme do programu šestý," slíbil ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Návštěvníci planetária se v dubnu vydají za miliardou hvězd

Brněnsko
Ilustrační foto.
Praha - Čeští astronomové z hvězdárny v Ondřejově ověřili první snímek družice Gaia. Seskupení hvězd, takzvanou hvězdokupu, přitom vyfotili na dálku prostřednictvím dalekohledu, který se nachází na Evropské jižní observatoři na hoře La Silla v Chile. Družice Gaia byla vyslána do vesmíru loni v prosinci Evropskou kosmickou agenturou (ESA). V následujících pěti letech má pořídit třírozměrnou mapu okolního vesmíru.

Čeští astronomové ověřili první snímek družice Gaia

Česko
Cvičná policejní pátrací akce se uskutečnila 6. února v Hostýnských vrších.
Hostýnsko – Cvičného pátrání po dvou pohřešovaných mužích se ve čtvrtek v Hostýnských vrších zúčastnilo přes šedesát policistů. Podle scénáře se měl v lesích v okolí Trojáku ztratil diabetik a také muž s psychickými problémy. Na místě nechyběla ani redaktorka Deníku.
17 fotografií

Záchranáři pořádali u Trojáku cvičení

Kroměřížsko
Ilustrační foto
Peking - Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci, se v polovině své tříměsíční mise dostalo do potíží. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Vozítko podle informací z čínského vesmírného programu trpí "abnormalitami v mechanickém řízení", které má na svědomí složitý povrch, na němž se pohybuje.

Čínské lunární vozítko Nefritový králík má na Měsíci problémy

Svět
Ilustrační foto.
Madrid - Evropský teleskop Herschel objevil vodní páru na trpasličí planetě Ceres. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA), která orbitální observatoř s teleskopem provozuje, jde o vůbec první přítomnost vody v plynném skupenství u objektu v pásu asteroidů Sluneční soustavy.

Teleskop Herschel objevil na trpasličí planetě Ceres vodu

Svět
Zdeněk Stuchlík
Opava - Na přelomu letošního listopadu a prosince se v gesci Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě konala velká mezinárodní konference Prague Synergy 2013. Věnována byla aktuálním problémům astrofyziky kompaktních objektů, černých děr a neutronových hvězd, či ještě exotičtějších vesmírných monster, jejich existenci naznačují výsledky teoretických snah o sjednocení popisu makrosvěta a mikrosvěta v teorii kvantové gravitace.

Odborníci Slezské univerzity se zúčastnili mezinárodní konference o vesmíru

Volný čas
Ze severoruského kosmodromu Pleseck odstartovala trojice evropských satelitů Swarm (na vizualizaci), které mají z oběžné dráhy měřit magnetické pole Země. Na vývoji družic Evropské kosmické agentury (ESA) se podíleli i čeští vědci.
Pleseck - Ze severoruského kosmodromu Pleseck dnes odstartovala trojice evropských satelitů Swarm, které mají z oběžné dráhy měřit magnetické pole Země. Na vývoji družic Evropské kosmické agentury (ESA) se podíleli i čeští vědci. ESA družice vypustila na nosné raketě Rokot přesně v 13:02 SEČ, jak bylo plánováno.

Do kosmu se vydaly evropské satelity na měření magnetického pole

Svět
Planeta Mars.
Dillí – Indie plánuje v úterý vyslat svou první sondu k Marsu. Pokud bude její mise úspěšná, stane se Indie po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře teprve čtvrtou kosmickou mocností světa, jíž se podaří rudé planety dosáhnout. V Indii vzbuzuje nadšení především fakt, že ve snahách dospět k Marsu by mohla země překonat Čínu.

Indie vyšle k Marsu svou první meziplanetární sondu

Svět
Robotické vozítko Curiosity na planetě Mars.
Lanškroun - Výrobce elektrosoučástek AVX Czech Republic se i letos zaměřuje také na výrobu pro vesmírné programy světových agentur. Lanškrounský podnik se například podílel na vývoji součástek pro robotické vozítko Curiosity, které od loňska pátrá na Marsu po známkách života. Vyplývá to z výroční zprávy podniku a informací na webových stránkách společnosti.

Součástky z lanškrounského AVX putovaly až na Mars

Ekonomika
Výstavu navštívili také chemici z hranické Střední průmyslové školy
Hranice - Nebojte se fyziky je název výstavy právě, která až do ledna příštího roku probíhá ve Výstavní síni Stará radnice Městského muzea a galerie v Hranicích. K vidění zde jsou interaktivní fyzikální hračky inženýra Vítězslava Prokopa

Nebojte se fyziky, láká výstava na Staré radnici

Hranicko
Studentka Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál Lada Šmatelková u svého díla nazvaného Šestý smrtelný hřích. Vyhrála s ním mezinárodní výtvarnou soutěž.
Bruntál - Jaká je odměna za smrtelný hřích? Pro studentku bruntálského gymnázia Ladu Šmatelkovou to byla třídenní cesta do Nizozemí a nezapomenutelná návštěva centra kosmonautiky.

Odměna za smrtelný hřích

Bruntálsko
Nejaktivnější ve své činnosti  létavic na noční obloze jsou v srpnu za dobrých pozorovacích podmínek viditelné pouhým okem létavice Perseidy ze souhvězdí Persea.
Brno /ANKETA/ - Jak rychle se může člověku splnit po čem touží? V noci z pondělí na úterý to bude rychlostí asi sto přání za hodinu. Po roce se totiž na oblohu vrací drobné částice uvolněné z jádra komety Swift-Tuttle, slzy svatého Vavřince, nebo zjednodušeně padající hvězdy.

Noční vesmírná show: umírající hvězdy přinesou štěstí

Brněnsko