ŠTÍTEK: Evropská kosmická agentura

Pavel Dobeš
Praha – Pražský magistrát se dohodl na spolupráci se sdružením GNSS Centre of Excellence, které založil exministr dopravy Pavel Dobeš. To se uchází o provozování prvního českého podnikatelského inkubátoru určeného pro kosmický byznys. Na inkubátor, který má podporovat inovativní projekty, přispěje v následujících dvou letech pěti miliony korun. Potvrdila to mluvčí magistrátu Iva Vojtková.

Praha dá exministru Dobešovi miliony na podnikatelský inkubátor

Praha
Aerotech v Klatovech
Klatovy - Až budete v televizi sledovat, jak do vesmíru odlétá raketa Ariane 5, pak věnujte pozornost zejména oběma bočním urychlovacím blokům. Jejich část byla totiž vyrobena v Klatovech. Ve firmě Aerotech Czech v nenápadné budově v bývalém klatovském Kozaku se ale nepodílejí „jen" na výrobě raket. Vznikají tam totiž i díly do leteckých motorů, a tak až poletíte na dovolenou, není vyloučeno, že usednete do Airbusu či Boeingu, jehož část vznikla právě v Klatovech.
19 fotografií

V Klatovech se vyrábí díly pro rakety Ariane 5

Ekonomika
Ilustrační foto
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) – Ruští členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Fjodor Jurčichin a Alexandr Misurkin zahájili podle plánu šestihodinovou pracovní směnu vně orbitálního komplexu. Jejich práce zahrnuje mimo jiné i přípravu připojení nového ruského modulu k orbitálnímu komplexu koncem letošního roku.

Ruští kosmonauti vně ISS, připravují i připojení nového modulu

Svět
Ilustrační foto
Praha - Zkoumat proměny životního prostředí a vegetačního pokryvu Země ve střední, jižní a východní Evropě má expertní skupina amerických a evropských vědců, kteří se věnují dálkovému průzkumu Země. Vzešla z vůbec prvního setkání odborníků Evropské kosmické agentury (ESA), Národního úřadu pro kosmonautiku a letectví (NASA) a zástupců zahraničních univerzit, kteří jednají ode dneška na konferenci v Praze. Do české metropole jich přijelo pět desítek. Konferenci pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci budou pomocí družic zkoumat životní prostředí v Evropě

Česko
Mezinárodní vesmírná stanice. Ilustrační foto
ISS - Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně přistála bezpilotní evropská nákladní loď ATV-4 Albert Einstein. Spojení se uskutečnilo v 16:07 SELČ, tedy se zpožděním 21 minut oproti plánovanému času. Na orbitální komplex dopravila přes sedm tun zásob a zůstane tam deset dní.

Na ISS přistála bezpilotní evropská nákladní loď se zásobami

Svět
Mezinárodní vesmírná stanice. Ilustrační foto
Kourou - Z kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu odstartovala loď ATV-4 Albert Einstein. Nákladní člun Evropské kosmické agentury (ESA) dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přes sedm tun zásob. S orbitálním komplexem se má spojit 15. června.

Z Kourou odstartovala loď Albert Einstein se zásobami pro ISS

Svět
Ilustrační foto
Paříž /ANIMACE/ – Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety. Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).

Podle vědců je naléhavě nutné začít odstraňovat kosmické smetí

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva /VIDEO/ – Vědci jsou zřejmě krůček od vůbec prvního přímého pozorování temné hmoty, která tvoří podstatnou část vesmíru. Naznačují to první výsledky experimentu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které zpracovává mezinárodní tým Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) nedaleko švýcarské Ženevy. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Samuel Ting, jenž v čele tohoto výzkumu v CERN stojí, očekává další důkazy v řádu měsíců.

Vědci jsou zřejmě jen krůček od přímého pozorování temné hmoty

Svět
Paříž /VIDEO/ – Vesmír je o 80 milionů let starší, než se dosud soudilo. Naznačují to výsledky výzkumů období těsně po takzvaném velkém třesku, o nichž informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Velký třesk se podle ní udál před 13,81 miliardami let. Zatím se přitom rámcově uvádělo stáří 13,7 miliardy roků.

Vesmír je podle vědců o 80 milionů let starší, než se myslelo

Svět
Nedatovaný snímek planety Mars pořízený Hubbleovým dalekohledem.
Berlín - Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala dohodu s ruskou agenturou Roskosmos o spolupráci při dvojici misí na Mars. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na evropskou organizaci. Ta by k Marsu ráda v letech 2016 a 2018 vyslala dvojici sond, které budou zjišťovat, zda na planetě někdy existoval život.

Evropa a Rusko podepsaly dohodu o společném výzkumu Marsu

Svět
Jihomoravský podnikatel roku Pavel Svoboda.
Jižní Morava – Na světě nelétá ani jedno letadlo Airbus, ve kterém by chyběly součástky brněnské firmy Frenchtech Aerospace. Její ředitel Pavel Sobotka se ve středu stal Podnikatelem roku Jihomoravského kraje. Firma s devadesáti zaměstnanci pod jeho vedením proniká i do vesmíru, dodává například součástky do solárních panelů na satelitech.

Jihomoravský podnikatel roku dodává součástky letadlům i satelitům

Jihomoravský kraj
Jihomoravský podnikatel roku Pavel Svoboda.
Jižní Morava – Na světě nelétá ani jedno letadlo Airbus, ve kterém by chyběly součástky brněnské firmy Frenchtech Aerospace. Její ředitel Pavel Sobotka se ve středu stal Podnikatelem roku Jihomoravského kraje. Firma s devadesáti zaměstnanci pod jeho vedením proniká i do vesmíru, dodává například součástky do solárních panelů na satelitech.

Jihomoravský podnikatel roku dodává součástky letadlům i satelitům

Brněnsko
Ilustrační foto.
Německo – Evropská kosmická agentura (ESA) by v roce 2019 mohla vyslat na Měsíc robotické vozítko, které by na povrchu zemského souputníka nejméně šest měsíců provádělo výzkum. Rozhodnutí, zda se mise za zhruba 500 milionů eur (téměř 12,5 miliardy korun) uskuteční, by měla ESA učinit v listopadu, napsala agentura DPA.

Evropu čeká rozhodnutí, zda vyšle na Měsíc pojízdnou laboratoř

Svět
Třiačtyřicetiletý Baumgartner se nad americkým státem Nové Mexiko vrhl vstříc Zemi z kapsle zavěšené na balonu plněném heliem z rekordní výšky 39 kilometrů.
Vídeň /VIDEO/ - Rakušanovi Felixi Baumgartnerovi gratulovali k jeho nedělnímu rekordnímu skoku ze stratosféry Arnold Schwarzenegger, Evropská kosmická agentura (ESA) i rakouský prezident Heinz Fischer. Oslavné titulky má na hlavních stranách rakouský tisk.

Baumgartnerův superskok oslavuje Rakousko i svět

Svět
Ilustrační foto.
Berlín - Evropští astronauti by mohli ještě v tomto desetiletí začít létat do kosmu na palubě čínských vesmírných lodí. Agentuře AP to v úterý řekl jeden z čelných představitelů Evropské vesmírné agentury (ESA) Thomas Reiter. Podle něj ESA zjišťuje možnosti, jaké by vesmírná spolupráce s Čínou mohla přinést.

Evropští astronauti by mohli létat do kosmu v čínských lodích

Svět
Navigační systém Galileo.
Praha – Praha se od čtvrtka stane centrem satelitní navigace v Evropě. Slavnostním otevřením ústředí evropské kosmické agentury pro program Galileo (GSA) se završí šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Agentura začala s ostrým provozem v Holešovicích v pondělí.

Praha oficiálně přebírá řízení evropské satelitní navigace

Praha
Ilustrační foto
Amsterodam, Paříž /VIDEO/ - „Pokud jde o lety lidí do vesmíru, naším hlavním cílem je Mars," prohlásila odvážně před dvěma lety šéfka pilotovaných letů Evropské vesmírné agentury (ESA) Simonetta Di Pippo. Faktem je, že v době, kdy se evropské státy snaží ušetřit každé euro, zní představa člověka procházejícího se po povrchu „rudé planety" jako velmi vzdálené sci-fi.

Boj o Mars: vědci, nebo reality show?

Svět
Ilustrační foto
Paříž – Malý asteroid, který letos v únoru v relativně malé vzdálenosti minul Zemi, se za rok vrátí a proletí ještě mnohem blíže povrchu planety. Podle astronomů se 15. února 2013 přiblíží na 24.000 kilometrů, a bude tak k Zemi blíž než některé vesmírné družice.

Asteroid, který těsně minul Zemi, se za rok vrátí a bude blíž

Svět
Ilustrační foto
Paříž - Francouzští vědci ve spolupráci s německými kolegy patrně přinesli nové důkazy o tom, že život na Zemi pochází z vesmíru. Vytvořili umělou kometu v podmínkách, které panují v kosmu, a po několika dnech zjistili, že se na ní vytvořily základní organické látky, z nichž může vzniknout DNA. 

Francouzi vytvořili umělou kometu, vznikly na ní zárodky života

Svět
Paříž – Vlna cunami, která zasáhla po zemětřesení z 11. března Japonsko a způsobila havárii jaderné elektrárny Fukušima, prošla na opačný konec Tichého oceánu až do Antarktidy a z tamního pobřežního ledu odlomila mimořádně velké ledovce plující nyní v Rossově moři.

Japonské cunami odlomilo od Antarktidy ledovce

Svět
Paříž - Vesmírná nákladní loď Johannes Kepler při návratu z čtyřměsíčního pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) shořela v zemské atmosféře, jak bylo plánováno. Plavidlo Evropské vesmírné agentury (ESA) tak svou misi ukončilo září na obloze nad jižním Pacifikem.

Evropská loď Johannes Kepler při návratu shořela

Svět
Praha - Česká republika se naplno zapojila do evropského vesmírného výzkumu, čeští badatelé spolupracují třeba na projektech družic zkoumajících geomagnetické pole Země nebo vývoji extrémně přesných atomových hodin.

Na kosmickém výzkumu se podílí experti z Čech

Česko
Ilustrační foto
Praha - Základem k úspěšnému přežití ročního pobytu v izolovaném prostředí výzkumné stanice na Antarktidě je mít pevný denní režim a dobrého kuchaře. Takové poznatky si odnesl mladý český vojenský lékař Aleš Rybka, který v zemi sněhu a ledu strávil 12 měsíců od prosince 2009 do prosince 2010.

Výzkumník: Přežít rok v izolaci? Také díky kuchaři

Česko
Německo - Vesmírné agentury jednotlivých států by měly víc spolupracovat při zajištění bezpečnosti Země před možnou srážkou s asteroidem. Na jednání k tomu vyzvali zástupci Evropské vesmírné agentury (ESA). Zároveň doporučili, aby byla vytvořena nadnárodní organizace, která by koordinovala činnost jednotlivých agentur, napsala agentura DPA.

Hrozba srážky s asteroidem vyžaduje spolupráci

Svět
Zkouška skafandrů před odletem. Šestice dobrovolníků v Rusku vydá na skoro půldruhého roku dlouhý simulovaný let na Mars.
Moskva – Sprchovat se jen jednou za deset dní, strávit skoro půldruhého roku bez slunečního svitu a svěžího vzduchu, uzavřeni mezi čtyřmi stěnami a ve společnosti stále stejných tváří.

Startuje experiment simulovaného letu na Mars

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Zvláštní výběrová komise ruských expertů v Moskvě oznámila jména sedmi odvážlivců, kteří se zúčastní dlouhodobého pokusu imitujícího let na Mars. Experiment Mars 500, který začne 3. června a potrvá půldruhého roku, "uvězní" dobrovolníky v moskevském výzkumném ústavu v podmínkách maximálně blízkých dlouhému kosmickému letu.

Tým pro simulaci letu na Mars je kompletní

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala první účastníky vědeckého pokusu Mars 500, jehož cílem je v laboratorních podmínkách co nejvěrněji simulovat podmínky kosmického letu na Mars. V pondělí agentura na svých internetových stránkách oznámila jména prvních dvou dobrovolníků, kteří 3. června "odstartují" na 18 měsíců dlouhou expedici.

ESA vybrala dobrovolníky pro simulaci letu na Mars

Svět
Hustopečský student Jan Frank absolvuje desetidenní letní vesmírný tábor NASA v americké Alabamě.
Hustopeče – Podívat se do amerického Národního úřadu pro kosmonautiku a letectví NASA a stát se kosmonautem je snem nejednoho malého kluka. Studentovi hustopečského gymnázia Janu Frankovi se klukovské přání pomalu proměňuje v realitu. Po náročném konkurzu se stal jedním z pouhých dvou českých zástupců, kteří získali vstupenku na desetidenní letní vesmírný tábor do NASA v americké Alabamě.

Jan Frank si vyzkouší výcvik kosmonautů v NASA

Břeclavsko