ŠTÍTEK: Evropská organizace pro jaderný výzkum

Prostranství před děčínským ČVUT zdobí nová skleněná plastika.
/FOTO, VIDEO/ Neobvyklé umělecké dílo zdobí prostranství před děčínskou pobočkou Českého vysokého učení technického. Skleněná deska Tabula rasa, o které její tvůrci říkají, že je pevnější než neprůstřelné sklo, zobrazuje fyzikální jevy. Zároveň je její podstavec napojený na Evropskou organizaci pro jaderný výzkum známou jako CERN. Ve chvíli, kdy v CERNu budou probíhat v urychlovači experimenty, se podstavec s LED svítidly speciálně rozzáří.
32 fotografií

Experimenty v CERN rozzáří nový skleněný artefakt Tabula rasa u ČVUT v Děčíně

Děčínsko
atom
Beseda s odborníkem ze slavného CERN v ŽenevěNeratovice Na besedu a projekci s Janem Vajchrtem, působícím v gigantické ženevské laboratoři a dalšími hosty, se mohou těšit diváci v Malém sále Společenského domu 5. listopadu od 19 hodin. Beseda má název Mikrosvět a makrosvět. Hlavními tématy budou: Kam se ubírá částicová fyzika? Co nového přináší základní výzkum v Evropské laboratoři CERN? Evropská laboratoř pro fyziku částic je nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. Byla založena v roce 1954 a od té doby se tato laboratoř, která byla prvním podobným evropským společným dílem, stala velkým příkladem úspěšné mezinárodní spolupráce.

Tip na 5. listopadu: Beseda s odborníkem ze slavného CERN v Ženevě

Volný čas
Český vědec David Bělohrad
Patřím mezi fanoušky Teorie velkého třesku, podle některých měření nejsledovanějšího sitcomu všech dob. Když jsem si v Ženevě povídal s českým vědcem Davidem Bělohradem, který má v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) jako jediný Čech to, čemu se říká definitiva, měl jsem pocit, že jsem dostal jednu z vedlejších rolí. Byť jsem si chvílemi připadal, i po několika letech studií na Českém vysokém učení technickém, jako Penny, seriálová servírka mezi teoretickými fyziky.
7 fotografií

Čech z továrny na antihmotu: Snažíme se opakovat podmínky při vzniku vesmíru

Věda a technika
Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dokončily a předaly dodávku obřích částí magnetu urychlovače částic pro Spojený ústav jaderných výzkumů.
Ostrava - Prestižní dodávku obřích částí magnetu urychlovače částic pro Spojený ústav jaderných výzkumů (anglicky Joint Institute for Nuclear Research = JINR) se sídlem ve vědeckém městě Dubna v Rusku v úterý dokončila firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Urychlovač je obdobným zařízením, jaké je známé z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě.
13 fotografií

Vítkovice dokončily obří část magnetu pro jaderný výzkum

Podnikání
Ilustrační foto.
Praha - České univerzity vstupují do akademického roku, jenž se bude řídit novými pravidly. Odpovědnost za kvalitu vzdělání přenášejí především na školy samé. Právě pověst vysokých škol začíná hrát při výběru univerzity důležitou roli. Vyplývá to i z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK ve spolupráci s VŠ podnikání a práva a VŠ obchodní v Praze. Podle něj je dobré jméno instituce prioritou až pro 59 procent vysokoškoláků. Na státních školách proto kromě finanční dostupnosti oceňují i jejich tradici. Na soukromých naopak hledají lepší propojení s výrobou a individuální přístup pedagogů.

Vysokoškoláci si stěžují, že jim chybí praxe

Česko
Rektorát ČVUT. Ilustrační foto.
Praha - Začínající společnost, za níž stojí studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), vyvinula a dodala speciální mlžnou komoru pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Jejich zařízení na zobrazování běžně neviditelné radioaktivity je od června na výstavě Mikrokosmos v Ženevě. V pátek o tom informovala mluvčí Fakulty elektrotechnické ČVUT Libuše Petržílková.

Studenti dodali do CERN mlžnou komoru k zobrazování radioaktivity

Praha
Ilustrační foto
Ostrava - Skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) získala prestižní zakázku na dodávku částí magnetu urychlovače částic, který buduje ruský Spojený ústav jaderných výzkumů (anglicky Joint Institute for Nuclear Research - JINR). Celková hodnota dodávek bude v přepočtu zhruba 50 milionů korun, význam kontraktu je ale v obrovských referencích. Oznámila to mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Urychlovač částic podle ní bude obdobného typu, jakým disponuje Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě.

Strojírenské Vítkovice získaly prestižní zakázku v Rusku

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - V Praze se v pondělí a v úterý uskuteční zahajovací setkání Mezinárodní rady Univerzity Karlovy. Jde o poradní orgán rektora složený ze špičkových zahraničních vědců, jehož úkolem je posuzovat strategické směřování školy ve vědecké a pedagogické činnosti a ve výzkumných programech. Výročí 17. listopadu univerzita oslaví slavnostním setkáním akademické obce a koncertem. Informoval o tom její mluvčí Václav Hájek.

V Praze se poprvé sejde Mezinárodní rada Univerzity Karlovy

Praha
Ženeva – Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hlásí objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice. CERN podle agentury AP uvedl, že pentakvark zjistili vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnější na světě. Odborníci nález, pokud se skutečně potvrdí, označují za další milník fyziky.

CERN díky urychlovači objevil novou subatomární částici

Svět
V krajském kole Svojsíkova závodu v Boskovicích se utkalo 238 skautů a skautek.
Boskovice /FOTOGALERIE/ – Žhnoucí slunce v sobotu rozpaluje asfalt a barví obličeje i odhalená ramena do červena. Přes dvě stovky skautů a skautek z celého Jihomoravského kraje to nezastaví. Za zhruba devět hodin se snaží obejít dvanáct stanovišť v centru Boskovic a okolí a co nejlíp splnit zadané úkoly. Hlavním tématem je cesta do minulosti. V krajském kole legendárního Svojsíkova závodu se bojuje o hodně. O postup do zářijového celostátního kola.
28 fotografií

Krajské kolo Svojsíkova závodu: hledání Nikoly Tesly a sestrojení stroje času

Jihomoravský kraj
V krajském kole Svojsíkova závodu v Boskovicích se utkalo 238 skautů a skautek.
Boskovice /FOTOGALERIE/ – Žhnoucí slunce v sobotu rozpaluje asfalt a barví obličeje i odhalená ramena do červena. Přes dvě stovky skautů a skautek z celého Jihomoravského kraje to nezastaví. Za zhruba devět hodin se snaží obejít dvanáct stanovišť v centru Boskovic a okolí a co nejlíp splnit zadané úkoly. Hlavním tématem je cesta do minulosti. V krajském kole legendárního Svojsíkova závodu se bojuje o hodně. O postup do zářijového celostátního kola.
28 fotografií

Krajské kolo Svojsíkova závodu: hledání Nikoly Tesly a sestrojení stroje času

Blanensko
Ilustrační foto
Ženeva – Vědci po dvouleté odstávce úspěšně restartovali největší urychlovač částic na světě LHC tak, aby nyní mohl být v provozu 24 hodin denně. Zařízení, které má pomoci pochopit záhady kolem temné hmoty ve vesmíru, oproti první etapě provozu téměř zdvojnásobilo energii, s níž provádí srážky částic. Potvrdila to ve středu Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).

Největší urychlovač LHC po restartu dosáhl dvojnásobné rychlosti

Svět
Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je ode dneška po dvouleté přestávce opět v provozu. Oznámila to Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN).
Ženeva – Největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě je ode dneška po dvouleté přestávce opět v provozu. Oznámila to Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN). Velký hadronový urychlovač (LHC), jak se zařízení nazývá, byl před dvěma lety odstaven kvůli modernizaci.

Největší urychlovač částic na světě je opět v provozu

Svět
Výstava k 60. výročí CERNu 28. září v Praze.
Praha - Kdo chce proniknout do tajemného světa elementárních částic, jede do Mekky všech fyziků, ženevského CERN – Evropské organizace pro jaderný výzkum. V těchto dnech ale nemusí až tak daleko. Stačí totiž navštívit výstavu v budově Akademie věd ČR na pražské Národní třídě. Ta je uspořádána k 60. výročí založení tohoto mezinárodního centra, jež provozuje největší urychlovač na světě LHC.
15 fotografií

Kopněte si do protonu. CERNu je 60 let

Česko
Ilustrační foto
Praha  – Příspěvek českých vědců v Evropském středisku pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku je daleko větší, než podíl České republiky na fungování této instituce. Jsou výrazně vidět jak při vývoji technologií, tak při experimentech samotných, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK generální ředitel CERN Rolf Heuer. ČR je členskou zemí CERN od roku 1992, do rozpočtu špičkového střediska experimentální fyziky hospodařícího s miliardou švýcarských franků přispívá zhruba jedním procentem.

Čeští vědci se na CERN podle jeho šéfa podílejí významněji než ČR

Česko
Vojtěch Pacík v CERNu.
Opava - Vojtěch Pacík má teprve 22 let, ale již spolupracuje s nejprestižnější světovou organizací pro jaderný výzkum CERN, která má své hlavní sídlo v Ženevě. Jak se mu tam podařilo dostat? A co všechno pro svůj úspěch musel udělat?

Opavský rodák urychluje částice v CERNu

Opavsko
Ilustrační foto
Ženeva /ANIMACE/ - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) hodlá na pomezí Francie a Švýcarska postavit podzemní prstencový tunel o obvodové délce 80 až 100 kilometrů pro další urychlovač částic. Příští týden se má začít pracovat na studii proveditelnosti, informovala dnes agentura AFP.

CERN chce postavit podzemní prstencový tunel o délce 100 kilometrů

Svět
Ilustrační foto
Ženeva, Praha /ANIMACE/ – Když vědci 
z laboratoří CERN spouštěli 
v roce 2008 urychlovač částic LHC, čelili i odpůrcům, kteří se obávali, že během experimentů mohou vzniknout černé díry, které zničí Zemi. Ani po pěti letech ale ze švýcarsko-francouzského podzemí žádná katastrofická zpráva nepřišla.

Urychlovač v podzemí zkoumá vesmír už pět let

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva – Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) chystá na 28. a 29. září dny otevřených dveří ve svých zařízeních u Ženevy, včetně podzemního hadronového urychlovače (LHC). Pod heslem „Náš vesmír je váš" chce CERN o posledním zářijovém víkendu veřejnost seznámit se svými objevy, experimenty i vědeckými zařízeními, která je umožňují.

CERN chystá na konec září dny otevřených dveří

Svět
VYSKLÁDAT
Zlín - Stěhování knih do 15. budovy, nového sídla Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně (KKFB), vstupuje do další fáze. Knihy, jimž bylo určeno obývat suterénní prostory pod Patnáctkou a v skladových prostorách pod platformou mezi budovami 14 a 15, již jsou na svém místě.
12 fotografií

Stěhování knihovny pokračuje. Jde se do pater

Zlínsko
Ilustrační foto.
Jablonec nad Nisou - Jablonecký výrobce elektronických zabezpečovacích systémů Jablotron vyrábí unikátní kameru, která umožňuje nahlédnout do neviditelného světa elementárních částic. Na vývoji kamery MX-10 spolupracovala firma dva roky s Ústavem teoretické a experimentální fyziky při ČVUT v Praze a Evropským centrem pro jaderný výzkum (CERN). Zařízení zatím slouží hlavně ve výuce, v budoucnu se ale počítá i s jeho využitím v zabezpečení, řekl Vladimír Stanislav z Jablotronu.

Jablotron vyrábí kameru, která umí zobrazit elementární částice

Ekonomika
Roman Doleček je jedním z 36 pracovníků turnovského Regionálního centra speciální optiky a optoelektronických systémů Toptec. Obsluhuje přístroj Nanotech 350, který dokáže diamantovým hrotem jemně brousit jakékoliv materiály.
Turnov - Nové vědecko-výzkumné pracoviště speciální optiky započalo svůj ostrý provoz v Turnově. Špičkově vybavenou laboratoř vybudoval Ústav fyziky plazmatu v areálu Dioptry, investice do technologií již překročila 200 milionů korun.

Optika pro vesmír vzniká v Turnově

Krkonoše
Roman Doleček je jedním z 36 pracovníků turnovského Regionálního centra speciální optiky a optoelektronických systémů Toptec. Obsluhuje přístroj Nanotech 350, který dokáže diamantovým hrotem jemně brousit jakékoliv materiály.
Turnov - Nové vědecko-výzkumné pracoviště speciální optiky započalo svůj ostrý provoz v Turnově. Špičkově vybavenou laboratoř vybudoval Ústav fyziky plazmatu v areálu Dioptry, investice do technologií již překročila 200 milionů korun.

Optika pro vesmír vzniká v Turnově

Liberecko
Roman Doleček je jedním z 36 pracovníků turnovského Regionálního centra speciální optiky a optoelektronických systémů Toptec. Obsluhuje přístroj Nanotech 350, který dokáže diamantovým hrotem jemně brousit jakékoliv materiály.
Turnov - Nové vědecko-výzkumné pracoviště speciální optiky započalo svůj ostrý provoz v Turnově. Špičkově vybavenou laboratoř vybudoval Ústav fyziky plazmatu v areálu Dioptry, investice do technologií již překročila 200 milionů korun.

Optika pro vesmír vzniká v Turnově

Liberecký kraj
Ilustrační foto.
Ženeva – Vědci v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě odhalili další část skládačky, která má vysvětlit, proč antihmota ve vesmíru očividně chybí. Objevili prozatím čtvrtou známou subatomární částici, která při rozpadu upřednostňuje hmotu před antihmotou. Dosavadní teorie předpokládá, že po velkém třesku vzniklo stejné množství hmoty a antihmoty, dnes ale vesmíru dominuje hmota.

Kam zmizela antihmota? Vědci z CERN našli další stopu

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva /VIDEO/ – Vědci jsou zřejmě krůček od vůbec prvního přímého pozorování temné hmoty, která tvoří podstatnou část vesmíru. Naznačují to první výsledky experimentu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které zpracovává mezinárodní tým Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) nedaleko švýcarské Ženevy. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Samuel Ting, jenž v čele tohoto výzkumu v CERN stojí, očekává další důkazy v řádu měsíců.

Vědci jsou zřejmě jen krůček od přímého pozorování temné hmoty

Svět
Ženeva /VIDEO/ - Nové pokusy na subatomární částici objevené loni vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) stále více prokazují, že by mohlo jít o takzvaný Higgsův boson. CERN to dnes oznámil v tiskovém prohlášení. Šlo by o převratnou záležitost, protože podle vědeckých hypotéz může model této „božské částice" podat vysvětlení o tom, jak základní částice získávají hmotnost.

Na stopě "božské částici". Vědci možná skutečně objevili Higgsův boson

Svět