ŠTÍTEK: Facebook Inc.

Záběr na zastávku Přístaviště po ohňostrojích na Brněnské přehradě.
/VIDEO/ Jako ruch na mraveništi vypadá po každém z ohňostrojů na Brněnské přehradě zastávka Přístaviště. Právě odtud odvážejí desítky šalin brněnské MHD tisíce návštěvníků, kteří každoročně sledují ohňostroje festivalu Ignis Brunensis v Brně. Prohlédněte si, jak zde vypadal ruch po sobotním představení a jak se s přívalem lidí vypořádaly šaliny.

Hemžící se lidské mraveniště po ohňostroji v Brně požírají šaliny, podívejte se

Brněnsko
Ochranka podpírá slovenského premiéra Roberta Fica krátce po střelbě.
Útok na slovenského premiéra Roberta Fica, k němuž došlo 15. května ve středoslovenském městě Handlová, začali okamžitě zneužívat dezinformátoři. Asi nejvíce se lhalo o identitě útočníka, řada nepodložených fám se také týká jeho údajné motivace. Vyšetřování případu ještě stále neskončilo, přesto je možné alespoň některé dezinformace už nyní uvést na pravou míru.

Atentát na Fica vyvolal vlnu lží i nepodložených fám. Některé už lze vyvrátit

Česko
Evropská komise bude vyšetřovat společnost Meta. Na Facebooku a Instagramu podle ní dostatečně nechrání děti.
Evropská unie začala kvůli podezření z porušení pravidel pro ochranu nezletilých formálně vyšetřovat americkou internetovou společnost Meta Platforms. Na oblíbených sociálních sítích Facebook a Instagram podle euroúředníků nechrání děti a ty se na nich pak stávají závislé, což má negativní dopady na jejich fyzické i duševní zdraví. Nezdají se jim ani metody pro ověřování věku uživatelů. Pokud společnosti prokážou vinu, mohou jí udělit vysokou pokutu. Kromě zmíněných známých sociálních platforem Meta vlastní a provozuje také komunikační aplikaci WhatsApp a sociální síť Threads.

Děti jsou závislé na sociálních sítích. EU si vyšlápla na Facebook a Instagram

Státy EU
Bistro s místní kávou si Ústečané zamilovali. Láká nejen domácí výroba.
/FOTO, VIDEO/ S nadšením vítají Ústečané nové bistro v Městských sadech u Polikliniky, v Ústí nad Labem. V místě, kde se v minulosti nacházely veřejné toalety, si můžete užívat atmosféru parku s kávou, horkou čokoládou, svařeným vínem, polévkou či dortem. Navzdory tomu, že bistro otevřelo v prosinci, tedy mimo sezonu, srdce Ústečanů si získalo téměř okamžitě. Novinku navíc jezdí okusit i lidé z okolních měst.
10 fotografií

Bistro z bývalých záchodků Ústečany láká. Bude půjčovat i sportovní vybavení

Ústecko
Facebook. Ilustrační snímek
Uživatelé po celém světě hlásili výpadek služeb společnosti Meta Platforms, včetně sítí Facebook, Instagram, Threads a Messenger. Mluvčí Mety Andy Stone po zhruba dvou hodinách na sociální síti X oznámil, že přístup ke službám se podařilo obnovit. Dodal, že firma měla technický problém, žádné podrobnosti však nezveřejnil. Uživatelé začali hlásit výrazný výpadek služeb Mety kolem 16:00 SEČ, ukázaly stránky downdetector.com, které sledují hlášení o výpadcích. Incident představuje jeden z nejrozsáhlejších výpadků v nedávné historii.
5 fotografií

Společnost Meta zasáhl výpadek. Potíže měly Facebook, Instagram či Messenger

Počítače a mobily
Automobilka Škoda Auto. Ilustrační foto.
Automobilka Škoda Auto bude v reakci na kroky české vlády stávkovat. V pondělí 27. listopadu na dvě hodiny zastaví výrobu ve všech závodech. Připraven je také happening, kterého se mají zúčastnit tisíce lidí. Novinářům to na tiskové konferenci Průmyslové aliance odborových svazů ve středu potvrdili předseda svazu KOVO Roman Ďurčo a předák odborů automobilky Jaroslav Povšík.

Škoda Auto chystá na pondělí velký protest. Na dvě hodiny zastaví výrobu

Boleslavsko
Firma Meta Platforms spustila textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat twitteru
Firma Meta Platforms, která vlastní sociální sítě facebook či instagram, v noci na čtvrtek spustila textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat twitteru. O zahájení provozu nové platformy informovala agentura AFP. Aplikace je podle webu listu The Guardian dostupná ve zhruba 100 zemích světa, nikoliv ale ve státech Evropské unie, a to kvůli nejasnostem týkajícím se využití osobních údajů.
6 fotografií

Meta spustila novou textovou síť Threads. Chce s ní konkurovat twitteru

Počítače a mobily
Brouk majka z kolenních jamek vypouští jed kantaridin, který může na pokožce způsobit puchýře. Osoblažsko, duben 2023
/FOTOGALERIE A VIDEO/ „Nejnebezpečnější český brouk“ nebo „Jedovatý hmyz se rozšířil v Česku.“ I to hlásají některé novinové titulky nebo televizní reportáže. Majka je pořádně jedovatý brouk, kvůli kterému v Německu letos preventivně zavřeli několik hřišť. Média nabízejí spoustu fotek majky obecné i majky fialové. Chybí ale mezi nimi snímky podrážděné majky, jak vypouští ze svých hmyzích kolen jed kantaridin. Fotky ani videa puchýřů, které způsobil majčí jed, také nejsou běžně dostupné. Pro redaktora Deníku to byla výzva! Musel to zkusit doslova na vlastní kůži!
10 fotografií

Majka. Jedovatý brouk žije i u nás. Redaktor Deníku zkusil, jak působí jeho jed

Bruntálsko
Logo americké softwarové společnosti Microsoft
Americká softwarová společnost Microsoft plánuje letos propustit asi deset tisíc zaměstnanců, což je téměř pět procent její pracovní síly. Firma to dnes uvedla ve zprávě pro regulační orgány a dodala, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje asi 1,2 miliardy USD (26,4 miliardy korun). O chystaném propouštění v Microsoftu začátkem týdne spekulovala některá média.

Microsoft chystá velké propouštění. O práci přijde deset tisíc zaměstnanců

Ekonomika
Otužilci u Libušínského jezírka.
Více než stovka otužilců se sešla v neděli na březích Libušínského jezírka. Vyznavači studené vody se zúčastnili dalšího ročníku otužilecké akce Libušínská míle. Voda sice nebyla přímo ledová, dosahovala stejně jako okolní teplota 8 stupňů Celsia, nicméně se do vod jezírka dokázali ponořit jen lidé trénovaní. Na start se postavili také kladenští přemožitelé Špicberků a čerstvé pokořitelky kanálu La Manche.
38 fotografií

Obrazem: Na sto otužilců se ponořilo do studených vod Libušínského jezírka

Kladensko