ŠTÍTEK: Facebook Inc.

Logo americké softwarové společnosti Microsoft
Americká softwarová společnost Microsoft plánuje letos propustit asi deset tisíc zaměstnanců, což je téměř pět procent její pracovní síly. Firma to dnes uvedla ve zprávě pro regulační orgány a dodala, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje asi 1,2 miliardy USD (26,4 miliardy korun). O chystaném propouštění v Microsoftu začátkem týdne spekulovala některá média.

Microsoft chystá velké propouštění. O práci přijde deset tisíc zaměstnanců

Ekonomika
Otužilci u Libušínského jezírka.
Více než stovka otužilců se sešla v neděli na březích Libušínského jezírka. Vyznavači studené vody se zúčastnili dalšího ročníku otužilecké akce Libušínská míle. Voda sice nebyla přímo ledová, dosahovala stejně jako okolní teplota 8 stupňů Celsia, nicméně se do vod jezírka dokázali ponořit jen lidé trénovaní. Na start se postavili také kladenští přemožitelé Špicberků a čerstvé pokořitelky kanálu La Manche.
38 fotografií

Obrazem: Na sto otužilců se ponořilo do studených vod Libušínského jezírka

Kladensko
Tady Petr
V minulých týdnech společnost Meta potvrdila, že pro Instagram testuje novou funkci s názvem IG Candid. Jde o funkci, která vás jednou za den vyzve k tomu, abyste udělali fotku přední a zadní kamerou. Zní to povědomě? To protože to není originální nápad. Jde totiž o klon aplikace BeReal, která má stejnou funkci a za poslední měsíce explodovala na popularitě.

VIDEO: Instagram testuje klon populární sítě BeReal

Tady Petr
Kampaň „Moje místo“ proto dává důraz hlavně na možnost personalizace Facebooku a Instagramu samotnými uživateli.
Bezpečnost a ochrana soukromí na sociálních sítích jsou ze strany uživatelů velmi často podceňovány, proto společnost Meta přišla s kampaní „Moje místo,“ která má lidem objasnit již existující bezpečnostní funkce na Facebooku a Instagramu. Málokdo totiž ví, že si lze například nastavit, jaká slova se ve zprávách a komentářích nebudou smět objevovat, či že si lze nastavit denní limit využívání sociálních sítí. Kampaň probíhá v několika evropských státech a u nás se na ní podílí odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. 
8 fotografií

Meta připomíná bezpečnostní funkce. Na kampani dělali i experti z Olomouce

Počítače a mobily
Jeviště na Masarykově náměstí v Benešově zůstane v sobotu 18. června 2022 bez ukrajinských dětí.
Jako díky za pomoc, kterou jim poskytují Češi a konkrétně ti z Benešova, chtěli Ukrajinci ze spolku Cizinec není otrok za podpory Kulturního a informačního centra Benešov i města samotného uspořádat v sobotu 18. června akci „Děkujeme Benešovsku za pomoc Ukrajině“. Při ní měly na pódiu před radnicí vystoupit především ukrajinské děti. Nic takového se ale nestane. Kolem akce se totiž na sociálních sítích strhla široká a ne vždy úplně korektní diskuse.

Uprchlíci chtěli Benešovu poděkovat. Kvůli nenávisti akci raději zrušili

Benešovsko
Aplikace Threema patří mezi nejbezpečnější
Komunikační aplikace využíváme téměř všichni dnes a denně, málo kdy si ale uvědomuje bezpečnostní rizika, které jsou s jejich užíváním neoddělitelně spojená. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost proto podrobil analýze ty nejpoužívanější a nejlépe se osvědčili méně známé aplikace Threema a Signal. Naopak populární Messenger a iMessages vykazují minimum bezpečnostních prvků, přestože jsou uživatelsky více přijatelné. Pojďme si je proto jednotlivě popsat včetně jejich bezpečnostních výhod a rizik.
2 fotografie

Jaké komunikační aplikace využívat? NÚKIB nejvíce doporučuje Threema a Signal

Počítače a mobily
Ikonky aplikací Instagram, Facebook a WhatsApp na displeji mobilního telefonu. Ilustrační snímek
Vyjednavači za Evropský parlament a členské země EU se v noci dohodli na nových pravidlech regulace obsahu na internetu. Velké technologické firmy, jako je Meta či Google, tak budou muset účinněji kontrolovat obsah na svých platformách a pokud bude v rozporu se zákonem, tak jej bezodkladně odstraňovat. Pokud to nebudou činit dostatečně razantně, budou jim hrozit pokuty v řádu až miliard dolarů. Hlavně nenávistné projevy by tak měly být odstraňovány rychleji.
8 fotografií

Dohoda po 16 hodinách. Brusel schválil nová pravidla internetového obsahu

Česko a EU
Sociální síť Facebook - Ilustrační foto
Snad každý někdy přemýšlel o zrušení svého facebookového nebo instagramového účtu, ovšem v poslední době jako by tato myšlenka společností doslova rezonovala. Přestože Facebook je nejpoužívanější sociální síť na světě, od počátku roku její obliba začíná klesat, s čím je také úzce spojen neúspěch společnosti Meta na světovém trhu. Ta totiž v poslední době zažila pár nepříjemných krizí, na které nebyla schopná adekvátně reagovat.

Meta zažívá krušné období. Ubývá jí uživatelů, čelila pádu akcií

Počítače a mobily
Vlajky Evropské unie před sídlem EU v Bruselu na snímku z 16. října 2019
Začal šestadvacátý den války na Ukrajině. Prezident země Volodymyr Zelenskyj označil piloty, kteří shazují bomby na ukrajinská města, za masové vrahy. Ministerstvo zahraničí pak postup Rusů přirovnalo k nacistům za druhé světové války. Ruská policie zatkla další demonstranty proti válce. Ruský soud zakázal sociální sítě Facebook a Instagram. Státy Evropské unie se shodly na nové obranné strategii.
144 fotografií

ON-LINE: Reakce na ruskou invazi: EU vytvoří brigádu rychlého nasazení

Státy mimo EU
Americký Intel v Magdenburgu vystaví továrnu na nejmodernější typ čipů.
V nejisté době se technologické firmy upínají ke stabilní Evropě a investují zde nemalé částky. Jednou z posledních takových společností je americký Intel, který v Magdenburgu vystaví továrnu na nejmodernější typ čipů. Takzvané ångströmové čipy budou efektivnější, úspornější a levnější na výrobu a Intel se jimi pokusí sesadit z pomyslného trůnu konkurenční TSMC. Ta si již dlouhou dobu udržuje světové prvenství ve výrobě polovodičů.
2 fotografie

Intel bude v Německu vyrábět nejmodernější ångströmové čipy

Věda a technika
Ikonka aplikace Instagram na displeji mobilního telefonu
Ruští podnikatelé chystají pro domácí trh aplikaci pro sdílení fotografií, která by nahradila sociální síť Instagram. Tu Moskva na začátku tohoto týdne zablokovala. Nová služba pojmenovaná Rossgram bude fungovat od 28. března, píše se na jejích webových stránkách. Na rozdíl od Instagramu bude ruská platforma pracovat i s crowdfundingem či placeným obsahem.

Rusové chystají vlastní náhradu za Instagram. Bude se jmenovat Rossgram

Státy mimo EU
Snímek z loňských závodů novopackého ultracyklisty Daniela Polmana v Dolomitech a Rakousku.
Start nejtěžšího cyklistického závodu světa se blíží a jediný Čech na startovní listině Daniel Polman z Nové Paky už trénuje na Glass Elevatoru, kultovním místě závodu RAAM.

Dan Polman se chystá na start

Jičínsko
Polští aktivisté strhli sochu kněze, který údajně zneužíval děti.
/VIDEO/ Byl prominentním knězem v éře Solidarity. Pověst monsignora Henryka Jankowského však v poslední době silně utrpěla, když se na veřejnost dostaly informace o tom, že sexuálně zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Ve čtvrtek brzy ráno strhla jeho sochu v Gdaňsku strhla skupina aktivistů, kteří protestovali proti tomu, co nazvali selhání katolické církve a společnost při vyřešení problému sexuálního zneužívání kněžími. Informovala o tom agentura AP.
4 fotografie

Pomsta za sexuální zneužívání dětí. Aktivisté strhli sochu polského kněze

Svět
Martin Starý
Kutná Hora – Kutnohorská změna končí, nahradí ji Město pro lidi Kutná Hora. Informace, kterou na konci minulého pracovního týdne přinesl Kutnohorský deník a která vyvolala mezi Kutnohořany pozdvižení. Podle všeho to ale vypadá, že věci se mají trochu jinak. Kutnohorská změna skončí jako spolek, nikoliv jako politické uskupení.

Kutnohorská změna končí. Ale jen jako spolek

Kutnohorsko
Produkci s živým medvědem někteří pojali jako zábavnou show.
Původně šlo o nevinné fotografie ze sobotní akce Staročeské Vánoce na Kubánském náměstí. Městská část Praha 10 je zveřejnila na sociálních sítích společně s poděkováním těm, kteří se jí zúčastnili. Na několika snímcích je ale vidět, že akci „zpestřila“ produkce s živým medvědem v řetězech. Na sociálních sítích se objevily rozhořčené reakce, které podobnou „zábavnou“ produkci s živým zvířetem odsuzují. K celé situaci se na oficiálním profilu městské části vyjádřil i starosta Vladimír Novák, který se od akce distancoval. 
2 fotografie

Adventní akci „zpestřil" medvěd. „Zábavu" na Kubánském náměstí lidé odsuzují

Praha
Ilustrační foto
Praha – Letos v srpnu to bude deset let, co široká veřejnost mohla začít aktivně používat sociální síť Facebook. Od té doby (nejen) tato sociální síť uchvátila 
i podstatnou část Čechů. Svůj profil má na Facebooku (FB) odhadem 4,5 milionu lidí 
z ČR a sociální sítě jim ukrajují čím dál více z jejich času. Potvrdil to i včera zveřejněný průzkum agentur STEM/MARK a AMI Digital.

Češi propadli Facebooku a YouTube. 
Denně na nich tráví 2,5 hodiny

Ekonomika