ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto.
Na trhu práce je stálý zájem o mladé absolventy středních a vysokých škol. Důvodem je, že oproti starším zaměstnancům jsou flexibilnější, rychleji se učí a většinou nemají takové platové požadavky jako lidé, kteří již například musejí živit rodinu. Nabízí se otázka, jak by tito, takzvaně mladí profesionálové, měli naložit s penězi, které vydělají.

Začínáte vydělávat? Dobře přemýšlejte, jak s první výplatou naložíte

Ekonomika
Pražská burza. Ilustrační foto.
Praha - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 2,6 procenta na 875,7 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie výrobce nápojů Kofola, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům pojišťovací skupin VIG, vyplývá z výsledků burzy. Předchozí týden akcie posílily téměř o procento.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 2,6 pct na 876 bodů

Podnikání
Pražská burza. Ilustrační foto.
Praha - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když od minulého pátku index PX stoupl o 0,7 procenta na 853,2 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie sázkové kanceláře Fortuna, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům bankovní skupiny Erste, vyplývá z výsledků pražské burzy. Předchozí týden akcie klesly skoro o dvě procenta.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 0,7 pct na 853 bodů

Podnikání
Ilustrační foto.
Praha - Vyšší růst cen v červenci, za nímž stálo především zdražení potravin, alkoholu a dovolených, překvapil analytiky oslovené ČTK. Inflace by měla podle nich postupně zrychlovat a v prvním pololetí příštího roku se dostat k dvouprocentnímu cíli České národní banky. Meziroční inflace v červenci zrychlila tempo na 0,5 procenta z červnových 0,1 procenta.

Analytici: Inflace předčila očekávání, bude postupně zrychlovat

Ekonomika
Ilustrační foto.
Berlín (Německo) - Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v červenci v Německu mírně zhoršila, překonala však odhady. Mezi podniky narůstal pesimismus při hodnocení budoucích vyhlídek, ukázaly dnešní údaje tamního institutu Ifo. Data již berou v úvahu výsledek referenda o vystoupení Británie z EU. Podle šéfa Ifo Clemense Fuesta nicméně největší evropská ekonomika vykazuje houževnatost.

Podnikatelská důvěra v Německu se po brexitu zhoršila

Ekonomika
MMF
Washington (USA) - Mezinárodní měnový fond (MMF) opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 3,1 % a v příštím roce zrychlení tempa růstu na 3,4 %. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 % bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.

MMF mírně zhoršil výhled růstu ekonomiky na letošní i příští rok

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Pokus o vojenský puč v Turecku je pro finanční trhy špatnou zprávou. Z krátkodobého hlediska vnáší do tureckého politického dění značnou nejistotu. Dlouhodobě pak bude mít nepříznivý dopad, ať už se pučistické síly podaří neutralizovat, či nikoli. Nepříznivý dopad na světovou ekonomiku by měl být omezený, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Analytik: Pokus o puč v Turecko je pro trhy špatnou zprávou

Ekonomika
Ilustrační foto.
Washington – Nejistoty vyvolané rozhodnutím Britů odejít z Evropské unie povedou ke snížení hospodářského růstu v eurozóně v příštím roce nejméně na 1,4 procenta z letošního tempa 1,6 procenta. Předpověděl to v dnešním každoročním hodnocení ekonomiky měnové unie Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle zprávy může ekonomiku eurozóny ještě hlouběji podkopat celá řada dalších rizik.

Brexit sníží růst v eurozóně příští rok na nejméně 1,4 procenta

Ekonomika
Ilustrační foto.
Brusel -  Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůču Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých typů výrobků, přijala EU v roce 2014 v reakci na ruský postup během ukrajinské krize. Ruská diplomacie postup unie kritizovala jako "absurdní" a "krátkozraký".

EU prodloužila hospodářské sankce proti Rusku do ledna 2017

Ekonomika
New York (USA) - Světové ceny ropy po dvoudenním poklesu ovlivněném tržními otřesy po čtvrtečním britském referendu dnes oživily o více než dvě procenta. Investoři na ropném trhu využili zotavení globálních finančních trhů a oslabení dolaru k obnovení nákupů.

Cena ropy po brexitu roste

Ekonomika
ropná plošina
Singapur - Ceny ropy v Asii na počátku nového týdne mírně klesají. Prodloužily tak svůj prudký páteční propad způsobený rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii, který vyvolal masivní pokles globálních finančních trhů. Ke ztrátám přispívají i obavy z nadměrných dodávek ropných produktů v Asii.

Ceny ropy v Asii mírně klesají

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - České akcie budou nyní kopírovat vývoj na evropských trzích, a jejich hodnota tedy bude značně rozkolísaná. Jde však o reakci krátkodobou a panickou, která ‎by se měla v horizontu několika dnů až týdnů uklidnit, shodli se oslovení analytici. Vypuknutí finanční krize neočekávají. Pražská burza dopoledne prudce oslabila, před polednem ale zmírnila ranní až desetiprocentní propad.

Analytici: Akcie budou v panice kolísat, za pár dní se uklidní

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Cena zlata dnes ráno dosáhla dvouletého maxima a dostala se k 1350 dolarům (33.120 Kč) za troyskou unci. V průběhu dne však mírně klesla. Okolo 15:00 se držela okolo 1330 dolarů (32.632 Kč) za unci. Ještě ve čtvrtek se zlato pohybovalo na 1250 dolarech za unci, tedy nejnižší hodnotě za poslední dva týdny, řekl Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate s odkazem na data agentury Bloomberg.

Cena zlata po ranním dosažení dvouletého maxima mírně klesla

Ekonomika
Ilustrační foto
Londýn/Tokio - Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují po britském rozhodnutí odejít z Evropské unie dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Uvedl to dnes britský ministr financí George Osborne. Nejvyšší finanční činitelé G7 v dnešním krátkém sdělení řekli, že pozorně monitorují situaci na trzích, a slíbili, že o ní budou vzájemně konzultovat a spolupracovat na případných opatřeních.

Centrální banky G7 zajišťují po brexitu likviditu pro trhy

Ekonomika
Velká Británie odchází z Evropské unie.
Londýn /FOTOGALERIE/ - Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii, poslala do výslužby premiéra a zasadila tvrdou ránu evropským integračním procesům. Skotové volají po novém referendu o nezávislosti, labouristé žádají hlavu svého šéfa. Evropa v šoku hledá cestu, jak se vyrovnat s nečekanou krizí, finanční trhy se po prvotním propadu začaly stabilizovat, stejně jako libra.
20 fotografií

Británie hledá nové místo v Evropě, kontinent je v šoku

Svět
Bank of England
Londýn - Britská centrální banka učiní veškeré nezbytné kroky, aby po referendu zajistila měnovou a finanční stabilitu. Britové se ve čtvrtečním referendu vyslovili pro takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, což vedlo k prudkému poklesu kurzu britské libry a k otřesům na finančních trzích po celém světě.

Britská centrální banka je připravena zajistit měnovou stabilitu

Ekonomika
Ilustrační foto
Berlín – Německý úřad pro dozor nad finančním trhem (BaFin) žádá o vyšetřování celého bývalého představenstva automobilové skupiny Volkswagen kvůli podezření, že loni manipulovalo s trhem, když neinformovalo investory o případu obcházení emisních testů. Agentuře Reuters to dnes řekla osoba obeznámená s případem. Prokuratura v dolnosaském Braunschweigu v pondělí sdělila, že zahájila na podnět BaFinu vyšetřování bývalého šéfa Volkswagenu Martina Winterkorna a dalšího nejmenovaného manažera.

Německý finanční dozor chce vyšetřovat celé vedení Volkswagenu

Ekonomika
Ilustrační foto.
/INFOGRAFIKA/ Česko je zase o něco zadluženější. Za první čtvrtletí letošního roku se státní dluh zvýšil o 21,7 miliardy korun, takže se vyšplhal na 1,695 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá 161 tisíc korun. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí stojí za růstem dluhu větší prodej státních dluhopisů díky příznivým podmínkám na finančním trhu.

Dluh Česka se mírně zvýšil

Ekonomika
Ilustrační foto
Washington – Hospodářský růst Spojených států by měl v letošním roce dosáhnout pouze 1,8 procenta, namísto dosud předpokládaných 2,2 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).

Asociace ekonomů: Hospodářské vyhlídky USA se zhoršily

Ekonomika
Ilustrační foto
Trento (Itálie) - Případný odchod Británie z Evropské unie by pravděpodobně vyvolal chaos na finančních trzích, což by si vyžádalo zásah ze strany Evropské centrální banky (ECB). Uvedl to dnes guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB François Villeroy de Galhau na ekonomické konferenci v Itálii.

Francie: Brexit by zřejmě vedl k chaosu na finančních trzích

Ekonomika
Ilustrační foto.
Čekáte narození potomka? Pak už také možná zvažujete, jak ho co nejlépe podpořit až jednou bude opouštět rodinné hnízdo. Tipy, jak našetřit dětem startovné do života, přináší Ondřej Hatlapatka, finanční poradce Partners.

Spoříte dětem? Tři tipy, jak nejlépe na to!

Ekonomika
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová.
Cambridge – Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, což by odpovídalo nynější situaci, kdy se ekonomika postupně zlepšuje. Řekla to dnes šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ve vystoupení na Harvardově univerzitě. Její slova dál zesílila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud vysoce uvolněné měnové politiky.

Yellenová: Fed by měl opatrně zvýšit úrokové sazby

Ekonomika
Uniqa
Pojišťovna UNIQA, která patří do osmičky největších pojišťoven na tuzemském trhu, vybrala v prvním čtvrtletí na pojistném 1,55 miliardy Kč. To je meziročně o 6,5 % více. Celkem pojišťovny v Česku vybraly letos na pojistném 31,1 miliardy Kč, což je meziroční růst o 1,3 %.

Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o 6,5 % více

Ekonomika
Ilustrační foto.
Odchod Británie z Evropské unie by zbrzdil britský hospodářský růst a vedl k nestálosti trhů. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF) ve výroční zprávě, v níž se letos věnoval i důsledkům případného vystoupení Británie z unie (brexitu). Britské referendum o (ne)setrvání v EU se uskuteční 23. června  

MMF: Případný Brexit by poškodil finanční trhy i Británii samotnou

Ekonomika
Ilustrační foto.
Americká ekonomika vytvořila v dubnu zhruba 160.000 nových pracovních míst, což bylo nejméně za posledních 7 měsíců. Míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, kam stoupla v březnu z únorového osmiletého minima 4,9 %.

V USA vzniklo v dubnu méně pracovních míst

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 7,9 procenta na 3,4 miliardy korun. Na poklesu se významně podílí snížený čistý zisk z obchodních operací, který byl v loňském období mimořádně vysoký vlivem jednorázové změny metodiky při oceňování derivátů. Česká spořitelna, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, uvedla dnes hospodářské výsledky v tiskové zprávě.

Zisk České spořitelny klesl v 1. čtvrtletí o 7,9 procenta

Ekonomika
Ilustrační foto
Brusel – Evropský parlament dnes schválil pravidla, jež mají zabránit manipulacím s klíčovými referenčními indexy a sazbami, kterých využívají bankovní trhy. Nová legislativa definuje tři kategorie, lišící se přísností dohledu v závislosti na tom, jak velký mají konkrétní indexy či sazby vliv na stabilitu finančních trhů.

Europarlament schválil pravidla regulace bankovních indexů

Ekonomika
Zaríf a Mogheriniová ve společném prohlášení uvedli, že Írán a EU rozšíří hospodářské styky a budou „podporovat bankovní spolupráci".
Teherán – Írán podepsal jadernou dohodu se světovými mocnostmi, aby si zajistil přístup na globální finanční trhy. USA teď proto musejí zajistit, aby byly protiíránské překážky v bankovním sektoru odstraněny. Prohlásil to dnes v Teheránu íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf na společné tiskové konferenci se šéfkou evropské diplomacie Federikou Mogheriniovou.

Írán od USA žádá otevření přístupu na globální finanční trhy

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 21,7 miliardy korun na 1,695 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 161.000 korun. Podle MF je za růstem dluhu větší prodej státních dluhopisů díky příznivým podmínkám na finančním trhu.

Státní dluh stoupl. Na každého Čecha připadá 161 tisíc korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Londýn - Německá bankovní společnost Deutsche Bank sestoupila na žebříčku největších investičních bank z pozice světové trojky na páté místo. Sdělila to v neděli výzkumná společnost Coalition, která řadí globální banky podle jejich celkových výnosů z poplatků za služby investičního bankovnictví a z obchodování na finančních trzích.

Deutsche Bank klesla v pořadí investičních bank na páté místo

Ekonomika
Guvernér České národní banky Miroslav Singer.
Praha - Guvernér České národní banky Miroslav Singer si v roce 2015 ve své funkci vydělal 3,72 milionu korun čistého. Je to o zhruba 89.000 Kč víc, než měl za rok 2014. Jeho hrubý plat činil 5,144 milionu korun. Uvádí to Roční zpráva o výsledku hospodaření ČNB za rok 2015, kterou centrální banka zveřejnila na internetu.

Guvernér ČNB Singer si loni vydělal 3,7 milionu korun čistého

Ekonomika
Guvernér ČNB Miroslav Singer.
Praha - Česká národní banka rozšíří spolupráci s čínskými orgány dozoru nad finančním trhem, a to o řešení a předcházení možným finančním krizím. Vyplývá to z Prohlášení o spolupráci, které rozšiřuje memorandum o porozumění uzavřené v roce 2010. Na dnešním Česko-čínském fóru o finanční spolupráci to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

ČNB rozšiřuje spolupráci s čínským regulátorem trhu

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Vláda dnes schválila novelu zákona o platebním styku, která má umožnit všem spotřebitelům z EU otevření základního platebního účtu v kterémkoli členském státě unie. Informovalo o tom tiskové oddělení vlády. Zákon, který je reakcí na požadavky EU, také zavádí jednotný postup při změně účtu a umožní porovnat cenu služeb. Zákon rovněž zavádí do českého právního řádu nařízení EU o mezibankovních poplatcích za karetní platební transakce.

Vláda schválila novelu upravující otevření účtu v celé EU

Ekonomika