ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto
Praha – Nizozemská finanční skupina Aegon bude investovat do finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza. Firma, která patří do skupiny Rockaway, tak získá partnera pro vstup na globální finanční trh. Služby Chytrého Honzy ve finančních technologiích budou moci brzy využívat klienti v regionu střední a východní Evropy. Obě firmy o tom dnes informovaly v tiskové zprávě s tím, že se chystá vstup i do zemí Severní a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Cenu transakce nesdělily.

Aegon bude investovat do expanze Chytrého Honzy na globální trh

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2015 stoupl o tři procenta na 14 miliard Kč. Celkový objem aktiv vzrostl meziročně o osm procent na 184 miliard korun. Hlavními faktory růstu zisku byl vyvážený růst úvěrů, vkladů a aktiv pod správou spolu se silnou výkonností finančních trhů, informovala dnes banka v tiskové zprávě.

ČSOB stoupl loni zisk o tři procenta na 14 miliard korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu třetí měsíc v řadě zlepšily. Index PMI stoupl z prosincových 55,6 bodu na lednových 56,9 bodu. Aktuální hodnota představuje největší zlepšení provozních podmínek v průmyslu od loňského července, uvedla dnes společnost Markit Economics.

Podmínky v průmyslu se v lednu třetí měsíc v řadě zlepšily

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Sněmovna na návrh Senátu zpřesnila některé pasáže v novele, která má posílit roli Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při rozhodování o nemovitostech státu. Předloha má také urychlit postup při nakládání s nepotřebným státním majetkem. S její senátní verzí dnes souhlasil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Sněmovna zpřesnila vliv majetkového úřadu na budovy státu

Česko
Ilustrační foto.
Washington/Londýn - Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,4 procenta, zatímco dosud počítal s růstem 3,6 procenta. Důvodem je výrazně slabší obchodní výměna s Čínou a nižší ceny komodit, které mají nepříznivé dopady na některé mladé tržní ekonomiky v čele s Brazílií. Odhad růstu čínské ekonomiky fond ale ponechal beze změny na 6,3 procenta. Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld řekl, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná.

MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na 3,4 procenta

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Bankám a spořitelnám v Česku stoupl za tři čtvrtletí 2015 souhrnný čistý zisk meziročně o 3,9 miliardy na 54,14 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 5,731 bilionu korun, což je proti konci roku 2014 růst o 420 miliard Kč.

Čistý zisk bank stoupl meziročně o 3,9 miliardy na 54,1 mld. Kč

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do nynějšího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Banky budou muset platit miliardy korun do Fondu pro řešení krize

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry asi budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes schválil Senát. Přijal i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů. Normy nyní dostane k podpisu prezident.

Banky budou muset platit miliardy korun do Fondu pro řešení krize

Ekonomika
Ilustrační foto
Frankfurt nad Mohanem/Londýn – Evropská centrální banka (ECB) dnes snížila svou depozitní sazbu pro banky v eurozóně hlouběji do záporného pásma a prodloužila program nákupů dluhopisů minimálně o půl roku, do konce března 2017. ECB tím usiluje o posílení ekonomického růstu a zvýšení velmi nízké inflace v eurozóně. Oba tyto kroky však finanční trhy vyhodnotily jako málo důrazné, což vedlo k prudkému posílení kurzu eura a poklesu cen akcií a dluhopisů.

ECB prodloužila nákupy dluhopisů a snížila depozitní sazbu

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Výnosy transformovaných penzijních fondů budou letos od 0,5 do 1,8 procenta, a opět tak příliš nepřekročí inflaci. Důvodem nižších výnosů je povinnost investovat do bezpečných nástrojů a nízké úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření zástupců penzijních společností na dotaz redakce. Ministerstvo financí čeká inflaci za tento rok 0,4 procenta. Za loňský rok činily výnosy těchto fondů od 0,7 do 1,7 procenta.

Výnosy penzijních fondů budou letos jen mírně nad inflací

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Praha – Státní nákladní dopravce ČD Cargo vydá do konce roku dluhopisy v hodnotě jedné miliardy korun. Uvedl to dnes deník E15 na základě vyjádření mluvčího Českých drah Radka Joklíka. ČD Cargo splatí novou emisí starší dluhopisy, takže se zadluženost firmy podle mluvčího nezmění. Českým drahám v pololetí klesl zisk, a to hlavně kvůli poklesu právě v nákladní dopravě, provozované dceřinou ČD Cargo.

ČD Cargo vydá dluhopisy za miliardu, starší obligace splatí

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio/Paříž/New York - Kurz eura dnes v reakci na páteční teroristické útoky v Paříži oslabuje a vůči dolaru se propadl až na nejnižší hodnoty za šest a půl roku. Oslabují také evropské akciové trhy v čele s pařížskou burzou, se ztrátou skončila také většina akciových trhů v Asii. Analytici se však shodují, že pokles bude jen dočasný a dlouhodobější dopad pátečních událostí na finanční trhy ani na ekonomiku většina ekonomů neočekává.

Euro a akcie po Paříži klesají, pokles má být ale krátkodobý

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry asi budou muset dát až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes Sněmovna schválila. Hladce přijala i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů. Normy nyní dostane k posouzení Senát.

Banky budou muset zaplatit miliardy do Fondu pro řešení krize

Ekonomika
Slavkovská radnice.
Slavkov u Brna – Stačilo jen dvanáct rukou nahoře a aktuální výhodné podmínky na finančním trhu. Díky nim Slavkov u Brna ušetří nemalé peníze. Tamní zastupitelé odsouhlasili refinancování tří největších úvěrů, které město v současné době má. Do patnácti let tak díky tomu v jeho pokladně zůstane o milion dvě stě tisíc korun víc.

Refinancování úvěrů: ušetřené peníze Slavkov vloží i do kamer

Vyškovsko
Miroslav Singer
Praha - Tuzemský bankovní sektor již v současnosti splňuje požadavky EU na stabilitu finančních institucí, které budou platné od roku 2018. Na dnešním Čínském investičním fóru to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Směrnice a nařízení EU nově upravují například oblast regulatorního kapitálu, kapitálových rezerv a krizového řízení. Nařízení rovněž nově upravuje strukturu, objem a kvalitu kapitálu, který budou finanční instituce EU povinny držet.

Guvernér ČNB Singer: České banky již nyní splňují požadavky EU platné od 2018

Ekonomika
Ilustrační foto
Frankfurt  – Německá Deutsche Bank prý omylem převedla na účet jednoho amerického hedgeového fondu částku šest miliard USD (143,2 miliardy Kč). Podle britského listu Financial Times (FT) jde o chybu zaměstnance, který špatně zpracoval obchodní pokyn. Bance se hned další den podařilo částku od klienta získat zpět, i tak je to ale nepříjemný incident pro banku, která se teď snaží získat zpět důvěru klientů a která je nyní pod pečlivým dohledem regulačních úřadů.

Deutsche Bank prý omylem poslala klientovi šest miliard dolarů

Teplicko
Ilustrační foto
Frankfurt - Německá Deutsche Bank prý omylem převedla na účet jednoho amerického hedgeového fondu částku šest miliard USD (143,2 miliardy Kč). Podle britského listu Financial Times (FT) jde o chybu zaměstnance, který špatně zpracoval obchodní pokyn. Bance se hned další den podařilo částku od klienta získat zpět, i tak je to ale nepříjemný incident pro banku, která se teď snaží získat zpět důvěru klientů a která je nyní pod pečlivým dohledem regulačních úřadů.

Deutsche Bank prý omylem poslala do USA šest miliard dolarů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Banky budou muset daleko podrobněji informovat klienty o tom, zda a jak jsou jejich vklady pojištěny. Počítá s tím návrh zákona, který vláda předložila poslancům v souvislosti se zákonem o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Tento změnový zákon mění kvůli zapracování evropské směrnice i ustanovení zákona o bankách a paragrafy týkající se pojištění vkladů.

Banky asi budou muset detailněji informovat o pojištění vkladů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v letošním prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 1,6 miliardy na 37,46 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,463 bilionu korun, což je proti konci roku 2014 růst o 154 miliard Kč.

Čistý zisk bank v prvním pololetí stoupl na 37,5 miliardy

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila návrh zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu. Tento zákon ukládá bankám, družstevním záložnám a obchodníkům s cennými papíry povinnost přispívat do Fondu pro řešení krize. Peníze v něm mají být k dispozici pro případ krizových situací. Vláda navrhovala, aby poslanci schválili zákon ve zrychleném režimu již v prvním čtení, pravicová opozice tento návrh ale vetovala. Předlohu nyní projedná rozpočtový výbor.

Banky asi budou muset platit miliardy do Fondu pro řešení krize

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ministerstvo financí ve středu a ve čtvrtek vydělalo v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů prodaných se záporným výnosem 76,3 milionu korun. Celkově letos emise státních dluhopisů se záporným výnosem vynesly 89,2 milionu Kč, sdělilo ministerstvo. Záporný výnos prakticky znamená, že investoři vládě platí za to, že jí půjčují.

Stát získal z letošního prodeje dluhopisů zatím 89,2 milionu korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Washington - Americká ekonomika v srpnu zpomalila tempo vytváření nových pracovních míst na 173.000 příle­žitostí, což bylo méně, než se čekalo, a zároveň nejméně za pět měsíců. Míra nezaměstnanosti ale klesla na nové více než sedmileté minimum 5,1 procenta a zrychlil se růst mezd. Dnešní údaje ministerstva práce USA ovlivní nadcházející rozhodování americké centrální banky (Fed) o úrokových sazbách.

Míra nezaměstnanosti v USA klesla na nové minimum 5,1 procenta

Ekonomika
Wang Ťien-lin
Peking – Čínská vláda by se měla vzdát nereálných cílů pro hospodářský růst. Tvrdí to podle serveru BBC miliardář Wang Ťien-lin, který patří mezi nejznámější čínské podnikatele. Letos hodlá Peking dosáhnout zhruba sedmiprocentního růstu ekonomiky.

Miliardář Wang: Ekonomické cíle Číny jsou nereálné

Ekonomika
Ivan Hoffman.
Nad pádem čínských, ale nejen čínských akcií se řeší, zda jsme již svědky očekávaného globálního kolapsu finančních trhů, anebo zda jde o korekci, kdy se vlastně neprodělává, nýbrž se pouze odepisují zisky. Také je ale otázka, jaký je vlastně mezi krizí a odepisováním zisků rozdíl. Cesta k reálné ekonomice nakonec stejně povede přes odepsání zisků, které vznikly spekulací, tedy odepsání všech těch finančních derivátů a kvantitativně uvolněných peněz, které nejenže nejsou ničím kryty, ale už ani nejsou tištěny, šeredí jenom virtuálně v počítačích centrálních bankéřů.
0 fotografií

Odepisování zisku

Hoffmanův deník
Ilustrační fotografie.
Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl ponechat složení svého koše hlavních světových měn beze změny minimálně do října příštího roku. Finančním trhům tak poskytne více času na to, aby se připravily na možné rozšíření koše o čínský jüan. MMF na základě skladby koše hlavních světových měn odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR).

MMF zařadí jüan do svého měnového koše nejdříve v říjnu 2016

Ekonomika
Ilustrační foto
Frankfurt - Přílišná kolísavost finančních trhů v Číně by mohla mít na zatím křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání vedoucích představitelů Evropské centrální banky (ECB). Ekonomiku eurozóny by prý mohlo negativně ovlivnit rovněž očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

ECB má obavy z vývoje na burze v Číně a z chystaných kroků Fedu

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Šanghaj - Čínský jüan dnes pokračoval v poklesu a na promptním trhu v Číně sestoupil vůči americkému dolaru až na čtyřleté minimum. V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat měnu o téměř dvě procenta. Dnes centrální banka přikročila k devalvaci o dalších 1,6 procenta. Její krok vyvolává obavy z eskalace globální měnové války a vede k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.

Čína opět devalvovala, jüan klesl na čtyřleté minimum

Ekonomika
Ilustrační foto.
Curych - Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala v prvním pololetí ztrátu 50,1 miliardy švýcarských franků (1,3 bilionu Kč). Důvodem je posílení franku vůči euru, které způsobilo pokles hodnoty eur v držení banky. Ve stejném období loni banka hospodařila se ziskem 16 miliard CHF.

Švýcarská centrální banka je kvůli silnému franku ve ztrátě

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Informovanost emitentů akcií o stavu akcionářské struktury společnosti by se měla zvýšit. zároveň by se tím mělo usnadnit rozhodování o fungování společnosti. Počítá s tím novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou ve středu projedná vláda. Norma má především za cíl sladit tuzemské zákony se směrnicemi a požadavky EU. Ty se týkají například zlepšení vypořádání obchodů s cennými papíry nebo průhlednosti informací o emitentech cenných papírů.

Vláda projedná novelu zvyšující informovanost o akciích firem

Ekonomika
Ilustrační foto.
Moskva - Rusko v letošním roce vytvoří novou ratingovou agenturu. Informovala o tom dnes ruská centrální banka. Moskva si v poslední době stěžuje, že za zhoršováním úvěrových ratingů Ruska stojí politické vlivy. Vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi jsou nyní napjaté kvůli ukrajinské krizi. Rusko má již nyní několik ratingových agentur, jeho představitelé se však vyslovili pro vytvoření nové, píše Reuters.

Rusko letos vytvoří novou ratingovou agenturu

Ekonomika
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová
Paříž - Mezinárodní měnový fond (MMF) je připraven podílet se na pomoci Řecku, pokud bude program pomoci "kompletní". Tedy pokud zemi opět postaví na nohy, učiní její dluh udržitelným a umožní, aby Řecko opět mohlo získávat peníze na finančních trzích. V rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 to řekla šéfka MMF Christine Lagardeová.

Lagardeová: MMF se bude podílet jen na "kompletní" pomoci Řecku

Ekonomika
Máte své peníze skutečně pod kontrolou?
Nestačí mít jen perfektní produkt a umět jej prodat. Živnostníci a podnikatelé mohou peníze vydělávat nebo naopak ztrácet i neuváženými finančními rozhodnutími. Doma i v byznyse je důležité mít své finance pod kontrolou. Rádce pro živnostníky vám pomůže získat z vašeho podnikání maximum.

Máte své peníze skutečně pod kontrolou?

Reklama
Ilustrační foto.
Praha - Zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu ukládá bankám, družstevním záložnám a obchodníkům s cennými papíry povinnost přispívat do Fondu pro řešení krize. Peníze v něm mají být k dispozici pro případ krizových situací. Návrh, který připravilo ministerstvo financí spolu s Českou národní bankou, dnes schválila vláda.

Banky budou muset přispívat miliardy do Fondu pro řešení krize

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha /ROZHOVOR/ – Může beletrie předpovídat budoucí realitu? 
V minulosti se ukázalo, že ano. Pokud jde o současnou krizi 
v Řecku, její základní kontury se loni podařilo popsat ekonomům Markétě Šichtařové 
a Vladimíru Pikorovi v knize Lumpové a beránci. Titul ověnčený Cenou čtenářů Magnesia litera 2015 popisuje chování lidí v situaci, kdy se na finančních trzích provádějí nekalosti a jakmile se to prosákne, začne se šířit panika, dojde hotovost a zavřou se banky. To, co ještě loni bylo napínavým příběhem na 
440 stranách knihy, je teď blíže realitě. Jak říká v rozhovoru pro Deník ekonomka a spoluautorka knihy Markéta Šichtařová, čím dříve přijde krach Řecka, tím méně bude bolestivý pro Řeky i EU.

Hlavní ekonomka Next Finance Šichtařová: Čím dříve krach přijde, tím mělčí bude

Ekonomika
Londýn - Akciové trhy v eurozóně dnes utrpěly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Dolů je stáhla prohlubující se dluhová krize v Řecku. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu. Výprodej na evropských burzách nicméně podle agentury Reuters nedosáhl úrovně signalizující paniku investorů. Od začátku roku navíc evropské akcie vykazují zhruba desetiprocentní nárůst a zůstávají nedaleko sedmiletých maxim.

Akcie v eurozóně zažily kvůli Řecku nejhorší den za čtyři roky

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Česká republika letos v makroekonomické konkurenceschopnosti států obsadila 37. pozici ze 144 srovnávaných ekonomik. V meziročním srovnání jde o posun o devět příček vzhůru, zároveň jde o první zlepšení po čtyřech propadech v řadě. Vyplývá to ze Zprávy o globální konkurenceschopnosti, kterou každoročně vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (WEF).

Česko letos v konkurenceschopnosti poskočilo na 37. místo ze 144

Ekonomika
Ilustrační foto
Frankfurt - Německý peněžní ústav Deutsche Bank zkoumá transakce svých klientů v Rusku, podezřelé z praní špinavých peněz. Kontrola se týká dohromady podezřelých šesti miliard dolarů (zhruba 148 miliard korun), informovala agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informované zdroje. Prověřování zahrnuje období od roku 2011 do počátku roku 2015.

Deutsche Bank zkoumá podezřelé transakce svých klientů v Rusku

Ekonomika
Ilustrační foto.
Londýn - Ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled vývoje hrubého domácího produktu Ruska na roky 2015 a 2016. Moody's nyní očekává, že v letošním roce HDP klesne o tři procenta místo doposud uváděných 5,5 procenta a příští rok vykáže ekonomika nulový růst. Původně agentura čekala příští rok pokles o tři procenta. Uvedla to agentura TASS s dovoláním na nejnovější zprávu Moody's.

Moody's zlepšila výhled HDP Ruska na 2015 a 2016

Ekonomika
Ilustrační foto.
Milán – Italský producent kávy Massimo Zanetti Beverage Group (MZB) nabídne v rámci primární nabídky akcií na burze v Miláně 35,6 procenta akcií. Nabídka se uskuteční ještě tento měsíc a může ohodnotit skupinu až na 540 milionů eur (14,8 miliardy Kč), uvedla společnost. MZB bude prvním výrobcem kávy na italské akciové burze.

Výrobce kávy Segafredo nabídne na burze 35,6 procent akcií

Ekonomika
Ilustrační foto
Amsterodam/Brusel - Nizozemská maloobchodní skupina Ahold a její belgický rival Delhaize oznámily, že jsou v počáteční fázi jednání o fúzi. Potvrdily tak spekulace, které se v minulých dnech objevily na finančních trzích. Spojením by vznikl maloobchodní obr za zhruba 25 miliard eur (685 miliard Kč). Ahold působí také na českém trhu, Delhaize z něj už před lety odešel.

Maloobchodní řetězce Ahold a Delhaize potvrdily jednání o fúzi

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Nalézt člověka, který by v nějaké formě nevyužíval služeb bank, pojišťoven či jiných finančních ústavů, dnes již téměř nelze. Situace v oblasti finanční gramotnosti však v České republice přesto není růžová. Lidé se v možnostech finančního trhu orientují stále jen nedostatečně. Často platí za něco, co nepotřebují, a co potřebují, zase nemají.

Účet zdarma, chytře investovat a pojistit se

Ekonomika
Ilustrační foto.
Curych - Švýcarská centrální banka (SNB) se v letošním prvním čtvrtletí propadla do rekordní ztráty 30 miliard švýcarských franků (zhruba 785 miliard Kč). Silnější kurz franku totiž snížil hodnotu jejích devizových rezerv. Ve stejném období loni vykázala SNB zisk 4,4 miliardy švýcarských franků.

Silný frank způsobil švýcarské centrální bance rekordní ztrátu

Ekonomika
Guvernér ČNB Miroslav Singer.
Plzeň - V úterý proběhla v budově Západočeské univerzity v Plzni v Husově ulici beseda s guvernérem České národní banky (ČNB) Miroslavem Singerem. Přednáška byla rozdělena do tří tematických okruhů, po kterých následovaly dotazy posluchačů.

Guvernér České národní banky zavítal do Plzně

Plzeňsko