ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto
Rijád – Rozpočtový deficit Saúdské Arábie se letos více než zdvojnásobí a země si bude muset poprvé za patnáct let půjčit peníze, aby pokryla výdaje. Oznámil to dnes investiční ústav Džadva, podle něhož propad rozpočtu způsobily hlavně nízké ceny ropy. Do výpočtů nebyly zahrnuty výdaje na vojenskou kampaň v Jemenu, kterou království zahájilo 26. března.

Saúdská Arábie si poprvé za 15 let půjčí peníze, aby pokryla výdaje

Svět
Stanislav Křeček
Brno - Ministerstvo financí při schvalování všeobecných obchodních podmínek stavebních spořitelen podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka nedostatečně kontroluje, jestli jsou v souladu s českým právním řádem. Posláním ministerstva je přitom chránit spotřebitele na finančním trhu, řekl dnes Křeček. Ministerstvo pochybení odmítá, tvrdí, že obchodní podmínky spořitelen kontroluje v souladu s právními předpisy.

Zástupce ombudsmanky: Ministerstvo nedůsledně kontroluje stavební spořitelny

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Tržby obchodníků se v únoru zvýšily meziročně o 6,3 procenta. Jde o nejrychlejší tempo růstu od října 2008, uvedl dnes Český statistický úřad. Lidé utráceli více zejména za pohonné hmoty, jejichž ceny po několikaměsíčním poklesu dosáhly dna a začaly růst. Nejvíce vzrostly tržby internetovým prodejcům, naopak menší zájem zákazníků zaznamenali prodejci oblečení a bot.

Obchodníkům v únoru vzrostly tržby o 6,3 procenta, nejvíce za šest let

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2014 souhrnný čistý zisk meziročně o 2,41 miliardy na 63,46 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci roku 2014 činila 5,311 bilionu korun, což je proti konci roku 2013 růst o 168,1 miliar­dy Kč.

Bankám loni stoupl zisk o 2,4 miliardy na 63,5 miliardy korun

Ekonomika
Robert Pelikán
Praha – Klíčovým náměstkem nastupujícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se stane Michal Franěk, který stejně jako Pelikán přišel loni na justici z ministerstva financí. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN). Současný náměstek Pelikán se oficiálně ujme ministerské funkce ve čtvrtek.

Pelikánovým náměstkem bude Michal Franěk

Česko
Ilustrační foto
Praha - Jistě jste se už se zkratkou RPSN setkali. Označuje roční procentní sazbu nákladů a vypovídá, kolik vlastně zákazník zaplatí celkem, když si vezme půjčku nebo úvěr. Její průměrná hodnota klesla vloni na 16,2 procenta. Pochopitelně i to je mnoho, ale za klesající tendenci lidé vděčí hlavně rostoucí konkurenci nových aktérů na finančním trhu. V západoevropských zemích se stejná sazba pohybuje okolo deseti procent.

I když se za úvěry platí nyní méně, jsou stále předražené

Ekonomika
Fotovoltaika: obnovitelné zdroje nabízejí zajímavé investice.
Praha - Při investování obecně platí, že čím vyšší jsou vyhlídky na zisk, tím vyšší je i riziko ztráty. Právě tomu by se chtěla většina českých investorů vyhnout. Podle vyjádření odborníků z otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů Nova Green Energy, až 70 procent českých investorů preferuje konzervativnější investiční nástroje s fixní úrokovou sazbou a až 90 procent investorů je přitom vysoce citlivých na riziko ztráty.

NGEF: Až 90 procent investorů je vysoce citlivých na riziko ztráty

Podnikání
Ilustrační foto.
Praha - České Raiffeisenbank, která je pátou největší domácí bankou, stoupl loni čistý zisk meziročně o 124 procent na 2,05 miliardy Kč. Za růstem zisku je snížení nákladů, pokles tvorby opravných položek i nižší srovnávací základna, sdělil dnes mluvčí banky Tomáš Kofroň. Další větší banky loňské výsledky ještě nezveřejnily.

Raiffeisenbank stoupl loni čistý zisk o 124 procent na 2,1 mld. Kč

Ekonomika
Britský premiér David Cameron.
Londýn - Británie se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny. Země se podle mluvčího britského premiéra Davida Camerona začala intenzivněji připravovat na to, jak odrazit nebezpečí šíření krize mezi finančními trhy. Cameron dnes kvůli tomu jednal s představiteli ministerstva financí a britské centrální banky, potvrdil také podle agentury Reuters jeho mluvčí.

Británie se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny

Ekonomika
Policií hledaný podvodný milionář.
Praha - Muže, který se podvodně vydával experta, i jeho další oběti hledají pražští kriminalisté. V pátek to uvedl policista Tomáš Hulan s tím, že neznámý muž se nejprve vydával za vymahače dluhů - vystupoval při tom jménem skutečné bezpečnostní agentury.

Hledaný muž si úspěšně řekl o cizí peníze

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Londýn - Zlato dnes na komoditních trzích zdražuje a jeho cena se dostala nejvýše od loňského srpna. Cenu tlačí vzhůru jednak slabší dolar, jednak obavy ohledně vývoje světové ekonomiky a v neposlední řadě očekávané kroky Evropské centrální banky (ECB). Většina expertů se domnívá, že ECB ve čtvrtek zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky.

Cena zlata po půl roce stoupla zpět nad 1300 dolarů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Varšava - Polská premiérka Ewa Kopaczová nařídila přezkoumat nabídky domácích komerčních bank na poskytnutí hypotečních úvěrů ve švýcarských francích. Hypotéky ve švýcarské měně má více než půl milionu Poláků. Ti jsou po čtvrtečním prudkém zhodnocení švýcarského franku vydáni na milost finančním trhům, napsala agentura Reuters.

Polsko nařídilo přezkoumat hypotéky ve švýcarských francích

Ekonomika
Ilustrační foto.
Curych - Švýcarská centrální banka (SNB) dnes šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety na ochranu ekonomiky. Švýcarský frank krátce poté zpevnil k euru o téměř 30 procent, naopak švýcarský akciový trh prudce oslabil. Rozhodnutí SNB vyvolalo chaos na finančních trzích po celém světě a krok SNB zároveň poškodil konkurenceschopnost švýcarských firem na světových trzích. Některé firmy již varovaly před poklesem zisků, vývozu a příjmů z cestovního ruchu.

Švýcarsko šokovalo finanční trhy. Zrušilo limit pro kurz franku

Ekonomika
Peníze, bankovky. Ilustrační foto
Východní Čechy – Stejně jako kapr ke štědrovečerní tabuli patří k novému roku předsevzetí. Nejčastěji se týkají kouření nebo alkoholu. Obvykle jen hrstka lidí je však schopná své cíle dodržet. Málokdo si ale uvědomuje, že právě vyjmenované zlozvyky výrazně zatěžují rodinný rozpočet.

Sedm tipů pro finančně úspěšný rok 2015

Z okolí
Peníze, bankovky. Ilustrační foto
Východní Čechy – Stejně jako kapr ke štědrovečerní tabuli patří k novému roku předsevzetí. Nejčastěji se týkají kouření nebo alkoholu. Obvykle jen hrstka lidí je však schopná své cíle dodržet. Málokdo si ale uvědomuje, že právě vyjmenované zlozvyky výrazně zatěžují rodinný rozpočet.

Sedm tipů pro finančně úspěšný rok 2015

Z okolí
Peníze, bankovky. Ilustrační foto
Rychnovsko – Stejně jako kapr ke štědrovečerní tabuli patří k novému roku předsevzetí. Nejčastěji se týkají kouření nebo alkoholu. Obvykle jen hrstka lidí je však schopná své cíle dodržet. Málokdo si ale uvědomuje, že právě vyjmenované zlozvyky výrazně zatěžují rodinný rozpočet.

Sedm tipů pro finančně úspěšný rok 2015

Z okolí
Ilustrační foto.
Moskva - Ruská vláda koupila prioritní akcie státní banky Gazprombank v hodnotě 39,95 miliardy rublů (15,8 miliardy Kč). Nákup akcií je součástí snahy vlády podpořit domácí bankovní systém zasažený západními sankcemi uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho rolí v ukrajinské krizi, napsala agentura Reuters. Gazprombank je třetí největší bankou v Rusku.

Ruská Gazprombank dostala od státu téměř 40 miliard rublů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Moskva - Ruská centrální banka uvalila nucenou správu na finanční ústav Trust Bank. Na záchranu firmy před krachem vynaloží 30 miliard rublů (12 miliard Kč), informovala agentura AFP. Rusko se nyní snaží stabilizovat domácí finanční trhy, kterými otřásl prudký pokles rublu.

Rusko zachraňuje domácí banku Trust před krachem

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemským bankám a spořitelnám klesl za tři čtvrtletí souhrnný čistý zisk meziročně o 360 milionů na 50,28 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 5,27 bilionu korun, což je proti konci roku růst o 129 miliard Kč.

Čistý zisk bank letos klesl o 360 milionů na 50,28 miliardy Kč

Ekonomika
Ilustrační foto
Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, budou moci od státu dostat celkem až bilion rublů (378 miliard Kč). Sdělil to po hlasování Státní dumy ministr financí Anton Siluanov.

Ruská duma schválila zákon o státní podpoře bank

Ekonomika
Ilustrační foto
Kampala – Falešnými bankovkami v hodnotě až dvou milionů dolarů (asi 45 milionů korun) prý zaplavil finanční trh mladý Američan ze své padělatelské dílny v Ugandě. Americké úřady ho nyní ve spolupráci se svými ugandskými kolegy zatkly, informoval zpravodajský web BBC. Sedmadvacetiletý Ryan Gustafson stál údajně v čele rozsáhlého mezinárodního gan­gu.

Američan zaplavil trh v Ugandě falešnými bankovkami za 45 milionů korun

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Ruská centrální banka připravuje několik nových opatření zaměřených na stabilizaci domácích finančních trhů, kterými v posledních dnech otřásl prudký pokles rublu. Oznámila to dnes banka. Rubl po tomto prohlášení smazal další část svých ztrát vůči dolaru, napsala agentura Reuters.

Rusko ohlásilo nová opatření ke stabilizaci rublu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Moskva - Slabý kurz rublu poškozuje ruskou ekonomiku, která v důsledku západních sankcí už přišla o desítky miliard dolarů. Řekl to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Upozornil přitom, že sankce poškozují i ty země, které sankce na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi uvalily.

Medveděv: Pokles rublu a sankce poškozují ruskou ekonomiku

Ekonomika
Nejméně 21 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal tajfun Hagupit, který o víkendu zasáhl centrální část Filipín.
Manila - Nejméně 21 mrtvých si podle nejnovější bilance vyžádal tajfun Hagupit, který o víkendu zasáhl centrální část Filipín. Tajfun srovnal se zemí stovky domovů, díky rozsáhlé evakuaci se ale podařilo snížit počet obětí na minimum. Hagupit tak na souostroví nezpůsobil devastaci takového rozsahu jako loňský tajfun Haiyan.

Tajfun Hagupit si na Filipínách vyžádal 21 obětí, míří na Manilu

Svět
Budova České národní banky v Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem - Architektonicky ceněná moderní budova České národní banky v centru Ústí nad Labem zřejmě zatím skončí v rukou státu. O bezúplatný převod budovy projevilo zájem město, bankovní rada ale rozhodla, že bude v této věci spolupracovat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Moderní budova ČNB v centru Ústí skončí zřejmě zatím v rukou státu

Ústecko
Ilustrační foto.
Praha - Limit pro povinné bezhotovostní platby pravděpodobně klesne z dosavadních 350.000 korun na 270.000 korun. Počítá s tím novela zákonů o finančním trhu, kterou dnes schválila Sněmovna. Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky. Předloha míří k projednání do Senátu.

Limit pro bezhotovostní platby zřejmě klesne na 270.000 korun

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Brusel – Evropská unie velmi pravděpodobně už v pátek spustí přísnější protiruské sankce kvůli ukrajinské krizi. Dohodli se na tom dnes velvyslanci zemí unijní osmadvacítky. Unie také do října podrobně zhodnotí vývoj na východě Ukrajiny a na základě tohoto hodnocení začne zvažovat možné přehodnocení úrovně protiruských omezení.

Evropská unie v pátek spustí tvrdší protiruské sankce

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Cílem Ferratum Bank, která od minulého týdne působí v ČR jako banka na základě maltské bankovní licence, je stát se do tří let lídrem mezi on-line mobilními bankami v ČR. Zaměřit se hodlá vedle mikropůjček i na spotřebitelské úvěry a financování nákupů v e-shopech, informovali představitelé banky na dnešní tiskové konferenci. Ferratum působí v Česku sedm let jako nebankovní poskytovatel mikropůjček.

Poskytovatel mikropůjček Ferratum se stal bankou, chce být lídrem

Ekonomika
Ilustrační snímek
Praha - Tuzemským bankám a spořitelnám klesl v prvním pololetí souhrnný čistý zisk meziročně o 840 milionů na 35,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci června činila 5,27 bilionu korun, což je proti konci roku nárůst o 129 miliard Kč.

Čistý zisk bank letos klesl o 840 milionů na 35,9 miliardy Kč

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Tuzemské Raiffeisenbank, která patří ke středně velkým bankám v ČR, klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 17,3 procenta na 1,02 miliardy Kč. Za poklesem zisku jsou účetní vlivy a nižší příjmy z poplatků, sdělil dnes mluvčí banky Tomáš Kofroň. Banka podle něj zaznamenala rekordní zájem o úvěry, investice a podnikatelské účty.

Raiffeisenbank klesl letos čistý zisk o 17 procent na miliardu korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Moskva - Navzdory ujišťování Kremlu o tom, že sankce vyhlášené Ruskem proti západním státům neovlivní cenovou hladinu zboží na ruském trhu, začaly v Moskvě i v ruských regionech růst velkoobchodní ceny. Napsal to dnes ruský list Kommersant. Zatímco v hlavním městě se ceny zvýšily jen mírně, na Dálném východě podle listu zaznamenali skokový nárůst o desítky procent.

V Rusku po zavedení sankcí rostou velkoobchodní ceny

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Česká národní banka připravuje speciální tým 20 až 30 lidí, který posílí dohled nad finančním trhem. Uvedly to dnes Hospodářské noviny, podle nichž se ČNB bojí toho, že by zahraniční matky mohly začít v blízké budoucnosti ze ziskových českých bank stahovat peníze.

ČNB posiluje dohled, bojí se odlivu kapitálu z českých bank

Ekonomika
Ilustrační foto.
Brusel – Pěti ruskými bankami, na něž od pátku dopadnou sankce Evropské unie, jsou Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, Vněšekonombank a Rosselchozbank. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněného seznamu finančních ústavů, které kvůli podílu Moskvy na ukrajinské krizi nebudou mít přístup na evropský finanční trh. Jejich dceřiných bank v zemích EU se podle Reuters postihy týkat nebudou.

EU zakázala přístup k evropským penězům pětici ruských bank

Ekonomika
Ilustrační foto
Brusel – Evropská unie hodlá v reakci na ruský postup na Ukrajině výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účasti na finančních trzích a podvázat hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Vyplývá to z informací z dnešního bruselského jednání diplomatů Evropské unie, kteří jednali o takzvaných sektorových sankcích proti Moskvě.

Unie připravuje nové sankce proti Rusku, vyhlásí je za týden

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Státní dluh České republiky ve druhém čtvrtletí klesl o 82 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci roku se dluh snížil o 35 milionů korun. I ve druhém čtvrtletí pokračuje stabilizace hrubého státního dluhu na úrovni konce roku 2013, informovalo dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 161.000 korun.

Státní dluh ve 2 čtvrtletí mírně klesl na 1,683 bilionu korun

Ekonomika
David Marek.
Praha - Ekonom David Marek odchází po 14 letech z Patria Finance, píše server IHNED.cz. Dostal prý lepší nabídku od větší firmy, jejíž název neuvedl. V nové společnosti bude pracovat od srpna a bude dělat podobnou práci, tedy především makroekonomické analýzy.

Ekonom David Marek odchází z Patria Finance

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila předlohu, která mění zákony týkající se finančního trhu. Jednou z hlavních změn je snížení limitu pro povinné bezhotovostní platby z dosavadních 350.000 Kč na 270.000 Kč. Omezení plateb v hotovosti by se mělo nově vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary nebo půjčky. Poslanci by o zákonu měli rozhodovat na své nejbližší schůzi.

Platba v hotovosti? Jen do 270 tisíc. Sněmovní výbor doporučil snížení limitu

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám stoupl v prvním čtvrtletí souhrnný čistý zisk meziročně o 255 milionů na 14,63 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 5,18 bilionu korun, což je proti konci roku nárůst o 36 milionů Kč.

Čistý zisk bank letos stoupl o 255 milionů na 14,63 miliardy korun

Ekonomika
Mrazivo Františka Kavána.
Praha /ROZHOVOR/ – Krize trvá. Ale trh s uměním kvete. Na loňských aukcích utratili milovníci umění o 90 milionů korun víc než rok předtím. Pražská pobočka prestižní aukční síně Dorotheum, jež patří mezi nejstarší na světě a jež pořádá v pražském Marriottu aukci tuto sobotu, o tom ví své. Respektive její ředitelka Mária Gálová.

Aukce je víc o srdci a očích, říká Mária Gálová

Ostatní
Kyperský ministr financí Charis Georgiadis.
Nikósie - Hospodářská recese na Kypru by letos měla být mírnější, než se zahraniční věřitelé původně domnívali, mimo jiné díky soukromé spotřebě. Vyplývá to z nejnovějšího hodnocení země, které provedl Mezinárodní měnový fond a Evropská unie a o kterém informoval kyperský ministr financí. To vzbuzuje naděje, že by se Kypr mohl vrátit na finanční trhy dříve, než se všeobecně očekává.

Kyperská ekonomika si vede lépe, než se čekalo

Ekonomika