ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační fotografie.
Při psaní tohoto článku jsem si nostalgicky vzpomněl na své dětství, kdy jsme hrávali jednu z nejoblíbenějších her Dostihy a sázky. Vždy jsme se přetahovali, kdo bude hlídat „kasu", tedy kdo bude bankéř. Považovali jsme to za něco „víc". Být bankéř velké banky, starat se o své klienty a být uznávaný člověk.

Díl 2.: Česká republika je ráj pro banky

Brněnsko
Ilustrační foto.
Praha - Toho, kdo sleduje dění na zdejším finančním trhu, mohl nedávno zaujmout rozsudek Vrchního soudu v Praze, který padl ve věci sporu poškozeného zákazníka a velké domácí finanční instituce. Podle něho Česká spořitelna porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu a musí klientovi (právnické osobě podnikateli) zaplatit ztrátu 7 586 700 korun a náklady řízení ve výši 698 417 Kč.

Ve sporech o peníze jsou často důležité i maličkosti

Ekonomika
Ministr financí Andrej Babiš
Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) provedl na svém úřadu další rozsáhlé personální změny. Odvolal náměstkyni pro mezinárodní vztahy Evu Anderovou, skončili také ředitelé několika odborů. Ministerstvo dnes rovněž potvrdilo dřívější informaci ČTK, že bude k 1. dubnu odvolán náměstek pro finanční trh Radek Urban. Změny mají zvýšit efektivitu řízení ministerstva a zlepšit práci úřadu, informoval mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Čistka na financích: Skončila náměstkyně Anderová a ředitelé několika odborů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám v roce 2013 klesl souhrnný čistý zisk o 2,9 miliardy na 61,4 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci prosince činila 5,143 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 510 miliard Kč.

Čistý zisk bank loni klesl o 2,9 miliardy na 61,4 miliardy korun

Ekonomika
Ivan Hoffman
S hazardem lze udělat tři věci. Přihlížet, jak se na hazardu vydělává, vydělávat na něm, anebo ho zrušit. Zatímco za Kalouska se spíše přihlíželo, pod ministrem Babišem bude ministerstvo financí hledět na hazardu spíše vydělat. Provozovatele více zdaní, nově zdaní i zahraniční společnosti působící na interenetu a chystá uzákonění povinné registrace hráčů, která by měla omezit devastující vliv hazardu na sociálně slabé, na čemž by následně měl stát ušetřit. Čekat od úspěšného byznysmena, který se dal na politiku, že zruší něco, co vynáší, by bylo naivní.
0 fotografií

Hazard podle Babiše

Hoffmanův deník
Andrej Babiš
Praha – Ministr financí Andrej Babiš odvolal k 1. dubnu náměstka pro finanční trh Radka Urbana. Nahradí jej právník Martin Pros, kterého nominovala na náměstka koaliční ČSSD. ČTK to řekl zdroj obeznámený s děním na ministerstvu financí. Mluvčí úřadu Marek Zeman informaci nepotvrdil s tím, že MF chystá souhrnnou zprávu, kde budou všechny personální změny k 1. dubnu uvedeny.

Babiš odvolal náměstka Urbana, nahradí jej Pros za ČSSD

Česko
Ilustrační foto
Když se Vladana Juříková spolu s manželem rozhodla pro úvěr kvůli rekonstrukci bytu, v podstatě ani netušila, jak široká nabídka úvěrů a nejrůznějších půjček v současnosti na finančním trhu existuje. Nebyla si proto vůbec jistá, čím by se při výběru finanční instituce 
a konkrétního typu úvěru měla řídit, aby na tento krok nakonec nedoplatila a nenaletěla podvodníkům.

RADÍME: O výhodnosti úvěru rozhoduje vždy celý souhrn okolností

Bydlení
Jiří Rusnok
Praha – Nový člen bankovní rady Jiří Rusnok dohlíží v České národní bance na činnost sekce licenčních a sankčních řízení a odboru ochrany spotřebitele. ČNB o tom informovala na internetu. Rozdělení kompetencí ve čtvrtek na prvním zasedání za účasti expremiéra Rusnoka schválila bankovní rada ČNB. Stejné portfolio měla Eva Zamrazilová, kterou Rusnok od 1. března v bankovní radě nahradil. Kompetence ostatních šesti členů bankovní rady zůstaly beze změny.

Jiří Rusnok má v radě ČNB na starost ochranu spotřebitele a sankce

Ekonomika
Ilustrační foto
Kyjev - Dohoda mezi ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozicí zmírnila napětí na ukrajinském finančním trhu. Úroky u státních dluhopisů klesly a dolů zamířila rovněž cena pojištění proti nesplacení ukrajinského státního dluhu. Ukrajinské akcie naopak posilovaly, napsala agentura DPA.

Ukrajinská dohoda zmírnila obavy na finančním trhu

Ekonomika
Extrémně silná bouře si v Tokiu vyžádala několik lidských životů.
Tokio – Nejméně 11 lidí zahynulo, více než tisíc utrpělo zranění a desítky tisíc obyvatel zůstaly bez elektřiny po nejhorší sněhové bouři za několik posledních desetiletí, která zasáhla japonské hlavní město Tokio a jeho okolí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Tokio zasáhla nejhorší bouře za desetiletí, 11 mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Dublin/New York – Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zvýšila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku na stupeň Baa3, tedy zpět do investičního pásma. Oznámila to na svém webu. Irsko se v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Země byla nucena požádat o pomoc před třemi lety, a to kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru.

Moody's vrátila úvěrové hodnocení Irska do investičního pásma

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Česká národní banka (ČNB) uzavřela loňské hospodaření se ziskem 73,2 miliardy korun. V roce 2012 vykázala ČNB zisk zhruba 2,9 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Důvodem nárůstu jsou v listopadu zahájené devizové intervence, které vedly k oslabení koruny. Centrální banka zřejmě využije zisk stejně jako v předchozím roce na snížení kumulované ztráty 123,6 miliardy korun z minulých let.

ČNB loni stoupl díky intervencím výrazně zisk na 73 miliardy korun

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Majetek nejbohatších lidí světa se loni celkem zvýšil o 524 miliard dolarů (asi 10,5 bilionu Kč). Proti výši jejich celkového jmění v předešlém roce je to nárůst o více než 16 procent. Vyplývá to ze seznamu nejbohatších obyvatel planety, který sestavuje informační agentura Bloomberg. Ukazatel, který nese název Bloomberg Billionaires Index, zahrnuje 300 největších boháčů světa a je aktualizován každý den.

Loni nejvíce zbohatl Bill Gates. Má 78,5 miliardy dolarů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – V letošním roce bude následkem nízkých úrokových sazeb pokračovat pokles zhodnocení vkladových bankovních produktů i výnosnosti dluhopisů a dluhopisových fondů. Naopak růst by mohly ceny akcií a tím pádem i výnosnost akciových fondů. Shodli se na tom oslovení  analytici.

Výnosy bankovních vkladů budou letos dále klesat, porostou akcie

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ušetřili jste nějakou částku, ale nevíte, kam peníze uložit? Váháte, zda využít termínovaný vklad, nebo raději nakoupit akcie? A budou tam vaše finance vlastně v bezpečí? Co když zkrachuje banka, kterou si zvolíte? Přijdete o všechno? Podobné otázky se honí v hlavě nejednoho čtenáře. Vždyť mnohdy člověk rozhoduje o celoživotních úsporách. Finanční mluva je přitom často složitá a nejasná, v přemíře informací není zřejmé, které věřit a které ne či kde najít radu nebo důvěryhodný zdroj.

Při nakládání s úsporami senioři často tápou

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Tuzemské družstevní záložny po 3. čtvrtletí letošního roku spadly do ztráty 109 milionů Kč, když ještě v pololetí byly v zisku přes 82 milionů korun. Ve stejném období loni měly zisk 269 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh. Důvodem propadu hospodaření je podle Asociace družstevních záložen dopad rozhodnutí České národní banky vydaných vůči Metropolitnímu spořitelními družstvu (MSD) a záložně WPB Capital.

Družstevní záložny se propadly do ztráty 109 milionů korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám za tři čtvrtletí 2013 meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 1,6 miliardy na 50,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 4,76 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 124 miliard Kč.

Čistý zisk bank letos meziročně klesl o 1,6 miliardy korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) dnes zaskočila finanční trhy překvapivým snížením své základní úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu na nové minimum 0,25 procenta. Sražením sazby, která ovlivňuje úvěrové náklady v eurozóně, banka reagovala na výrazný propad inflace v zemích eura a zvýšení tlaků na uvolnění měnové politiky.

ECB nečekaně snížila základní úrok na nové minimum 0,25 %

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Finanční trhy na výsledek voleb podle analytiků bezprostředně reagovat nebudou. Neúspěch levice ale může povzbudit některé akcie na burze. Podle ekonomů je pro podnikatelský sektor pozitivní, že díky volebnímu výsledku levice nehrozí scénář rychlého zvyšování daní. Vyplývá to z ankety mezi ekonomickými analytiky.

Analytici: Volby kurz koruny neovlivní, mohou ale posílit akcie

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Země střední, východní a jihovýchodní Evropy se začínají ekonomicky zotavovat, stále je ale může ohrozit zvýšený tlak na finančních trzích. Ten souvisí s předpokládaným zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech. Ve zprávě o situaci v regionu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Střed Evropy se podle MMF zotavuje, čelí ale finančním tlakům

Ekonomika
Ilustrační foto
Chrudimsko /OD SOUSEDŮ/ - Ochota babiček a dědečků bývá někdy neomezená a jejich snaha pomoci nejbližším bezbřehá. Podpora rodiny a příbuzných je právě proto jedním z nejčastějších důvodů finančních problémů seniorů.

Za dluhy seniorů stojí často snaha pomoci rodině

Z okolí
Ilustrační foto
Kolín nad Rýnem - Finanční trhy jsou nyní odolnější vůči krizím než v době krachu americké investiční banky Lehman Brothers před pěti lety. Tvrdí to studie německého institutu pro hospodářský výzkum IW. Banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot v polovině září 2008 a stala se symbolem globální finanční krize.

Finanční trhy jsou odolnější vůči krizím, tvrdí studie

Ekonomika
Ludmila Rakušanová
Vážené mezinárodní ratingové agentury,ještě že v té naší rozhicované atmosféře, kdy má levice plná ústa populistických slibů a pravice zas temných proroctví o komunistické hrozbě, aspoň vy zachováváte klid. A navzdory předčasným volbám dál hodnotíte Českou republiku jako „bezpečnou investici". Díky tomuhle vašemu vysvědčení, směrodatnému pro výši úroků, si teď bude moci i nová vláda dovolit žít na dluh, aniž by se musela bát, že se na finančních trzích nedoplatí.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové mezinárodním ratingovým agenturám

Sobotník Lídy Rakušanové
Plavec ústecké Chemičky Petr Bartůněk.
Ústí n. L. – Na mistrovství světa v dlouhém bazénu, které se konalo v Barceloně, odlétal se smělými plány. Plavec ústecké Chemičky Petr Bartůněk chtěl atakovat české rekordy na prsařských tratích a to se mu nakonec i povedlo. Na stovce zaostal za českým rekordem o 17 setin, na padesátce o 26 setin.

Plavec Bartůněk: Mé vystoupení? Kladná nula

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Praha – Pro zákazníky, kteří nakupují v internetových obchodech, vydává Sdružení českých spotřebitelů (SČS) publikaci, jak se vyhnout rizikům při používání elektronických plateb. Je k dispozici zdarma na internetových stránkách sdružení a na jeho kontaktních místech. Dokument byl vytvořen ve spolupráci s bývalým finančním arbitrem Františkem Klufou.

Jak se vyhnout rizikům při placení na internetu? Pomůže publikace

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení České exportní banky (ČEB) na úrovni A1. Za nejsilnější stránku banky agentura považuje její přímé vlastnění státem a státní záruky za závazky plynoucí ze splácení finančních zdrojů a z ostatních operací na finančních trzích. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ČEB.

Agentura Moody's potvrdila České exportní bance rating A1

Ekonomika
Ilustrační foto
Peking – Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli slabé zahraniční poptávce dál zpomalila tempo růstu. Hrubý domácí produkt nejlidnatější země světa vzrostl v meziročním srovnání o 7,5 procenta proti růstu 7,7 procenta v prvních třech měsících roku. Oznámil to dnes čínský statistický úřad.

Čínská ekonomika dál zpomalila růst na 7,5 procenta

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek rozhodl o tom, že stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard Kč méně. Sníží se tak úrokové náklady. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Kalousek to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2013 si ministerstvo financí chtělo letos půjčit 230,7 miliardy Kč.

Kalousek: Stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard korun méně

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Česká národní banka (ČNB) v rámci dohledu nad finančním trhem udělila za první pololetí dvě dvoumilionové a několik menších pokut. Dva miliony korun má zaplatit společnost D.N.A. Trading se sídlem v Liberci, dvoumilionovou pokutu dostala i finančně-poradenská firma OVB Allfinanz. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Firmám D.N.A. Trading a OVB Allfinanz udělila ČNB pokutu 2 miliony

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Mezinárodní agentura Standard & Poor's snížila v úterý ratingy předních evropských bank Barclays, Credit Suisse a Deutsche Bank. Poukázala na přísnější regulaci bankovních skupin s podnikáním v investičním bankovnictví a na nejistou situaci na finančních trzích.

S&P snížila ratingy tří předních evropských bank

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Koruna mírně oslabuje k oběma hlavním světovým měnám. Kolem 10:30 se obchodovala vůči euru o čtyři haléře slabší na 25,84 Kč/EUR a k dolaru ztratila osm haléřů na 19,80 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Změny na české politické scéně podle analytiků vliv na obchodování nemají.

Koruna mírně oslabuje, změny na politické scéně vliv nemají

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemské banky jako celek jsou podle výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka, nadále odolné vůči případnému nepříznivému vývoji. Celková stabilita sektoru by neměla být ohrožena ani při výrazně špatném vývoji ekonomiky. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou dnes zveřejnila ČNB. Výsledky jsou tak podobné předchozím testům, které ČNB provedla.

Banky v Česku jsou podle ČNB i nadále odolné vůči rizikům

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – I když politické nejistoty většinou ekonomice nesvědčí, neměla by současná vládní krize tuzemskou ekonomiku příliš poškodit. Shodují se na tom dnes oslovení analytici. Zároveň upozornili, že i aktuální reakce finančních trhů na dnešní ohlášenou demisi premiéra Petra Nečase (ODS) je minimální.

Analytici: Nečasova demise ekonomiku zatím nepoškozuje

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Praha – Tuzemské družstevní záložny vytvořily v prvním čtvrtletí čistý zisk 60 milionů Kč, což je meziroční pokles o 41 milionů Kč. Počet členů 13 kampeliček letos do konce března stoupl o 7200 na 61.640. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh. Některé družstevní záložny se v poslední době dostaly do problémů.

Záložnám letos klesl čistý zisk o 41 milionů korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk téměř o desetinu na 14,4 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci března činila 4,79 bilionu korun, což je meziroční nárůst o čtyři procenta.

Čistý zisk bank ve čtvrtletí meziročně klesl na 14 miliard korun

Ekonomika