ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto.
Vídeň - Hlavní výhodou zavedení jednotné evropské měny euro je ochrana před útoky finančních trhů na národní měnu. V projevu před podnikateli ve Vídni to dnes prohlásil český prezident Miloš Zeman, jenž nedávno uvedl, že Česko by se mohlo členem eurozóny stát během pěti let.

Zeman: Hlavní výhodou eura je ochrana před spekulanty

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemské družstevní záložny v roce 2012 vytvořily čistý zisk 317 milionů Kč, což je proti roku 2011 nárůst o 194 milionů Kč. Počet členů kampeliček loni celkově stoupl o 9700 na 54.400. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh.

Záložnám loni stoupl čistý zisk na 317 milionů korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemským bankám a spořitelnám za loňský rok meziročně stoupl souhrnný čistý zisk o 11 miliard korun na 64,3 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci roku 2012 činila 4,63 bilionu korun, což je meziroční nárůst o tři procenta.

Bankám loni stoupl čistý zisk na více než 64 miliard korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Záchranný balík pro Kypr v hodnotě až deseti miliard eur (asi 256 miliard korun), na němž se dnes časně ráno dohodli ministři financí zemí eurozóny, přinese evropským finančním trhům zklidnění, a je proto pozitivní i pro Česko. Dodatečné zdanění vkladů, které nebylo v minulosti zatím použito, se dotkne také některých českých podnikatelů majících účty na Kypru. Vyplývá to z vyjádření  oslovených analytiků. Na záchranu kyperských bank doplatí tamní střadatelé, protože Kypr bude muset zavést jednorázovou daň na vklady.

Kyperský záchranný balík podle analytiků zklidní finanční trhy

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Nejste spokojeni s tím, že banky od vás žádají poplatky za vedení hypotečních a úvěrových účtů? Teď máte šanci dostat tyto peníze zpátky. Může za to iniciativa, která v uplynulých týdnech rozbouřila klidné vody tuzemského finančního trhu.

Banky na pranýři. Jde do tuhého

Ekonomika
Strážníci kontrolují podomní prodejce. Ilustrační snímek.
Region - Mnohá města přijímají vyhlášky zakazující podomní prodej, aby chránila občany před obtěžováním, podvody a nekalými praktikami. Krnov takovou vyhlášku nemá, ale pomoc zde nabídne občanské sdružení.

Kurs sebeobrany před triky prodejců

Bruntálsko
Ilustrační foto.
Brusel - Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci podle sezonně přepočtených údajů meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Je to první růst od loňského srpna a zároveň mnohem lepší výsledek, než se čekalo na finančních trzích. V listopadu se výroba o 0,7 procenta snížila.

Průmyslová výroba v eurozóně v prosinci poprvé od srpna vzrostla

Ekonomika
„Nejméně očekávaná věc, která nás v životě potká, je stáří." Tolstého citát říká, co všichni víme. Jednoho dne zestárneme, ale nikdo z nás si to nechce připustit. Proto stále odsouváme svou finanční přípravu na stáří.

Opravdu nám bude stačit státní důchod?

Reklama
„Nejméně očekávaná věc, která nás v životě potká, je stáří." Tolstého citát říká, co všichni víme. Jednoho dne zestárneme, ale nikdo z nás si to nechce připustit. Proto stále odsouváme svou finanční přípravu na stáří. Je to takový věčný souboj současného „JÁ" každého z nás, které si chce užívat s budoucím „JÁ". Kdyby se potkala, co by si asi řekla?

Opravdu nám bude stačit státní důchod?

Reklama
Ilustrační foto.
Praha - Česká národní banka upozornila na aktivity novozélandské společnosti Savings Fund Limited. Společnost nemá v současné době žádné oprávnění k poskytování bankovních a dalších finančních služeb na finančním trhu v Česku. Centrální banka to oznámila na svých webových stránkách.

ČNB upozornila na aktivity novozélandské Savings Fund Limited

Ekonomika
Mario Draghi.
Davos - Takzvaná pozitivní nákaza, jak prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi říká příznivému vlivu zlepšené situace na finančních trzích, se v reálné ekonomice zatím ještě neodráží. To se ale změní a ekonomika eurozóny se ve druhém pololetí zotaví. Draghi to řekl na ekonomickém fóru v Davosu. Přispět má k tomu uvolněná měnová politika ECB.

Draghi: Eurozóna se ve druhém pololetí zotaví

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Česká národní banka (ČNB) uzavřela loňské hospodaření se ziskem 2,89 miliardy korun. V roce 2011 vykázala ČNB zisk přes 35 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Centrální banka využije zisk stejně jako v předchozím roce na snížení kumulované ztráty 126,4 miliardy korun z minulých let.

České národní bance loni klesl zisk na 2,9 miliardy korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám za letošní tři čtvrtletí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk o deset miliard korun na 52,2 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka na internetu. Bilanční suma sektoru na konci září činila 4,67 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o tři procenta.

Čistý zisk bank do konce září stoupl na více než 52 miliard korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Česká národní banka dnes upozornila na aktivity seychelské společnosti Golden Grail. Společnost nemá v současné době žádné oprávnění k poskytování investičních nebo jiných služeb na finančním trhu v Česku. Centrální banka to oznámila na svých webových stránkách.

ČNB upozornila na aktivity seychelské Golden Grail

Ekonomika
Ilustrační foto
Brusel – Dluhová krize, která eurozónu trápí už asi tři roky, má i pozitivní dopady. Díky ní se v eurozóně odehrávají změny, které formují celý hospodářský blok. Uvádí to studie tradičně proevropské organizace Lisbon Council, podle které se eurozóna potenciálně může změnit v mnohem dynamičtější ekonomiku. Řada zemí totiž zahájila ambiciózní ekonomické reformy, aby získala zpět důvěru finančních trhů.

Studie: Dluhová krize odstartovala v eurozóně velké změny

Ekonomika
Francois Hollande
Paříž – Představitele francouzské vlády značně pohoršila titulní strana dnešního vydání britského časopisu The Economist. Ten vyobrazil svazek sedmi baget opásaných francouzskou trikolórou, který připomíná časovanou bombu s roznětkou. Upozorňuje tak na svůj hlavní článek, v němž vysvětluje, proč podle něj Francie představuje hrozbu pro eurozónu. Economist kritiku odmítá.

Britský časopis nazval Francii časovanou bombou. Paříž se zlobí

Ekonomika
Ilustrační foto.
Atény - Řecko podle očekávání prodalo další pokladniční poukázky v objemu asi 937 milionů eur. Celkem tedy má pět miliard eur (zhruba 127,5 miliardy Kč), které v pátek potřebuje na splacení jedné části dluhu. Řecko se tak prozatím vyhne státnímu bankrotu, který mu hrozil. Ministerstvo financí umístilo papíry se splatností jeden a tři měsíce.

Řecko se bankrotu zatím vyhne. Sehnalo peníze na splacení části dluhu

Ekonomika
Mario Draghi.
Frankfurt – Ekonomické vyhlídky eurozóny nejsou dobré a zatím nic nenasvědčuje, že by se měla situace v dohledné době zlepšit. Po zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) to řekl prezident ECB Mario Draghi. Riziko růstu inflace nad stanovenou úroveň je proto podle něj relativně nízké. ECB dnes podle očekávání nechala základní úrok na historickém minimu 0,75 procenta.

Draghi: Vyhlídky eurozóny nejsou dobré, situace se nezlepšuje

Ekonomika
Ministr financí Miroslav Kalousek vystoupil 22. října v Praze na tiskové konferenci k podzimní emisi spořicích státních dluhopisů. Na snímku ukazuje Pamětní list emise, osvědčení o vlastnictví spořicích státních dluhopisů.
Praha – Je to sázka na jistotu, která se drobným střadatelům docela líbí. Tedy aspoň zatím.Stát opět nabídne lidem odkup státních dluhopisů. Od 
5. do 30. listopadu si budou moci nakoupit různě úročené cenné papíry. Zhodnocení je přibližně stejné jako minule. Novinkou je možnost investovat do tříletého dluhopisu, který nabídne průměrné zúročení 2,77 procenta.

Dluhopisy budou na trhu už v listopadu, stát si půjčí od lidí až 20 miliard

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio - Španělsko by mohlo požádat eurozónu o pomoc se splácením svých dluhů příští měsíc. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní představitelé eurozóny. Španělská vláda nyní zvažuje podmínky takovéto pomoci. Rozhodnutí hodlá učinit teprve tehdy, jakmile bude mít jasnější představu o těchto podmínkách i o rozsahu případné pomoci.

Španělsko by prý mohlo požádat o finanční pomoc příští měsíc

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně na BBB minus. Krok odůvodnila prohlubující se hospodářskou recesí, která omezuje možnosti španělské vlády tento propad zastavit.

Agentura S&P snížila rating Španělska o dva stupně

Ekonomika
Ilustrační foto
San Francisco - Vstup Facebooku na burzu skončil zklamáním, přiznal dnes ředitel společnosti Mark Zuckerberg. Podle něj ale Wall Street plně nechápe dlouhodobý potenciál, jaký sociální síť má. Akcie Facebooku dnes uzavřely obchodování na 19,43 dolarech, jejich upisovací cena v květnu činila 38 dolarů.

Vstup Facebooku na burzu skončil zklamáním, přiznal Zuckerberg

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Tuzemským bankám a spořitelnám v pololetí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk téměř o čtvrtinu na 37,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka na internetu. Bilanční suma sektoru na konci června činila necelých 4,7 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o devět procent.

Čistý zisk bank stoupl v pololetí na 38 miliard

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Situace na trhu se státním dluhopisy je letos podle oslovených analytiků i samotného ministerstva příznivá. Výnosy státních dluhopisů klesly ke konci srpna na historická minima. Například dluhopisy s desetiletou splatností se obchodovaly na konci srpna s výnosem pod hranicí 2,5 procenta. Taková situace pomáhá ČR ve snižování nákladů na obsluhu státního dluhu a posiluje pozici země v očích investorů. V následujících měsících by ale podle analytiků měly výnosy u dluhopisů mírně stoupnout.

Analytici: Vývoj trhu s dluhopisy je letos pro Česko velmi příznivý

Ekonomika
Angela Merkelová.
Berlín - Za působivé dnes označila německá kancléřka Angela Merkelová reformní záměry italské vlády a vyjádřila přesvědčení, že přinesou své plody. Prohlásila to po setkání s italským premiérem Mariem Montim v Berlíně. Podle šéfa římské vlády začínají výsledky reformních snah Itálie uznávat už i finanční trhy.

Merkelová pochválila Itálii za reformy, jsou prý působivé

Svět
Petr Tluchoř.
Praha – Premiér Petr Nečas (ODS) by neměl kritikům zvyšování daní sprostě nadávat, vyhrožovat a nutit poslance, aby v této věci hlasovali v rozporu s dlouhodobým programem ODS. Řekl to v pátek poslanec ODS a Nečasův vnitrostranický kritik Petr Tluchoř. Reagoval tak na Nečasova slova v dnešních Lidových novinách.

Tluchoř: Nečas by neměl kvůli daním sprostě vyhrožovat

Česko
Finančník Petr Kellner
Moskva - Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na prodeji čtvrtinového podílu v ruské bance Nomos neprodělala, ale vydělala. Vyplývá to podle ruského tisku z podrobností transakce, která zahýbala cenami akcií banky na burzách. Podezřelé burzovní obchody v předvečer transakce teď zkoumají ruské úřady.

Kellnerova PPF na prodeji akcií Nomosu neprodělala, ale vydělala

Ekonomika
Ilustrační foto
Berlín - Kvůli dluhové krizi roste v Německu znovu obliba investic do akcií. Jen za první pololetí letošního roku přibylo v zemi 1,5 milionu akcionářů a celkem nějaký druh těchto cenných papírů vlastní 10,2 milionu Němců. Oznámil to Německý akciový institut (DAI), podle něhož se tak Německo v počtu investorů vrátilo na úroveň z období před krizí na konci minulého desetiletí.

Němci kvůli krizi "znovuobjevili" akcie, investorů výrazně přibývá

Ekonomika
Samsung Galaxy S III.
Soul - Jihokorejská společnost Samsung Electronics vytvořila ve druhém čtvrtletí rekordní čistý zisk 5,2 bilionu wonů (asi 94,3 miliardy Kč). Je to meziroční nárůst o 48 procent. Tržby vzrostly o 21 procent na 47,6 bilionu wonů (asi 863,5 miliardy Kč). Výsledek mírně zaostal za odhady, akcie ale na zprávu reagovaly růstem, neboť se očekává, že firma bude tržby i zisk dál zvyšovat svižným tempem.

Samsung má rekordní zisk, pomáhá obliba smartphonů Galaxy

Ekonomika
Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Před finančním produktem Kouzelná půjčka britské společnosti Laurence & Partners, která na český nebankovní finanční trh vstoupila teprve před měsícem, varuje makléř Petr Krajcigr z Havlíčkova Brodu.

Varování: Od Britů si nepůjčujte

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto
New York – Agentura Moody's potvrdila České republice rating A1 se stabilním výhledem. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že vláda navzdory nepříznivé makroekonomické situaci pokračuje ve fiskální konsolidaci a dluhová krize v eurozóně má na zemi jen omezený dopad.

Moody' potvrdila ČR rating A1, ocenila úsporná opatření

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service překvapila finanční trhy snížením hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o dva stupně na známku Baa2. To je pouhé dva stupně nad spekulativním pásmem. Výhled ratingu Itálie agentura nadále označuje za negativní, takže rating může ještě snížit.

Moody's snížila rating Itálie o dva stupně

Ekonomika
Ministr financí Miroslav Kalousek.
Lucemburk – Ministr financí Miroslav Kalousek se obává plánů na vznik bankovní unie v rámci EU, po níž volají v reakci na krizi někteří evropští politici, například šéf Evropské komise José Barroso. Podle českého ministra však není možné očekávat, že by se do ní zapojily všechny země. V tom případě prý bude hrozit konec jednotného finančního trhu v EU.

Kalousek: Bankovní unie může ohrozit finanční trh EU

Ekonomika