ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto
Haag - Nizozemsko zřejmě čekají předčasné parlamentní volby poté, co dnes zkrachovala jednání mezi menšinovou vládou a krajně pravicovou Stranou pro svobodu (PVV) o rozpočtových úsporách. Šéf PVV Geert Wilders, jehož strana zajišťovala kabinetu v parlamentu většinu, označil vládní návrh za nepřijatelný a od rozhovorů odešel.

Jednání o škrtech v Nizozemsku zkrachovala, hrozí pád vlády

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemské družstevní záložny v roce 2011 vytvořily čistý zisk 122 milionů Kč, když o rok dříve vykázaly ztrátu 39 milionů korun. Počet členů kampeliček loni celkově stoupl o více než 10.000 na 44.700. Vyplývá to ze statistiky České národní banky, která dohlíží na finanční trh.

Záložny po předloňské ztrátě v roce 2011 vydělaly 122 milionů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Případný pád vlády by zřejmě investoři na finančních trzích na rozdíl od předchozích let již neignorovali, shodli se dnes oslovení analytici.Krach vládní koalice by totiž znamenal odklad nezbytných reforem a konsolidace veřejných financí. To by se mohlo v delším časovém horizontu projevit i ve zhoršení ratingu země. Je tedy nezbytné, aby snaha o stabilizaci veřejných financí pokračovala i za případné nové vlády, shodují se ekonomové.

Analytici: Pád vlády by investoři tentokrát neignorovali

Ekonomika
Ilustrační foto
Kodaň/Frankfurt – Ministři financí zemí eurozóny se dohodli na zvýšení úvěrové kapacity dvou záchranných fondů na 700 miliard eur (zhruba 17,3 bilionu Kč). Nová částka ale bude činit jen 500 miliard eur, zbylých 200 miliard jsou peníze, které už byly využity na pomoc třem členským zemím, tedy Řecku, Irsku a Portugalsku. Finanční trhy zpočátku na zprávu reagovaly příznivě.

Eurozóna se shodla na rozšíření záchranných fondů na 700 miliard eur

Ekonomika
Lukas Papadimos.
Milán - Řecký premiér Lukas Papadimos nevyloučil, že jeho země bude potřebovat další záchranný balík. Ujistil ale, že Atény dělají všechno pro to, aby třetí mezinárodní úvěr už nebyl zapotřebí. Druhý záchranný úvěr v sumě přes 100 miliard eur si dohodlo Řecko s mezinárodními věřiteli teprve tento měsíc.

Premiér Papadimos nevyloučil, že Řecko bude potřebovat další záchranu

Svět
Ilustrační foto
Brusel – Krize veřejného dluhu eurozóny není zdaleka u konce, přestože finanční trhy se v letošním roce zklidnily. Banky v regionu zůstávají slabé, úroveň dluhu stále roste a není jisté, že se podaří splnit fiskální cíle. Uvedla to v dnešní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

OECD: Dluhová krize v eurozóně není zdaleka u konce

Ekonomika
Ilustrační foto
Curych - Eurozóna potřebuje záchranný fond, jehož velikost bude alespoň jeden bilion eur (asi 24,6 bilionu Kč), jinak nebude schopna účinně bránit šíření krize z jedné členské země do druhé. V rozhovoru se švýcarským deníkem Handelszeitung to řekl šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Šéf OECD: Záchranný fond eurozóny musí mít alespoň bilion eur

Ekonomika
Ilustrační foto
Ceny bytů a domů na Slovensku loni klesly třetí rok po sobě. Průměrná cena metrů čtverečního se meziročně snížila o 3,1 procenta na 1251 eur (asi 31.500 korun). Vyplývá to z údajů centrální banky, která předpokládá, že zlevnění realit bude zřejmě pokračovat i v letošním roce.

Ceny bytů a domů na Slovensku klesly

Bydlení
Ilustrační foto
Bratislava - Ceny bytů a domů na Slovensku loni klesly třetí rok po sobě. Průměrná cena metrů čtverečního se meziročně snížila o 3,1 procenta na 1251 eur (asi 31.500 korun). Vyplývá to z údajů centrální banky, která předpokládá, že zlevnění realit bude zřejmě pokračovat i v letošním roce.

Ceny bytů a domů na Slovensku klesly

Svět
Ilustrační foto.
ČR - Máme za sebou srovnávačku spořicích účtů. Ta nám pověděla, kde nám za rok nejlíp zhodnotí peníze, pokud chceme mít jistotu, že se k nim v případě potřeby rychle dostaneme. Pokud je po nějakou dobu potřebovat nebudeme, vyplatí se víc termínovaný účet. Srovnání pro drobné škudlily máte před sebou.

Termínované vklady: Kam s penězi na jeden či dva roky

Ekonomika
Ilustrační foto
ČR - Výhledy na rok 2012 nejsou dobré. Možností k dobrým investicím prý nebude mnoho. Vždy se ale najdou výjimky. Kde bude šance vydělat podle ekonoma Aleše Michla, podnikatele Tomia Okamury, ekonomického žurnalisty Miroslava Motejlka a dalších osobnosti ze světa financí?

Očima expertů: Kde zbohatnout v roce 2012?

Ekonomika
Ilustrační foto.
Milán – Italská policie dnes provedla razii v milánské pobočce ratingové agentury Standard and Poor's v rámci vyšetřování, které zahájila v roce 2010 ohledně údajné manipulace finančního trhu a nedovoleného využívání důvěrných informací.

Policie podnikla razii v pobočce Standard and Poor's

Svět
Psychiatr, spisovatel a překladatel Jan Cimický
Praha – Když jsem šla do Modré laguny, tedy psychiatrické ambulance doktora Cimického, blankytnou oblohu ozařovalo ostré slunce. To mě naladilo do vesela, a ač jsem se s panem primářem bavila o věcech spíš vážných, odcházela jsem v optimistickém duchu. Odnášela jsem si rady, jak se nezbláznit z věčného stresu i ujištění, že babička Boženy Němcové se mýlila. Kdo se totiž řídí jejím heslem Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek, má nakročeno na neurózu.

Psychiatr Cimický: Slzy z cibule jsou jiné než ze smutku

Česko
Ilustrační foto
New York - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti sedmi velkých globálních bank. Zdůvodnila to zvýšením rizikem na finančních trzích, které plyne jak z hospodářského vývoje, tak z přísnějších pravidel regulace. Všechny banky jsou ze Spojených států a z Evropy.

Agentura Fitch snížila rating sedmi velkých bank

Ekonomika
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
Brusel - Rizika ohrožení hospodářského růstu v Evropě v poslední době narůstají a pro ekonomiku eurozóny budou v příštích měsících zátěží problémy bankovního sektoru. Před poslanci Evropského parlamentu to ve čtvrtek řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

Rizika ohrožení hospodářského růstu se zvyšují

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Současný trend oslabování tuzemské měny by mohl zvýšit ceny zájezdů. Turisté by tak oslabení koruny nepocítili pouze při výměně kapesného, ale i při nákupu samotného zájezdu. Mezní hranicí, kdy by už kanceláře musely cenu katalogových zájezdů přehodnotit, je kurz 27 korun za euro, shodli se zástupci oslovených cestovních kanceláří.

Kvůli slabé koruně mohou podražit zájezdy

Ekonomika
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.
Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) má od úterý 1. listopadu v pořadí už svého třetího prezidenta. Po Nizozemci Wimu Duisenbergovi a Francouzi Jeanu-Claudu Trichetovi bude měnové autoritě eurozóny příštích osm let vládnout Ital Mario Draghi (64).

Evropskou centrální banku vede Ital Mario Draghi

Ekonomika
Řecký premiér George Papandreou
Atény/Berlín/Londýn – Pondělní oznámení řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že vypíše kvůli přijetí další finanční pomoci od eurozóny referendum, vyvolalo na evropských finančních trzích šok a v politických kruzích podezření, že se Atény chtějí vykroutit z podmínek schváleného pomocného fondu ve výši 130 miliard eur (zhruba 3,25 bilionu korun).

Řecké oznámení o referendu vyvolalo v EU šok

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Lidé si objednali a uhradili státní dluhopisy pro občany za 20,4 miliardy korun. To je více než dvojnásobek původně plánovaného objemu. O konečných výsledcích emise dnes informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Maximální hodnota jedné objednávky činila 306 milionů korun, minimální 1000 korun.

Lidé zaplatili dluhopisy za více než 20 miliard

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Řada tuzemských bank snížila v říjnu úročení hypotečních úvěrů o 0,1 až 0,7 procentního bodu. Důvodem je vývoj úrokových sazeb na finančních trzích a snaha podpořit prodeje. Naposledy snížení sazeb oznámila GE Money Bank, která snížila úročení hypoték s fixací na pět let o 0,4 procentního bodu. Vyplývá z údajů od jednotlivých bank.

Řada bank v říjnu snížila úročení hypoték

Ekonomika
Angela Merkelová.
Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé připustila, že nelze vyloučit insolvenci zadluženého Řecka. Podle středečního vydání deníku Bild to řekla na úterním uzavřeném jednání poslaneckého klubu svých křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU).

Merkelová poprvé připustila insolvenci Řecka

Ekonomika