ŠTÍTEK: finanční trh

Ilustrační foto.
Londýn/New York – Cena zlata zrychlila pokles a během dne odepsala více než čtyři procenta. Zatímco v úterý atakovala nové rekordy a dostala se až nad 1911 dolarů (asi 32.426 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), dnes klesla na zhruba 1750 USD/oz (asi 29.694 Kč).

Zlato prudce zlevnilo, unce stojí 1750 dolarů

Ekonomika
Madrid – Španělská vláda v pátek oznámila další opatření v rozsahu pěti miliard eur (122 miliard Kč), která by měla pro letošek zajistit plánované snížení rozpočtového deficitu a před listopadovými volbami odvrátit další útoky finančních trhů.

Španělská vláda navrhla další úsporná zařízení

Svět
Paříž /AKTUALIZOVÁNO/ – Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přerušil kvůli panice na finančních trzích dovolenou ve Středomoří a vrátil se do Paříže. Na mimořádnou poradu nechal svolat ekonomické ministry a šéfa tamní centrální banky, s nimiž chce projednat další opatření na snížení rozpočtového deficitu země.

Sarkozy přerušil dovolenou, chce snížit deficit

Svět
Ilustrační foto
Praha - Banky poskytly občanům během prvního pololetí 34.146 hypotečních úvěrů za 56,4 miliardy korun, což byl v meziročním srovnání téměř 47procentní nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Hypoteční trh v pololetí stoupl téměř o polovinu

Ekonomika
Zasedání Mezinárodního měnového fondu. Ilustrační foto
Washington – Mezinárodní měnový fond vyzval Itálii k „rozhodným“ opatřením ke snižování státního dluhu. Fond v úterní zprávě o italské ekonomice ocenil vládní úsporné plány a zdůraznil nutnost oživit ekonomický růst, který je klíčem ke střednědobému omezování dluhového břemene.

MMF vyzval Itálii ke snižování dluhu

Svět
Ivan Hoffman
Opět se v Evropě ve všech pádech skloňuje řecký bankrot. K tomu tradičně patří řeči o potřebě solidarity, aby byla zachována finanční stabilita. Ve skutečnosti se ale řeší, kolik peněz vyhodit oknem, pod kterým čekají spekulanti, čili kolik peněz se z různých záchranných fondů vyvede na řecké splátky úroků z dluhů, o kterých každý ví, že splaceny nikdy nebudou.
0 fotografií

Pomoc Řecku

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Praha - ČNB testovala odolnost finančního sektoru za použití tří scénářů vývoje. Největší dopady na český finanční systém, tedy banky, pojišťovny a penzijní fondy, by způsobil scénář „Obnovená recese“.

Zátěžové testy: České banky riziku odolají

Ekonomika
Martin Kocourek
Praha - Podle analýzy rozvoj české ekonomiky brzdí zejména neefektivní státní úřady, pomalé soudy a špatná infrastruktura. Naopak silnou stránkou ČR je kvalitní věda a výzkum, stabilní hospodářské prostředí a schopnost přilákat zahraniční investice.

Nová strategie pomůže ČR obstát v konkurenci

Ekonomika
Ilustrační foto
ČR - Zatímco v minulosti byly důchody výlučně věcí státu, nyní se situace mění. Soukromé spoření jako jeden ze zdrojů zajištění na stáří bude brzy nevyhnutelné, nemá–li člověku hrozit strmý propad životní úrovně.

Stáří bez důchodového spoření? Už ne

Ekonomika
Ilustrační foto
Komentář - Motoristé zažili během uplynulých dní šok, který nemá nic společného s nevyzpytatelným zimním počasím, ale s cenami benzinu, tedy jevem, který nás obvykle v minulosti trápil spíše v letní sezoně.

Irské dluhy zdražily benzin

Názory z regionu
Ilustrační foto.
Zlínský kraj /SKÓRE DENÍKU/ – Spotřebitelské úvěry, hypotéky, úroky, RSPN, terminovaný vklad, spořící účty, podílové fondy, akcie, životní a neživotní pojištění,… Na dnešním finančním trhu lze nalézt skutečně široké portfolio všemožných služeb.

HLASUJTE: Orientujete se na dnešním finančním trhu?

Zlínsko
Ludmila Rakušanová
Vážený pane Dašku, vypočítal jste před časem ve svém dopise do redakce, že když si dnešní čtyřicátník začne spořit na důchod deset procent své průměrné dvacetitisícové mzdy, tak si za dvacet let našetří kolem půl milionu plus nějaké to zhodnocení, pokud ovšem zrovna nezkolabuje finanční trh.
0 fotografií

Spoření na důchod

Sobotník Lídy Rakušanové
Ivan Hoffman
Od premiéra Fischera jsme se dověděli, že nám nevadí posuzování českých rozpočtů Bruselem a že nám vadí snaha zavést pro banky daň, aby až zas způsobí krizi, nepotřebovaly peníze od daňových poplatníků. Kromě toho, že víme, co nám vadí či nevadí, by ještě neškodilo vědět proč.
1 fotografie

Vadí, nevadí

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Praha - Česká měna se v pátek pohybovala oběma směry podle měnící se nálady na finančních trzích. V 17:00 byla k euru o 17 haléřů silnější na 25,69 Kč/EUR, k dolaru přidala 50 haléřů na 20,46 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Koruna v závěru týdne posílila

Ekonomika
Martin Svoboda.
Brno /AKTUALIZOVÁNO/ – Podle autora knihy, kterou měl teď už bývalý děkan ekonomicko-správní fakulty brněnské Masarykovy univerzity Martin Svoboda opsat, měli spolu dohodu, že se jeho jméno neobjeví v německém vydání, Christian W. Röhl s jeho kolegou Heussingerem zase nebyli podepsáni pod českým vydáním.

Děkana Svobody se zastal autor originálu knihy

Regiony
Martin Svoboda.
Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Bývalého děkana brněnské Masarykovy univerzity Martina Svobody, který v úterý rezignoval kvůli obvinění zopsání knihy, se zastal autor originálu. Prý se tak dohodli.

Plagiát děkana MU? Prý jen dohoda

Brněnsko
Děkan Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Martin Svoboda.
Brno – Děkan Ekonomicko–správní fakulty brněnské Masarykovy univerzity Martin Svoboda čelí obvinění z plagiátorství. Jeho knihy Jak investovat aneb anatomie burzovních lží a Jak ovládnout finanční trhy jsou téměř doslovným překladem z německého originálu Generation Zertifikate – Die Emanzipation der Geldanlage.

Akademici obvinili děkana MU. Opsal prý knihu

Brněnsko
Atény - Pokud si Řecko nebude moci na finančních trzích půjčovat za srovnatelných podmínek jako ostatní země Evropské unie, výsledek bude horší než katastrofický. Řekl to tamní premiér Jorgos Papandreu. Sdělil také, že Řecko musí zavést další úsporná opatření, pokud se má vymanit ze současné krize.

Řecko chce podobné podmínky jako zbytek EU

Svět
Eduard Janota
Brusel – Ministr financí Eduard Janota v úterý v Bruselu varoval, že bez dalších zásadních reforem by se vnímání České republiky na finančních trzích mohlo výrazně zhoršit. Nereálné by prý bylo i přijetí eura kolem roku 2015.

Janota: Bez reforem není termín přijetí eura reálný

Česko