ŠTÍTEK: Fischer (cestovní kancelář)

Rodinná dovolená v době covidu
Tradičně to bývá jedna z největších položek rodinného rozpočtu. Dovolená u moře se dnes již nemusí plánovat roky dopředu, ale kvůli pandemii nad ní zase musíme přemýšlet více než dříve, kdy jsme si koupili zájezd a pak si již jen užívali pohodu. Jaká tedy letos ta velká letní dovolená vlastně bude? A nebude přece jen lepší zůstat doma v pohodě?
5 fotografií

Čím letošní dovolená překvapí? Občanka stačit nebude

Cestujeme
Cestování v době covidu
Zůstal doma, jako většina lidí. Petr Tůma ze Středočeského kraje přišel kvůli pandemii Covid-19 o loňskou zahraniční dovolenou. S rodinou nakonec trávili dny volna v Česku, letos si ji ale ujít nenechají. Rozhodli se uplatnit voucher, který jim po loňsku zbyl za neuskutečněnou dovolenou v Bulharsku. „Na dovolenou se letos těším. Nakonec jsme se dohodli, že voucher využijeme pro dovolenou v Turecku, v Bulharsku jsme nic kloudného nevybrali. Snad se tam konečně ohřejeme a také si odpočineme,“ těší se Tůma. 
12 fotografií

První cestovky už vyplácejí loňské vouchery. Většina Čechů je ale uplatní

Cestujeme
Ilustrační foto.
Koronavirus tvrdě zamával s podnikáním českých cestovních kanceláří. Kupříkladu Firo-tour kvůli nedostatku peněz v srpnu požádala soud o moratorium na splácení závazků, prodlouženo bylo do konce února. Do začátku loňského prosince vyhlásilo úpadek osm cestovních kanceláří.  Z více než osmi stovek českých cestovek jich dosud vzhledem k pandemii zhruba 150 přerušilo nebo dokonce ukončilo svou činnost. Pokud se situace dlouhodobě výrazně nezlepší, mohou o práci v tomto těžce zasaženém oboru o práci přijít tisícovky zaměstnanců.
34 fotografií

Dopady koronaviru: Desítky cestovních kanceláří skončily či přerušily činnost

Cestujeme
Testování na koronavirus, laboratoř - ilustrační foto.
Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se měla pohybovat kolem 500 korun. Nařízeno by také mělo být, aby testovaný dostal výsledek do 24 hodin, nikoliv do 48 hodin jak je stanoveno nyní. Hrazení testů cestovními kancelářemi (CK) klientům jedoucím do Řecka bude mít silný dopad na jejich ekonomiku. ČTK to dnes řekl místopředseda ACK Jan Papež. V úterý úhradu testů na koronavirus oznámila CK Alexandria, další CK volí příspěvek formou slevy na zájezd. Všem svým zákazníkům mířícím do Řecka testy zaplatí CK Fischer a Exim Tours, sdělili mluvčí kanceláří dnes ČTK.  
121 fotografií

Cestovky: Testy na covid-19 se musejí zlevnit, stát by měly kolem 500 korun

Česko
Kypr. Ilustrační foto
Dovolená na Kypru, která se pro Čechy od pondělí nově komplikuje nutností mít negativní test na koronavirus, se v nejbližších dnech týká několika set turistů. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Pokud by tento stav trval několik týdnů, zasáhlo by to několik tisíc lidí, a navíc by to podle něj totálně zbouralo důvěru v tuto destinaci.
14 fotografií

Na Kypr se chystají stovky Čechů. Testy na covid jsou komplikace, říká Asociace

Cestujeme
Podnikatel v cestovním ruchu Václav Fischer (na nedatovaném archivním snímku)
Ministerstvo financí uspělo ve dvou arbitrážích za zhruba deset miliard korun, které vedl proti ČR podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. "Díky pravomocnému vítězství v těchto vleklých sporech jsme odvrátili hrozbu pro státní rozpočet přesahující deset miliard korun. Je to už třináctá vítězná arbitráž v řadě," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).    
10 fotografií

Odvrácení hrozby. Stát uspěl v arbitrážích s podnikatelem Fischerem

Ekonomika
Majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek.
Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Majitel Exim Tours kupuje od miliardáře Komárka CK Fischer

Ekonomika
Dovolená. Ilustrační snímek
Za luxusní dovolenou jsou Češi ochotni průměrně utratit 41 500 korun na osobu. Pokud se na ni vydají, nejčastěji míří do Asie, jde o Spojené arabské emiráty, Maledivy, Thajsko, Bali a Vietnam. Vyplývá to z dat cestovní kanceláře Zanzo, jež se na luxusní dovolené v exotických zemích specializuje. Klientů, kteří si chtějí za mimořádné zážitky zaplatit a vyhnout se davům turistů, podle ní přibývá. 
5 fotografií

Češi propadli exotickým dovoleným. Za luxus jsou ochotni utratit 40 tisíc

Ekonomika
Dovolená a létání - Ilustrační foto
Lákají vás spontánní cesty do exotických končin, nebo svou dovolenou raději svěříte do rukou odborníků? Každopádně byste neměli zapomínat na základní pravidla a vybavení, bez nichž se během svých cest neobejdete. Cestovní trendy se sice rok od roku mění, ale opalovací krémy, cestovní pojištění, potřebné léky nebo doklady by ve vaší kabelce rozhodně neměly chybět. Bezstarostná dovolená začíná.
8 fotografií

Recept na dovolenou v klidu a bez nervů existuje. Na co si dát pozor?

Cestujeme
Léto, voda, odpočinek
Lákají vás spontánní cesty do exotických končin, nebo svou dovolenou raději svěříte do rukou odborníků? Každopádně byste neměli zapomínat na základní pravidla a vybavení, bez nichž se během svých cest neobejdete. Cestovní trendy se sice rok od roku mění, ale opalovací krémy, cestovní pojištění, potřebné léky nebo doklady by ve vaší kabelce rozhodně neměly chybět. Bezstarostná dovolená začíná.

Jak prožít dovolenou v klidu a bez nervů?

Česko
Dovolená u moře - Ilustrační foto
Čekat s výběrem zájezdu na poslední chvíli se podle oslovených cestovních kanceláří nemusí letos vyplatit zejména rodinám s dětmi nebo klientům, kteří požadují konkrétní hotel. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže může nabídka takzvaných last minute pobytů v srpnu meziročně klesnout až o 50 procent, a to hlavně do nejžádanějších destinací, jako je Řecko nebo Baleárské ostrovy. Oproti loňsku mohou podle odhadu CK podražit až o deset procent. Je to kvůli velkému zájmu o first minute zájezdy a odstavení letadel Boeing 737 MAX z bezpečnostních důvodů.
5 fotografií

Last minute zájezdů ubývá. Vyčkávání se může vymstít

Ekonomika
Egypt. Ilustrační fotografie.
Češi se letos vrátí do Egypta, ukazují prodeje zájezdů na léto. Země na Nilu se zařadí do první pětky nejpopulárnějších destinací pro letecké zájezdy, očekávají cestovní kanceláře. Zatímco loni se dovolené v Egyptě podílely na prodeji first minute zájezdů jedním procentem, letos je to sedm procent, vyplývá z údajů agentury Invia.cz. Ze zemí, které loni Češi opomíjeli, se zvedl zájem i o Tunisko a Turecko.
3 fotografie

Egypt se opět dostává do centra zájmu českých turistů

Ekonomika
Čeští senioři (ilustrační snímek)
Praha - Senioři tvoří již téměř čtvrtinu klientů cestovních kanceláří a jejich podíl každý rok pomalu roste. Starší lidé více poptávají poznávací zájezdy a často cestují mimo hlavní sezonu. Zvyšuje se i počet seniorů, kteří jedou na dovolenou sami.

Čeští senioři si oblíbili cestovní kanceláře

Ekonomika
Karel Komárek.
Praha - Investiční skupina KKCG Karla Komárka a výrobce elektroniky Foxconn založili investiční fond ETIP (The European Technology Investment Platform). Bude v Evropě investovat do technologických společností a rozvíjet je.

Komárek investuje do IT

Ekonomika
Ilustrační foto
Stále víc Čechů tráví vánoční svátky v teple u moře, letos tento trend podle cestovních kanceláří ještě zesílil. Největší zájem je o Spojené arabské emiráty a Egypt. V letošním roce lidé ale častěji volí i vzdálenější destinace. Poptávku po exotických dovolených táhnou vzhůru rostoucí platy a lepší hospodářská situace.

Stále víc Čechů tráví vánoční svátky v teple u moře

Cestujeme
Ilustrační foto
Cestovní kanceláře zahájily prodeje zájezdů v předprodejích už v říjnu. Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) Kateřina Petříčková pro Deník uvedla, že aktuálně zaznamenávají rostoucí zájem v jednotkách procent.

Letní dovolené: lidé mají zájem o „first minute"

Podnikání
Ilustrační foto
Praha - Očekávané ukončení devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB) v příštím roce a následné posílení koruny by mohlo zlevnit některé zahraniční letecké zájezdy o deset až 15 procent. Přesně o tolik procent díky intervencím na podporu koruny zájezdy mezi roky 2013 a 2016 zdražily. Záležet ale bude na tom, o kolik kurz koruny k euru nakonec skutečně zpevní. Na dotaz redakce to uvedla Asociace cestovních kanceláří.

Asociace: Konec intervencí přinese zlevnění zahraničních zájezdů

Ekonomika
Karel Komárek.
Praha - Finanční skupina KKCG vlastněná a řízená miliardářem Karlem Komárkem přesunuje sídlo mateřského holdingu do Švýcarska. Dosud přitom dávala přednost „klasickým" daňovým a legislativním rájům v Nizozemsku a na Kypru.

Komárek stěhuje sídlo holdingu do Švýcarska

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Řádění islamistů či útěk migrantů přes Evropu podle očekávání mění cestovní mapu českých turistů. Letadla do Egypta, Tuniska a částečně možná i do Turecka budou letos poloprázdná. Proti tomu hoteliéři ve Španělsku, Itálii či Chorvatsku otevírají šampaňské. Češi i další evropské národy jim už teď plní kapacity. Včera to potvrdila Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR).

Dovolená v Egyptě? Ne, teroristé „zahnali" Čechy do Středozemí

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že čeští občané pobývající v egyptské Hurgadě jsou v pořádku. V souvislosti s pátečním útokem na tamější hotel ministerstvo připomíná, aby Češi dbali v Egyptě zvýšené opatrnosti. Rovněž doporučuje, aby se turisté před cestou do této země zaregistrovali do databáze cestovatelů.

Ministerstvo doporučuje dbát v Egyptě zvýšené opatrnosti a registrovat se

Česko
Ilustrační foto
Praha - Strávit Vánoce na pláži u moře chce stále více Čechů, většina exotických pobytů na závěr roku je již vyprodaná. Největší zájem je o Spojené arabské emiráty (SAE), naopak poptávka po Egyptu klesla. V minulých letech byl větší zájem o exotické pobyty na přelomu roku, letos chtějí Češi strávit u moře spíše období Vánoc. Na konci roku vyjede do exotických zemí k moři zhruba 20.000 Čechů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.

Stále více Čechů chce trávit Vánoce na pláži u moře

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Letecká společnost Travel Service zruší v letní sezóně 2016 na všech letech kratších než tři hodiny občerstvení zdarma. Aerolinky to ve středu oznámily cestovním kancelářím, sdělila dnes výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Na některých linkách omezil Travel Service bezplatné občerstvení již letos v létě. Nově se seznam destinací, kde bude občerstvení pouze za poplatek, rozšíří.

Travel Service zruší na kratších letech občerstvení zdarma

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Senioři tvoří stále důležitější skupinu klientů pro české cestovní kanceláře. Průměrná cena dovolené, kterou koupili senioři, je zhruba o 2000 Kč vyšší než je celkový průměr. Starší turisté tvoří již asi pětinu klientů tuzemských CK a nabídka zájezdů určených pro seniory roste. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů.

Senioři jsou pro cestovní kanceláře stále důležitějšími klienty

Ekonomika