ŠTÍTEK: Fischer (cestovní kancelář)

Ilustrační foto.
Praha/Atény - Češi na dovolené v Řecku podle cestovních kanceláří situaci, kdy jsou zavřené banky a stojí se fronty na vybrání peněz z bankomatu, prakticky neřeší. V jihoevropské zemi by měl navíc fungovat pro mezinárodní karty výběr z bankomatu bez omezení, řekli zástupci Asociace cestovních kanceláří i jednotlivé kanceláře. Podle nich byli Češi řádně připraveni a přivezli si hotovost nebo jsou na pobytech s plnou penzí.

Čechům v Řecku prázdné bankomaty nevadí, tvrdí cestovní kanceláře

Ekonomika
Češi, kteří jsou na dovolené v Tunisku, nemají po pátečním teroristickém útoku v letovisku Súsa vesměs zájem o dřívější návrat domů.
Praha - Češi, kteří jsou na dovolené v Tunisku, nemají po pátečním teroristickém útoku v letovisku Súsa vesměs zájem o dřívější návrat domů. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jde řádově maximálně o třicítku lidí z více než 3000 českých turistů. Ministerstvo zahraničních věcí podle své mluvčí Michaely Lagronové zjišťuje, jak velký zájem o odjezd z oblasti je.

Zájem o návrat z Tuniska kvůli terorismu Češi vesměs nemají

Ekonomika
Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí. Ilustrační foto
Praha – Ministerstvo zahraničí nemá v tuto chvíli informace o tom, že by mezi oběťmi teroristického útoku v Tunisku byli Češi, řekla to mluvčí úřadu Michaela Lagronová. Stejně se vyjádřily i české cestovní kanceláře. Útok, při němž na pláži u hotelů ve městě Súsa zahynulo nejméně 28 lidí, si podle Lagronové vyžádal oběti především mezi Francouzi a Belgičany. V letovisku je nyní kolem tisíce českých turistů, uvedly cestovní kanceláře.

Mezi oběťmi útoku v Tunisku nejsou žádní čeští turisté

Česko
Ilustrační foto
Praha - Letecká společnost Travel Service od začátku června omezila na některých linkách bezplatné občerstvení. Týká se to i letů pro cestovní kanceláře, kterým se množí stížnosti klientů. Na kratších charterových letech k moři nahradila teplá jídla bageta a nealko nápoj. Na některých linkách zrušily aerolinky občerstvení úplně. Informovali o tom zástupci cestovních kanceláří.

Travel Service na kratších letech omezil občerstvení zdarma

Ekonomika
Uprchlíci na ostrově Kos.
Praha - České cestovní kanceláře řeší stovky dotazů klientů k bezpečnostní situaci na řeckém ostrově Kos, který patří mezi nejoblíbenější cíle tuzemských turistů. Někteří požadují i změnu destinace u již zakoupeného zájezdu. Klienti tak reagují na středeční zprávu, kterou přinesla britská média, že se za poslední týden na ostrově vylodilo asi 1200 uprchlíků. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi českými prodejci zájezdů.

Cestovní kanceláře řeší stovky dotazů k bezpečnostní situaci na ostrově Kos

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Loni na podzim se dolar prodával v průměru za 20 korun, včera byl zhruba za 25,60 koruny. Tak rychlý výkyv v tak krátkém časovém úseku nikdo z cestovních kanceláří nepamatuje. Přesto se tuzemské cestovky zatím zdráhají zdražit zájezdy do dolarových zemí, jakými jsou hlavně Egypt 
a různé exotické destinace. Ke zvýšení cen přistoupily jen tehdy, pokud by dolar dál masivně posiloval. Včera to uvedli zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR).

Kurz koruny. Cestovky zatím nezdraží

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Zprávy v médiích 
o posilování či oslabování české koruny a dalších měn letos přinesly jeden méně očekávaný vedlejší efekt. Lidé zmatení kurzovými výkyvy české měny, ale hlavně posílením dolaru a oslabením eura nakoupili daleko více zájezdů v předprodejích, neboli takzvaně na first minute. Největší cestovní kanceláře na trhu nyní hlásí růst předprodejů, proti loňsku o 20 až 30 procent. A není to dáno jen slevami za včasný nákup či lepší nabídkou hotelů. Svoji roli sehrávají obavy o kurzové rozdíly.

Lidé vykoupili zájezdy. Bojí se koruny i dolaru

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Zájem Čechů o zájezdy do Tuniska po teroristickém útoku v Tunisu minulou středu klesl. Zatímco do středy 18. března podíl země na prodejích dosahoval pěti procent, po útoku klesl na 1,7 procenta, ukazují statistiky cestovní agentury Invia.cz. O změnu destinace požádalo podle Asociace cestovních kanceláří asi 300 klientů, kteří si zájezd do Tuniska koupili v předprodejích. Zájezdy do africké země by v létě také mohly zlevnit.

Zájem o Tunisko klesl. O změnu destinace požádalo 300 klientů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – České cestovní kanceláře letos již prodaly v průměru o pět až deset procent více letních zájezdů než touto dobou v loňském roce. Nasmlouvanou kapacitu v destinacích na léto CK v průměru zvýšily meziročně o desetinu. Slabá koruna zatím prodej zájezdů nesnižuje. Podle cestovek bude v létě nabídka last minute zájezdů opět menší než v předchozích letech. 

Cestovní kanceláře si pochvalují předprodeje letních zájezdů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Některé české cestovní kanceláře nabídnou klientům, kteří si koupili dovolenou v Tunisku, bezplatnou výměnu destinace. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů. Při teroristickém útoku v centru Tunisu dnes zahynulo 19 lidí, z toho 17 zahraničních turistů. Mezi oběťmi jsou Poláci, Italové, Němci a Španělé. Žádní čeští turisté, kteří by do země jeli s tuzemskou cestovní kanceláří, nyní v Tunisku nejsou, uvedli zástupci cestovních kanceláří. V zemi ale mohou být individuální turisté.

Některé cestovní kanceláře umožní klientům výměnu destinace místo Tuniska

Ekonomika
Ilustrační foto
Brno – Čeští klienti cestovních kanceláří se letos ve velkém počtu vracejí do Egypta, zájem vzrostl o 35 procent při prodejích zájezdů v režimu „first minute". Vyplývá to ze statistiky jednoho z největších prodejců zájezdů Dovolená.cz, který patří do skupiny Student Agency. Růst zájmu o Egypt již potvrdila i anketa mezi cestovními kancelářemi na konci ledna. Nejatraktivnější destinací však nadále zůstává Řecko, řekla na tiskové konferenci ředitelka Dovolená.cz Eva Sedlmajerová.

Zájem Čechů o dovolenou v Egyptě letos výrazně roste

Ekonomika
Řím. Ilustrační foto.
Praha – Nejpopulárnějšími destinacemi pro jarní eurovíkendy jsou letos Paříž a Řím, roste zájem o termální lázně. Zájezdy do francouzské metropole tvoří 13 procent z celkové poptávky na velikonoční svátky, vyplývá z údajů cestovní agentury Invia. Jen v období Velikonoc vyrazí každoročně na eurovíkendy, tedy krátkodobé pobyty v některé z evropských metropolí, okolo 60.000 českých turistů.

Na eurovíkend vyrazí o Velikonocích 60 tisíc českých turistů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka koupila sedmnáctiprocentní podíl v CK Fischer, píše v pondělním vydání týdeník Euro. KKCG tak nyní vlastní sto procent jedné z největších cestovních kanceláří v zemi. Zbylé akcie prodal investiční ředitel KKCG Miloslav Vyhnal, který je zároveň předsedou představenstva skupiny Fischer. Cena transakce je obchodním tajemstvím.

Skupina KKCG koupila zbylé akcie CK Fischer, má v ní 100 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Intervence národní banky proti tuzemské měně loni zvýšila cenu zájezdů v průměru o sedm procent. I přesto cestovní kanceláře v letošním roce očekávají zvýšenou poptávku. Celkový obrat v cestovním ruchu by neměl být horší než v roce 2012, kdy se zastavil propad po finanční krizi a Češi za cestovní ruch utratili přes 45 miliard korun. Vyplývá to z posledního indikativního průzkumu ČSOB pro oblast cestovního ruchu.

Slabá koruna zdražila zájezdy o sedm procent

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – O letní zájezdy prodávané na první chvíli je letos větší zájem než kdy dřív. Důvodem je podle cestovních kanceláří nestabilní kurz koruny. Kdo už má na zájezd smlouvu, má totiž takřka jistotu, že se mu náklady na dovolenou už nezvýší.

Prodraží se dovolená? S first minute spíš ne

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Sílící dolar v dalších týdnech zdraží exotické zájezdy. Zvýšení cen by mohlo dosáhnout sedmi až deseti procent. Ceny již prodaných dovolených by stoupnout neměly. Vyplývá to z ankety mezi subjekty v cestovním ruchu. Koruna dnes prolomila hranici 25 korun za dolar. Americká měna vůči koruně zpevnila od začátku prosince o 12 procent, meziročně pak o 24 procent.

Sílící dolar v dalších týdnech zdraží exotické zájezdy

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Pokud bude dolar vůči koruně dál posilovat, cestovní kanceláře zdraží zájezdy do exotických destinací. Vyplývá to z ankety mezi subjekty v cestovním ruchu. Dolar vůči koruně zpevnil za poslední měsíc o čtyři procenta. Na ceny zájezdů ale působí také klesající ceny ropy, které naopak zlevní ceny letenek.

Pokud bude dolar dál posilovat mohou dražit zájezdy do exotiky

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Tuzemské cestovní kanceláře připravily na letní sezónu 2015 řadu novinek. Exim tours nově nabídne možnost kombinovaných zájezdů do Maroka, kdy bude klient moci strávit dovolenou ve více destinacích. FIRO tour zařadila do letního katalogu zájezdy do Albánie a navýší také kapacity na Severním Kypru. CK Fischer opět nabídne Chorvatsko. Vyplývá to z ankety mezi turistickými kancelářemi. Katalogové ceny zájezdů na příští léto meziročně stouply o tři až pět procent.

Cestovní kanceláře chystají na příští léto novinky. Zájezdy mírně podraží

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Oslabení koruny z rozhodnutí centrální banky zdražilo zájezdy do ciziny v průměru o sedm procent. Kvůli vysoké konkurenci a tomu, že cestovky pokryly navýšení z části marží, to ale v mnoha případech klienti skoro nepoznali. Na včerejším setkání s novináři to uvedli zástupci Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR).

Cestovky: Číňané Rusy nenahradí

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Letecká společnost Travel Service končí s charterovými lety z Prahy do Thajska. Tuzemské cestovní kanceláře o ně přestaly mít zájem, vlastní klienty do exotických destinací v jihovýchodní Asii posílají raději běžnými linkami. Zrušení charterových letů na následující zimní sezonu potvrdila mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Podobný osud jako u linky do Thajska možná čeká i charterové spojení na Srí Lanku.

Travel Service končí s létáním do Thajska, cestovky nemají zájem

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Cestovní skupina Fischer zahájila expanzi své značky Nev-dama, která se specializuje na lyžařské pobyty, na polský trh. Společnost uzavřela smlouvu o prodeji zájezdů Nev-dama s největším internetovým prodejcem zájezdů v zemi Travel Planet, dosud nabízela zájezdy v Polsku jen přes svůj web. V zimní sezóně chce CK Fischer získat v Polsku několik tisíc klientů, řekl generální ředitel CK Jiří Jelínek. Letos CK Fischer očekává dvouciferný růst tržeb.

Skupina Fischer expanduje se značkou Nev-dama do Polska

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Symbolicky v době dovolených začne vláda už zítra schvalovat nový „zákon 
o dovolených".Norma, kterou předkládá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), by měla vnést jasnější pravidla pro nákupy zájezdů přes internet.

Zájezd přes internet. Lidé uvidí pořadatele

Ekonomika
Ilustrační foto.
Záplavy, které postihly oblast bulharského letoviska Varna, se netýkají míst, kde pobývají čeští turisté. Mohou ale dnes způsobit zpoždění některých transferů mezi letištěm a hotely. Vyplývá to z informací českých cestovních kanceláří, které již registrují první dotazy klientů ohledně situace v Bulharsku. Předměstí Asparuchovo, kde jsou největší problémy a ztráty na životech, leží zhruba 30 kilometrů od turistického centra a hlavních pláží letoviska.

Záplavy v bulharské Varně nepostihly oblast, kam jezdí Češi

Cestujeme
Ilustrační foto
Zájem o zájezdy typu all inclusive mezi Čechy výrazně roste. Jejich podíl na prodejích leteckých zájezdů dosahuje u cestovních Kanceláří 50 až 80 procent, zatímco před pěti lety činil 30 až 50 procent. Naopak zájem o dovolenou s plnou penzí či bez stravy klesá. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi.

Poptávka po zájezdech typu all inclusive rychle roste

Cestujeme
Ilustrační foto.
Ceny last minute zájezdů s odletem v první polovině června jsou nejnižší za posledních pět let. U některých leteckých týdenních zájezdů klesly ceny i pod 5000 korun na osobu, slevy tak dosahují i více než 70 procent. Vyplývá to z údajů zájezdového portálu Invia.cz. Cestovní kanceláře na konci loňského roku uváděly, že ceny zájezdů prodávaných „na poslední chvíli" budou v létě kvůli intervenci až o desetinu vyšší.

Last minute zájezdy na červen jsou nejlevnější za 5 let

Cestujeme
Ilustrační foto.
Praha – Ceny last minute zájezdů s odletem v první polovině června jsou nejnižší za posledních pět let. U některých leteckých týdenních zájezdů klesly ceny i pod 5000 korun na osobu, slevy tak dosahují i více než 70 procent. Vyplývá to z údajů zájezdového portálu Invia.cz. Cestovní kanceláře na konci loňského roku uváděly, že ceny zájezdů prodávaných „na poslední chvíli" budou v létě kvůli intervenci až o desetinu vyšší.

Last minute zájezdy na červen jsou nejlevnější za 5 let

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Spojené arabské emiráty ruší od 22. března vízovou povinnost pro Čechy a občany dalších 12 zemí Evropské unie. Informovalo o tom na svých internetových stránkách české velvyslanectví v Abú Zabí s odvoláním na oznámení ministerstva zahraničí SAE a potvrdila to i mluvčí české diplomacie Johana Grohová. České cestovní kanceláře si od zrušení vízové povinnosti do SAE slibují zvýšení zájmu o tuto blízkovýchodní zemi mezi českými turisty.

Emiráty ruší turistická víza pro Česko a další státy Unie

Česko
Letovisko Hurghada v Egyptě. Ilustrační foto
Berlín/Praha – Německé ministerstvo zahraničí rozšířilo varování před cestami na celý Sinajský poloostrov v Egyptě, včetně tamních rekreačních letovisek, která každoročně navštěvuje mnoho Němců i Čechů. Německá cestovní kancelář TUI, která je součástí největšího evropského operátora TUI Travel, v reakci na krok ministerstva dnes zastavila do 14. března zájezdy do hlavního letoviska Šarm aš-Šajch. Dovolenou v oblasti nyní tráví také asi 200 Čechů; většina z nich je v letoviscích, kde byl dosud klid.

Berlín rozšířil varování před cestami do Egypta, ruší se i zájezdy

Svět
Ilustrační foto.
Praha – O lásce se říká, že prochází žaludkem. Pokud jde 
o oslavu dnešního svátku svatého Valentýna, slušelo by se dodat, že láska prochází i peněženkou. Svátek, který se v Česku začal masově slavit až 
v 90. letech, je velkou šancí pro obchodníky. A nejde jen o květináře či cukráře, do valentýnského byznysu už patří i vinaři či cestovní kanceláře.

Svatý Valentýn: Češi za něj utrácejí i tisíce

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Kvůli poruše letadla společnosti Travel Service uvízlo v kubánském Varaderu 156 turistů cestovních kanceláří Exim tours a Fischer. Zpoždění letu je zhruba 20 hodin. Poruchu letadla potvrdila mluvčí leteckého dopravce Vladimíra Dufková. Podle ní se na odstranění závady pracuje, je ale nutné na Kubu dopravit důležité zařízení z kanadského Montrealu. Letadlo by mělo odstartovat do Prahy v 5:00 v pátek ráno středoevropské­ho času.

Na 150 českých turistů uvízlo kvůli poruše letadla na Kubě

Ekonomika
Ilustrativní foto
Praha – Moravské naftové doly (MND) ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka vstupují na trh obchodu s plynem pro domácnosti. Podnik se chce stát jedním z největších hráčů, do tří let plánuje získat 200.000 odběrných míst. Novináře o tom dnes informovali zástupci MND. Firma tvrdí, že roční úspora typické domácnosti při přechodu klienta k MND může činit téměř 7000 korun ročně.

Komárkova MND nabídne plyn domácnostem

Ekonomika
Ilustrační foto.
Češi preferují v létě i v zimě stále kratší dovolené. Roste tak zájem např. o třídenní lyžařské pobyty či pětidenní letní dovolenou u moře. Lidé se tak snaží ušetřit, někteří také preferují více kratších dovolených za rok. Vyplývá to z ankety mezi cestovními kancelářemi.

Češi jezdí na stále kratší dovolené

Cestujeme
Ilustrační foto.
Praha - Obavy lidí ze zdražení dovolených zvyšují prodeje "first minute" zájezdů. Zájem o dovolené koupené v předprodejích je zatím rekordní. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) si Češi letos koupí "v první chvíli" až 50 procent zájezdů, loni to bylo 45 procent. Některé CK ale prodají v předprodejích až dvě třetiny letních dovolených. Vyplývá to z ankety mezi turistickými kancelářemi.

Cestovních kanceláře: Prodej zájezdů first minute je zatím rekordní

Ekonomika
Ilustrační foto
Brno – Žena, která si při jízdě autobusem v Egyptě poranila páteř a trvale ochrnula, má nárok na 400.000 korun od cestovní kanceláře Fischer. Stejnou částku justice přiznala také jejímu manželovi, a to za zásah do rodinného a společenského života. Verdikt definitivně potvrdil Nejvyšší soud, když zamítl dovolání manželů, kteří žádali vyšší sumu. V paralelním sporu, který dosud neskončil, se žena domáhá ještě bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění.

Cestovní kancelář musí platit za vážné zranění v Egyptě, potvrdil Nejvyšší soud

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Kvůli oslabení koruny v důsledku intervencí ČNB vzrostou v příštím roce ceny last minute zájezdů. Průměrná cena dovolené zakoupené přes CK stoupne asi o deset procent, uvedla dnes Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). K podobnému závěru došla tento týden analýza poradenské společnosti Mag Consulting, stejné zdražení odhadují samotné cestovní kanceláře.

Kvůli intervenci ČNB zahraniční zájezdy zdraží o 10 procent

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Ceny last minute zájezdů se v létě 2014 zvýší meziročně o pět až deset procent, dovolených prodaných „v prvním momentě" se ale zdražení vlivem oslabení koruny nedotkne, tvrdí cestovní kanceláře. Ty v dalších týdnech spouští předprodej letních dovolených.

Last minute zájezdy v létě podraží až o desetinu

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Cestovní kancelář Fischer vykázala v loňském roce zisk 7,4 milionu korun, meziročně o 12,9 milionu méně. Tržby CK klesly o šest procent na dvě miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy za rok 2012. Za letošní rok ale CK očekává rekordní výsledek hospodaření.

Cestovní kanceláři Fischer loni klesl zisk na 7,4 milionu korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Bratislava - Slovenské cestovní kanceláře se nechystají v nejbližších týdnech obnovit zájezdy do Egypta, většina z nich turisty do této arabské země již letos nevypraví. Informoval o tom deník Sme. České cestovní kanceláře obnovily lety do Egypta ve čtvrtek.

Slovenské CK se nechystají obnovit zájezdy do Egypta

Svět