ŠTÍTEK: Ford

Legendární americký vojenský jeep.
Vzpomínková akce k válečným událostem roku 1942 v Ořechově, která se uskutečnila v sobotu 30. dubna, měla i návštěvnicky atraktivní doplněk. A tím byla ukázka armádní techniky nejen z druhé světové války. Lidé si tak mohli sednout do jeepů (česky džípů), ve kterých se vozil za druhé světové války například britský premiér Winston Churchill a sloužily především americké armádě a jejím spojencům. K vidění však byla i veteránská auta české výroby či Jaguár, armádní sanitka i legendární Dodge.
51 fotografií

Vozil se v něm i Churchill. Americké válečné džípy dorazily na sraz do Ořechova

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Loni vyšla devítiletá Škoda Fabia průměrně na 130 tisíc korun, letos na 151. Nejméně 10 tisíc by si musel připlatit také Lukáš Koudelka z Mostu, kdyby si chtěl nyní pořídit stejné auto, které si loni vyhlédl. Desetiletou Škodu Fabia v požadované výbavě, motorizaci a stavu našel tehdy za ceny kolem 100 tisíc korun. Jenže se rozhodl počkat a mezitím ojeté vozy několik měsíců zdražovaly.

Ceny ojetých aut stále výrazně rostou. V bazarech za rok stouply o desítky tisíc

Ekonomika
MČR Autokros 2021
Po zimní pauze zahajuje sezóna autokrosu v Humpolci, kde odstartuje nejen domácí mistrovství, ale také FIA Zone Central Europe a kartkrosový Mascom Cup. AMK Zálesí Humpolec pořádá první dějství autokrosového závodění v roce 2022 ve svém areálu, kde oslaví čtyřicet let od vzniku, a navíc diváky čeká konečně pravá atmosféra, neboť po minulých letech konečně neplatí protikoronavirové restrikce. Návštěvníci si tak užijí plnohodnotné souboje na závodní trati.
14 fotografií

Humpolec otevírá nejen domácí autokrosovou sezónu 2022

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Z vězení je na svobodě teprve necelý rok. Přesto si do svého trestního rejstříku připsal další desítky krádeží, obchod s drogami nebo násilí. Řeč je o pětačtyřicetiletém muži, který poslední půlrok doslova řádil na jihu Moravy. Chytit se ho policistům podařilo náhodou. Upozornil na sebe totiž před měsícem při zběsilé jízdě v bavoráku u Velkých Němčic na Břeclavsku.

Násilí, obchod s drogami a desítky krádeží. Muž opět poputuje za mříže

Zločiny a soudy
Legendární hasičské auto Praga RN z roku 1955 málem čekalo dožití v muzeu nebo u sběratele. Díky petici a doplnění STK se ale ještě párkrát projede po silnicích a zasoutěží si s dobrovolníky z Robous.
Když začátkem března vedení města Jičín nabídlo k prodeji legendárního hasičského veterána robousských dobrovolných hasičů, zvedla se vlna nevole. Červené hasičské auto značky Praga RN z roku 1955 je totiž středobodem společenského života v Robousích. "Jezdíme s ní na soutěže a přehlídky, děláme s ní parádu. Kdyby nám ji vzali, mohli bychom sbor rozpustit," říká starosta SDH Miloš Slívko. Pod petici za záchranu veterána se podepsalo 350 lidí, rada města se proto rozhodla prodej přehodnotit.
4 fotografie

Petice v Robousích zachránila Pragovku. Je to naše srdcovka, říkají hasiči

Jičínsko
Dopravní nehoda. Ilustrační foto.
Tragický následek měla v úterý 12. dubna půl druhé hodiny po poledni srážka dvou osobních aut na Praze-východ, po níž zůstala několik hodin neprůjezdná silnice číslo 508 spojující Mnichovice s Mirošovicemi. Na Mirošovické ulici při okraji Mnichovic se na úrovni prodejny hobbymarketu Mountfield čelně střetly dva vozy řízené seniory: Škoda Felicia a Ford C-MAX. V obou kromě šoférů sedělo po jednom spolujezdci. Všichni účastníci při nehodě utrpěli zranění.

Tragédie na Praze-východ: nehoda dvou aut si vyžádala život seniora za volantem

Nehody
Slavnosti svobody v sadovém okruhu a na náměstí Republiky v Plzni.
Po dvou letech poznamenaných pandemií koronaviru proběhnou letošní Slavnosti svobody v Plzni se vší parádou. Na oslavách, které se uskuteční ve dnech 5. až 8. května, by měli být opět přítomni i někteří američtí a belgičtí veteráni, kteří se podíleli na osvobozování západních Čech v květnu 1945.
20 fotografií

Plzeň oslaví osvobození velkolepě

Plzeňsko
Rusko chce znárodnit podniky McDonald’s či KFC a místo burgerů podávat řízky a boršč.
Ruská invaze na Ukrajinu si kromě sankcí vyžádala i reakce mnoha zahraničních společností, které se rozhodly dočasně uzavřít své provozovny či výrobny v Rusku. Toho chtějí využít vysoce postavení ruští politici, kteří navrhli znárodnit továrny i stravovací zařízení v zahraničním vlastnictví. V řetězcích, jako je například McDonald’s či Pizza Hut, tak chtějí nově prodávat čistě ruská jídla.

Místo burgerů boršč a řízky. Rusko chce znárodnit podniky McDonald’s či KFC

Státy mimo EU