ŠTÍTEK: Ford

V České republice roste zájem lidí o půjčování jejich vozu jiným šoférům.
Drahé účty za energie či vysoké ceny potravin. Češi kvůli všudypřítomné drahotě šetří a zároveň hledají způsob, jak do rodinného rozpočtu získat další peníze. Ačkoliv je to stále pro drtivou většinu majitelů automobilů nepředstavitelné, v České republice roste zájem lidí o půjčování jejich vozu jiným šoférům. Rostoucí trend z ekonomických důvodů potvrzuje Robin Švaříček, ředitel společnosti HoppyGo, která zprostředkovává sdílení v drtivé většině soukromě vlastněných vozidel.

Půjčit auto cizímu člověku? Pro Čechy v dnešní době vítaný přivýdělek

Ekonomika
Toyota RAV4 2,5 HSD Executive AWD
Pod jednou kapotou mají spalovací i elektrický motor, palivovou nádrž i baterii. Hybridní auta symbolizují přechod od dnešních vozů k těm budoucím, už čistě elektrickým. Řidiči se tak díky tomu sžívají s technologiemi elektroauta, ale spalovací motor je nenechá ve štychu ani tehdy, když zrovna není poblíž zásuvka. Jaká je nyní nabídka hybridů v našich bazarech?
13 fotografií

Tipy na ojetá auta: Toyota, Ford, Lexus i Ferrari – hybridů v bazarech přibývá

Autobazar
Žatecký lékař Ondřej Vít.
/ROZHOVOR/ Stíhá léčit, sportovat na špičkové úrovni i věnovat se rodině. Žatecký lékař Ondřej Vít se nezastaví. „Je těžké to skloubit, ale jde to,“ usmívá se. Je raději hodným doktorem nebo pacienty musí strašit? Má "oblíbené" nemoci, nějaký lékařský koníček? Jaké jsou jeho další sportovní plány? A co by dělal v roli ministra zdravotnictví s nedostatkem praktických doktorů? Oblíbený praktik, který má doma medaile ze světových nohejbalových šampionátů, včetně zlatých, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
5 fotografií

Doktořina, rodina, nohejbal. Od rána do večera je co dělat, směje se Ondřej Vít

Žatecko a Lounsko
Pod vlivem drog a alkoholu byl i v době tragické nehody. Dechová zkouška u něho po nehodě prokázala 1,82 promile alkoholu.
/FOTO, VIDEO/ Z tragické nehody, při níž uhořeli tři mladí lidé, se v pátek ráno u Okresního soudu ve Svitavách zpovídal Miroslav Jandera z Litomyšlska. Osmadvacetiletý muž si odpyká osmiletý trest ve věznici s ostrahou, navíc dostal desetiletý zákaz řízení motorových vozidel. Na místě se vzdal práva odvolání, rozsudek je pravomocný. V minulosti už byl trestán za převážení marihuany i za řízení pod vlivem návykových látek.
20 fotografií

Z klubu v Litomyšli jel opilý a zdrogovaný. Zabil tři mladé lidi, dostal osm let

Zločiny a soudy
Pod vlivem drog a alkoholu byl i v době tragické nehody. Dechová zkouška u něho po nehodě prokázala 1,82 promile alkoholu
Z tragické nehody, při níž uhořeli tři mladí lidé, se v pátek ráno u Okresního soudu ve Svitavách zpovídal Miroslav Jandera z Litomyšlska. Osmadvacetiletý muž si odpyká osmiletý trest ve věznici s ostrahou, navíc dostal desetiletý zákaz řízení motorových vozidel. Na místě se vzdal práva odvolání, rozsudek je pravomocný. V minulosti už byl trestán za převážení marihuany i za řízení pod vlivem návykových látek.
20 fotografií

Z klubu v Litomyšli jel muž opilý a zdrogovaný. Zabil tři lidi, dostal osm let

Krimi
Ostrov (2023)
/RECENZE/ Ona a on v romantických kulisách. Na první pohled manželská idylka. Do chvíle, než padne jedna z nejbanálnějších vět, jež známe: „Někoho jsem potkal.“ Ten někdo je pochopitelně o dost mladší a hezčí, navrch doktorka, takže z exotické dovolené je rázem očistec, z něhož chce hrdinka vcelku pochopitelně co nejrychleji pryč. To je zápletka filmu Ostrov, který právě vstupuje do kin a jehož slabiny vyvažují herci.
15 fotografií

Film Ostrov má jediné dvě jistoty: Jiřího Langmajera a Janu Plodkovou

Film a televize
Automobily na českých silnicích. Ilustrační snímek
V Česku roste zájem o benzinové vozy. Příští auto si plánuje pořídit s benzinovým pohonem přibližně 47 procent řidičů. Je to o třetinu více než v předchozím roce. Zájem o naftové vozy naopak klesl o čtyři procentní body na 11 procent. Koupi elektromobilu plánují tři procenta Čechů, tedy o jeden procentní bod více, o hybridu uvažuje devět procent proti předchozím 13. Vyplývá to z prosincového průzkumu poradenské společnosti EY.

Češi nevěří autům s alternativním pohonem. Dál roste zájem o benzinové vozy

Ekonomika
Letadlová loď CVN-78 Gerald R. Ford.
Vztahy mezi státy v Tichomoří v posledních letech mimořádně ochladly. Američtí spojenci - Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan, Austrálie a zčásti paradoxně také komunistický Vietnam - stále silněji pociťují agresivní geopolitiku Číny. V Tichomoří proto zuří závody ve zbrojení, nikoli nepodobné těm v Evropě. Jedním z amerických trumfů mají být nové supermoderní jaderné letadlové lodě třídy Gerald R. Ford.
4 fotografie

Atomové superlodě jako zbraň proti Číně? Trumf USA je technologický zázrak

Věda a technika
Místo nehody, Ostrava-Poruba, Opavská ulice, leden 2023.
Hned dvě nehody, při kterých byly v rozmezí několika minut sraženy na přechodech pro chodce dvě dívky, vyšetřuje ostravská policie. K oběma došlo tento týden v Ostravě-Porubě. Studentky skončily v péči záchranářů. Jejich zranění podle dostupných informací nejsou naštěstí vážná.

Auta srazila v Ostravě dvě dívky na přechodech

Ostravsko
Policie. Ilustrační foto
Hned dvě tragické události poznamenaly příchod Nového roku na Vysočině. K té první došlo už před Silvestrem. „V pátek byli policisté v Třebíči kolem čtvrté hodiny odpoledne přivoláni k bytovému domu v lokalitě části Borovina. Muž vypadl z okna bytu. Utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl,“ informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Tragický úvod nového roku na Vysočině: pád muže z okna a žena v zatopeném lomu

Nehody