ŠTÍTEK: Fryderyk Chopin

Díky finanční podpoře programu Erasmus + vyrazili i letos žáci Základní školy Mládežnická v Havířově na skupinovou mobilitu do zahraničí. Stejně jako vloni jeli žáci 8.tříd do Slovinska a prvně vyrazili žáci 5.+6.tříd do Polska.
Díky finanční podpoře programu Erasmus + vyrazili i letos žáci Základní školy Mládežnická v Havířově na skupinovou mobilitu do zahraničí. Stejně jako vloni jeli žáci 8.tříd do Slovinska a prvně vyrazili žáci 5.+6.tříd do Polska.

S Erasmem na cestách po Slovinsku a Polsku

Čtenář reportér
Nová podoba domu Chopin.
Po dvouleté intenzivní rekonstrukci se Dům Chopin v srdci Mariánských Lázní blíží svému otevření. Komplex tří budov, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí od roku 2020, představuje nyní moderní kulturní a společenské centrum. Otevřen by měl být do letošní zahájení lázeňské sezony.
36 fotografií

Dům Chopin se po dvouleté rekonstrukci otevře lidem

Chebsko
Koncert Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha v kolínské synagoze.
/FOTO, VIDEO/ Již po dvaatřicáté se uskutečnil Mezinárodní hudební festival Mladá Praha. Letos odstartoval 19. září prvním koncertem v hlavním sále pražského Valdštejnského paláce a po zámku v Nelahozevsi, pražském hotelu Aria, německém Bad Schandau, Rabasově galerii v Rakovníku či pražské Novoměstské radnici nebo Kolowratském paláci doputoval v úterý do kolínské synagogy.
55 fotografií

Hudební festival Mladá Praha dorazil do Kolína, návštěvníci přispěli na varhany

Kolínsko
Koncert vážné hudby v Městském společenském domě v Kolíně.
/FOTOGALERIE/ Perfektní instrumentální výkony před zaplněným sálem, takový byl první koncert letošní již padesáté deváté koncertní sezony Kruhu přátel hudby odehrávající se v Komorním sále Městského společenského domu v Kolíně. Odstartovali jej houslista Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík, kteří si stejné prostředí vyzkoušeli už před pěti lety.
37 fotografií

Kolínským společenským domem zněla vážná hudba. Začala koncertní sezona

Volný čas
Heroldův Rakovník - koncert klavírního virtuóza Petra Jiříkovského.
Vynikajícím koncertem klavíristy Petra Jiříkovského se Heroldův Rakovník přehoupl do druhé poloviny. Virtuóz, který hostoval na prestižních pódiích celého světa, potvrdil svou pověst suverénního interpreta, který dokáže citlivě převyprávět příběhy zachycené ve skladbách. Jeho múzické vyprávění vynikalo zejména v úchvatném přednesu složitých kompozic Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho, které nabídly mnoho zajímavých náladových a dramatických momentů.
21 fotografií

VIDEO: Petr Jiříkovský klavírem převyprávěl příběhy zachycené ve skladbách

Čtenář reportér
Z koncertu žáků berounské základní umělecké školy k výročí narození dirigenta Václava Talicha v Kulturním domě Plzeňka v Berouně.
Žáci Základní umělecké školy Václava Talicha v Berouně zavzpomínali koncertem na narození světoznámého českého dirigenta a rodáka, jehož jméno má škola ve svém názvu. Představení se odehrálo ve čtvrtek 26. května ve velkém sále kulturního domu Plzeňka. Škola zároveň v nadcházejícím týdnu vypsala talentové zkoušky, na které se mohou přihlásit i děti z Ukrajiny.
42 fotografií

OBRAZEM: Žáci umělecké školy si koncertem připomněli narození dirigenta Talicha

Volný čas
Druhé nejzápadnější město v České republice slaví 150 let od doby, kdy se stala městem. Významné jubileu se slaví ve velkém stylu po celý rok. Podílet se na kulturním programu stále může každý, kdo má chuť přispět svou kreativitou.
V letní sezoně 2022 čeká Mariánské Lázně bohatý kulturní program. Město si tak chce vynahradit plonkové dva roky, kdy kultuře dal na frak covid. „Snažíme se přilákat české turisty nejenom na výjimečné přírodní krásy a procedury, ale i na kulturní zážitky, kterými byly historické lázně vždycky proslulé,“ řekla nám ředitelka Informačního centra Mariánských Lázní Barbora Tintěrová.
9 fotografií

Folklór, literatura i dobré jídlo. Mariánky chtějí turisty lákat i na kulturu

Chebsko
Jeden z mnoha videonávodů od PlutaX na YouTube
Jeho videa na YouTube mají dohromady ohromných 1,53 miliardy zhlédnutí. Na česko-slovenské scéně této sociální sítě je na úplné špici. Přitom netočí hraní videoher, vlogy, ani satiricky nekomentuje aktuální společenské dění. Slovenský muzikant zvaný Peter PlutaX svůj úspěch postavil na tutoriálech virtuálního piana.

Virtuální piano od sousedů má nejvíc zhlédnutí na česko-slovenském YouTube

Hudba
Kateřina Potocká - promo foto
Městské kulturní středisko Třebíč zve ve čtvrtek 10. února na koncert Kruhu přátel hudby ve foyer divadla Pasáž, ve kterém se představí další z mimořádně nadaných mladých pianistických hvězd Kateřina Potocká. Pro diváky je připraven atraktivní klasicko-romantický virtuózní program se skladbami od Fryderyka Chopina, Bedřicha Smetany, Clauda Debussyho a Luboše Fišery. Začátek koncertu je od šesti hodin večer. 

Uslyší Chopina, Smetanu i Debussyho. Kateřina Potocká zahraje v Pasáži

Čtenář reportér
Laureáti Broumovské klávesy 2021.
Slavnostní koncert laureátů představí ve středu 13. října od 19.30 hodin v Sukově síni pražského Rudolfina vítězky 1. a 3. kategorie mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. V podání Viktorie Kozánkové, Nory Lubbadové a Polky Anny Marie Urzędowské zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Sergeje Rachmaninova.

Laureátky Broumovské klávesy vystoupí v Sukově síni pražského Rudolfina

Čtenář reportér
Marie Šumníková
Osamělost i touha zazní ve skladbách Fryderyka Chopina v úterý 7. září od 19 hodin na vystoupení mladé klavíristky a studentky pražské HAMU Marie Šumníkové v komorním sále poděbradského Polabského muzea. Vstupné na Klavírní recitál je 200 korun. Festival Poděbradské hudební léto zakončí ve čtvrtek 9. září tentokrát známější klavírista a skladatel moderní a klasické filmové hudby Pavel Vondráček. 

Klavíristé rozehrají Poděbradské hudební léto

Volný čas
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2021: Další večer ovládl Chopin.
Čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu v Kutné Hoře pokračoval v pondělí 23. srpna chrámu svaté Barbory, kde zahrál Jiří Bárta a Igor Ardašev sonátu pro violoncello a klavír g moll, op. 65 od Fryderyka Chopina. Pondělní večer pokračoval koncertem pro klavír a smyčcový kvartet f moll, op. 21, kterého se zhostil opět Igor Ardašev společně s Heroldovým kvartetem.
70 fotografií

OBRAZEM: Další večer Mezinárodního hudebního festivalu ovládl Chopin

Volný čas
Poznáte obec na Kolínsku?
Všímáte si svého okolí? Samozřejmě ano. Ale poznáte města a obce na Kolínsku i v okolí podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším novým fotokvízem. Poznáte, odkud vám snímky přinášíme tentokrát?
26 fotografií

FOTOKVÍZ: Poznáte obec na Kolínsku?

Kolínsko