ŠTÍTEK: Frýdlantsko

Lucie Hlavinková.
Mrazivé ulice Moskvy, bezútěšný gulag, bojiště druhé světové války i poválečná Praha. Tam všude se podívá čtenář nového románu od známé české autorky Lucie Hlavinková, která se dostala k psaní i díky svému dědečkovi a následnému úspěchu v soutěži nakladatelství Albatros. Kniha Svátek hada se inspirovala skutečným vyprávěním a ukazuje, že v jedovatých časech se pod maskou člověka může skrývat charakter hada.
9 fotografií

Román Svátek hada se zabývá nelehkou a opomíjenou částí historie, říká autorka

Volný čas
Konference pro učitele MAP Frýdlantsko IV.
Jak vnímat a reagovat na vysokou citlivost dětí a jak posilovat jejich odolnost, to jsou zásadní otázky, s nimiž se v současnosti potýkají učitelky a učitelé ve školách. MAP Frýdlantsko IV uspořádalo v Hejnicích tradiční konferenci, na kterou přivezli odpovědi ti nejpovolanější: Psycholog Ondřej Fafejta z Institutu pro vysokou citlivost připravil prožitkový workshop, při němž se odehrávaly rozhovory přinášející emoce a pochopení. 
7 fotografií

Balónky a slackline poslepu, i tak může vypadat vzdělávání učitelů

Čtenář reportér
Středisko volného času Roroš nabízí přes 25 zájmových útvarů zaměřených na sport, estetiku, výtvarné činnosti, praktické dovednosti, přírodovědu či ekologii.
Jednou za šest let umožňuje zákon zřizovatelům škol a školských zařízení odvolat jejich ředitele. Přestože se jedná o běžný jev, v Novém Městě pod Smrkem vyhlášení konkurzního řízení na posty ředitelů Střediska volného času Roroš a základní umělecké školy vyvolalo obavy o budoucnost první zmiňované příspěvkové organizace. Ta se zaměřuje na volnočasové aktivity dětí a mládeže, pořádá prázdninovou činnost a další akce. 

Konec střediska volného času v Novém Městě? Je to nesmysl, říká starosta

Liberecko
Divoké prase. Ilustrační foto.
Kvůli výskytu afrického moru prasat na Frýdlantsku a Mimoňsku zpřísňuje státní veterinární zpráva některá pravidla. Mění podmínky přesunu prasat domácích a myslivci dostanou při lovu divokých prasat víc než dvojnásobnou odměnu. Opatření mají za úkol minimalizovat rizika zavlečení afrického prasečího moru do chovu domácích prasat a omezit jeho šíření v populaci divokých prasat.

Na Mimoňsku platí kvůli africkému moru prasat přísnější pravidla chovu

Českolipsko
Nález munice na Frýdlantsku.
Liberecko díky své historii patří k oblíbeným regionům detektorářů, o čemž se přesvědčil na vlastní kůži jeden z nadšených hledačů. Ten vyrazil minulou neděli do lesů na Frýdlantsku a po několika minutách strávených v lesním porostu mu jeho detektor začal hlásit nález. Po odstranění nánosu zeminy narazil muž na několik kilogramů vážící předmět. Ihned poznal, že se jedná o munici.

Hledač pokladů narazil v lesích na Frýdlantsku na funkční protitankovou střelu

Liberecko