ŠTÍTEK: Fukušima

Poničená elektrárna ve Fukušimě
Japonsko /AKTUALIZOVÁNO/ - Japonci se nadále snaží zabezpečit poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima 1. Elektrárenská společnost TEPCO, která ji provozuje, dnes nejdříve zveřejnila údaj o desetimilionkrát vyšší úrovni radiace oproti normálnímu stavu ve druhém bloku zařízení; odpoledne SELČ ale oznámila, že extrémní hodnota byla naměřena chybně.

Vysoká úroveň radiace byla naměřena chybně

Svět
Jaderná elektrárna Fukušima poničená vlnou cunami
Tokio - Japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 zamořuje stále více mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1850krát, čili o 600násobek více než v pátek. Oznámil to v neděli japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA.

Radioaktivní zamoření moře u Fukušimy 1 nadále stoupá

Svět
Ilustrační foto: Dukovany
Třebíčsko - V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku v sobotu začala plánovaná odstávka druhého bloku. Energetici odpojili obě turbíny, aby mohli vyměnit část paliva a udělat revizi zařízení.

V Dukovanech začala odstávka druhého bloku

Ekonomika
Jan Zdebor
Plzeň /ROZHOVOR/ - Pokud by byla japonská jaderná elektrárna Fukušima vybavena nejmodernějším bezpečnostním zařízením, žádná havárie by se nejspíše neudála. V rozhovoru to Deníku řekl plzeňský odborník na jaderný průmysl Jan Zdebor ze společnosti Škoda JS.

Zdebor: Rentgen ozáří víc než mrak z Japonska

Regiony
Jan Zdebor
Plzeň – Pokud by byla japonská jaderná elektrárna Fukušima vybavena nejmodernějším bezpečnostním zařízením, žádná havárie by se nejspíše neudála. V rozhovoru to Deníku řekl plzeňský odborník na jaderný průmysl Jan Zdebor ze společnosti Škoda JS.

Rentgen ozáří víc než mrak z Japonska

Klatovsko
Jan Zdebor
Plzeň – Pokud by byla japonská jaderná elektrárna Fukušima vybavena nejmodernějším bezpečnostním zařízením, žádná havárie by se nejspíše neudála. V rozhovoru to Deníku řekl plzeňský odborník na jaderný průmysl Jan Zdebor ze společnosti Škoda JS.

Zdebor: Rentgen ozáří víc než mrak z Japonska

Plzeňsko
Pracovníci elektrárny Fukušima. Ilustrační foto
Tokio – Tři zaměstnanci japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, poničené 11. března zemětřesením a vlnou cunami, ve čtvrtek byli při pokládání elektrických kabelů ve třetím reaktoru vystaveni radiaci a dva byli hospitalizováni.

Pracovníci elektrárny ozářeni, počet obětí roste

Svět
Ilustrační foto
Brusel – Evropská unie rozhodla o zpřísnění kontrol radioaktivity u potravin dovážených do Evropské unie z Japonsko, které se po ničivém cunami a zemětřesení potýká s krizí s reaktory v jedné z elektráren.

EU kontroluje japonské potraviny na radioaktivitu

Svět
Dana Drábová.
Dukovany /ROZHOVOR/ – Deník navštívil několik třebíčských lékáren, v žádné neregistrují, že by lidé hromadně skupovali jodové přípravky. Ani předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nevidí důvod, proč mít obavy z radioaktivního spadu v souvislosti s potížemi v japonské Fukušimě.

Stopově zvýšenou radiaci můžeme naměřit o víkendu

Třebíčsko
Tento dozimetr je veřejně přístupný na jedné z obecních budov ve Slavěticích, dva kilometry od areálu dukovanské elektrárny. Slavětický starosta Jan Drexler se na něj chodí dívat pravidelně. Naměřené hodnoty nevybočují z norem.
Třebíčsko – Starosta Slavětic Jan Drexler má „atomku“ za domem. Je zvyklý žít vedle jaderného zařízení a stejně tak je zvyklý den co den kouknout na obecní dozimetr, volně přístupný na jedné z budov.

Radioaktivního mraku se bát nemusíme

Třebíčsko
Ilustrační foto
Tokio – Kvůli zvýšené radioaktivitě a znovu také kvůli kouři byly ve středu evakuovány dva bloky ochromené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, v níž po zemětřesení a cunami z 11. března pokračuje úsilí o stabilizaci přehřívajících se reaktorů.

Kojenci v Tokiu nesmí pít ozářenou vodu

Svět
Dana Drábová.
Praha – Výraz „radioaktivní mrak“, který má podle některých médií dorazit z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 nad střední Evropu, je podle šéfky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové „strašící výraz bulvárních médií“.

Drábová: Nebezpečí z radioaktivního mraku nehrozí

Česko
Ilustrační foto
Tokio /AKTUALIZOVÁNO/ – Nad druhým reaktorem poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 se v úterý znovu objevil bílý dým. Podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost se patrně jedná o páru z jímky vyhořelého jaderného paliva.

Nad Fukušimou opět dým, obětí je už přes 9000

Svět
Jaderná elektrárna Fukušima poničená vlnou cunami
Tokio/Brusel/Praha – Nebezpečí vážnějšího úniku radiace, který se nakonec zcela nepotvrdil, přinutilo v pondělí k evakuaci část pracovníků japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, kteří se stále potýkají s přehříváním některých reaktorů.

Japonská elektrárna opět zahrozila, EU chystá kontroly

Svět