ŠTÍTEK: Fukušima

Ilustrační foto
Tokio - Zemětřesení o síle 7,4 stupně, které postihlo v noci na dnešek severovýchod Japonska, si vyžádalo 14 zraněných. Otřesy zastavily rychlovlaky šinkanzen, zrušeny byly i další vlakové spoje a řada letů. Otřesy zasáhly oblast prefektury Fukušima, kde mohutné zemětřesení a následná vlna cunami v roce 2011 zničily jadernou elektrárnu Fukušima I. Po nynějších otřesech krátce vypadl chladicí systém skladování vyhořelého paliva v sousední jaderné elektrárně Fukušima II, sdělil provozovatel zařízení, firma Tepco. Na pobřeží bylo tentokrát zaznamenáno jen menší cunami s vlnami vysokými maximálně 1,4 metru.

Zemětřesení v Japonsku zranilo 14 lidí, narušilo dopravu

Svět
Baseballisté Miami Merlins (ilustrační foto)
Fukušima - Prefektura Fukušima se devět let po jaderné katastrofě stane součástí olympijských her. Organizační výbor OH 2020 v Tokiu dnes schválil, že ve Fukušimě se odehrají některé zápasy v baseballu a softbalu, které se na hrách v Japonsku vrátí do olympijského programu.

Část baseballového turnaje na OH 2020 bude ve Fukušimě

Ostatní sporty
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Namie (Japonsko) - Krávy pasoucí se na svěžích zelených pláních u opuštěného japonského města Namie zaslechnou povědomý rachot auta místního farmáře a začnou se shlukovat. Tentokrát je ale nečeká krmení. Místo toho budou zvířatům změřeny hodnoty radioaktivních látek v těle, aby se zjistilo, nakolik jsou ovlivněny pobytem v prostředí, kde radiace patnáctkrát přesahuje bezpečné hodnoty. Pastvina těchto krav se totiž nachází poblíž Fukušimy, kde zemětřesení a následná přívalová vlna cunami poškodily v roce 2011 místní jadernou elektrárnu, píše agentura AP.

Krávy z radioaktivní zóny kolem Fukušimy slouží vědcům

Svět
Ilustrační foto
Tokio - Více než 100 vnitrostátních letů bylo dnes zrušeno v Japonsku kvůli silnému tajfunu Lionrock, jenž ohrožuje souostroví. Tisíce lidí dostaly varování a radu, aby se evakuovaly, uvedla agentura Reuters. Bouře udeřila na severovýchod Japonska, který před pěti lety zdevastovalo mohutné zemětřesení a cunami.

Kvůli tajfunu Lionrock bylo v Japonsku zrušeno více než 100 letů

Svět
Ilustrační foto.
Tokio - V Japonsku zřejmě letos zbankrotuje rekordní počet firem aktivních v oblasti produkce elektřiny ze sluneční energie. Důvodem je pokles vládních dotací, který má negativní dopad na zisky firem a odrazuje od nových vstupů do odvětví. Uvedla to výzkumná společnost Tokyo Shoko Reserch, která se specializuje na údaje o bankrotech.

V Japonsku zřejmě zbankrotuje rekordní počet solárních firem

Ekonomika
Ilustrační foto
Paříž - Správní rada francouzské energetické společnosti EDF těsně schválila kontroverzní projekt výstavby dvou jaderných reaktorů v britském Hinkley Point. Informovala o tom dnes agentura Reuters. EDF je hlavním investorem projektu v hodnotě 18 miliard liber (578 miliard Kč). Hinkley Point přitom bude první novou jadernou elektrárnou v Británii po 20 letech.

EDF schválila kontroverzní výstavbu jaderné elektrárny v Británii

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio – Japonsko dnes zasáhlo již třetí zemětřesení za poslední čtyři dny. Tentokrát mělo sílu pět stupňů a jeho epicentrum se nacházelo asi 50 kilometrů severovýchodně od Tokia v hloubce 50 kilometrů. Žádní zranění ani škody na majetku zatím nejsou hlášeni. Varování před vlnou cunami úřady nevydaly, uvedla agentura AP.

Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle pěti stupňů

Svět
Japonská vlajka
Tokio - Japonský regulační úřad dnes umožnil prodloužit životnost dvou stárnoucích jaderných reaktorů v elektrárně Takahama na více než 40 let. Je to první takové rozhodnutí podle nových bezpečnostních požadavků, které byly zavedeny po jaderné katastrofě ve Fukušimě z roku 2011. Verdikt znamená, že první a druhý reaktor mohou zůstat v provozu ještě dalších 20 let.

Japonsko prodloužilo životnost dvou starých jaderných reaktorů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Stockholm - Švédsko chce v příštích letech postavit až deset nových jaderných reaktorů. Cílem země sice je, aby do roku 2040 vyráběla veškerou svojí elektřinu z obnovitelných zdrojů, mezitím však postaví nové jaderné elektrárny, které mají nahradit starší, které plánuje vyřadit z provozu. Uvedl to na svých internetových stránkách Financial Times s odvoláním na dohodu mezi vládou a opozičními stranami.

Švédsko plánuje stavbu nových jaderných reaktorů

Ekonomika
Na Temelíně se cvičilo pro větší bezpečnost
Jižní Čechy /VIDEO/ – Přehradili mu cestu, rychle ho dostali z auta a spoutali. Speciální policejní jednotka ve středu v temelínské elektrárně zadržela nebezpečného pachatele. Muži v neprůstřelných vestách a se samopaly v rukách tak v modelové situaci ukázaly, čeho jsou schopni.
13 fotografií

V Temelíně chytali zločince

Českobudějovicko
Ilustrační foto
České Budějovice - Jaderná elektrárna Temelín v těchto dnech testuje záložní havarijní středisko. Sídlí v Českých Budějovicích a v případě přírodní katastrofy by řešilo postup její likvidace místo střediska v Temelíně. Jde o opatření, které Temelín podstoupil na základě zátěžových testů EU a je reakcí na pět let starou havárii v japonské Fukušimě, řekl mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Temelín testuje záložní havarijní středisko

Ekonomika
Ilustrační foto.
Berlín - Německé energetické společnosti by měly do státního fondu na krytí nákladů na uskladnění jaderného odpadu převést celkem 23,3 miliardy eur. Shodla se na tom dnes odborná komise, kterou vláda vytvořila pro vypracování návrhu řešení jaderného odpadu. Částka, kterou komise doporučila, je nižší, než se mezi investory očekávalo, uvedla agentura Reuters.

Německé energetické firmy mají dát na jaderný odpad 23 miliard eur

Ekonomika
Rusky píšící běloruská spisovatelka oceněná Nobelovou cenou Světlana Alexijevičová.
Minsk – Rusky píšící běloruská spisovatelka oceněná Nobelovou cenou Světlana Alexijevičová pokládá budoucí katastrofy, jako byly havárie v jaderných elektrárnách v Černobylu a ve Fukušimě, za nevyhnutelné, a to tím spíše, že se teroristé pokusí podobná zařízení přeměnit v jadernou bombu.

Alexijevičová: Zopakování Černobylu a Fukušimy je nevyhnutelné

Svět
Následky zemětřesení v Japonsku.
Tokio – Desetitisíce Japonců strávily další noc pod širým nebem, v autech a dalších improvizovaných příbytcích a čelí dnes chladnému počasí. Podle agentury AP v noci na dnešek obyvatelé jižního Japonska také zažili další silnější otřesy, které ale nejspíš nikoho nezranily. Následovaly po sérii zemětřesení o síle kolem sedmi stupňů z minulého týdne, které si vyžádaly nejméně 44 mrtvých, 1100 zraněných a evakuaci více než 100.000 lidí.

Japonsko zažilo další otřesy, desetitisíce lidí strávily noc venku

Svět
Kino Aero
Praha - Třicáté výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu a páté výročí fukušimské havárie připomene v pondělí 25. dubna Černobylfest v pražském kině Aero. Celodenní promítání filmů doplní besedy s tvůrci filmů. Od 20:30 se na Václavském náměstí uskuteční u sochy svatého Václava pietní vzpomínka na oběti havárie za účasti hostů festivalu. Informovala o tom Daniela Magersteinová za sdružení Jihočeské matky.

Filmový festival připomene havárii v Černobylu a její následky

Film a televize
Série zemětřesení o síle až 6,5 stupně, která dnes postihla jihozápad Japonska.
Tokio – Série zemětřesení o síle až 6,5 stupně, která dnes postihla jihozápad Japonska, si vyžádala nejméně devět mrtvých. Dosavadní bilance byla dva mrtví a několik stovek zraněných. Dvacítka budov se zřítila, někde vypukly požáry. V postižené oblasti jsou tři jaderné elektrárny, ale žádné problémy nehlásí. Z obavy před dalšími otřesy byl preventivně omezen provoz rychlovlaků.

Jih Japonska postihlo silné zemětřesení, nejméně devět mrtvých

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Třicáté výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu a páté výročí fukušimské havárie připomene v pondělí 25. dubna Černobylfest v pražském kině Aero. Celodenní promítání filmů doplní besedy s tvůrci filmů. Od 20.30 hodin se na Václavském náměstí uskuteční u sochy svatého Václava pietní vzpomínka na oběti havárie za účasti hostů festivalu.

Filmový festival připomene havárii v Černobylu a její následky

Volný čas
Vzpomínková akce na havárii v japonské továrně Fukušima u jaderné elektrárny Temelín. Ilustrační foto.
Vsetín – Letos v březnu uplynulo pět let od silného zemětřesení a následné vlny tsunami, která těžce poškodila jadernou elektrárnu Fukušima v Japonsku. Na konci měsíce dubna se pro změnu dovrší třicet let od exploze reaktoru jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

Jaderný fyzik připomene havárie Černobylu i Fukušimy

Valašsko
V japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Tokio /INFOGRAFIKA/– Město Nahara, které mělo před pěti lety osm tisíc obyvatel, dnes připomíná spíš vesnici duchů. I když podle úřadů je místo ležící v někdejší evakuační zóně okolo jaderné elektrárny Fukušima už od loňského září bezpečné, zpátky se vrátilo jen zhruba 450 lidí. Většině z nich je přes 65 let.

Zóna duchů. Do okolí Fukušimy se vrátili jen staří

Svět
Ve speciálních kontejnerech proti zemětřesení mají temelínští hasiči umístěnu i lehkou mobilní techniku.
Temelín - Těžko si lze v tuzemsku představit zemětřesení pět a půl stupně Richterovy škály. I na něj jsou však připraveni v Jaderné elektrárně Temelín. ČEZ pořízením speciálních kontejnerů pro uskladnění těžké techniky dokončil balík ochranných opatření proti seizmické události.

V Temelíně jsou na zemětřesení připraveni

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Temelín (Českobudějovicko) - Pracovníci bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín nakoupili speciální kontejnery pro uskladnění těžké techniky. Elektrárna tím dokončila soubor ochranných opatření proti zemětřesení, který ji stál 20 milionů korun. Energetici v minulých letech přestavěli hasičskou stanici, nakoupili těžkou techniku pro odstranění trosek a pořídili speciální stany pro havarijní štáb. Teď jsou připraveni i na zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy škály, řekl dnes Marek Sviták, tiskový mluvčí elektrárny Temelín, která patří společnosti ČEZ.

V Temelíně se za 20 milionů preventivně připravili na zemětřesení

Ekonomika
Jaderná elektrárna Dukovany
Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany energetici testují první část odolnějších chladicích věží. Proti dosavadním 125 metrů vysokým věžím s přirozeným prouděním vzduchu jsou novostavby sedmkrát nižší a k chlazení vody používají mohutné ventilátory. Dokážou tak lépe odolávat zemětřesení, vichru a jiným extrémům počasí. V souhrnu jde o investici přes miliardu korun, řekl dnes novinářům mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

ČEZ v Dukovanech spouští odolnější chladicí věže za miliardu korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Tokio - Japonská elektrotechnická společnost Kyocera zahájila práce na výstavbě plovoucí solární elektrárny, která má být největší na světě. Nacházet se bude na přehradě v prefektuře Čiba a po dokončení na počátku roku 2018 by měla být schopna dodávat elektřinu pro zhruba 5000 domácností. Napsal to server listu The Guardian.

V Japonsku stavějí největší plovoucí solární elektrárnu na světě

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Energetická společnost ČEZ bude rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu. Tamní firma Aquila Capital pro ni bude vyhledávat možné investiční příležitosti do větrných farem. Objem investic se může pohybovat v řádu jednotek stovek milionů eur v horizontu pěti let. Informovala o tom mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

ČEZ bude rozvíjet obnovitelné zdroje v Německu

Ekonomika
Ilustrační foto
Temelín (Českobudějovicko) - Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila více než 14 milionů megawatt hodin (MWh) elektřiny. Českým domácnostem by toto množství vystačilo na celý rok. Pro elektrárnu jde o čtvrté nejvyšší množství vyrobené za patnáct let provozu. Od zahájení výroby v prosinci 2000 vyprodukovala největší česká elektrárna 179,32 milionů MWh elektřiny, což by celé České republice stačilo na dva roky, řekl Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín, který patří společnosti ČEZ.

Temelín loni vyrobil čtvrté nejvyšší množství elektřiny v historii

Ekonomika
Ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek.
Temelín - Před 15 lety v Jaderné elektrárně Temelín vyrobili první elektřinu a už předtím tu začal pracovat i její současný ředitel Bohdan Zronek. Do dnešních dnů elektrárna vyrobila 178 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny a podle ředitele je nyní v nejlepším věku. "Vyléčili jsme dětské nemoci. Nyní je to o doladění zařízení, aby elektrárna pracovala co nejefektivněji s maximálním důrazem na bezpečnost," řekl Zronek při příležitosti patnáctiletého výročí elektrárny.

Ředitel Temelína Bohdan Zronek: Elektrárna je v nejlepším věku

Ekonomika
V japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Tokio - Japonsko poprvé uznalo případ onemocnění rakovinou jako důsledek úniku radiace z jaderné elektrárny Fukušima, která byla poškozena při zemětřesení a cunami v roce 2011. Jedná se o bývalého dělníka pracujícího ve Fukušimě, jemuž lékaři diagnostikovali leukémii, informovala dnes agentura Reuters.

Japonsko poprvé uznalo, že za rakovinu může radiace z Fukušimy

Svět
ilustrační foto
Slunce a moře, vybraná jídla a lahodné nápoje, či fascinující historické památky - to vše je úžasné, ale pro mnoho lidí mají tato tradiční místa pro trávení dovolených jen omezenou přitažlivost. Proto nyní v Japonsku vyšlo první číslo časopisu Dark Tourism zasvěceného fenoménu takzvané temné turistiky. A na svých 96 stránkách nabízí morbidnější varianty destinací pro ty turisty, kdo se chtějí ponořit do mizérie, zkázy a smrti, napsal zpravodajský server The Times.

Chcete jinou dovolenou? Zkuste leprovou kolonii, Fukušimu nebo hřbitov

Cestujeme
Japonská vláda dnes zrušila evakuaci městečka Naraha, vyhlášenou před čtyřmi a půl rokem po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima.
Tokio – Japonská vláda dnes zrušila evakuaci městečka Naraha, vyhlášenou před čtyřmi a půl rokem po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima. Svůj domov tehdy muselo opustit všech 7400 obyvatel, vrátit se jich teď ale mnoho nechce, uvedla agentura AP.

Japonsko zrušilo evakuaci města po katastrofě ve Fukušimě

Svět
Havarijní štáb temelínské elektrárny zodpovídá za řešení středeční fiktivní havárie.
Temelín - Operátoři jaderné elektrárny náhle ztrácí kontrolu nad turbínou. Mezistrojovna výrobního bloku se zaplňuje párou. Reaktor zůstává pod kontrolou a k úniku radioaktivity nedochází. Takový scénář mělo středeční havarijní cvičení v Temelíně. Zapojilo se do něj 200 zaměstnanců.

Temelín zažil poplach

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Temelín (Českobudějovicko) – Jaderná elektrárna Temelín dnes ráno dosáhla svého dosud nejvyššího výkonu. Letos skončila rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků a její původní projektový výkon se zvýšil z 1962 megawatt na 2158. Od páteční noci po odstávkách poprvé souběžně naplno pracují modernizované turbíny obou temelínských bloků. Podle ředitele elektrárny Bohdana Zronka to ale nemusí být hraniční výkon, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Elektrárna Temelín po modernizaci dosáhla rekordního výkonu

Ekonomika
Ilustrační foto
Dukovany (Třebíčsko) – V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek začne letošní nejdelší odstávka. První výrobní blok elektrárny bude stát kvůli výměně pětiny jaderného paliva, kontrolám a opravám téměř dva měsíce. Pracovníci rovněž prověří stav tlakové nádoby reaktoru, což se provádí po osmi letech, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Výroba elektřiny by měla být v tomto bloku obnovena 26. října.

V Dukovanech začne v pátek dvouměsíční odstávka bloku

Ekonomika
Ilustrační foto
Temelín (Českobudějovicko) – První blok Jaderné elektrárny Temelín dnes začal po plánované odstávce dodávat do přenosové sítě elektrickou energii. V provozu jsou tak opět oba dva výrobní bloky. Plného výkonu by celá elektrárna měla dosáhnout v průběhu příštích tří dnů, řekl vedoucí útvaru komunikace elektrárny Petr Šuleř.

První blok Temelína začal po odstávce dodávat do sítě elektřinu

Ekonomika
Ivan Hoffman
Po dvou letech od zavření posledního jaderného reaktoru Japonsko začíná s jejich otevíráním. Děje se tak navzdory veřejnému mínění, které stále ovlivňuje Fukušima. Politici tvrdí, že spustit jaderné elektrárny je ekonomická nezbytnost, odpůrci naopak oponují, že poslední dva roky ukázaly, že Japonsko přežije i bez jádra. Stejně jako je zelená či červená jádru politickým rozhodnutím v Japonsku, je tomu tak všude. Jestliže Rusy od jádra neodradil Černobyl, dalo se čekat, že i Japoncům otrne. Překvapuje snad jen to, že jim otrnulo tak brzy a že reaktory spouštějí, aniž by před tím uklidili spoušť po těch havarovaných.
0 fotografií

Japoncům otrnulo

Hoffmanův deník
Temelín. Ilustrační foto.
Temelín - V Jaderné elektrárně Temelín začne v sobotu pravidelná odstávka prvního výrobního bloku. Energetici při ní například vymění čtvrtinu paliva, zkontrolují chladicí věž nebo dokončí opatření ze zátěžových testů EU. Výrobu elektřiny by měl blok obnovit v závěru srpna. Souběh odstávky s druhým blokem, kde pokračuje oprava odvzdušňovací trubičky parogenerátoru, dodávky elektřiny neovlivní. Dnes to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V sobotu začne v elektrárně Temelín odstávka prvního bloku

Ekonomika
Ústí nad Labem - Neurochirurgická klinika Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z. pořádala již třetí interaktivní workshop s Live Surgery s mikroanatomickým kurzem. Do Masarykovy nemocnice přijelo padesát neurochirurgů z osmi zemí světa a většiny neurochirurgických klinik České republiky, kteří měli možnost sledovat uznávané světové operatéry při práci v přímém přenosu.
5 fotografií

Světoví operatéři v neurochirurgii předvedli v Krajské zdravotní své umění

Reklama