ŠTÍTEK: Fukušima

Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio – Japonská vláda vyčlení na nová opatření proti únikům radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima 47 miliard jenů, tedy asi 470 milionů dolarů (9.1 miliardy Kč). Oznámil to dnes tajemník úřadu vlády. Tokio tím stupňuje své kroky proti krizi kolem kontaminované vody, která je následkem nejhorší jaderné nehody za posledního čtvrt století.

Tokio dá na řešení radioaktivní vody z Fukušimy půl miliardy dolarů

Svět
Ilustrační foto
Třebíčsko – Jaderná elektrárna Dukovany dostala koncem srpna od ministerstva průmyslu a obchodu stavební povolení k budování nových chladicích věží s ventilátory. Budou vysoké 17 metrů a ve srovnání s nynějšími 125 metrů vysokými chladicími věžemi budou odolnější proti velkému zemětřesení, tornádu a dlouhotrvajícím extrémním teplotám, sdělil mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Dukovany mají povolení na stavbu odolnějších chladicích věží

Ekonomika
Ilustrační foto
Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku. Energetici budou v jeho reaktoru měnit pětinu jaderného paliva za nové. Budou také dělat revize zařízení a pokračovat v investičních akcích. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Odstávka je plánována na 27 dnů a bude v tomto roce nejkratší.

V elektrárně Dukovany začala odstávka prvního bloku

Ekonomika
Jeden z osmi dieselgenerátorů v Jaderné elektrárně Temelín. Ilustrační foto
Temelín - Technici v jaderné elektrárně Temelín zprovoznili další nezávislý způsob doplňování vody do reaktoru. Nově tak mohou zajistit chlazení reaktoru i v případě, že přijdou o všech deset variant elektrického napájení. Je to další opatření vyplývající ze zátěžových testů EU po havárii v jaderné elektrárně Fukušima, řekl dnes mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V Temelíně zprovoznili další variantu chlazení reaktoru

Ekonomika
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) dnes oficiálně zvýšil stupeň závažnosti nedávného úniku vysoce radioaktivní vody z nádrže v areálu jaderné elektrárny Fukušima. Hodnocení závažnosti úniku radioaktivní vody bylo změněno z původního prvního stupně, který označuje pouhou anomálii, na třetí stupeň, který na mezinárodní stupnici jaderných události znamená „závažný incident", uvedla agentura Reuters.

Radioaktivní voda z Fukušimy děsí japonský úřad, ohlásil třetí stupeň závažnosti

Svět
Ilustrační foto
Praha – Jadernou elektrárnu Dukovany čeká modernizace chladicího systému, která má vylepšit její bezpečnost. Energetická společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, uzavřela smlouvu s firmou Škoda Praha Invest na vybudování koncových jímačů tepla. Práce na projektu začnou ještě letos, dokončeny by měly být v roce 2016. Hodnota transakce je téměř jedna miliarda korun, sdělila Škoda Praha Invest.

Dukovany čeká modernizace chladicího systému za miliardu korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Tokio – Část uniklé radioaktivní vody z japonské elektrárny Fukušima se možná dostala do oceánu, oznámila společnost Tepco, která elektrárnu provozuje. Rozsáhlé úniky podle ní mohlo způsobit poškození skladovacích nádrží, které byly v minulosti přemístěny, informovala dnes agentura AFP. Únik 300 tun radioaktivní vody je podle úřadů nejzávažnějším incidentem od havárie v březnu 2011, kdy elektrárnu po silném zemětřesení zasáhla přívalová vlna cunami.

Radioaktivní voda z Fukušimy možná unikla i do moře, tvrdí Tepco

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio – Japonsko výrazně zvýší stupeň závažnosti nedávného úniku vysoce radioaktivní vody z nádrže v areálu jaderné elektrárny Fukušima. Únik 300 tun radioaktivní vody je nejzávažnějším incidentem od havárie elektrárny v březnu 2011, kdy elektrárnu po těžkém zemětřesení zasáhla přílivová vlna cunami. Oznámil to dnes japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií.

Japonsko prudce zvýší stupeň závažnosti úniku vody z Fukušimy

Svět
POKOŘITELKA nejvyšší hory světa Džunko Tabei vystoupala na nejvyšší vrchol Česka. Byl její 63. výstupem v pořadí.
Pec pod Sněžkou - Do Krkonošského národního parku v úterý přicestovala Japonka Junko Tabei spolu se svým manželem Masanugem a čtveřicí kolegyň s cílem vystoupit na nejvyšší horu České republiky, Sněžku.

Po Everestu pokořila Sněžku

Krkonoše
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Z havarované jaderné elektrárny Fukušima uniká do Tichého oceánu radiací zamořená voda pravděpodobně dva roky; nyní je toto množství odhadováno na 300 tun denně. S odvoláním na japonský vládní zdroj to dnes oznámila agentura Reuters. Premiér Šinzó Abe dnes slíbil, že kabinet zvýší úsilí o zabezpečení Fukušimy.

Z Fukušimy prý kontaminovaná voda uniká do moře dva roky

Svět
Pranice v tchajwanském parlamentu nejsou výjimečné.
Tchaj-pej - Rány pěstí a lahve s vodou dnes létaly v tchajwanském parlamentu před očekávaným hlasováním o vypsání celonárodního referenda o tom, zda Tchaj-wan postaví čtvrtou jadernou elektrárnu. Ta má uspokojit energetické potřeby hustě zalidněného ostrova s 23 miliony obyvatel, informovala agentura AP.

Bitka v tchajwanském parlamentu: před referendem létaly lahve a facky

Svět
PÓDIUM JAKO V DIVADLE. Devizou prostor na Františkově je větší pódium, na které se vejde i větší kapela, a balkóny, které zlepší výhled. Provozovatel chce zvát i divadelní soubory.
Liberec /NOVÝ KLUB, FOTOGALERIE/ - Na konci června přišli liberečtí rockeři, metalisté a punkeři o jediný klub zaměřený na tento typ muziky. Po několikaměsíčních tahanicích univerzita Vlaku neprodloužila smlouvu. Milovníci tvrdší muziky ale nemusí smutnit. Od září vlakvedoucí Marek Jiran rozjíždí na Františkově nový klub.
9 fotografií

HLASUJTE: Klub Vlak přejede k Viaduktu. Otevře v září

Volný čas
Ilustrační foto.
Tokio - Z reaktoru číslo tři jaderné elektrárny Fukušima, který byl poškozen během cunami v Japonsku před dvěma lety, uniká pára. Oznámila to dnes podle agentury AFP společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje. Únik zaznamenali zaměstnanci na záběrech z kamer. Podle nejmenovaných zdrojů přístroje, které měří možný únik radioaktivity, žádný výkyv nezaznamenaly.

Z reaktoru elektrárny Fukušima uniká pára, prý není radioaktivní

Svět
Greenpeace - ilustrační foto.
Paříž - Desítky aktivistů mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes pronikly do jaderné elektrárny Tricastin v jižní Francii. Organizace žádá vládu, aby zastavila podle nich nebezpečný provoz této elektrárny. Proti aktivistům ihned zasáhla policie a nejméně 12 jich zatkla, uvedl státní podnik pro výrobu a distribuci elektřiny EDF, který elektrárnu provozuje.

Aktivisté Greenpeace pronikli do jaderné elektrárny ve Francii

Svět
V japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Tokio - Bývalý ředitel elektrárny v japonské Fukušimě, která se v březnu roku 2011 stala dějištěm jedné z největších jaderných havárií v historii, zemřel na rakovinu hrtanu. Osmapadesátiletý Masao Jošida elektrárnu řídil právě v době, kdy k nehodě došlo. V listopadu roku 2011 funkci opustil ze zdravotních důvodů, uvedl britský list The Daily Telegraph.

Bývalý ředitel elektrárny ve Fukušimě zemřel na rakovinu hrtanu

Svět
Ilustrační foto.
Tokio - Provozovatelé jaderných elektráren v Japonsku chtějí požádat úřady o bezpečnostní kontrolu reaktorů, které byly před více než dvěma lety odstaveny po havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Uvedla to dnes agentura AP, podle které jde o jasný signál, že Japonsko se po katastrofě vrací k jaderné energetice.

Japonsko se po jaderné krizi patrně znovu chystá spustit reaktory

Svět
V japonské jaderné elektrárně Fukušima.
Tokio - Z nádrže v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou v březnu 2011 poničilo zemětřesení a cunami, opět unikla vysoce radioaktivní voda. Oznámila to dnes společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje. Příčinu úniku ze zcela nového zásobníku se podle agentury AP snaží zjistit na místě technici.

Z jaderné elektrárny Fukušima znovu unikla radioaktivní voda

Svět
Ilustrační foto
Tokio – Miliardy peněz ze státní pokladny, které měly být rozděleny lidem zasaženým zemětřesením a cunami z března 2011 v Japonsku, byly prý vynaloženy na projekty, jež s katastrofou nikterak nesouvisely. Finanční podporu tak prý našlo kupříkladu počítání želv či akce zaměřené na propagaci vína a sýrů.

Peníze na pomoc po cunami byly investovány do počítání želv

Svět
Ilustrační foto
Třebíčsko - V Jaderné elektrárně Dukovany letos začali stavbaři pracovat na zvýšení odolnosti budov důležitých pro provoz tohoto zařízení proti zemětřesení. Například takzvané blokové dozorny kotvami připevňují k budově s reaktory, která má pevnost dostatečnou. Je to dlouhodobý projekt, který by měl být dokončen za čtyři roky, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

V dukovanské elektrárně pracují na zvýšení seismické odolnosti

Ekonomika
Ilustrační foto.
Ankara - Turecko a Japonsko podepsaly dohodu o výstavbě druhé turecké jaderné elektrárny. Na břehu Černého moře ji postaví japonsko-francouzské konsorcium a první ze čtyř reaktorů by měl být schopen dodávat elektřinu do sítě odhadem za deset let. Celkové náklady na projekt se odhadují na 22 miliard USD (430,5 miliardy Kč).

Turecko se dohodlo s Japonskem na stavbě druhé jaderné elektrárny

Ekonomika
Michal Hašek
Brno – Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu tsunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost.

Hejtman Hašek dostal perlu Za Fukušimu

Jihomoravský kraj
Michal Hašek
Brno – Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu tsunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost.

Hejtman Hašek dostal perlu Za Fukušimu

Brněnsko
Český prezident Miloš Zeman (druhý zprava) a jeho manželka Ivana Zemanová (druhá zleva) přijeli na dvoudenní návštěvu Rakouska. Ve vídeňském Hofburgu je uvítal rakouský prezident Heinz Fischer s manželkou Margit.
Vídeň - Český prezident Miloš Zeman dnes ve Vídni ujistil svého rakouského kolegu Heinze Fischera, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky. Právě otázka atomu dlouhodobě rozděluje obě země. „Plně sdílím názor pana prezidenta (Fischera) o nutnosti bezpečnosti jakékoliv, tedy i jaderné energetiky," řekl Zeman na tiskové konferenci po schůzce se svým hostitelem.

Zeman ujistil Rakušany, že je třeba dbát na bezpečnost jádra

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima zaznamenala další únik radioaktivní vody. Dnes to podle portálu channelnewsasia.com oznámila společnost Tepco, která zařízení provozuje. Již v noci na sobotu přitom Tepco ohlásila únik asi 120 tun kontaminované vody. Energetická firma tvrdí, že radioaktivní voda z podzemní nádrže se pravděpodobně nedostala do moře. V komplexu je systém sedmi rezervoárů, ve kterých je uskladněna voda používaná k chlazení reaktorů.

Fukušimská jaderná elektrárna se opět potýká s únikem radioaktivní vody

Svět
Ilustrační foto.
Tokio - Z podzemní nádrže fukušimské jaderné elektrárny pravděpodobně do půdy uniklo na 120 tun radioaktivní vody. Zjistila to v noci na dnešek společnost Tepco, která zařízení provozuje. Japonská elektrárna se v poslední době potýkala s poruchami chladícího systému nádrže s vyhořelým palivem.

Z fukušimské elektrárny unikla do půdy radioaktivní voda

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio /ANIMACE/ - Druhé výročí ničivého zemětřesení, vlny cunami a jaderné katastrofy si dnes připomíná Japonsko. Více než 300.000 lidí stále žije v provizorních podmínkách a podél nejhůře zasaženého severovýchodního pobřeží zatím obnova prakticky nijak nepokročila. Země se snaží vyčistit radiaci ze zamořených oblastí, znovuvybudovat zničené obce a rozhodnout o nových energetických a ekonomických strategiích, napsala agentura AP.

Japonsko si připomíná druhé výročí trojnásobné katastrofy

Svět
Ilustrační foto.
Tokio/Paříž – Tisíce lidí dnes demonstrovaly v Tokiu a požadovaly, aby Japonsko rychle upustilo od jaderné energetiky, sdělily zahraniční agentury. Stalo se tak v den druhého výročí katastrofy jaderné elektrárny ve Fukušimě. S obdobným požadavkem dnes tisíce lidí v Paříži vytvořily protestní lidský řetěz vinoucí se ze severní části francouzské metropole k jižní.

Demonstranti v Tokiu žádali uzavření jaderných elektráren

Ekonomika
Firma ČEZ investuje v Jihočeském kraji 110 milionů korun ročně.
Temelín – Celý minulý týden prověřovalo sedm odborníků ze čtyř zemí elektrárnu Temelín. V pátek prověrka Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) skončila. Odborníci potvrdili, že Temelín je kvalitně provozovanou elektrárnou.

Mezinárodní organizace chválí dobrý provoz Temelína

Z okolí
Ilustrační foto.
Českobudějovicko – Elektrárna Temelín je podle expertů Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) provozována kvalitně. Konstatovali to experti ze sedmi zemí, kteří dnes ukončili svou pětidenní misi WANO Follow-up. Elektrárna podle závěrů prověrky dobře pracovala s návrhy, které jí byly doporučeny při předchozí misi v listopadu 2011. Některé nové praktiky by podle členů týmu mohla zavádět rychleji, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Temelín je podle mezinárodních expertů provozován dobře

Ekonomika
Ilustrační foto.
Londýn – Jen nepatrně vyšší riziko onemocnění rakovinou hrozí lidem, kteří byli nejvíce vystaveni vlivu radiace, jež unikla z japonské jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a přívalovou vlnou cunami v roce 2011. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž nelze v důsledku havárie předpokládat výrazný nárůst případů rakoviny.

Zdravotnická organizace: Riziko rakoviny v okolí Fukušimy není zásadní

Svět
Ilustrační foto.
Temelín – V jaderné elektrárně Temelín dnes začala prověrka mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren (WANO). Sedm odborníků ze čtyř zemí bude týden prověřovat bezpečnost elektrárny. Mise WANO Follow-up se zaměří především na to, jak vedení elektrárny nakládá s doporučeními organizace po prověrce v listopadu 2011. Tehdy 17 odborníků z osmi zemí kontrolovalo jihočeskou elektrárnu dva týdny, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Sedm mezinárodních odborníků prověřuje bezpečnost elektrárny Temelín

Ekonomika
Ilustrační foto
Bratislava – Provozovatel dvou atomových elektráren na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), v příštích letech uskuteční dodatečné kroky na zvýšení bezpečnosti jaderných bloků. K tomuto kroku bude muset dominantní výrobce elektřiny v zemi ovládaný italským koncernem Enel přistoupit v souvislosti s národním plánem, který navazuje na výsledky evropských zátěžových testů, v nichž elektrárny v zemi pod Tatrami obstály.

Jaderné elektrárny na Slovensku budou bezpečnější. Čeká je modernizace

Ekonomika
Ilustrační foto
Berlín – Energie z jádra bude v německé rozvodné síti i přes chystané uzavření všech nukleárních elektráren v Německu nejméně dalších 40 let. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Rheinische Post to řekl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Vláda kancléřky Angely Merkelové loni v reakci na havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima rozhodla o uzavření všech jaderných elektráren v zemi do roku 2022.

Německo prý bude jádro využívat i po uzavření elektráren

Ekonomika
V průmyslové zóně Triangle vyrostou nové továrny. Lidé z Mostecka tak mají šanci získat zaměstnání.
Most - Japonská firma Neturen chce postavit v průmyslové zóně Triangle u Žatce závod na automobilové pružiny. Stavět by měla začít příští rok v dubnu a první komponenty chce vyrábět už v roce 2014. Postupně má v automatizovaném provozu vzniknout 40 pracovních míst. ČTK to zjistila z žádosti, kterou dnes firma podala do systému hodnocení ekologické zátěže EIA. Jde o jednoho ze dvou investorů, jejichž příchod avizoval Ústecký kraj, který zónu vlastní.

Japonci chtějí v Trianglu mezi Mostem a Žatcem vyrábět pružiny do aut

Podnikání
Ilustrační foto.
Praha - Zástupci americko-japonské společnosti Westinghouse ručí za bezpečnost svého jaderného reaktoru AP1000, který nabízejí pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Jeden z konstruktérů reaktoru Howard Bruschi dnes na setkání s novináři prohlásil, že pokud by AP1000 byl ve fukušimské jaderné elektrárně, poničené zemětřesením a následnou vlnou cunami, k úniku jaderného materiálu by nedošlo.

Westinghouse: Za bezpečnost svého reaktoru ručíme

Ekonomika