ŠTÍTEK: Fukušima

Ilustrační foto
Třebíčsko - Na přelomu října a listopadu se v okolí Jaderné elektrárny Dukovany uskutečnil sociologický průzkum. Podle něj vnímají elektrárnu jako bezpečnou více než čtyři pětiny lidí. Podle starosty Rouchovan Vladimíra Černého to potvrzuje i praxe.

Elektrárna je podle lidí bezpečná, říká průzkum

Třebíčsko
Ilustrační foto.
Praha – Češi, na rozdíl od Německa, fandí jaderné energetice. A nic na tom nezměnila ani loňská havárie v japonské Fukušimě. Zjistil to aspoň včera představený průzkum agentury STEM.

Průzkum: podpora jádra roste

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio/Washington – Japonská vláda poskytne americkým úřadům pět milionů dolarů jako finanční kompenzaci za vyhledávání a likvidaci trosek po katastrofální přívalové vlně cunami, která loni v březnu zaplavila severovýchodní pobřeží Japonska. Tuny zničeného materiálu, který odplavily rozbouřené vlny do Tichého oceánu, se postupně objevují na plážích Havajských ostrovů a na západním pobřeží USA.

Japonsko zaplatí za likvidaci trosek po cunami vyplavených v USA

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
New York - Úroveň radioaktivního cesia v těle ryb ulovených v okolí japonské jaderné elektrárny Fukušima se ani půldruhého roku po havárii nesnížila. Oznámila to agentura AP s odvoláním na závěry amerických vědců. Ukazuje to, že do moře stále uniká záření, které může kontaminovat mořskou faunu po desetiletí.

Ryby ulovené v okolí Fukušimy stále obsahují cesium

Svět
V Litvě dnes na 2,5 milionu voličů vybírá nový parlament a zároveň se vyjadřuje k záměru vlády vybudovat novou jadernou elektrárnu.
Vilnius - V Litvě dnes na 2,5 milionu voličů vybírá nový parlament a zároveň se vyjadřuje k záměru vlády vybudovat novou jadernou elektrárnu. Hlasování, které skončí v 19:00 SELČ, podle průzkumů přinese vládě pravého středu dvojí neúspěch: čeká se vítězství levicové opozice a vyslovení „ne" jadernému projektu.

Litevci volí parlament a hlasují o stavbě jaderné elektrárny

Svět
Desítky lidí se dnes shromáždily v centru litevského hlavního města a vyzývaly voliče, aby řekli „ne" plánům vlády na výstavbu nové jaderné elektrárny.
Vilnius - Desítky lidí se dnes shromáždily v centru litevského hlavního města a vyzývaly voliče, aby řekli „ne" plánům vlády na výstavbu nové jaderné elektrárny. K tomuto záměru se budou moci Litevci vyjádřit v nezávazném referendu pořádaném v neděli současně s parlamentními volbami.

Jadernou elektrárnu nechceme, protestují Litevci

Svět
Ilustrační foto
Brusel – Zátěžové testy evropských jaderných elektráren, k nimž Evropská unie přistoupila v reakci na havárii v japonské Fukušimě, ukázaly množství nedostatků. Výtky se týkají i českých elektráren v Temelíně a Dukovanech. Žádnou z evropských elektráren ale není třeba uzavřít, úroveň bezpečnosti je obecně vysoká, uvedla dnes Evropská komise. Téměř u všech je však podle ní třeba bezpečnost zlepšit. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ČR již nějakou dobu realizuje doporučená opatření.

Zátěžové testy odkryly nedostatky elektráren v Temelíně a Dukovanech

Ekonomika
Ilustrační foto: Dukovany
Dukovany - Jaderná elektrárna Dukovany se snaží rázně vyvrátit zprávy o nucené odstávce svých reaktorů. Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky nejsou nedávná zjištění mezinárodních expertů závažná, a chod elektrárny tak ohrožen není.

Dukovany: K zavření není důvod

Třebíčsko
Ilustrační foto: Dukovany
Dukovany - Jaderná elektrárna Dukovany se snaží rázně vyvrátit zprávy o nucené odstávce svých reaktorů. Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky nejsou nedávná zjištění mezinárodních expertů závažná, a chod elektrárny tak ohrožen není.

Dukovany: K zavření není důvod

Z okolí
Neschovávejte si peníze do matrace, ani pod polštář, může radit moskevská penzistka. Z bankovek, které schovávala pod poduškou, dostala dávku radioaktivity mnohanásobně překračující normu.
Moskva - Neschovávejte si peníze do matrace, ani pod polštář, může radit moskevská penzistka. Z bankovek, které schovávala pod poduškou, dostala dávku radioaktivity mnohanásobně překračující normu. Cosi podobného se v Moskvě přihodilo i před dvěma lety.

Ruskou penzistku ozářily peníze ukryté v matraci

Zdraví
Ilustrační foto
Moskva – Neschovávejte si peníze do matrace, ani pod polštář, může radit moskevská penzistka. Z bankovek, které schovávala pod poduškou, dostala dávku radioaktivity mnohanásobně překračující normu. Cosi podobného se v Moskvě přihodilo i před dvěma lety.

Penzistka dostala "havarijní dávku" ozáření - z peněz

Svět
Ilustrační foto
Dukovany – V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila mezinárodní mise WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů z devíti zemí sledoval provoz starší ze dvou českých atomových elektráren od 13. září a porovnával ho s nejlepší světovou praxí.

Světoví experti v Dukovanech radili, jak předcházet chybám lidí

Z okolí
Ilustrační foto
Dukovany – V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila mezinárodní mise WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů z devíti zemí sledoval provoz starší ze dvou českých atomových elektráren od 13. září a porovnával ho s nejlepší světovou praxí.

Světoví experti v Dukovanech radili, jak předcházet chybám lidí

Třebíčsko
Leoš Tomíček, viceprezident společnosti Rusatom Overseas, dceřiné společnosti ruského jaderného obra Rosatom.
Praha /ROZHOVOR/ - „Co jde vyrobit v Česku, vyrobíme v Česku," říká Leoš Tomíček, viceprezident ruské společnosti Rusatom Overseas, která se po boku plzeňské Škody JS uchází o dostavbu temelínské jaderné elektrárny. V rozhovoru pro Deník mimo jiné popisuje bezpečnostní prvky, které by měly zabránit takovým problémům jako při havárii ve Fukušimě.

Temelín bude na špici. Ale všechno něco stojí

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio - Japonská vláda dnes oznámila svůj záměr ukončit do roku 2040 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Rozhodnutí Tokia o postupném zastavení výroby atomové energie je reakcí na loňské neštěstí v nukleární elektrárně Fukušima, kterou poničilo zemětřesení a cunami.

Japonsko ukončí provoz jaderných elektráren, během 30 let

Svět
Ilustrační foto
Dukovany – V Jaderné elektrárně Dukovany začne ve čtvrtek mezinárodní prověrka WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů bude sledovat provoz starší ze dvou českých atomových elektráren do 27. září. Tato mise se naposled uskutečnila před pěti lety.

Dukovanskou elektrárnu prověří 22 zahraničních expertů

Ekonomika
Cvičení na Temelíně.
Temelín - Hasiči v elektrárně nacvičovali krizové ochlazování ochranné budovy reaktoru. Aby se neopakovala havárie v japonské Fukušimě, hledají zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín  stále nové postupy a technická opatření, aby byl provoz ještě bezpečnější.

Temelín si vzal poučení z Fukušimy

Jihočeský kraj
Jaderná elektrárna Temelín.
Linec - Hornorakouský rada pro životní prostředí Rudi Anschober zadal u prof. Friedricha Schneidera z linecké univerzity šetření k pojištění jaderných reaktorů v Evropě. „Ten zjistil, že provozovatelé jsou silně podpojištěni a tak nepřímo subvencováni," napsal deník OÖN.

Temelín, stálé téma Rakušanů

Z okolí
Olivova léčebna v Říčanech u Prahy přivítala 1. srpna tři desítky dětí z japonského města Namie, které bylo při loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima vystaveno radioaktivnímu záření. Školáci ve věku od 12 do 14 let v léčebně v příštích dvou týdnech
Říčany u Prahy – Olivova léčebna v Říčanech u Prahy dnes přivítala tři desítky dětí z japonského města Namie, které bylo při loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima vystaveno radioaktivnímu záření. Školáci ve věku od 12 do 14 let v léčebně v příštích dvou týdnech absolvují ozdravný pobyt.

Tři desítky dětí od Fukušimy přiletěly do Česka na ozdravný pobyt

Česko
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Subdodavatelská firma Build-Up, která se podílela na likvidaci následků havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima, po zaměstnancích chtěla, aby své osobní dozimetry nosili v olověném obalu. Mělo to podle dnešního japonského tisku podhodnotit míru radiace, jíž byli tito zaměstnanci vystaveni.

Při likvidaci havárie ve Fukušimě se prý podvádělo s dozimetry

Svět
Karel Schwarzenberg.
Praha - Na rekondiční pobyty do Česka přijedou v srpnu děti z japonského regionu zasaženého loni zemětřesením a následnou vlnou cunami. Vláda dnes schválila návrh ministerstva vnitra použít pro tento účel část peněz původně určených na rozvoj zahraniční spolupráce. Na návštěvě Japonska slíbil pomoc dětem místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

V srpnu se do Česka přijedou rekreovat děti od Fukušimy

Česko
Ilustrační foto
Tokio - V Japonsku byl dnes spuštěn první jaderný reaktor ze všech 50, které na souostroví existují a které byly odstaveny kvůli bezpečnostním testům. Oznámila to agentura AP. Nastartování reaktoru v Ohi v západním Japonsku provází protest několika desítek odpůrců jaderné energie.

Japonci spustili první ze všech odstavených jaderných reaktorů

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Více než 15.000 demonstrantů dnes zablokovalo ulice v metropoli Tokiu kolem úřadu japonského premiéra na protest proti záměru vlády obnovit provoz několika jaderných reaktorů v zemi. Po havárii jaderné elektrárny Fukušima, již poškodilo loni v březnu zemětřesení následované cunami, je všech 50 nukleárních reaktorů v zemi mimo provoz.

Přes 15.000 lidí protestovalo v Tokiu proti spuštění reaktorů

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - V Japonsku se dnes objevily na trhu první úlovky rybářů z vod u severovýchodního pobřeží, v okolí jaderné elektrárny ve Fukušimě, kde loňské zemětřesení způsobilo únik radioaktivity. Nabídka se ale podle agentury AP omezila na chobotnice a mořské šneky, protože stále přetrvávají obavy z ozáření.

Na trhu jsou k mání první úlovky rybářů z vod u Fukušimy

Svět
Tokio - Společnost Toshiba Corp. postaví v oblasti zasažené loňskou jadernou katastrofou solární elektrárnu s celkovou kapacitou 100 megawattů. Elektrárna na severovýchodním pobřeží v prefektuře Fukušima bude největším solárním projektem v Japonsku, oznámila společnost. Stavba má začít ještě letos a výroba elektřiny v roce 2014.

Toshiba postaví ve Fukušimě největší japonskou solární elektrárnu

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Tokio - Někteří lidé loni utíkali před radiací z poškozené jaderné elektrárny Fukušima stejným směrem jako postupující radioaktivní záření, protože japonské úřady nedokázaly využít americká data o jeho šíření. Prohlásil to dnes japonský ministr průmyslu Jukio Edano. Zprávy o tom, že úřady selhaly při zpracování dat, podle agentury Reuters zřejmě prohloubí nedůvěru Japonců vůči jaderné energetice přetrvávající po loňském zemětřesení a následné jaderné krizi.

Japonské úřady selhaly. Lidi posílaly do míst, kudy postupovala radiace

Svět
Temelín. Ilustrační foto.
Mnichov - Zatímco Bavorsko jaderné elektrárny odstavuje, v sousedním Česku se chystají rozšířit Temelín, jaderný komplex se špatnou pověstí. Dnes to napsal portál welt.de, podle kterého se jaderné havárie obávají především obyvatelé východního Bavorska.

Bavoři mají strach z české Fukušimy

Svět
Elektrárna Fukušima. Ilustrační foto
Letohrad –  Soukromé letohradské gymnázium připravilo ve spolupráci s vědeckými kapacitami z Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR, ČVUT i dalších institucí sérii přednášek a besed ze světa vědy.

Zvou na sérii přednášek ze světa vědy

Orlicko