ŠTÍTEK: Fukušima

Honda představila vylepšenou verzi robota Asimo.
Tokio - Japonská automobilka Honda Motor dnes představila vylepšenou verzi svého humanoidního robota Asimo, která je rychlejší, obratnější a chytřejší než její předchůdce. Některé robotovy technologie by dokonce mohly pomáhat při likvidaci následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima. Informovala o tom agentura AP.

Vylepšený robot Asimo může mluvit znakovou řečí

Ekonomika
Radioaktivita, kterou ve středu večer odhalil 29letý Pavel Bykov, který se zajímá o radiaci a atomovou energii, a proto měl na ruce hodinky s funkcí dozimetru i ve chvíli, kdy se s manželkou a dítětem vypravil na hřiště, je pryč.
Praha /ROZHOVOR/ - Radioaktivní předmět mezi pískovištěm a houpačkami, který byl nalezen na hřišti v pražském Podolí, byste zřejmě nečekali. Podle Zdenka Rozlívky ale není nález radioaktivního předmětu zdaleka výjimkou.

Zdraví v ohrožení? Po tisících hodin u zdroje

Praha
Desetitisíce Japonců v pondělí demonstrovaly v centru metropole Tokia proti jaderné energetice.
Tokio – Desetitisíce Japonců v pondělí demonstrovaly v centru metropole Tokia proti jaderné energetice. Účastníci protestu vyzývali vládu, aby ukončila činnost atomových elektráren poté, co březnové zemětřesení a cunami poškodily elektrárnu ve Fukušimě a způsobily největší světovou jadernou katastrofu od Černobylu v roce 1986.

Desetitisíce lidí protestovaly proti jaderné energetice

Svět
Air Force One
Tokio – Soudní stíhání hrozí kontrolorovi leteckého provozu na letišti v japonské metropoli za to, že umístil na svém blogu důvěrné informace včetně letového plánu amerického prezidenta Baracka Obamy během jeho loňské návštěvy v Japonsku.

Kontrolor prozradil tajné informace o Air Force One

Svět
Ilustrační foto
Berlín - Německo nebude jako energetickou rezervu udržovat v pohotovosti některou ze svých odstavených jaderných elektráren, jak původně zvažovalo. Oznámil to německý energetický regulátor Bundesnetzagentur, který chce k tomuto účelu využít uhelné a paroplynové elektrárny na jihozápadě země.

Německo si nenechá v záloze jadernou elektrárnu

Svět
Japonský premiér Naoto Kan
Tokio – Japonský premiér Naoto Kan, jehož popularita klesla v těchto dnech na rekordní minimum, dnes odstoupil z čela vládní Demokratické strany Japonska (DPJ), což znamená i faktický odchod z funkce předsedy vlády.

Japonský premiér Naoto Kan opouští vládu

Svět
Ilustrační foto.
Japonsko – Miliony rozkvetlých slunečnic rozzářily pole kolem japonské jaderné elektrárny Fukušima, která byla poškozena při zemětřesení a následné přívalové vlně cunami 11. března. Na jejich vysetí se podíleli především mniši z nedalekého buddhistického kláštera.

Miliony slunečnic rozzářily pole kolem Fukušimy

Svět
Ilustrační foto
Tokio /AKTUALIZOVÁNO/ - Zemětřesení o předběžné síle 6,8 stupně Richterovy škály postihlo severovýchodní Japonsko u prefektury Fukušima. Japonský meteorologický úřad vydal varování před přívalovou vlnou cunami, které bylo ale zhruba po půlhodině odvoláno.

Japonsko postihlo silné zemětřesení, cunami nepřišlo

Svět
Paříž – Vlna cunami, která zasáhla po zemětřesení z 11. března Japonsko a způsobila havárii jaderné elektrárny Fukušima, prošla na opačný konec Tichého oceánu až do Antarktidy a z tamního pobřežního ledu odlomila mimořádně velké ledovce plující nyní v Rossově moři.

Japonské cunami odlomilo od Antarktidy ledovce

Svět
Ilustrační foto
Tokio /AKTUALIZOVÁNO/ – Tajfun Ma-On, který dnes udeřil na jihojaponský ostrov Šikoku, slábne a míří na východ. Přináší kromě vichru o rychlosti 180 kilometrů v hodině také vydatný déšť, který se zřejmě nevyhne ani oblasti zničené silným březnovým zemětřesením.

Na Japonsko udeřil tajfun, jeden mrtvý, desítky zraněných

Svět