ŠTÍTEK: Ganga

Váránasí je zajímavou gastronomickou destinací.
Váránasí není jen duchovním centrem Indie, ale také zajímavou gastronomickou destinací. Obyvatelé města o velikosti Prahy, ležícího na břehu Gangy, se totiž stravují výhradně vegetariánsky. Po dlouhá staletí byla Indie zemí, kde bylo maso určené jen pro privilegované kasty a drtivá většina obyvatel se stravovala vegetariánsky. To se v posledních letech mění a spotřeba masa v druhé nejlidnatější zemi světa (přes 1,2 miliardy obyvatel) pozvolna roste. Přesto má Indie stále nejvyšší procento vegetariánů na světě. A také řadu měst, v nichž jsou prodej a konzumace této potraviny zakázány. Více se dozvíte z článku, který vyšel v časopisu Gurmet.
5 fotografií

Váránasí: Indické město, kde je maso tabu

Do světa
Protestní mítink před hlavní branou podniku LIBERTY Ostrava v městské části Kunčice ve středu 5. května 2021.
/FOTOGALERIE/ Ocelové město zní ocelovým tónem… Heavymetalová hymna ostravské skupiny Citron uvádí protestní mítink svolaný před kunčickým areálem největšího zaměstnavatele ve městě. "Finanční toky majitele jsou čisté asi jako řeka Ganga!," zní pak na středeční demonstraci od naštvaných "novohuťáků" u hlavní brány do podniku Liberty Ostrava, kde ten samý den jedná také ministr Karel Havlíček. 
26 fotografií

Podívejte se na demonstraci "novohuťáků" u Liberty. Podpořil ji i Jarek Nohavica

Ostravsko
Rudolf Blažek.
Praha - Za plánování loupeže ve vile bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka požaduje státní zástupce pro pět obžalovaných tresty při spodní hranici sazby, která činí od osmi do 15 let vězení. Uvedl to ve čtvrtek při závěrečné řeči před pražským městským soudem. Muži podle obžaloby chtěli bývalého politika střelnou zbraní donutit, aby jim otevřel domácí trezor. Předpokládali, že tam bude nejméně osm milionů eur (přes 220 milionů korun). Obžalovaní vinu odmítají. Rozsudek padne 5. května.

Za plány na vyloupení vily expolitika Blažka navrhl žalobce 8 let

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Dillí - Monzunové povodně na indické řece Ganga letos už zlomily předchozí rekordy. Hladina vody podle indických úřadů dosáhla bezprecedentní výše na čtyřech místech v severní Indii, uvedl zpravodajský server BBC. Záplavy si letos v Indii vyžádaly už nejméně 150 obětí, tisíce lidí kvůli nim musely opustit své domovy.

Monzunové povodně na řece Ganga letos zlomily předchozí rekordy

Svět
Ilustrační foto.
Dillí - Nejméně 300 obětí si už vyžádaly povodně, které postihly v těchto dnech rozsáhlá území střední a východní Indie. Statisíce osob musely být evakuovány. Různou měrou bylo živelní pohromou postiženo na šest milionů lidí, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na místní činitele.

Povodně v Indii si vyžádaly nejméně 300 obětí

Svět
Sedmnáctý ročník ezoterického festivalu Cesta k harmonii se koná právě tento víkend v Městském domě kultury v Karviné.
Karviná /FOTOGALERIE/ -  Ať už máte k ezoterice vztah jakýkoli, festivalu, který tento víkend proběhl v prostorách karvinského kulturního domu, se nedá upřít, že nabídl pestrou podívanou plnou mystiky a exotiky.
7 fotografií

Ezoterika, kam se podíváte

Karvinsko
WOHNOUT UNPLUGGED. Kapela se vydala na první bezproudé turné. Odstartovala ho na jablonecké Rampě.
Jablonec nad Nisou /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Své první akustické turné odstartovali Wohnout na jablonecké Rampě. V druhé polovině se k nim přidal i houslista Vojta Lavička… Obavy, že Wohnout bude na unplugged koncertu chybět energie a našláplost, se nenaplnily. Vystoupení bylo sice komornější, několik fanoušků i sedělo, ale bylo příjemné, být kapele blíž. Písně vyzněly ale podobně jako s proudem. Publikum si zařádilo a zakřepčilo.
13 fotografií

Wohnoutům to parádně šlapalo i bez proudu, přestože nejsou „Džarek Nohavica“

Hudba
Ilustrační fotografie, záplavy v Indii.
Dillí - Záplavy, které postihly sever Indie, si vyžádaly už přes 500 mrtvých. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady. Povodně se objevily v důsledku silných monzunových dešťů, které v současné době sužují velkou část Indie. Jak oznámil premiér státu Uttarákhand, vojáci nalezli v bahně celkem 556 mrtvých těl a nyní se je snaží ve velmi obtížných podmínkách vyprostit.

Záplavy na severu Indie už si vyžádaly přes 500 mrtvých

Svět
Desítky milionů Indů se ponořily do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny, aby tak uskutečnily rituální očistu během dne, který je v rámci tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá považován za nejsvětější.
Iláhábád /VIDEO/ - Desítky milionů Indů se dnes ponořily do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny, aby tak uskutečnily rituální očistu během dne, který je v rámci tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá považován za nejsvětější. Hinduisté, kterých se očekávalo přes 30 milionů, věří, že koupelí v posvátných vodách ze sebe smyjí hříchy. Svátek, který začal 14. ledna a potrvá do 10. března, je označován za největší shromáždění lidí na světě.

Desítky milionů Indů se ponořily do Gangy během nejsvětějšího dne

Svět
KP: Ovčáry - Benátky n. J.
Čáslav – Ovčárští fotbalisté po domácím vítězném utkání naplno bodovali také na půdě dalšího týmu z horní poloviny tabulky krajského přeboru. Proti juniorce druholigové Čáslavi, kterou tvoří mladí nadějní fotbalisté a bývá doplňována o hráče širšího kádru áčka, zkušení hosté zúročili převahu ve druhé polovině utkání góly Mihalíka a Hyky. Připravili tak soupeři první domácí porážku.

Ovčárský kanonýr Hyka neušetřil ani své někdejší působiště

Fotbal
Kapela Wohnout oslavila na jablonecké Rampě patnáctiny. Popřát jí přišy téměř čtyři stovky fanoušků.
Jablonec nad Nisou /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – „Jste klienti naší kapely, naše firma je trošku v p*deli. Dáváme slevy od pátku do pátku a každej druhej refrén pozpátku,” přivítali Wohnouti první písničkou z aktuálního alba své jablonecké klienty v Klubu Na Rampě. Na scéně už se pohybují patnáct let, ale pořád si udrželi svůj typický zvuk a originální texty… Pražská partička Wohnout slavila Na Rampě patnáctiny. Popřát jí přišly téměř čtyři stovky fanoušků. Předskočil jim Medvěd 009.
10 fotografií

Wohnouti připíjeli tequilou a vyprodali Rampu

Hudba
Ilustrační foto
Praha – Možnost nechat vysypat svůj popel po kremaci do vod potoků, řek, rybníků nebo moří zvažuje v poslední době mnoho Čechů. I když žádné oficiální statistiky neexistují, svědčí o tom časté dotazy na webových stránkách věnovaných pohřebnictví i příklady z okolí každého člověka.

Vysypte můj popel do vody, přejí si někteří Češi

Česko
Pražská trip-popová formace Gang Ala Basta.
Ostrava - Pražská trip-popová formace Gang Ala Basta připravila na přelom roku minulého a letošního roku vydání svého třetího alba. Po debutovém Gangalabasta (1999) a druhém v pořadí GAB 00–02 (2003) pětice Andrea Plíšková (zpěv), Lukáš Máchal (klávesy, zpěv), Tomáš Lacina (baskytara), Milan Broum (kytara) a Michal Pavlíček (bicí) uvedla na trh novinku s názvem Life is pretty much… Ta se objevuje po možná až předlouhé studiové odmlce.

Gang Ala Basta se po čtyřech letech vrací na Colours

Volný čas
Florbalisté z bruntálského Gangu - Ilustrační foto.
Bruntál – Zatímco po polovině sezony se florbalisté FBC Gang Bruntál v Moravskoslezské lize propadli až téměř k samému dnu, hned v prvních zápasech nového roku vybojovali 6 bodů a rázem se dotáhli na čelo.

Bruntálský Gang znovu nabral dech

Ostatní sporty
Pervitin. Ilustrační snímek.
Bruntál, Krnov – Sedmero výrobců a prodejců pervitinu obžaloval minulou středu státní zástupce u bruntálského soudu za prodej drog v Krnově, část z nich viní i z krádeží. Gangu dominovala dvě děvčata, drogy měla prodávat i mladistvým.

Dívky vedly drogový gang

Česko
Zatmění slunce v Asii
Dillí – Nejdelší úplné zatmění Slunce v 21. století ponořilo dnes do tmy velkou část Asie a vyvolalo živý zájem milionů lidí v Číně, Indii a dalších asijských státech. Jednu ženu ušlapal dav lidí tísnících se u posvátné indické řeky Gangy, dalších šest osob bylo zraněno.
14 fotografií

OBRAZEM: Miliony lidí sledovaly zatmění Slunce

Svět