ŠTÍTEK: genetika

Ilustrační foto
Jeseníky - Následky větrné kalamity z počátku roku 2007 se podařilo v Jeseníkách odstranit v zákonných termínech. Ještě letos nebo příští rok, a to v zákonné lhůtě dvou let, zalesní podnik Lesy ČR veškeré holiny, které kalamita vloni napáchala.

Kalamitu likvidují v termínu

Bruntálsko
Ilustrační foto.
Jeseníky - Běžkaři si stěžují, že v některých lokalitách Jeseníků, například v Nové Vsi, přichází kvůli těžbě dřeva o lyžařské stopy. Běžecké trasy strojově upravované by však měly být a zpravidla jsou, předjednány s Lesy ČR a jejich provozovateli.

K poškozování běžeckých tras by nemělo docházet

Bruntálsko
VYŠETŘOVNA. Staniční sestra Miroslava Horňáková předvádí elektricky polohovatelné gynekologické křeslo.
Liberec - Těhotné ženy s rizikovým těhotenstvím i páry, jež trápí poruchy neplodnosti, mohou využít služeb nové Kliniky u sv. Klimenta, která se právě otevírá v Liberci. Klinika je centrem lékařské genetiky a reprodukční medicíny a po otevření bude jediným pracovištěm svého druhu v Libereckém kraji.

V Liberci se bude léčit neplodnost

Liberecko
Ilustrační foto
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V souvislosti se záměnou dětí v třebíčské porodnici se počet žádostí o testy DNA v českobudějovické nemocnici nikterak nezvýšil. Určování otcovství pomocí genetické analýzy zde ale pracovníci ze specializovaných laboratoří provádějí běžně.

Třebíčská aféra miminek jihočeské otce nezviklala

Česko
Kravatu a medaili dostal starosta Vražného Vladimír Nippert (uprostřed) od Fridolína Scholze (vpravo).
VRAŽNÉ/HYNČICE - Minimálně pět posledních let se starosta Vražného Vladimír Nippert intenzivně zabýval myšlenkou na záchranu rodného domu Johanna Gregora Mendela. V pátek 28. září rodný dům zakladatele genetiky po rozsáhlé rekonstrukci přivítal své první oficiální návštěvníky.

Mendelův rodný dům je otevřen veřejnosti

Hranicko
Kravatu a medaili dostal starosta Vražného Vladimír Nippert (uprostřed) od Fridolína Scholze (vpravo).
VRAŽNÉ/HYNČICE - Minimálně pět posledních let se starosta Vražného Vladimír Nippert intenzivně zabýval myšlenkou na záchranu rodného domu Johanna Gregora Mendela. V pátek rodný dům zakladatele genetiky po rozsáhlé rekonstrukci přivítal své první oficiální návštěvníky.

Mendelův rodný dům otevřen veřejnosti

Přerovsko
Zpřístupnění rodného domu Johanna Gregora Mendela.
VRAŽNÉ–HYNČICE – Spokojený může být starosta Vražného Vladimír Nippert. Vpátek 28. října oficiálně zpřístupnil rodný dům Johanna Gregora Mendela a zbavil tak český národ ostudy, kterou svým přístupem ktéto památce dělal.

Mendelův dům už není ostudou národa

Novojičínsko
Budova vězeňského zařízení v Mírově.
VÝCHODNÍ ČECHY - Anatomie zločinu. Vedle výpovědi svědků byl usvědčujícím důkazem vůči Stanislavu Lackovi znalecký posudek z odvětví molekulární genetiky. Z něj vyplynulo, že krev na teplákách Niké a sportovních botách Adidas obviněného patří zavražděné ženě s pravděpodobností jedna ku milionu.

Satana chytám za rohy - dokončení

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Vedle výpovědi svědků byl usvědčujícím důkazem vůči Stanislavu Lackovi znalecký posudek z odvětví molekulární genetiky. Z něj vyplynulo, že krev na teplákách Niké a sportovních botách Adidas obviněného patří zavražděné ženě s pravděpodobností jedna ku milionu.

Satan na mě mluví, chytám ho /II./

Zločiny a soudy
Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně p
HRADEC KRÁLOVÉ - Vedle výpovědi svědků byl usvědčujícím důkazem vůči Stanislavu Lackovi znalecký posudek z odvětví molekulární genetiky. Z něj vyplynulo, že krev na teplákách Niké a sportovních botách Adidas obviněného patří zavražděné ženě s pravděpodobností jedna ku milionu.

Krimiseriál: Satana chytám za rohy

Zločiny a soudy
Karel Blahušek.
Okresní sněm Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ), který se před nedávnem konal v uherskohradišťské Redutě, se stal fórem, na kterém účastníci nejen zhodnotili činnost příslušníků Hubertova cechu v uplynulém roce, ale také stanovili směry a cíle na další období. Po skončeném sněmu myslivců, který uzavřel jednu z kapitol v jejich činnosti, poskytl Slováckému deníku rozhovor předseda Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Uherské Hradiště Karel Blahušek.

Na Uherskohradišťsku máme 1645 myslivců

Slovácko
O objeviteli zákonů dědičnosti zajímavě vyprávěl středoškolský profesor Stanislav Porazil.
NOVÝ JIČÍN - Na objevitele zákonů dědičnosti Gregora Johanna Mendela zavzpomínali v novojičínském Klubu důchodců na ulici Msgr. Šrámka členové Klubu slovanské unie. O přednášku i besedu určenou významnému vědci a rodákovi z novojičínského okresu se postaral středoškolský profesor Stanislav Porazil a vedoucí Klubu slovanské unie Ladislav Polášek.

Důchodci zavzpomínali v klubu na Mendela

Novojičínsko
Václav Pačes, předseda Akademie věd ČR.
PRAHA - Novou moderní budovu dostali pracovníci ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Ústav, který sídlil v mnoha budovách v Praze i mimo metropoli, se díky ní soustředí na jednom místě. Pracoviště v pražské Krči bylo dnes slavnostně otevřeno. Jde o první nově postavenou budovu, kterou akademie věd dostala po roce 1990.

Vědci ústavu molekulární genetiky získali novou budovu

Praha
Ilustrační foto
ČESKÉ BUDĚJOVICE - V prostorách regionálního oddělení Jihočeské vědecké knihovny bude v pátek 20.4. od 16 hodin besedovat jihočeský regionalista, bibliofil a starokatolický kněz Alois Sassman o tématu historie rodů, příjmení a genetiky.

Proti proudu času

Volný čas
Alois Sassmann se svou publikací Kořeny
TÁBOR - V Husitském muzeu představil ve středu 11. 4. genealog a farář starokatolické církve Alois Sassmann svou publikaci Kořeny, zabývající se problematikou a historií rodů, příjmení, genetiky, doplněné dobovými fotografiemi.

Alois Sassmann představil Kořeny

Táborsko
Jakmile si děti sedly na bobek, hned měly okolo sebe plno psů. Každý se chtěl kamarádit s každým. Pavlína Provazníková se od pejsků nemohla vůbec odtrhnout, a obzvlášť, když jich je tolik pohromadě.
HORNÍ MAXOV – Na děti čekala smečka více jak dvaceti sibiřských huskies. Radost a přátelství bylo patrné jak na straně pejsků, tak dětí. Během několika vteřin byli všichni kamarádi. Jarní sluníčko sice překazilo naplánovanou jízdu s psím spřežením, ale pro holky a kluky byl výlet i tak moc hezký.

Holky a kluci si sami vyzkoušeli, jak dostat husky do postrojů

Jablonecko