ŠTÍTEK: genetika

Policejní pátrání v Sokolově.
Karlovarský kraj - V řece Ohři mezi Sokolovem a Královským Poříčím poblíž chemičky vyplavala na hladinu mrtvola. Podle informací Deníku ji tam na procházce objevil náhodný kolemjdoucí. Zda jde o mrtvolu muže, který nedávno prchnul do řeky před policií a již se neobjevil, se prozatím neví.

V Ohři u chemičky vyplavala mrtvola

Nehody
Ilustrační foto
Půl milionu Češek a Čechů trpí vážným onemocněním sítnice zvaným věkem podmíněná makulární degenerace. Přestože je nejčastější příčinou úplné slepoty či náhlého prudkého zhoršení zraku u lidí nad 50 let věku, povědomí o ní je velmi nízké. Včas odhalovat tuto nemoc má pomoci projekt Zaostřeno na váš zrak. Ten pomocí webu, edukativní publikace i bezplatné odborné poradny upozorní na rizika.

Projekt pomůže včas odhalovat oční nemoc způsobující oslepnutí

Zdraví
Kladenští chovatelé vystavovali ve svém areálu ve Smečenské ulici v Rozdělově.
Kladno - Český svaz chovatelů Základní organizace Kladno 1 uspořádala v sobotu místní výstavu králíků, holubů a drůbeže. Akce byla zároveň spojena s jubilejním XX. ročníkem soutěže O pohár profesora Žofky za českého albína. Expozice se uskutečnila v chovatelském areálu ve Smečenské ulici v Kladně-Rozdělově.
10 fotografií

Chovatelé se pochlubili svými holuby, králíky i drůbeží

Kladensko
Ilustrační foto.
Brno – Vstoupí do virtuální laboratoře, čekají je přednášky a interaktivní výstavy. Brňané se příští týden mohou těšit na akce spojené s osobou zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela. V úterý uplyne stopadesát let od zveřejnění jeho objevů ve světě. Moravské zemské muzeum připravilo při té příležitosti Mendelův den. Průvodcem bude návštěvníkům i kreslený hrášek.

Mendelův den? Hrášek provede návštěvníky virtuálními laboratořemi

Brněnsko
Ilustrační foto.
To, jak kvalitní budete mít pleť, je z velké části dáno geneticky. Důležitou roli však hraje i jak se o pokožku staráte. Platí poměrně jednoduché pravidlo – všeho s mírou. Špatné je se o pleť nestarat vůbec, ale škodí i přemíra péče.

Krásná pleť: věc genetiky i správné péče

Zdraví
Ilustrační foto.
Jižní Čechy – Vyslechli už přes čtyři sta svědků a vyhodnotili bezmála stovku stop. Pachatelé loupežné vraždy z půlky září v rodinné firmě v Horusicích však policistům stále unikají. Kriminalisté tak prosí o pomoc širší veřejnost.

O Horusicích mluvilo přes čtyři sta svědků

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Praha – Téměř polovina českých manželství končí podle dat Českého statistického úřadu rozvodem. Manželé se nejčastěji rozvádí po třech až pěti letech manželství a v posledních letech u nás přibývá i rozpadů dlouhotrvajících vztahů – partneři spolu v průměru vydrží 13 let. Podle psychologů se totiž i v partnerství projevuje tzv. syndrom vyhoření a je nutno mu včas předcházet. Zatím rekordní – padesátiprocentní – rozvodovost byla v roce 2010.

Hledáme štěstí. I proto se půl národa rozvádí

Česko
Prostata - ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Zbabělost a neochota mluvit o intimních věcech, obava ze ztráty sexuální aktivity či možná následná inkontinence zapříčiňují to, že muži návštěvu lékaře odkládají. Rakovina prostaty je přitom nejčastější onkologické onemocnění u mužů, kterého každoročně rapidně přibývá.

Rakovina prostaty. Čtvrtina mužů přijde pozdě

Česko
Ilustrační foto
Neplodných párů v Česku přibývá, aktuálně jde téměř o 20 procent dvojic. Věk, zejména ženy, má přitom na možnost otěhotnění zásadní vliv.Jak dlouho bude žena plodná, je sice hodně dáno geneticky a existují velké individuální rozdíly, podle statistik je však po 40. roce plodných již jen tři až pět procent žen.Problém s početím však zdaleka nemají jen starší páry. Příčin neplodnosti je hodně a asistovaná reprodukce se stává pro mnohé poslední nadějí na narození potomka.

Každý pátý pár v Česku má problém s početím

Zdraví
Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Neplodných párů v Česku přibývá, aktuálně jde téměř o 20 procent dvojic. Věk, zejména ženy, má přitom na možnost otěhotnění zásadní vliv.Jak dlouho bude žena plodná, je sice hodně dáno geneticky a existují velké individuální rozdíly, podle statistik je však po 40. roce plodných již jen tři až pět procent žen.Problém s početím však zdaleka nemají jen starší páry. Příčin neplodnosti je hodně a asistovaná reprodukce se stává pro mnohé poslední nadějí na narození potomka.

Každý pátý pár v Česku má problém s početím

Česko
SAMICE NÁJIN z královédvorské zoo v keňské rezervaci Ol Pejeta zatím nezabřezla.
Východní Čechy - Mezinárodní tým světových expertů v oboru reprodukce a genetiky bude od čtvrtka jedná ve Vídni o možnostech, jak zabránit vyhynutí nosorožců tuponosých (jinak též bílých) severních.

Podaří se jim zachránit bílé nosorožce?

Z okolí
SAMICE NÁJIN z královédvorské zoo v keňské rezervaci Ol Pejeta zatím nezabřezla.
Východní Čechy - Mezinárodní tým světových expertů v oboru reprodukce a genetiky bude od čtvrtka jedná ve Vídni o možnostech, jak zabránit vyhynutí nosorožců tuponosých (jinak též bílých) severních.

Podaří se jim zachránit bílé nosorožce?

Z okolí
Ilustrační foto.
Anti-aging medicína je nazývána medicínou třetího tisíciletí. Jejím cílem je udržet člověka vitálního a fyzicky i psychicky zdatného až do vysokého věku – třeba 90 a více let. Biologický věk se totiž od toho kalendářního může velmi lišit, třeba i o 25 roků.

Lze zvrátit stárnutí?

Zdraví
Ilustrační foto.
Většina dětí z obezity nevyroste, problémy s nadbytečnými kilogramy má v dospělosti až 78 procent obézních dětí. Rodiče by proto měli začít řešit nadbytečné kilogramy u potomků včas. Řekl lékař Ondřej Nývlt, garant programu Dětská výživa. Přísné diety ale podle něho mohou dítěti ublížit, základem je naopak úprava jídelníčku, stravovacích návyků a zvýšení pohybové aktivity.

Většina dětí z obezity nevyroste, problém je nutno řešit včas

Zdraví
Pavel Koblížek u Krajského soudu v Hradci Králové.
Hradec Králové - Ostře sledovanou kauzu vysokomýtského městského strážníka Pavla Koblížka, který podle obžaloby vloni v prosinci před diskotékou zastřelil 21letého muže a jeho 26letého bratra těžce zranil, ve čtvrtek Krajský soud v Hradci Králové odročil kvůli dalšímu dokazování. Rozsudek by ale přesto mohl do měsíce padnout.

Zabil v sebeobraně? Verdikt nad strážníkem padne za měsíc

Zločiny a soudy
Ve čtvrtek prvního října mohli Brňané přijít na akci Ve zdravém těle zdravý gen, která je součástí desetidenního festivalu Brněnské dny pro zdraví.
Brno – Mají genetickou poruchu a ani to nemusí vědět. Choroba se často projeví až u jejich dětí. Předejít tomu mohou genetickým vyšetřením, které odhalí případné chyby v jejich DNA. Ve čtvrtek prvního října mohli Brňané přijít na akci Ve zdravém těle zdravý gen, která je součástí desetidenního festivalu Brněnské dny pro zdraví. Lékaři genetického oddělení v Dětské nemocnici v Brně nabízeli lidem bezplatné konzultace a prohlídku specializovaných laboratoří. „Krátké konzultace jsou pro lidi, kteří mají podezření, že trpí nějakou genetickou chorobou. Snažíme se najít důvod jejich nemoci a doporučíme jim vyšetření," upřesnila vedoucí laboratoří na oddělení lékařské genetiky Iveta Valášková.
9 fotografií

OBRAZEM: Ve zdravém těle zdravý gen. Lidé vyrazili na bezplatné konzultace

Brněnsko
Ve žďárském gymnáziu se opět začne přednášet. V prvním tématu lidé poznají Island.
Žďár nad Sázavou - Druhý ročník odpoledních přednášek startuje v Gymnáziu Žďár nad Sázavou. Na akademické půdě se od 23. září opět začnou scházet pedagogové s veřejností, aby si společně pohovořili na nejrůznější témata z oblasti přírodních věd, historie, cestování či zdravovědy. Přednášky se budou konat každou druhou středu po celý školní rok. V úplně prvním tématu se lidé dozvědí zajímavosti o Islandu.

Kantoři opět přednášejí lidem

Žďársko
Ilustrační foto
Je moje dítě v pořádku? Hrozí mu vrozená vada? Odpověď na tyto otázky se nastávající matky dozví již v prvních měsících těhotenství. Ještě před několika lety byla diagnóza možná pouze invazivním způsobem: ze vzorku placenty nebo plodové vody. Dnes stačí maminkám pár kapek krve. I proto jejich zájem 
o screening Downova syndromu narůstá.  

Těhotné ženy zajímá zdravotní stav plodu. Za vyšetření si i připlatí

Zdraví
Ilustrační foto
Praha – Je moje dítě v pořádku? Hrozí mu vrozená vada? Odpověď na tyto otázky se nastávající matky dozví již v prvních měsících těhotenství. Ještě před několika lety byla diagnóza možná pouze invazivním způsobem: ze vzorku placenty nebo plodové vody. Dnes stačí maminkám pár kapek krve. I proto jejich zájem 
o screening Downova syndromu narůstá.  

Těhotné ženy zajímá zdravotní stav plodu. Za vyšetření si i připlatí

Česko
Sto padesát let poté, co Řehoř Mendel v klášteře augustiniánů na Starém Brně zkoumal zákony genetiky na zelených hrášcích, vypustili Brňané na náměstí svobody 343 zelených balonků, aby si jej připomněli.
Brno - Sto padesát let poté, co Řehoř Mendel v klášteře augustiniánů na Starém Brně zkoumal zákony genetiky na zelených hrášcích, vypustili Brňané na náměstí svobody 343 zelených balonků, aby si jej připomněli. „Připomínají tak hrášky, se kterými Mendel dělal pokusy. Číslo vychází ze součtu dvou významných výročí, která si letos připomínáme," připomněla mluvčí brněnského turistického centra Gabriela Peringerová, že od narození Mendela uplynulo právě v pondělí 193 let.
13 fotografií

OBRAZEM: K nebi vyletěly hrášky. Připomněly Mendela a jeho pokusy

Brněnsko
Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD.
Ishraq Dhaifalah je žena s pevnou vůlí, matka, babička, a především výborná lékařka, která pečuje o zdraví těhotných žen i jejich nenarozených dětí. Podílela se na zavedení oboru fetální medicíny v České republice a prosadila vyšetření, které dokáže odhalit chromozomální vady jako Downův syndrom už v prvním trimestru těhotenství. Zdůrazňuje však, že její práce ještě zdaleka není u konce.

Ishraq Dhaifalah: Plod v děloze je už pacient s právem na lékařskou péči

Zdraví
Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD.
Region - /Rozhovor s Doc. MUDr. Ishraq Dhaifalah, PhD./ Ishraq Dhaifalah je žena s pevnou vůlí, matka, babička, a především výborná lékařka, která pečuje o zdraví těhotných žen i jejich nenarozených dětí. Podílela se na zavedení oboru fetální medicíny v České republice a prosadila vyšetření, které dokáže odhalit chromozomální vady jako Downův syndrom už v prvním trimestru těhotenství. Zdůrazňuje však, že její práce ještě zdaleka není u konce.

Ishraq Dhaifalah: Plod v děloze je už pacient s právem na lékařskou péči

Zlínsko
Richard Kaudl z Bull azylu Čáslav
Čáslav /ROZHOVOR/ - Bull azyl Čáslav na Kutnohorsku je zařízení pro psy plemen typu bull, kteří jsou sem umisťováni buď z nevhodných podmínek, nebo na převýchovu kvůli agresi. Spolu s manželkou ho provozuje Richard Kaudl. V současné době je tam umístěno čtrnáct psů. Většinou jsou to kříženci bull plemen, kteří byli odebráni ze špatných podmínek, nebo z rodin, které se o ně nemohli starat.

Chovatel: Křížení plemen typu bull je vražedná kombinace

Středočeský kraj
Richard Kaudl z Bull azylu Čáslav
Čáslav – Bull azyl Čáslav je zařízení pro psy plemen typu bull, kteří jsou sem umisťováni buď z nevhodných podmínek, nebo na převýchovu kvůli agresi. Spolu s manželkou ho provozuje Richard Kaudl. V současné době je zde umístěno čtrnáct psů. Většinou jsou to kříženci bull plemen, kteří byli odebráni ze špatných podmínek, nebo z rodin, které se o ně nemohli starat. Nevyhovující podmínky v tomto případě znamenají to, že se jednalo psy týrané.

„Křížení plemen typu bull je vražedná kombinace,“ říká Richard Kaudl

Kutnohorsko
Ilustrační foto.
Přístroj na domácí měření krevního tlaku má v Česku každý druhý člověk, jen málokdo ale ví, jak s ním správně zacházet. U příležitosti letošního Světového dne hypertenze to řekl člen výboru České společnosti pro hypertenzi profesor Aleš Linhart. V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a hypertenze podle odhadů stojí až za čtvrtinou všech úmrtí do 40 let věku.

Domácí měření krevního tlaku má svá pravidla

Zdraví