ŠTÍTEK: genetika

STARŠÍ ŽÁKYNĚ PŘI ZÁVĚREČNÉM STREČINKU. Protažení po tréninku se věnují zleva Kateřina Rapantová, Nela Nikodémová, Lada Langerová, Tereza Matasová, Andrea Matošková a Nikola Sobíšková.
Písek – Fungují pod hlavičkou Domu dětí a mládeže, Sokola a ČASPV Písek. Sportovní gymnastika, královna sportu, prostě není pouhým doplňkem volného času dětí. To potvrzuje i trenér Jaroslav Rapant. „Gymnastika je náročný, ale krásný sport, kterému je potřeba věnovat spoustu času," uvádí Jaroslav Rapant.
12 fotografií

OBRAZEM: Sportovní gymnastika je pořádnou dřinou

Písecko
Vlastimil Pechanec u soudu.
Hradec Králové - Vlastimil Pechanec, který byl v roce 2003 odsouzený na 17 let do vězení za rasově motivovanou vraždu Roma na diskotéce ve Svitavách, podal návrh na povolení obnovy řízení. Řekla to dnes mluvčí hradeckého soudu Olga Mičanová. Soud by se měl jeho návrhem zabývat 22. dubna. Pechanec byl loni v červnu z vězení podmíněně propuštěn, soud mu stanovil šestiletou zkušební dobu.

Bývalý skinhead odsouzený za vraždu Roma chce obnovu procesu

Česko
Ilustrační foto
Každý den nahlíží do úst pacientů a nezřídka už u dětí spatří kaz na každém druhém zubu. Nejčastější příčinou je přitom nedostatečná péče a nedodržování zubní hygieny. A také špatný postup při čištění. Týká se to i drtivé většiny obyvatel Slovácka. Kdy jindy to změnit než na Světový den orálního zdraví, který připadá na dnešek. Má upozornit na důležitost prevence, kterou mnozí zanedbávají.

Správně si vyčistit zuby neumí téměř nikdo

Zdraví
Ilustrační foto
Slovácko /HLASUJTE V ANKETĚ/ - Každý den nahlíží do úst pacientů a nezřídka už u dětí spatří kaz na každém druhém zubu. Nejčastější příčinou je přitom nedostatečná péče a nedodržování zubní hygieny. A také špatný postup při čištění. Týká se to i drtivé většiny obyvatel Slovácka. Kdy jindy to změnit než na Světový den orálního zdraví, který připadá na dnešek. Má upozornit na důležitost prevence, kterou mnozí zanedbávají.

ANKETA: Správně si vyčistit zuby neumí téměř nikdo

Slovácko
Dětská lékařka příbramské nemocnice MUDr. Eva Vydrová.
Pravidelné vyprazdňování stolice je intimní záležitostí, nicméně je zcela nezbytné pro zdraví a správnou funkci organismu. Neřešené obtíže v dětském věku zpravidla přecházejí do dospělosti. Na otázky ohledně příčiny, léčby a prevence zácpy u dětí odpovídá MUDr. Eva Vydrová, lékařka dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Prevence zácpy u dětí? Správná životospráva celé rodiny

Zdraví
Dětská lékařka příbramské nemocnice MUDr. Eva Vydrová.
Příbram /ROZHOVOR, LÉKAŘ RADÍ/ – Pravidelné vyprazdňování stolice je intimní záležitostí, nicméně je zcela nezbytné pro zdraví a správnou funkci organismu. Neřešené obtíže v dětském věku zpravidla přecházejí do dospělosti. Na otázky ohledně příčiny, léčby a prevence zácpy u dětí odpovídá MUDr. Eva Vydrová, lékařka dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

Prevence zácpy u dětí? Správná životospráva celé rodiny

Příbramsko
Ilustrační foto.
Dne 28. února 2015 se koná Den vzácných onemocnění. V tento den si na celém světě připomínáme osudy lidí, kteří žijí se vzácným onemocněním. Mnohé problémy, se kterými se potýkají, jsou totiž všem společné – o jejich nemocích se málo ví, určení diagnózy bývá obtížné a často se roky táhne, možnosti léčby jsou mnohdy velmi omezené. Nepřímým důsledkem vzácného výskytu onemocnění je také izolace pacientů, do které je dostává nepochopení okolí.

Den vzácných onemocnění

Zdraví
Oblastní nemocnice Příbram.
Nádorová onemocnění jsou u nás druhou nejčastější příčinou úmrtnosti. Státní zdravotní ústav uvádí, že ročně umírá na nádorová onemocnění více než 27 tisíc lidí, což představuje 23 procenta z celkové úmrtnosti. Mohlo by se zdát, že zhoubné nádorové onemocnění se týká především starších osob. V dnešním díle Lékař radí se ale dozvíme od lékaře urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Tomáše Chmelenského, že tomu tak není a že například nádor varlat postihuje muže již ve velmi nízkém věku.

Pacienti přicházejí k urologovi 
s potížemi zbytečně pozdě

Zdraví
Ilustrační foto.
Brno - Jeho jméno nese náměstí v centru města i jedna z brněnských univerzit. Johann Gregor Mendel je s Brnem úzce spjatý a v neděli je tomu přesně 150 let, co tento významný vědec poprvé představil svoji teorii dědičnosti na setkání Přírodozkumného spolku v budově tehdejšího reálného gymnázia v brněnské Jánské ulici.

Brno si k výročí Mendela připomene jeho objevy

Brněnsko
Oblastní nemocnice Příbram.
Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Nádorová onemocnění jsou u nás druhou nejčastější příčinou úmrtnosti. Státní zdravotní ústav uvádí, že ročně umírá na nádorová onemocnění více než 27 tisíc lidí, což představuje 23 procenta z celkové úmrtnosti. Mohlo by se zdát, že zhoubné nádorové onemocnění se týká především starších osob. V dnešním díle Lékař radí se ale dozvíme od lékaře urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Tomáše Chmelenského, že tomu tak není a že například nádor varlat postihuje muže již ve velmi nízkém věku.

Pacienti přicházejí k urologovi 
s potížemi zbytečně pozdě

Příbramsko
MUDr. Petra Mertová, lékařka Oblastní nemocnice Příbram.
Nejznámějším onemocněním a také největším strašákem zejména dospělé populace je kolorektální karcinom čili rakovina střev. V zažívacím ústrojí se však vyskytují i jiná onemocnění, která dokáží velmi potrápit a při přehlížení a podcenění příznaků i do budoucna ohrozit na životě. Například střevní polypy.

Tvorbě střevních polypů nemusí zabránit ani zdravá životospráva

Zdraví
MUDr. Petra Mertová, lékařka Oblastní nemocnice Příbram.
Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Nejznámějším onemocněním a také největším strašákem zejména dospělé populace je kolorektální karcinom čili rakovina střev. V zažívacím ústrojí se však vyskytují i jiná onemocnění, která dokáží velmi potrápit a při přehlížení a podcenění příznaků i do budoucna ohrozit na životě. Například střevní polypy.

Tvorbě střevních polypů nemusí zabránit ani zdravá životospráva

Příbramsko
Ilustrační obrázek
Pokud vaši příbuzní zemřeli na rakovinu, zejména pak na karcinom prsu, nechte si udělat genetické testy, abyste zjistili, zda u vás není vysoké riziko, že nemoc také propukne. Pokud je, dají se udělat preventivní opatření jako odebrání prsních žláz, hrazené pojišťovnou, tvrdí odborníci. Podobně se postupuje i u rakoviny žaludku.

Testy na rakovinu? Můžete si je zaplatit sami

Zdraví
Ilustrační obrázek
Praha – Pokud vaši příbuzní zemřeli na rakovinu, zejména pak na karcinom prsu, nechte si udělat genetické testy, abyste zjistili, zda u vás není vysoké riziko, že nemoc také propukne. Pokud je, dají se udělat preventivní opatření jako odebrání prsních žláz, hrazené pojišťovnou, tvrdí odborníci. Podobně se postupuje i u rakoviny žaludku.

Testy na rakovinu? Můžete si je zaplatit sami

Česko
Ilustrační foto
Lhota pod Radčem – Od května loňského roku se rokycanští kriminalisté zabývali poraněním hlavy devětadvacetiletého muže. Prostřelil si ji šípem. Podle znalců jej nikdo nevyprovokoval. Ani šíp z kuše nevylétl náhodou.

Muž ze Lhoty pod Radčem se střelil sám

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Brno – Pro většinu lidí je hrách jen jednou z běžných plodin, které pěstují na zahradě, nebo kupují zmraženou v obchodě. Brněnský vědec Johann Gregor Mendel ale zkoumání právě této rostliny zasvětil část života. A vyplatilo se to. Díky hrachu formuloval základy genetiky a stal se zakladatelem tohoto oboru. Už brzy si Brňané připomenou výročí 150 let od chvíle, kdy poprvé prezentoval své objevy na veřejnosti.

Brňané si prohlédnou školu, kde Mendel prezentoval své objevy

Brněnsko
Vyšetření spirometrem. Ilustrační foto
Kouření způsobuje 80 procent případů chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), zbytek souvisí se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest. Nemoc, jíž v tuzemsku trpí 800.000 lidí a každoročně jich 2500 usmrtí, se projevuje dušností a vleklým kašlem. Naprosto nezbytné je přestat kouřit a nejlepší prevencí je nikdy kouřit nezačínat, řekl primář kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce Norbert Pauk.

Kouření způsobuje až 80 procent případů chronické plicní nemoci

Zdraví
Vyšetření spirometrem. Ilustrační foto
Praha - Kouření způsobuje 80 procent případů chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), zbytek souvisí se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest. Nemoc, jíž v tuzemsku trpí 800.000 lidí a každoročně jich 2500 usmrtí, se projevuje dušností a vleklým kašlem. Naprosto nezbytné je přestat kouřit a nejlepší prevencí je nikdy kouřit nezačínat, řekl primář kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce Norbert Pauk.

Kouření způsobuje až 80 procent případů chronické plicní nemoci

Česko
Ilustrační foto.
Odborníci varují, že případů cukrovky u domácích mazlíčků přibývá, jeden případ připadá na 100 až 500 zvířat. Riziko cukrovky u lidí připomíná Světový den diabetu 14. listopadu, na rizika u psů a koček se zaměřuje osvětová kampaň splečnosti MSD Animal Health po celý listopad. V jednoduchém testu mohou lidé zjistit míru rizika u svého psa či kočky.

Cukrovka ohrožuje nejen lidi, ale také psy a kočky

Bydlení
Ilustrační foto.
Praha – Odborníci varují, že případů cukrovky u domácích mazlíčků přibývá, jeden případ připadá na 100 až 500 zvířat. Riziko cukrovky u lidí připomíná Světový den diabetu 14. listopadu, na rizika u psů a koček se zaměřuje osvětová kampaň splečnosti MSD Animal Health po celý listopad. V jednoduchém testu mohou lidé zjistit míru rizika u svého psa či kočky.

Cukrovka ohrožuje nejen lidi, ale také psy a kočky

Česko
Lucie Mlejnková.
Brno – Brzy bude dohlížet na pořádek jako policistka, ale to není hlavní důvod, proč z ní mají respekt také muži. Lucie Mlejnková umí i jim rozdávat rány. Ovšem v ringu. Thajboxerka z Moravan u Brna patří mezi ženskou světovou špičku bojových sportů. „Ale od kluků dostávám, vždycky vyhrají. I ti lehčí než já jsou díky genetice silnější, rychlejší a techničtější," povídá zápasnice, která o víkendu vybojovala evropský titul organizace WAKO podle pravidel K-1.

Bojovnice Mlejnková sbírá světové medaile i s prasklými kostmi

Ostatní sporty
Noc vědců. Ilustrační foto
Břeclav, Lednice – O tom, že vědecká práce je ideálním prostředkem, jak zlepšovat své schopnosti, se přesvědčí 33 mladých lidí, kteří se zúčastní výměny pořádané Evropským centrem mládeže se sídlem v Břeclavi. Mezinárodní projekt podpořený Evropskou unií se uskuteční od 24. do 31. října v Lednici.

Mladí lidé z šesti zemí se budou bavit vědou. V Lednici

Břeclavsko
Všechny vzorky začnou svou cestu po laboratoři na tomto stole, kde je laborantky roztřídí podle toho, jaká vyšetření lékaři potřebují.
České Budějovice –  Moderní centrální laboratoř pro jižní Čechy otevřela společnost synlab czech s.r.o. v Českých Budějovicích. Rukama zdejších odborníků už nyní projde ročně více než 313 tisíc vzorků, které sem posílají převážně praktičtí lékaři a ambulantní specialisté z celého kraje.

Vzorky od pacientů zkoumá zbrusu nová laboratoř

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Washington - Jestliže lidstvo bude někdy chtít kolonizovat planetu mimo Sluneční soustavu, bude potřebovat skutečně velkou kosmickou loď. Zakládající populace nějaké mezihvězdné kolonie by měla mít 20.000 až 40.000 lidí. Podle serveru Space.com je o tom přesvědčen antropolog Oregonské státní univerzity Cameron Smith.

Kolonizace vesmíru? Lidé by k tomu potřebovali pořádně velkou loď

Svět
Ilustrační foto
Kdo chce zhubnout a dosaženou váhu si dlouhodobě udržet, měl by si podle výživového specialisty Petra Havlíčka především uvědomit, zda to chce sám, nebo ho k tomu někdo nutí. Měl by si také rozebrat, proč kila navíc má, aby řešil příčiny, nikoli jen následek, řekl Havlíček, který je garantem projektu Vím, co jím. Většina lidí podle Havlíčka začne s nějakým druhem diety. To nestačí, je nutné přidat také pohyb a hlídat si i správný odpočinek a spánek.

Pro úspěch hubnutí je důležitá motivace a vědomí příčin kil navíc

Zdraví
Ostatky dvanácti lidí, které byly nalezeny na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku. Ostatky Němců údajně zavražděných na konci druhé světové války byly v září 2012 vydány pozůstalým po identifikaci vzorků DNA, protože je příbuzní chtěli důstojně pohřbít
Vysočina - Dnešní kriminalistika by se už jen těžko obešla bez snímání genetických stop z míst činů a bukálních stěrů (ze sliznic tváře), z nichž odborníci dokážou analyzovat genetický kód každého člověka. Profil DNA pomáhá odhalit a usvědčit nejbrutálnější vrahy.

Pavel Kubiš: S analýzou DNA to není vždy jako v seriálu

Zločiny a soudy
Ruský horolezec a biolog Sergej Semjonov našel chlupatou nohu. Svým nálezem oživil místní legendu o sněžném muži - yettim, ale vědci z altajského veterirárního institutu a zemědělské univerzity zjistili, že kosti jsou několik tisíc let staré.
Londýn - Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora – a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.

Vědci tvrdí, že odhalili záhadu kolem yettiho

Svět
Prezident Miloš Zeman jmenoval 11. června v pražském Karolinu nové vysokoškolské profesory. Vpravo je rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Brno - Za dlouhodobou práci s nanomateriály, výzkum molekulární genetiky nebo třeba experimenty s lasery. Díky tomu a dalším zásluhám získalo osmnáct vědců ze tří brněnských univerzit nejvyšší titul, kterého mohou akademici v České republice dosáhnout. Stali se profesory. Změnu danou novým titulem pocítí už brzy. Přibudou jim povinnosti a zvýší se jejich platy.

Noví profesoři: prestiž i povinnosti

Brněnsko
Návštěvníci si prohlížejí výstavu nazvanou Znáte svůj rodokmen?, která je k vidění ve frýdeckém zámku.
Frýdek-Místek - Výstavu Znáte svůj rodokmen? navštívily od jejího otevření ve frýdeckém zámku stovky lidí. Všichni se zde mohli dozvědět, co je to genealogie, jak si sestavit vlastní rodokmen nebo se přiučit něco o dvou významných rodech z Frýdku-Místku.  

Zajímáte se o rodokmeny? Zavítejte do Muzea Beskyd

Volný čas
Johann Gregor Mendel - pamětní medaile.
Znojmo - Memorandum o spolupráci podepsali slavnostně představitelé Znojma a vedení Mendelova muzea při Masarykově univerzitě v Brně. Spolupráci mezi sebou tyto dvě instituce rozvinou v několika oblastech. Mimo jiné chce Znojmo ještě více propagovat zakladatele genetiky Gregora Mendela.

Znojmo bude propagovat zakladatele genetiky Mendela

Znojemsko