ŠTÍTEK: genetika

Ohňostroje letos diváky uchvátily na brněnské Kraví Hoře.
Brno – Ohňostroj s názvem Poznání přírody a člověka rozzářil v pátek večer nebe nad Kraví horou v Brně. Zahájil tak patnáctý ročník mezinárodní přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis. Na osvícenou oblohu koukalo přímo na Kraví hoře kolem 30 tisíc lidí. Dalších padesát tisíc pozorovalo ohňostroje v okolí.
7 fotografií

OBRAZEM: Ohňostroj vyjádřil poctu Mendelovi

Brněnsko
Ilustrační foto
Londýn - Kozy, stejně jako lidé, jsou schopné získat ve svém mečení "přízvuk" podle dalších jedinců v jejich okolí. Naznačuje to studie vědeckého týmu Londýnské univerzity, z níž citoval světový tisk.

Kozy jsou zřejmě schopné "chytit přízvuk"

Svět
Policejní laboratoř pro znalecká zkoumání odvětví genetiky a biologie.
Hradec Králové – Vyřešit vraždu za pětačtyřicet minut se podaří pouze v televizních seriálech z prostředí amerických metropolí. Nicméně i v českých poměrech mají nyní krajští kriminalisté silného pomocníka. Je jím celé třetí patro v budově obvodního oddělení 1, kde vzniklo nové pracoviště genetiky a biologie.
11 fotografií

DNA profil pachatelů získají policisté rychleji

Orlicko
Oceněná Ludmila Horáková
Jihlava – Do rodiny ryze regionálních produktů přibylo minulý týden bylinkářství Ludmily Horákové z Třebíče, která má v centru Jihlavy otevřený vlastní obchůdek. V něm si mohou lidé nechat poradit s alternativní léčbou svých problémů.

K bylinkám se dostala přes své vlastní zdraví

Jihlavsko
Ilustrační foto
Velešín – Zálibě, která příjemně vrká, propadl Vlastislav Klimeš z Velešína už v dětství. Nyní ale bije na poplach. Zatímco v minulosti bylo holubářství v Česku na špičce a dá se říci, že v tomto chovatelském oboru velmocí, v současnosti chovatelů holubů a spolu s nimi i řada plemen holubů nezadržitelně ubývá.

Je to radost, když se z mláďat klubou šampioni

Strakonicko
Ilustrační foto
Karel Čapek jistě považoval svou hru Věc Makropulos za vrchol fantazie. Jeho sen o dlouhověkosti se ale s každým rokem a vědeckým objevem stává reálnější. Podle předpokladů bude v roce 2050 každý pátý člověk starší šedesáti let. Česko má svou první certifikovanou lékařku s anti-aging specializací. Jmenuje se Monika Golková.

Anti-aging. Nový lékařský obor pomáhá k dlouhověkosti

Zdraví
Ilustrační foto
ČR /ROZHOVOR, GRAFIKA/ - Karel Čapek jistě považoval svou hru Věc Makropulos za vrchol fantazie. Jeho sen o dlouhověkosti se ale s každým rokem a vědeckým objevem stává reálnější. Podle předpokladů bude v roce 2050 každý pátý člověk starší šedesáti let.

Nejde jen o dlouhověkost, ale o kvalitu života

Česko
Ilustrační foto.
Karvinsko - Byli tady už před sto lety, někteří i dříve. Pamatují monarchii, dvě války, První republiku i neúspěšnou socialistickou cestu směrem ke komunismu. Zažili pět generací a životních zkušeností mají na rozdávání.

Stoletých lidí v regionu neustále přibývá

Karvinsko
Ilustrační foto
Přerov – Přijít k lékaři včas – to je jeden z hlavních předpokladů toho, aby se sen o vytouženém těhotenství kvůli vážné nemoci dítěte nezměnil v noční můru. Přerovští lékaři v posledních letech zaznamenali velké úspěchy v diagnostice srdečních chorob. Zatímco jinde v republice se podařilo odhalit pouze 33 procent těchto anomálií, v Přerově mají úspěšnost 78 procent.

Přerovští lékaři umí, srdeční vady zjistí včas

Přerovsko
Ilustrační foto
Ostrava -Dvojice odrůd blízkých z pohledu genetiky (Sylvánské je patrně Aureliovým dědečkem z matčiny strany) i malého podílu na ploše vinic Čech a Moravy byla v našem kraji náplní setkání klubu K.A.H.A.N. (Klub amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů)

Jak dopadly odrůdy vín Sylvánské a Aurelius?

Podnikání
Ilustrační foto
Neratovice - Babybox v Neratovicích je ohrožen, vzhledem k tomu, že propagátor těchto miminčích schránek stále nezískal celou částku 250 tisíc korun, která je k jeho otevření třeba. Navíc Rada města Neratovice poslala zamítavé stanovisko k žádosti o poskytnutí finanční pomoci.

Neratovický babybox ohrožen, scházejí peníze

Regiony
Policejní zásah. Ilustrační snímek.
Smržovka - Pátek 27. května: Kinoklub Smržovka: od 17.00 Beseda s Danielem Vaňkem, forenzním genetikem. Přijďte se poučit o aplikaci genetiky v kriminalistice či archeologii a zapátrat o tom, kdo jsme a kde jsou naše „genetické“ kořeny.

Forenzní genetik zapátrá v historii

Volný čas