ŠTÍTEK: genetika

Ilustrační foto
Blanensko – Jaro lidé většinou vítají. Více sluníčka, tepla a pohled na rašící přírodu zlepšují náladu. Jenže právě kvetoucí stromy a květiny mnohým přidělávají velké problémy. Své o tom ví už řadu let blanenská rodačka Andrea Mudrová.

Lidí s pylovou alergií na Blanensku přibývá

Blanensko
Literární procházky Lipníkem nad Bečvou organizovala ve středu 23.3.2011 městská knihovna. Vlasta Kulíšková školáky i zájemce z řad veřejnosti provedla po místech, která jsou spojená s významnými spisovateli
Lipník nad Bečvou – Kam chodil popíjet duchovní otec slavného vojáka Švejka Jaroslav Hašek, co mají společného autorka Teréza Nováková a objevitel zákonů genetiky Johann Gregor Mendel nebo odkud pochází rodina současného herce z Ordinace v růžové zahradě Jana Kanyzy se ve středu mohli dovědět účastníci jedné ze tří literárních procházek Lipníkem nad Bečvou. V rámci Měsíce čtenářů je pořádala zdejší Městská knihovna.
6 fotografií

FOTO: Procházky představily Lipník jako město literátů

Volný čas
Ilustrační foto
Vimperk – Za poslední dvě století se výskyt jedle bělokoré v lesních porostech významně snížil. Pod vlivem složitého komplexu faktorů, včetně nerespektování ekologických nároků jedle, kleslo její zastoupení na necelé 1 procento v rámci České republiky.

Odborníci zachraňují jedli bělokorou

Prachaticko
Fejeton Brněnského deníku Rovnost.
Fejeton - Zubní osvěta – cesta do světa. Dnes už vím: Kdybych si více hleděl chrupu, nemusel bych konstatovat, že mi v puse sportuje pouze neotlučená zubní jedenáctka. Není se proto čím chlubit, když při přípravě na narkózu mohu prohlásit, že zuby dosud nemám vyndavací.

Vádemékum zubní osvěty

Brněnsko
Pivo. Ilustrační snímek.
Opava - Město Opava je známé jako rodiště či působiště nejedné velké osobnosti. Jmenovat můžeme básníka Petra Bezruče, zakladatele moderní genetiky Johanna Gregora Mendela, který studoval na místním gymnáziu, či autorku knihy o lvici Else Joy Adamsovou.

Už Tadeáš Hájek z Hájku pochválil opavské pivo

Opavsko
Ilustrační foto
Londýn - Expertům na genetiku pořádně zamotal hlavu černošský manželský pár v Británii, kterému se narodilo blonďaté dítě s bílou pletí a modrýma očima. Odborníci nedovedou vysvětlit, proč se v rodině, kde nejsou žádní bílí předci, narodilo úplně bílé dítě. Tvrdí, že holčička není albínka.

Páru s tmavou pletí se narodilo bílé modrooké dítě

Svět
Spolužáci Univerzity třetího věku v Bruntále jezdí společně i po exkurzích, prohlédli si už například  park v Lednici a ochutnali vzorky  z tamního Národního salónu vín ve Valticích.
Bruntál - Aby si lidé nad padesát let věku mohli dál rozvíjet své znalosti, případně získat zcela nové, mají šanci projít zájmovým studiem Univerzity třetího věku na Obchodní akademii a Střední zemědělské škole v Bruntále.

Univerzita třetího věku

Bruntálsko
ilustrační foto
Příbram - Lehnout si pod rozkvetlý strom, to přece není nic neobyčejného. Jsou ale lidé, kteří se tomu vyhýbají, a rok od roku jich přibývá. Příroda například pro alergiky neznamená žádnou romantiku, ale nevýslovné utrpení. Jen co začne jaro, neudělají bez kapesníku ani krok a těší se na zimu.

Alergici skupují léky bez předpisu, odborníci varují

Příbramsko
Obyvatelé domku v osadě Bedřiška, do něhož vletěla oknem zápalná láhev.
Ostrava /AKTUALIZOVÁNO/ – V zápalné lahvi, kterou neznámý žhář vhodil do rodinného domu romské rodiny z osady Bedřiška, byl diethylether. Deníku to ve čtvrtek potvrdila mluvčí krajské policie Soňa Štětínská. Diethylether je vysoce hořlavá látka s nízkým bodem varu. Je využíván jako rozpouštědlo.

Bedřiška: V zápalné láhvi bylo rozpouštědlo

Regiony
Gregor Johann Mendel má v Brně svou sochu, několik pamětních desek a muzeum, o které je mezi lidmi velký zájem.
Brno /JIHOMORAVANÉ, KTEŘÍ DOBYLI SVĚT/ - Údělem člověka je stálé úsilí, šlechtění síly a cvičení schopností. Tento krátký úryvek pochází ze školní básně nadaného gymnazisty. Napsal ji někdy ve třicátých letech devatenáctého století. Uvědomělé pojetí studia a lidského konání ho dovedlo až do učebnic biologie. Další díl seriálu Deníku Rovnost Jihomoravané, kteří dobyli svět, představí zakladatele genetiky, všestranného vědce a opata augustiniánského kláštera na Starém Brně Gregora Johanna Mendela.
5 fotografií

Gregor Johann Mendel: brněnský Darwin

Brněnsko
Zrekonstruovaná budova psychiatrické kliniky ve fakultní nemocnici
Olomouc /FOTO/ – Mnohem komfortnější podmínky pro léčbu mají pacienti s psychiatrickými diagnózami ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Už neleží na pokojích po čtyřech, či dokonce sedmi, mají mnohem více soukromí a sociální zařízení po ruce. Úpravy budovy jsou přínosem i pro ambulantní pacienty.
5 fotografií

Olomouc má opravenou a moderní psychiatrii

Olomoucko
Pro Danečka je jeho starší bráška velký vzor
Vráž - Slavit narozeniny společně s Ježíškem, právě takové štěstí má dnes již roční Daneček z Vráže. Jeho maminka si letošní Štědrý den hodlá pořádně se svými dětmi a přítelem užít.

Petra loňské Vánoce trávila v porodnici

Berounsko
Měření hladiny cukru v krvi v prostějovské nemocnici. Ilustrační foto
Olomouc/Prostějov -Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je střední Morava na jednom z čelných míst v rámci regionů. Příčiny? Vedle genetiky je to především životní styl – špatná strava a nedostatek pohybu. V zemi má cukrovku přes 750 tisíc osob a počet se neustále zvyšuje. Lékaři se v případě cukrovky nebojí hovořit o pandemii.

Cukrovka je postrachem celého kraje i Prostějovska

Prostějovsko