ŠTÍTEK: genetika

Ilustrační foto
Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je právě olomoucký v rámci regionů na jednom z čelních míst. Příčiny? Vedle genetiky, kterou neovlivníme, především životní styl – špatná strava a nedostatek pohybu. V zemi má cukrovku přes 750 tisíc osob a číslo se neustále zvedá, navíc je řada těch, kteří o chorobě vůbec nevědí.

Diagnóza diabetes: Nemocných přibývá!

Zdraví
Ilustrační foto
Olomoucký kraj - Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je střední Morava na jednom z čelných míst v rámci regionů. Příčiny?

Cukrovka: postrach Olomouckého kraje

Přerovsko
Ilustrační foto
Olomoucký kraj - Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je střední Morava na jednom z čelných míst v rámci regionů. Příčiny?

Cukrovka: postrach Olomouckého kraje

Hranicko
Lidem, kteří trpí cukrovkou, by měli průkazy nosit u sebe.
Olomouc – Každý patnáctý obyvatel Olomouckého kraje má problémy s cukrovkou. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je právě olomoucký v rámci regionů na jednom z čelních míst. Příčiny? Vedle genetiky, kterou neovlivníme, především životní styl – špatná strava a nedostatek pohybu.

Onemocnění cukrovkou trpí stále více lidi v kraji

Olomoucko
Běžkyně Iveta Hynštová.
Vyškov /ROZHOVOR/ - Její jméno je často k vidění na startovních i výsledkových listinách nejen okresních běžeckých soutěží. Iveta Hynštová se pravidelně účastní nejen regionálního poháru Dlouhé míle, ale štěstí zkouší také například ve Velké ceně vytrvalců Olomouckého kraje. Naposledy startovala v sobotním Běhu kolem Vyškova. Na co se chystá dál a co plánuje do své budoucnosti, se svěřila v rozhovoru.

Běžkyně Hynštová: pocit z výhry je výborný

Ostatní sporty
Valašsko - Nádory tlustého střeva a konečníku jsou pomalí ale zákeřní zabijáci. Za posledních osm let vzrostl počet nemocných v regionu o desítky nejen mezi staršími ročníky, ale nově zasáhla rakovina i mladé.

Valaši trpí nádory konečníku

Valašsko
Olomoucká společnost Genoservis, která areál vlastní, totiž před časem přehodnotila svůj záměr.
Přerov - Přerovské výstaviště už není na prodej. Olomoucká společnost Genoservis, která tento areál vlastní, totiž před časem přehodnotila svůj záměr. Jelikož se jí nepodařilo najít vhodného kupce, výstaviště bude i nadále provozovat.

Přerovské výstaviště už majitele nehledá

Přerovsko
Ilustrační snímek z nové laboratoře Memphacentra v Ostravě-Porubě
Ostrava - Klinickým a forenzním molekulárně genetickým vyšetřením se věnují pracovníci nové laboratoře, která sídlí v porubské poliklinice MephaCentrum. Ostravská laboratoř je součástí brněnské společnosti Laboratoř forenzní genetiky.

Laboratoř nabízí speciální genetická vyšetření

Ostravsko
Socha zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v Brně na Mendelově náměstí.
Brno - Říká se mu otec genetiky. Svůj život však starobrněnský opat a vědec Gregor Johann Mendel prožil i jinak než jen křížením hrachu a v modlitbách. Byl i vášnivým včelařem a meteorologem. Objevitel principu dědičnosti zemřel přesně před sto pětadvaceti lety v Brně.

Mendel byl i včelař a meteorolog

Brněnsko
Na hřbitovech u Přibyslavi stojí náhrobní kameny s vytesaným příjmením Klusáček. V roce 1653 však v celých Čechách a na Moravě žili jen dva muži tohoto příjmení.
Přibyslav - O husarský kousek se pokouší Jiří Klusáček z Prahy, jehož rod sahá možná až do poloviny 15. století na Vysočinu. Pomocí testů DNA chce potvrdit příbuznost všech českých Klusáčků, případně - pokud to půjde - ještě zjistit, zda jejich hodně vzdálení předkové přišli do kraje před 30 000 lety ze západní Evropy, nebo patří k původní populaci.

Žil rod Klusáčků na Vysočině už od doby ledové?

Havlíčkobrodsko
Primářka oddělení Kliniky u sv. Klimenta v Libreci MUDr. Ivana Bydžovská. Centrum od začátku října nabídne klientům už veškeré služby.
Liberecký kraj - Sály pro odběr vajíček a jejich následný návrat do dělohy otevře od 30. září liberecká Klinika u sv. Klimenta. Slouží těhotným ženám s rizikovým těhotenstvím i párům, jež trápí poruchy neplodnosti. Rodiče toužící po potomkovi se sem sjíždějí z celého kraje.

Za odběrem vajíček již ženy nemusejí jezdit až do Prahy

Jablonecko
Ivan Hoffman
Na otázku, jestli existují nějaké etické či mravní bariéry, které by mohly vědce zabrzdit v jejich experimentech, je jednoduchá odpověď. Neexistují. Nic nakonec neodolá lidské zvědavosti a jedinou skutečnou bariérou je naše dočasně omezené poznání.
0 fotografií

Genetické "člověkozvíře"

Hoffmanův deník
Vybírat můžete z nepřeberného množství titulů.
Orlickoústecko - Esther J. J. Verhoef-Verhallen je již dlouhá léta zárukou čtivých a srozumitelných naučných knih o zvířatech, které oslovují širokou čtenářskou veřejnost.

Knihkupec doporučuje

Volný čas
Farmáři se genetiky v zemědělství nebojí.
Břeclavsko - Na Břeclavsku se mezi farmáři objevují odvážlivci, kteří se navzdory odsuzujícím kampaním nebojí použít geneticky upravená osiva. Genetika v zemědělství rozděluje veřejnost i politiky na dva tábory. Jedni ji odsuzují, jiní vítají. Některé firmy v regionu si geneticky upravené plodiny pochvalují kvůli zdravějším porostům a že nemusejí používat tolik chemie.

Farmáři se genetiky v zemědělství nebojí

Břeclavsko
Socha zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v Brně na Mendelově náměstí.
Brno - Genetika a brněnský augustiniánský klášter na Starém Brně mají vztah ke jménu Johann Gregor Mendel. V Brně je po přírodovědci a biologovi pojmenováno náměstí, univerzita i gymnázium. Jeho pomník stojí od šedesátých let minulého století v zahradě kláštera.

Mendel skončil v zahradě

Brněnsko