ŠTÍTEK: globální oteplování

Samec ledního medvěda nese v tlamě mládě ledního medvěda, kterého zabil. Kanibalismus se rozšířil v důsledku klimatických změn. Obyvatelé severního pólu jsou nuceni opouštět své přirozené prostředí a často trpí hlady nebo umírají vyčerpáním.
Žijí za severním polárním kruhem na území ponořeném pět měsíců v roce do tmy, v zemi ledu, sněhu a zmrzlé půdy. Nejseverněji žijí lední medvěd a polární liška. Dalšími „mrazuvzdornými" tvory jsou polární sob, polární vlk, hranostaj, rosomák severský, lumík, svišť, polární zajíc či ovce sněžná. Většina živočichů žijících v severních polárních oblastech není schopna přežít jinde, proto je zásadně ohrožuje globální oteplování.

Zorný úhel: Arktida a její polární obyvatelé

Články
Obsah časopisu - září 2013
I přes nově odhalené zpomalení globálního oteplování, jsou mnozí klimatologové přesvědčeni, že hladina moře bude stoupat a pokračující tání ledu může katastrofálně proměnit hranice kontinentů. Na jiné myšlenky vás snad přivede reportáž o tepu konžské Kinshasy. A hlavy třeba zchladí zpráva o zlézání Antarktidy. Pokud nevíte, co má dva metry a váží 50 kg, pak je to kasuár. A pokud se vám právě nic nedaří, tak vás snad potěší, že nezdary jsou jen varianta…  

Obsah časopisu - září 2013

Časopis