ŠTÍTEK: Guinea

Ilustrační foto
Vrchlabí - Již druhý ročník populárně-vědeckých přednášek pro veřejnost pod názvem Zámek uspořádá v období od října do konce roku Správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s městským úřadem.

Jednu přednášku věnují klíšťatům

Krkonoše
Život a dílo Emila Holuba připomíná i výstava v Senátu České republiky
Holice - V Holicích, rodišti slavného afrického cestovatele Emila Holuba, v pátek začíná první ročník oslav nazvaných Holubovy Holice. Rok po připomínce stého šedesátého výročí narození zdejšího rodáka si město připomene padesáté výročí úmrtí Holubovy manželky Růženy.

"Holubovy Holice" lidem přiblíží slavného cestovatele

Volný čas
Jasoň v pralese. Do slova a do písmene to bylo pralesní vystoupení – včetně výzdoby sálu, kulis, účesů...
Havlíčkův Brod - Čekali byste od Jasoně něco jiného než nápady nabitý koncert? To, že mu fantazie nedochází, předvedl před několika dny. V brodské Čechovce zavedl nabitý sál hudebně-divadelním koncertem doslova do pralesa.

Jasoň zavedl posluchače do pralesa

Volný čas
Josef Vorel
Jistebník - V Jistebníku, kde je starostou třetí volební období, žije od roku 1991. Má 55 let, je ženatý, má dvě děti. Původním povoláním je defektoskopický technik.

U zpovědi Josef Voral

Novojičínsko
Dokumentární film Kembali má další cenu. Režisér Jan Popelka s cestovateli Milanem Daňkem a Alenou Žákovskou ohromili v sobotu porotu i diváky na festivale cestovatelských filmů Welzlovo Filmobile v Zábřehu.
Blansko, Zábřeh - „Kembali!“ Výhružné zvolání domorodce znělo jasně. Dobrodružní cestovatelé, mezi nimi iMilan Daněk a Alena Žákovská, se tedy obrátili a vydali ze zcentrálního pohoří Nové Guinee pryč.

Film Kembali se pyšní další cenou

Blanensko
ZOOLOGOVÉ JÁSAJÍ. Pralesy Papuy Nové Guineje jsou jedním z mála míst, které ještě může překvapit neznámými tvory.
Jakarta - Krysa vážící téměř jeden a půl kilogramu nebo trpasličí vačice řadící se mezi nejmenší vačnatce na světě. Papua Nová Guinea stále ohromuje vědce různorodostí své fauny a zatím nepopsanýmy druhy rostlin i zvířat.

Na Papue byl objeven nový druh krysy

Svět
Ilustrační foto.
Břeclavsko - Možnost adoptovat na dálku dítě z Afriky využilo už několik lidí na Břeclavsku. Manželé Vojtkovi, kteří provozují v Břeclavi galerii, podpořili Mabintu z Guinee. Stala se tak nevlastní sestrou jejich sedmileté dcery Julie.

Adopce láká malíře i faráře

Česko
Ilustrační foto
Šardice - Základní škola T. G. Masaryka v Šardicích vybrala mezi žáky a učiteli peníze na zaplacení školného pro malou Adamu z africké Guiney. Ve škole už sbírají peníze na další adopci na dálku.

Škola pomůže africké holčičce

Hodonínsko
Ilustrační foto.
Břeclavsko - Možnost adoptovat na dálku dítě z Afriky využilo už několik lidí na Břeclavsku. Manželé Vojtkovi, kteří provozují v Břeclavi galerii, podpořili Mabintu z Guinee. Stala se tak nevlastní sestrou jejich sedmileté dcery Julie.

Adopce láká malíře i faráře

Břeclavsko
Jindřich Martiš
ZLÍNSKÝ KRAJ - Pamír, Andy, Himálaje, pralesy Nové Guineje, monumentální africké Kilimandžáro nebo tajemné horské město Inků Machu Picchu, to jsou oblasti, které navštívil, s vrcholy, jež zdolal, nebo se o to alespoň pokusil Jindřich Martiš, cestovatel, dobrodruh a jeden z nejúspěšnějších československých horolezců z konce minulého století.

Horolezce ze Slovácka pohřbila krutá Annapurna

Zlínsko
Jindřich Martiš
DOLNÍ NĚMČÍ - Pamír, Andy, Himálaje, pralesy Nové Guineje, monumentální africké Kilimandžáro nebo tajemné horské město Inků Machu Picchu, to jsou oblasti, které navštívil, s vrcholy, jež zdolal, nebo se o to alespoň pokusil Jindřich Martiš, cestovatel, dobrodruh a jeden z nejúspěšnějších československých horolezců z konce minulého století.

Horolezce ze Slovácka pohřbila krutá Annapurna

Volný čas
ilustrační foto
HERŠPICE - Hawa Camara z Conakry v africké Guineji. To je jméno sedmiletého děvčete, jejíž rodina žije v těžkých podmínkách. Proto se heršpické mateřské centrum Ententyky rozhodlo, že africkou dívku vezme pod svá křídla. Tedy alespoň na dálku.

Mateřské centrum chce adoptovat africkou dívku

Vyškovsko
Ilustrační foto
BLANSKO, OSTRAVA - Mezi čtyři nejlepší cestopisné filmy na mezinárodním festivalu outdoorových filmů se dostal snímek blanenského režiséra Jana Popelky a cestovatelů Milana Daňka a Aleny Žákovské s názvem Kembali.

Film z Blanska je v nominaci

Volný čas
Ilustrační foto
BRNO/STRÁŽNICE - Dvaašedesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice přinese ve druhé polovině června oslavu fujary a verbuňku, kamerunské a korejské masky nebo chodské dudáky.

Strážnice představí Chodsko i Koreu

Volný čas
Štěpán Rak, kytarový virtuos
JABLONEC NAD NISOU - Kytarový mistr koncertuje po celém světě, ale cestu do Jizerských hor nezapomněl. K Bedřichovu a jeho okolí má srdečný vztah. V nedalekých Lučanech má chalupu, kterou využívá celá jeho rodina.

O prsty se bojí hodně

Jablonecko
Milan Daněk
BLANSKO - většina lidí tam nikdy nebyla. On do skrytých houštin Nové Guineje zavítal už třikrát. Vysoký štíhlý sportovec Milan Daněk má toho sježděno opravdu hodně. Írán, Kavkaz, Borneo, Brazílie, …

Daněk: Mluví se rukama, nohama

Volný čas