ŠTÍTEK: Guinea

Emanuel Tolno
Devatenáctiletý ofenzivní záložník či útočník Emanuel Tolno se za krátkou dobu stal oporou fotbalového A-týmu FC MAS Táborsko. Rodák z Guiney na podzim nastřílel čtyři branky. Emanuel jako třetí cizinec v řadě odpovídal na naše stejné otázky jako jeho spoluhráči Toutou a Conde.  

Emanuel Tolno: Třetí liga vyniká rychlostí hry a vytrvalostí

Fotbal
Milan Daněk s domorodci na Nové Guinei. Vlevo na snímku je jeho dávný přítel Senkjů, který mu v pralese zachránil život.
Blansko – Vysněná letní dovolená. Bezstarostné opalování na prosluněné pláži, koupání v moři a večer popíjení drinků v místních hospůdkách. Blanenský cestovatel Milan Daněk tráví dovolenou jinak. Tisíce mil od domova. V divočině, bez spojení s moderním světem a odkázaný jen na vlastní schopnosti. Velmi často na místech, kde i drobné zranění může znamenat velké potíže nebo smrt.

Cestovatel Daněk míří mezi válečníky. Do deštného pralesa na Nové Guinei

Blanensko
Inderjit Khurana založila organizaci, která provozuje takzvané vlakové školy. Vzdělávání se odehrává především na nádražích.
Ač nás společenské změny zastihují rychlostí Apolla 10, vzdělávání si podle Týdeníku Květy drží svoji konvenční podobu. Mnozí tak reptají, že je škola stejná, jako bývala za Marie Terezie – že se biflujeme, co nebudeme nikdy potřebovat, a ignorujeme to, bez čeho se v životě neobejdeme. Zpitomělé děti odříkají letopočty punských válek i probuzené o půlnoci, ale o padesátých, neřkuli 80. letech 20. století vědí kulové. Dalo by se jmenovat dál. Ale s naší školou to stejně nehne.
8 fotografií

Nejextrémnější školy: v Londýně kouřili už sedmiletí, v Číně se učí za mřížemi

Svět
Festival Uprchlení
Druhý ročník festivalu Uprchlení, který chce prostřednictvím divadla, hudby a autentických zážitků seznámit publikum s tématikou cizinců a migrace, se koná v neděli na Kavčím plácku v Hradci Králové.

Uprchlení najdete na Kavčím plácku

Volný čas
Čelist denisovana nalezená na Tibetské náhorní plošině
Mohli prapředci dnešních moderních lidí přežít i ve velké nadmořské výšce? Schopnost žít v extrémních podmínkách se až dosud připisovala pouze příslušníkům druhu Homo sapiens, to však změnila analýza čelisti nalezené na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Ta totiž patřila jinému předchůdci moderních lidí – takzvanému denisovanovi. Podle odborníků tak právě denisované předali dnešním lidem gen, díky kterému zvládají život ve vysokých nadmořských výškách.  
4 fotografie

Tajemství čelisti. Denisované dokázali žít v extrémních podmínkách, díky genu

Věda a technika
Bílá labuť slaví 80. výročí otevření. Obchodní dům v Praze začal fungovat 19. března 1939.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V úterý v deset hodin dopoledne uplyne přesně 80 let od doby, kdy i přes začátek nacistické okupace Československa obléhaly ulici Na Poříčí na pražském Novém Městě tisíce lidí. Bílá labuť - svého času nejmodernější obchodní dům v Evropě - slaví nostalgické výročí. Avšak nyní už zákazníky neláká a současný vlastník doufá, že se podaří chráněnou kulturní památku opravit.
12 fotografií

Chrám práce, zboží a lidí slaví. Opráší Bílá labuť lesk zašlé slávy?

Podnikání
Vrak potopené letadlové lodi USS Hornet
Více než 76 let se ukrývala v temných hlubinách Tichého oceánu. Nyní bylo místo jejího posledního odpočinku konečně odhaleno. Řeč je o slavné americké letadlové lodi USS Hornet, která brázdila vody Pacifiku během druhé světové války, a na které po japonském útoku z 26. října 1942 zahynulo 140 mariňáků. O nálezu vraku informovala v úterý společnost Vulcan patřící spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi.
10 fotografií

Poklad na dně Pacifiku. Výzkumníci našli vrak americké letadlové lodi USS Hornet

Svět
KV Arena
Karlovy Vary - Rozsáhlé revize, audity a hlavně zcela nová koncepce provozu KV Arény, to je dosavadní práce nového jednatele tohoto multifunkčního centra Romana Rokůska. Ten musel po svém příchodu optimalizovat celý chod zařízení, přenastavit mnoho věcí a vymyslet, jak by měl celý komplex fungovat, a to hlavně směrem k veřejnosti.

Jednatel KV Arény optimalizuje provoz a chce dobrý program

Karlovarsko
Vánoční koncert kapel Blue Bucks a Rissla v klubu U Vodvárků v Kolíně.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Dvě kapely si daly poslední pátek před Vánoci dostaveníčko v kolínském rockovém klubu U Vodvárků. V minulosti jedna z nejpopulárnějších kolínských kapel, Blue Bucks, večírek zahájila v pozměněné sestavě - vrátil se basový kytarista David „Adis“ Adamec, který kdysi s Modrými kozly začínal a přibyl bubeník Martin Růžek, jenž léta hrával s metalovými Rimortis.
65 fotografií

U Vodvárků před Vánoci hráli Blue Bucks v nové sestavě a Rissla

Volný čas
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  
17 fotografií

Koupila jsem si dvě housenky

Zlínsko
Strom s čidlem.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Na jeden ze stromů městské části Praha 7 byl umístěný první prototyp čidla náklonu. Přístroj má měřit výkyv památných nebo nestabilních stromů a dává tak možnost dlouhodobě sledovat jejich kondici a předejít včas pádu i poškození. Čidla mají přispívat k větší bezpečnosti dopravy i občanů, prodloužit životnost cenných stromů a nabízet zajímavá data pro zaměstnance a firmy, které se o zeleň starají. 

KRÁTCE: Sedmička má strom s čidlem

Praha