ŠTÍTEK: Guinea

Festival Dun Dun 2017 v Litoměřicích.
Litoměřice - Předpověď deštivého počasí se v pátek odpoledne nevyplnila, a tak naplánovaný bohatý program 6. festivalu Dun Dun – Inspirace Afrikou nabitého tanečními a bubenickými workshopy, zpěvem, hudbou, tancem a exotickou vůní černého kontinentu, proběhl úspěšně.
10 fotografií

FOTO: Park Václava Havla rozvibrovaly bubny

Volný čas
Jiří Hruška
Vodňany - V létě 2016 se cestovatel Jiří Hruška z Českých Budějovic vydal již na svůj třetí MOTOTRIP.ASIA na malém skútru napříč dalšími Indonéskými ostrovy Papua, Moluky, Sulawesi a částečně zavítal i do samostatného státu Papua Nová Guinea.

Na skútru napříč Indonésií

Strakonicko
Ilustrační foto
Port Moresby - Zemětřesení o síle 8,0 stupně bylo dnes zaznamenáno 47 kilometrů západně od pobřeží Papuy-Nové Guineje. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Pacifické středisko pro varování před cunami uvedlo, že na pobřeží několika států mohou během následujících tří hodin dorazit vysoké mořské vlny.

U Papuy-Nové Guineje udeřilo silné zemětřesení. Hrozí cunami

Svět
Ilustrační foto
Vůbec poprvé od předloňské epidemie eboly se podařilo vědcům vyvinout vakcínu, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž získali lékaři zbraň proti případnému dalšímu šíření viru, který zabil během uplynulých tří let v Africe přes 11.300 lidí.

Testy potvrdily stoprocentní úspěšnost vakcíny proti ebole

Zdraví
Ilustrační foto
Řím - Itálie předpokládá, že se letos na její území dostane rekordní počet migrantů. Pokud se udrží nynější trend, dorazí na Sicílii do konce letošního roku celkem 192.000 běženců, domnívá se italské ministerstvo vnitra. Výrazně tak bude překonán dosud nejvyšší počet 170.000 uprchlíků z roku 2014, informovala agentura APA.

Itálie počítá za letošek s rekordním počtem 192.000 migrantů

Svět
Ilustrační foto
Honiara - Šalamounovy ostrovy v Tichomoří dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Otřesy způsobily výpadky proudu na Šalamounových ostrovech, nejsou ale zprávy o větších škodách či zraněných ani obětech.

Zemětřesení na Šalamounových ostrovech se obešlo bez obětí

Svět
Rozhodčí Jana Adámková.
Port Moresby (Papua-Nová Guinea) - Česká rozhodčí Jana Adámková bude řídit finálový zápas mistrovství světa fotbalistek do 20 let mezi KLDR a Francií. Rodačka z Brna, která v Česku pravidelně píská druhou ligu mužů, se tak chystá na největší zápas dosavadní kariéry.

Sudí Adámková bude pískat finále MS fotbalistek do 20 let

Fotbal
Ilustrační foto.
Canberra - Austrálie uzavřela dohodu se Spojenými státy o přesídlení stovek uprchlíků, které nyní australské úřady drží v táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Přesídlení bude řídit Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dohoda platí pouze pro osoby, které jsou v současné době v zadržovacích zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru, a nebude se v budoucnosti opakovat.

Austrálie se dohodla s USA, že přijmou uprchlíky z ostrovů

Svět
Ilustrační foto
Canberra - Spojené státy a Austrálie by mohly v brzké době oznámit dohodu, podle které Spojené státy přijmou stovky žadatelů o azyl, které nyní Austrálie drží v uprchlických táborech na ostrovech v Tichém oceánu. Někteří se však obávají, že nově zvolený americký prezident Donald Trump by mohl plány zmařit, jelikož se proti příjímání uprchlíků ostře vymezoval během své kampaně. Informují o tom dnes australská média.

Austrálie prý pošle do USA 1800 migrantů, Trump může plán zmařit

Svět
Ilustrační foto.
Canberra - Austrálie plánuje přemístit 1300 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní drženi v uprchlických táborech na ostrovech v Tichém oceánu, do jiných zemí. Australský ministr pro migraci Peter Dutton však neuvedl, s kterými zeměmi Austrálie dohodu o přesídlení uzavře, informovala dnes agentura AP.

Austrálie chce přemístit žadatele o azyl do jiných států

Svět
Unikátní výstava orchidejí ve sklenících arboreta Mendelovy univerzity v Brně.
Brno – Jen dvakrát do roka mohou lidé navštívit výstavu orchidejí ve sklenících arboreta Mendelovy univerzity v Brně. Zatím poslední příležitost měli o víkendu. Šanci si nenechaly utéct stovky Brňanů. „Máme tu na patnáct set botanických druhů orchidejí, jde určitě o největší sbírku v České republice. V tomto období kvetou například hybridy rodu Cattleya nebo také Dendrobium z Nové Guiney," uvedla vedoucí sbírky orchidejí Anna Buchtová.
13 fotografií

OBRAZEM: Na výstavu největší sbírky orchidejí v republice dorazily stovky lidí

Brněnsko
migranti v Paříži
Paříž (Francie) - Po vyklizení tábora migrantů u Calais, zvaného Džungle, začaly dnes francouzské úřady s evakuací asi 3 000 migrantů, kteří se utábořili na chodnících pod pařížskou oblohou. Hned ráno policisté odvedli z provizorního útočiště pod visutou dráhou metra na severu francouzské metropole několik stovek mužů, žen a dětí do autobusů, které rozvážejí migranty do útulků v okolí.

Úřady vyklízejí provizorní uprchlický tábor na severu Paříže

Svět
Výstava fotografií o Nové Guineji na nádvoří Náprstkova muzea
Praha - Novou Guineu, která je opředena mýty a tajemstvími a je často spojována s lovci lebek a kanibalismem, chce svým návštěvníkům představit Náprstkovo muzeum v Praze. V pátek pro ně otevře výstavu Lovci lebek, na které budou k vidění předměty spjaté s tímto exotickým ostrovem, například i domodelované tváře předků na jejich lebkách. V tentýž den zpřístupní také výstavu fotografií Enriqua Stanka Vráze, který na přelomu 19. a 20. století procestoval množství zemí, včetně Nové Guineje. Muzeum o tom ve čtvrtek informovalo v tiskové zprávě.

Náprstkovo muzeum připravilo výstavu o Nové Guineji

Volný čas
Cestovatel Miloslav Stingl při křtu knihy.
Praha - Knihu s názvem "Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy" ve středu představili a pokřtili v pražském Paláci knih Luxor, zcela zaplněném příznivci slavného etnografa. Autor biografie Adam Chroust popisuje životní příběh cestovatele a indiánského náčelníka Stingla, který navštívil 152 zemí, o nichž napsal 42 knih ve 240 vydáních. Kmotry obsáhlé publikace obsahující před 500 fotografií se staly herečka Jitka Čvančarová, modelka Pavlína Němcová a spisovatelka Bára Nesvadbová. Předmluvu napsal Stinglův cestovatelský kolega Miroslav Zikmund.

Biografie představuje Stingla jako cestovatelskou legendu

Volný čas
Papež František
Vatikán - Papež František dnes oznámil, že jmenuje 17 nových kardinálů. Slavnostní ceremonie se uskuteční 19. listopadu, tedy den před koncem Svatého roku milosrdenství. Podle agentury AP noví budoucí kardinálové pocházejí z pěti kontinentů, včetně odlehlých koutů světa, jsou mimo jiné i z Mauricia, Lesotha, Bangladéše či Papuy Nové Guineje.

Papež František jmenuje v listopadu 17 nových kardinálů

Svět
Ilustrační foto
Berlín - "Předměty podobné výbušnině" našla ve čtvrtek pozdě večer německá policie v jednom z aut na německo-rakouské hranici. Uvedla to dnes německá média. Kvůli blížícím se oslavám znovusjednocení Německa, které vyvrcholí 3. října, se každé podobné události ve spolkové republice věnuje zvýšená pozornost.

Německá policie zastavila auto s "předměty podobnými výbušnině"

Svět
Ilustrační foto
Sydney (Austrálie) - Austrálie souhlasí s uzavřením svého tábora se stovkami migrantů na ostrově Manus na severu Papuy-Nové Guineje. Sdělila to dnes vláda Papuy-Nové Guineje, která o to žádala. Kdy se sporný tábor uzavře a co bude s tamnímu migranty, ale neuvedla. K tomu se Austrálie zatím nevyjádřila.

Austrálie uzavře tábor pro migranty na ostrově Manus

Svět
Rakouská asistentka pomáhá v Guineji.
Linec - Josefa Faschingová (47), porodní asistentka z Waldhausenu, založila loni "Guinea Hospital Projekt Frouki" („frouki" znamená v místní řeči těhotenství). Od té doby strávila v Africe skoro půl roku, píše deník OÖN.

Sousedka pečuje o rodičky v Guineji

Z okolí
Ilustrační foto
Vídeň - Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz navrhuje, aby Evropská unie bránila žadatelům o azyl v přímém vstupu na kontinent tím, že je zadrží na ostrovech. Brusel by se tak inspiroval modelem, který zavedla k odrazování migrantů v příjezdu Austrálie a který je mezinárodními organizacemi hájícími lidská práva ostře kritizován.

Ministr Kurz: Brusel by se měl inspirovat australským modelem boje s migrací

Svět
Ilustrační foto
Sydney - V australském detenčním táboře pro uprchlíky v tichomořském ostrovním státě Nauru se v pondělí pokusila upálit imigrantka ze Somálska. Stalo se tak několik dní poté, co po stejném činu zemřel íránský uprchlík ze stejného tábora, informují dnes australská média. Australský ministr pro imigraci Peter Dutton v této souvislosti řekl, že ani nový případ pokusu o sebeupálení na imigrační politice země nic nezmění.

V australském táboře pro uprchlíky se pokusila upálit imigrantka

Svět
Osud 900 migrantů, kteří v táboře pobývají, je stále nejasný.
Sydney - V australské nemocnici dnes podlehl svým zraněním 23letý Íránec, který se ve středu v australském zadržovacím centru v ostrovním státě Nauru zapálil na protest proti tvrdé australské přistěhovalecké politice. Oznámil to podle agentury AP australský imigrační úřad. V táboře je na 500 migrantů, kteří usilují o azyl v Austrálii.

Zemřel Íránec, který se na protest proti australské imigrační politice zapálil

Svět
Ilustrační foto.
Sydney – Papua-Nová Guinea dnes oznámila, že uzavře australský detenční tábor pro uprchlíky, který doposud na jejím území fungoval. Oznámení přišlo den poté, co papuánský nejvyšší soud rozhodl, že je toto zařízení v rozporu s ústavou Papuy-Nové Guineje. Osud 900 migrantů, kteří v táboře pobývají, je nejasný. Austrálie totiž vyloučila, že by běžence vpustila na australské území.

Papua-Nová Guinea zavře australský detenční tábor s 900 migranty

Svět
Ilustrační foto
Conakry – Již čtvrtý člověk podlehl v Guineji od konce února ebole. Epidemie choroby usmrtila v této zemi, Sieře Leone a Libérii od roku 2013 více než 11.300 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) v prosinci oznámila, že se nákaza v Guineji přestala šířit. Letos se ale objevily nové případy infekce, i když jich je podstatně méně.

Ebole podlehli v Guineji od konce února již čtyři lidé

Svět
Cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl.
Cestovatel a etnograf Miloslav Stingl, který v sobotu oslaví 85. narozeniny, plánuje svoji další cestu mezi Papuánce na Nové Guineji. Do míst, kde se před lety stal svědkem lidojedství, by se chtěl vypravit příští rok na jaře. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že je pro něho důležitější, co bude, než to, co bylo.

Jubilant Miloslav Stingl by chtěl vrátit mezi Papuánce na Nové Guineji

Cestujeme
Ilustrační foto
Monrovia - Libérie má potvrzeny tři nové případy nákazy ebolou a sleduje dalších 153 lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými. Informují o tom dnes zahraniční agentury. Nové případy se v zemi objevily po více než dvou měsících od doby, kdy země oznámila, že se s ebolou vyrovnala.

Libérie má tři nově nakažené ebolou, sleduje dalších 153 lidí

Svět
Ilustrační foto
Londýn - Virus nebezpečné eboly může existovat ve spermatu mužů, kteří nákazu přežili, ještě nejméně devět měsíců od chvíle, kdy se infekce poprvé objevila. Jde o mnohem delší časové období, než se dosud předpokládalo, oznámili vědci. Ebolou se od prosince 2013 nakazilo zejména v Guineji, Sieře Leone a Libérii více než 28.000 lidí a přes 11.300 jich onemocnění podlehlo, nyní se ale epidemie postupně dostala pod kontrolu, uvedla agentura Reuters.

Virus eboly může být ve spermatu mužů až devět měsíců

Svět
Záchranné týmy dnes dorazily k troskám letadla, které se v neděli zřítilo nad odlehlou indonéskou provincií Papua na ostrově Nová Guinea. Podle činitele citovaného agenturou AFP je stroj zcela zničen.
Jakarta - Záchranné týmy dnes dorazily k troskám letadla, které se v neděli zřítilo nad odlehlou indonéskou provincií Papua na ostrově Nová Guinea. Podle činitele citovaného agenturou AFP je stroj zcela zničen. Na místě našli záchranáři těla všech 54 obětí, které byly na palubě stroje v době neštěstí.

V troskách letadla v Indonésii našli záchranáři všechny oběti

Svět
Záchranné týmy našly trosky letadla, které se v neděli zřítilo nad odlehlou indonéskou provincií Papua na ostrově Nová Guinea i s 54 lidmi na palubě. Místo nálezu je asi 12 kilometrů od města Oksibil.
Jakarta - Záchranné týmy našly trosky letadla, které se v neděli zřítilo nad odlehlou indonéskou provincií Papua na ostrově Nová Guinea i s 54 lidmi na palubě. Místo nálezu je asi 12 kilometrů od města Oksibil, informovala dnes indonéská agentura Antara s odvoláním na policii.

Záchranáři našli trosky letadla na východě Indonésie

Svět
Ilustrační foto
Jakarta - Indonéské letadlo s 54 lidmi na palubě se dnes zřítilo nad indonéskou Papuou. Informovala o tom indonéská záchranná služba. Oznámila, že trosky letadla byly nalezeny u města Oksibilu v provincii Papua na ostrově Nová Guinea. V místě nálezu trosek je špatné počasí a panuje už noc.

V Indonésii se zřítilo letadlo s 54 lidmi, trosky byly nalezeny

Svět
Ilustrační foto
Freetown - Prezident Sierry Leone Ernest Koroma v pátek odvolal řadu omezujících opatření, která byla přijata v rámci boje proti epidemii eboly v této západoafrické zemi. Oznámil to den poté, co zdravotnické úřady sdělily, že v zemi zaznamenaly už jen čtyři případy eboly a doufají, že brzy již nebude žádný, uvedla dnes agentura AFP. Ebola se šíří v Africe od konce roku 2013 a postiženy byly hlavně státy Guinea, Sierra Leone a Libérie. Nakazilo se na 27.500 lidí a přes 11.200 z nich zemřelo.

Situace v Sieře Leone se po epidemii eboly vrací k normálu

Svět
Ilustrační foto.
Freetown - Zdravotnické úřady v západoafrické Sieře Leone oznámily, že v zemi zaznamenaly už jen čtyři případy eboly. Doufají, že brzy již nebude žádný, uvedla agentura AP. Ebola se šíří v Africe od konce roku 2013 a postiženy byly hlavně státy Guinea, Sierra Leone a Libérie. Nakazilo se na 26.500 lidí a přes 11.200 z nich zemřelo.

Sierra Leone hlásí pouhé čtyři poslední případy eboly

Svět