ŠTÍTEK: Guinea

Ilustrační foto
Londýn – Vakcína proti ebole vyvinutá americkými společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost. Podle vědců se už látka může začít používat. Přípravek VSV-ZEBOV se testoval v Guineji na více než 4000 osobách, které přišly do blízkého kontaktu s nakaženými pacienty. Testy, o nichž informoval odborný časopis Lancet, ukázaly stoprocentní úspěšnost deset dnů po aplikaci.

Nová vakcína proti ebole vykazuje stoprocentní účinnost

Svět
Vojtěch Novotný.
České Budějovice – Tým vedený českým vědcem bude na šesti kontinentech zkoumat vliv hmyzu na lesní vegetaci. Projekt získal od evropské rady pro výzkum grant 92 milionů korun. Skupina, kterou vede Vojtěch Novotný z českobudějo­vického biologického centra akademie věd, bude pracovat v Česku, Japonsku, Ghaně, Panamě nebo Papue – Nové Guineji. ČTK to řekla referentka publicity biologického centra Daniela Procházková.

Vědci budou na šesti kontinentech zkoumat vliv hmyzu na lesy

Česko
Čínské společnosti nelegálně loví ryby u pobřeží západní Afriky a někdy vysílají nepravdivá data o místě, kde se nacházejí – například tvrdí, že jsou u Mexika.
Peking – Čínské společnosti nelegálně loví ryby u pobřeží západní Afriky a někdy vysílají nepravdivá data o místě, kde se nacházejí – například tvrdí, že jsou u Mexika. V nové studii to ve středu uvedla skupina Greenpeace.

Greenpeace: Čína nelegálně loví ryby v Africe

Svět
Ilustrační foto
Freetown/Řím – V Sieře Leone se ebolou nakazil italský zdravotník. S odvoláním na italské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura DPA. Muže ze Sardinie dnes převezli do specializované nemocnice v Římě. Ebola je v západní Africe na ústupu, dál se však objevují nové případy nákazy právě v Sieře Leone a také v Guineji. Libérie byla prohlášena za prostou nemoci minulý týden.

Italský zdravotník se v Sieře Leone nakazil ebolou

Svět
Ilustrační foto.
Sydney – Zemětřesení o síle 7,2 stupně dnes udeřilo mezi Papuou-Novou Guineou a Šalamounovými ostrovy. Oznámil to americký geologický ústav USGS. Pacifické centrum varování před vlnami cunami zároveň podle agentury AFP uvedlo, že lokálně hrozí vlny vysoké asi jeden metr. Oblast je ale tak řídce osídlená, že podle expertů ani menší vlna cunami lidi ani majetek nijak neohrozí.

U Papuy-Nové Guineje udeřilo další silné zemětřesení

Svět
Ilustrační foto
Ženeva - Vedení Světové zdravotnické organizace (WHO) přiznalo, že několikrát vážně pochybilo při zvládání epidemie virového onemocnění ebola v západní Africe, která vypukla před rokem. O prohlášení, za nímž stojí šéfka organizace Margaret Chanová, její zástupce a další vedoucí pracovníci, informovala agentura Reuters. WHO v dokumentu mimo jiné píše o nedostatečně rychlé reakci na šíření nemoci, chybách v koordinaci a v komunikaci.

WHO přiznala chyby v koordinaci a pomalou reakci na šíření eboly

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - Muži, kteří přežili ebolu, by si měli dávat pozor při pohlavním styku až půl roku, aby nenakazili své partnerky či partnery. Varování vydala Světová zdravotnická organizace (WHO). Virus eboly totiž podle ní zůstává v mužském semeni po vyléčení z nemoci až o polovinu déle, než se lékaři dosud domnívali.

WHO vyzývá k bezpečnému sexu, ebola prý zůstává v těle půl roku

Svět
Ilustrační foto
Freetown – Po devíti měsících se dnes začalo vyučovat na školách v Sieře Leone uzavřených dosud kvůli epidemii eboly. Docházka však byla nízká kvůli přetrvávajícímu strachu z nemoci, která si v této západoafrické zemi vyžádala nejméně 3800 životů. Agentuře Reuters to řekli místní učitelé a humanitární pracovníci.

V Sieře Leone se znovu otevřely školy uzavřené kvůli ebole

Svět
Ilustrační foto
Ženeva - Epidemie eboly v západní Africe představuje i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. Ve svém nejnovějším prohlášení to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). V minulém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených, uvedla agentura AP.

Ebola je stále hrozbou, nicméně se již tolik nešíří, uvedla WHO

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - V liberijském hlavním městě Monrovii zemřela pacientka považovaná za posledního známého člověka v Libérii nakaženého ebolou. Oznámil to nynější šéf liberijské skupiny pro boj s touto nemocí Francis Ketteh. Epidemie eboly vypukla v prosinci 2013 v Guineji. Rozšířila se do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu a vyžádala si zde přes 10.000 životů.

Zemřel poslední známý liberijský pacient s ebolou

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) prý dva měsíce otálela s vyhlášením mezinárodního poplachu kvůli epidemii eboly v západní Africe, a to zjevně i z politických a ekonomických důvodů. Vyplývá to z interních e-mailů a dokumentů, které má k dispozici agentura AP.

WHO prý dva měsíce otálela s vyhlášením poplachu kvůli ebole

Svět
Ilustrační foto
Monrovia – Africkým zemím poznamenaným epidemií eboly hrozí další epidemie. Podle studie, kterou zveřejnil časopis Science, v západní Africe zkolaboval systém vakcinace obyvatelstva a hrozí, že přes 200.000 lidí onemocní spalničkami. Na ebolu za zhruba rok zemřelo více než 10.000 lidí a nakazilo se jí více než 24.000 osob.

Západní Africe prý po ebole může hrozit epidemie spalniček

Svět
Libérie se po válce snažila zpřístupnit školy všem. Než vypukla ebola, chodilo do škol v zemi, která má 4,3 milionu obyvatel, asi 1,2 milionu lidí.
Monrovia – Něco přes 20 dětí sedí v dusném a prašném sále základní školy C.D.B. Kinga v Monrovii. Navzdory horku má většina z nich dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhým rukávem. Jeden žák přišel s růžovými palčáky na rukou. Rodiče sice do školy děti poslali, ale strach z eboly trvá, školy byl zavřené osm měsíců. Země se vzpamatovává z epidemie, která v Libérii a sousední Sieře Leone a Guineji zabila na 9000 lidí, napsal The New York Times.

Ebola: V Libérii otevřeli po osmi měsících školy, lidé se ale bojí

Svět
Ilustrační foto
Konakry – V západní Africe přibylo v týdnu do 15. února 128 nových případů eboly. Jde o první pokles v počtu nově nakažených za poslední tři týdny. Kvůli odporu, se kterým se v některých oblastech setkávají zdravotníci, se nicméně i nadále nedaří epidemii zastavit, uvedla ve své nejnovější zprávě Světová zdravotnická organizace (WHO).

Případů eboly v Africe ubývá, přibývá ale útoků na lékaře

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila první rychlý test na ebolu. Diagnózu sice prý dokáže určit s menší přesností, ale zato během pouhých 15 minut. Informovala o tom agentura Reuters. WHO to považuje za možný průlom v boji s nemocí, která si v západní Africe vyžádala již více než 9300 obětí.

Rychlý test na ebolu je schválen, nemoc rozezná do 15 minut

Svět
Petr Jahoda na Nové Guineji.
Kancelář prezidenta Českého klubu cestovatelů a dobrodruha Petra Jahody není obyčejná kancelář, ale malá chata uprostřed přírody u Priglu čili Brněnské přehrady. Sám o sobě tvrdí, že je bezdomovec, který bydlí v kanceláři jeden a půl kilometru za zákazem vjezdu. Srnky mu chodí metr od oken a na ptáky kouká ze své „voliéry" z dvaceti centimetrů. Obdivuhodný vztah k přírodě v něm jistě utužily i jeho cesty na Novou Guineu za stromovými lidmi, kteří neváhali zabít a sníst člověka ze znepřáteleného kmene.

Petr Jahoda o Nové Guineji: Nikdy mě nechtěli sníst

Cestujeme
Ilustrační foto
Freetown – Tisíce falešných jmen údajně odhalila sierraleonská vláda na seznamu lidí, kterým vyplácela mzdy za pomoc v boji s epidemií eboly. Problém s takzvanými mrtvými dušemi a všudypřítomná korupce podle agentury Reuters výrazně snížily efektivitu opatření proti šíření zákeřné nemoci, kterou se jen v Sieře Leone nakazilo více než 10.000 lidí.

Sierra Leone vyplácela falešné bojovníky proti ebole

Svět
Policie zasahovala. V semifinále afrického šampionátu řádili fanoušci
Malabo - Senzační (a skandální) tažení Rovníkové Guineje je u konce. Fotbalisté Ghany porazili v semifinále mistrovství Afriky domácí tým 3:0 a postoupili do nedělního finále, ve kterém se utkají s Pobřežím slonoviny. Duel v Malabu byl v závěru asi na půl hodiny přerušen kvůli fanouškům, kteří vnikli na atletickou dráhu u hrací plochy.

Spravedlnost existuje. Ghana vyřadila Rovníkovou Guineu, zlobili fanoušci

Fotbal
Oslavný tanec v podání fotbalistů Ghany
Malabo - Fotbalisté Ghany porazili ve čtvrtfinále mistrovství Afriky Guineu 3:0 a mají jistotu, že minimálně obhájí čtvrté místo z předloňského šampionátu v Jihoafrické republice. Dalším semifinalistou se stalo Pobřeží slonoviny, které zdolalo Alžírsko 3:1 především díky dvěma brankám exsparťana Bonyho.

Mistrovství Afriky: Ghana prošla do semifinále, Bony spasil "Slony"

Fotbal
Ilustrační foto
Londýn, Addis Abbeba - Počet onemocnění ebolou v západní Africe se snížil a snahou je teď nejen šíření choroby zbrzdit, ale epidemii zcela zastavit. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jednoho z představitelů OSN ale zdaleka není vyhráno a je nutné pokračovat v maximálním úsilí. Vědci podle stanice BBC navíc upozorňují, že virus eboly v západní Africe zmutoval a stal se možná ještě nakažlivější.

Epidemie eboly v západní Africe slábne, další vývoj je nejistý

Svět
Bony Wilfried z Pobřeží slonoviny.
Malabo - Netradiční dohru bude mít na fotbalovém mistrovství Afriky skupina D. Po vítězství 1:0 nad Kamerunem ji vyhrálo Pobřeží slonoviny a je ve čtvrtfinále, o druhém postupujícím však musí rozhodnout čtvrteční los v Malabu. Vzejde z dvojice Mali - Guinea, které mají po třetí remíze 1:1 stejně bodů, shodné skóre i vzájemný zápas.

Kdo si zahraje čtvrtfinále? Mezi Mali a Guineou rozhodne los

Fotbal
Bony Wilfried se stal definitivně hráčem Manchesteru City.
Malabo - Fotbalisté Pobřeží slonoviny vstoupili do mistrovství Afriky remízou 1:1 s Guineou. V Malabu sice prohrávali a poslední půlhodinu hráli bez vyloučeného Gervinha, nakonec se jim však v závěru podařilo vyrovnat. Stejným výsledkem skončilo i druhé utkání skupiny D mezi obhájci bronzových medailí Mali a Kamerunem.

Pobřeží slonoviny v deseti vydřelo bod s Guineou, i díky Bonymu

Fotbal
Ilustrační foto.
Omaha (USA) - Jeden americký zdravotník, který se vrátil do USA z pobytu v Sieře Leone v západní Africe, je možná nakažený ebolou. Bude pozorován a případně léčen na zvláštní jednotce nemocnice ve městě Omaha ve státě Nebraska. Inkubační doba nemoci je 21 dní. Uvedla to dnes agentura AP.

Americký zdravotník po návratu z Afriky možná trpí ebolou

Svět
Ilustrační foto
Berlín/Ženeva - Epidemie eboly v západní Africe skončí podle odstupujícího hlavního koordinátora boje proti nemoci za OSN Anthonyho Banburyho už v letošním roce. Podle nejnovější bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) si nemoc za celý rok 2014 vyžádala 7989 obětí z celkem více než 20.000 nakažených.

Epidemie eboly podle koordinátora OSN skončí už letos

Svět
Obyvatelé Libérie, jedné ze tří západoafrických zemí postižených ebolou, budou moci stejně jako miliony lidí po celém světě oslavit příchod nového roku.
Monrovia – Obyvatelé Libérie, jedné ze tří západoafrických zemí postižených ebolou, budou moci stejně jako miliony lidí po celém světě oslavit příchod nového roku. Vláda dnes totiž na jeden den zrušila noční zákaz vycházení, kterým se snaží zabránit dalšímu šíření epidemie eboly. Humanitární organizace podle agentury Reuters tento krok kritizují.

Obyvatelé Libérie mohou slavit Silvestra, vláda zrušila zákaz vycházení

Svět
V západoafrické Sieře Leone dnes zemřel na nákazu ebolou již jedenáctý lékař.
Freetown – V západoafrické Sieře Leone dnes zemřel na nákazu ebolou již jedenáctý lékař. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Brimu Kargba z místního ministerstva zdravotnictví. Podle posledních údajů registrovala Světová zdravotnická organizace (WHO) v Sieře Leone přes 8000 případů eboly a více než 1900 mrtvých.

V Sieře Leone zemřel na ebolu již jedenáctý lékař

Svět
Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová dnes vyzvala své spoluobčany, aby zvýšili úsilí v boji proti epidemii eboly. Chce tak dosáhnout splnění cíle, který si vláda vytkla: nejpozději 25. prosince žádné nové případy nákazy. Ilustrační foto.
Ženeva - Počet obětí eboly v západní Africe už překonal hranici šesti tisíc, více než 17.000 lidí se nemocí nakazilo. Novou bilanci dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jen Sierra Leone přitom hlásí za uplynulý týden více než 500 nových případů nákazy.

Počet obětí eboly už přesáhl hranici šesti tisíc

Svět
Základní stavební kámen nového pavilonu exotických ptáků v pražské zoo - Rákosova pavilonu.
Troja /VIZUALIZACE/ - V pražské zoo byl slavnostně odhalen základní kámen nového pavilonu exotických ptáků. Ten ponese název po mecenáši a významném chovateli ptactva, Stanislavu Rákosovi, jehož štědrý dar pražské zoo umožnil, aby se mohlo začít se stavbou.

Zoologická zahrada Praha začíná budovat Rákosův pavilon

Praha
Ilustrační foto
Ženeva/Konakry – Muži, kteří se zotaví z eboly, by se měli alespoň na tři měsíce vzdát pohlavního styku. Vyzvala je k tomu dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Mohli by totiž nemoc nevědomky přenášet, neboť stopy viru zůstávají údajně i po vyléčení přítomny ve spermatu. Do Guineje, kde se virus během současné epidemie poprvé objevil, dnes dorazil francouzský prezident François Hollande.

Muži vyléčení z eboly by se měli vzdát na čtvrt roku sexu

Svět
Ilustrační foto
Praha - Epidemie eboly v západní Africe navzdory některým pozitivním údajům neustupuje, naopak se geograficky rozšiřuje a stále není pod kontrolou. Uvedl to dnes ředitel Lékařů bez hranic v ČR Pavel Gruber. Za nejnutnější opatření v současnosti organizace považuje vytváření malých mobilních týmů, které budou schopny rychle reagovat na nový výskyt smrtelné nemoci, a obnovení zhroucených zdravotnických systémů v zasažených zemích. S pomocí české vlády jsou Lékaři bez hranic podle Grubera spokojeni napůl.

Ebola v Africe neustupuje, rozšiřuje se, varují Lékaři bez hranic

Česko
Ilustrační foto
Washington – Americká experimentální vakcína proti ebole vykazuje slibné výsledky a nemá téměř žádné postranní účinky. Uvádí to studie zveřejněná ve středu v odborném časopisu New England Journal of Medicine. Vakcínu vyzkoušelo dvacet dobrovolníků, jejichž imunitní systém prokazatelně zvýšil produkci protilátek.

Vědci testují nadějnou vakcínu proti ebole

Svět
Hanácký statek ve vyškovském zooparku  představuje repliku venkovského stavení z devatenáctého století. Tento víkend ale stálou expozici zemědělských nástrojů zastínily jasné barvy domorodé Afriky. Třeba na dětských obličejích.
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Jako mezi africkými domorodci si může připadat nezasvěcený návštěvník Hanáckého statku vyškovské zoo, kde několik dětí s autenticky pomalovanými obličeji dřepí u tradiční africké hry Kalaha nebo vybarvují papundeklové štíty a zbraně. O něco víc pak napovídá přednáška v suterénu statku, kde chovatel papoušků dětem představuje exemplář zvaný žako.
16 fotografií

Afrika na Hanáckém statku: Krokodýl plave díky ocasu, zjistily děti

Jihomoravský kraj
Hanácký statek ve vyškovském zooparku  představuje repliku venkovského stavení z devatenáctého století. Tento víkend ale stálou expozici zemědělských nástrojů zastínily jasné barvy domorodé Afriky. Třeba na dětských obličejích.
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Jako mezi africkými domorodci si může připadat nezasvěcený návštěvník Hanáckého statku vyškovské zoo, kde několik dětí s autenticky pomalovanými obličeji dřepí u tradiční africké hry Kalaha nebo vybarvují papundeklové štíty a zbraně. O něco víc pak napovídá přednáška v suterénu statku, kde chovatel papoušků dětem představuje exemplář zvaný žako.
16 fotografií

Afrika na Hanáckém statku: Krokodýl plave díky ocasu, zjistily děti

Vyškovsko
Ilustrační foto
Ženeva/Kinshasa - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že epidemie eboly v Kongu skončila. Již více než měsíc lékaři nezaznamenali žádný nový případ nákazy, informovala agentura Reuters. Podle odborníků šlo o jiný kmen smrtícího viru než ten, který je odpovědný za úmrtí tisíců lidí v západoafrických státech Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii.

Epidemie eboly v Kongu skončila, už měsíc nepřibyl žádný případ nákazy

Svět