ŠTÍTEK: Guinea

Ilustrační foto.
Brisbane – Zástupci největších ekonomik světa, kteří se dnes sešli na dvoudenním summitu skupiny G20 v australském Brisbane, chtějí udělat vše, co je v jejich silách, aby vymýtili virus eboly v západní Africe. S bezprostředními konkrétními kroky, které by k tomu vedly, ale v prohlášení nepřišli.

Skupina G20 zintenzivní boj s ebolou v západní Africe

Svět
Ilustrační foto
Bamako - Mali nečekaně oznámilo další dvě úmrtí na onemocnění virem eboly. Uvedla to dnes agentura AP. Úmrtí zdravotní sestry a pacienta, o něhož pečovala, není spojeno s prvním případem úmrtí na ebolu v této africké zemi. Ten se týkal úmrtí dvouleté holčičky koncem října ve městě Kayes, kam přijela ze sousední Guineje.

Mali oznámilo už třetí úmrtí na ebolu, zemřel pacient i jeho ošetřovatelka

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - Američané dnes otevřeli v Libérii první ze svých 17 léčebných středisek, která mají pečovat o nakažené ebolou. Ceremonie, která se uskutečnila ve městě Tubmanburg asi 60 kilometrů severně od metropole Monrovia, se podle agentury AP zúčastnilo několik liberijských představitelů. Libérie patří k zemím, které jsou nejvíce postiženy smrtícím virem; dosud tam zemřelo 2766 lidí.

Američané otevřeli v Libérii první léčebné centrum pro nemocné ebolou

Svět
Facebook, ilustrační foto
Washington - Sociální síť Facebook zavede pro své uživatele nové tlačítko, díky němuž budou moci pohodlně darovat peníze na boj s epidemií eboly v západní Africe. Vybrané finanční prostředky prý poputují na konta Mezinárodního červeného kříže a půlměsíce a organizací Save the Children a Medical Corps.

Facebook zavede nové tlačítko: Darovat na ebolu

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - V Libérii významně klesl počet nově nakažených virem eboly. S odvoláním na organizaci Lékaři bez hranic (MSF) to včera uvedl zpravodajský web BBC. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však celkový počet nakažených i obětí zákeřné choroby ve třech postižených západoafrických státech nadále stoupá. Mrtvých už je téměř pět tisíc.

MSF: V Libérii významně poklesl počet nakažených ebolou

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - Lidé, kteří přežili ebolu, nadále představují pro své blízké riziko nákazy, pokud se nezdrží sexu. Dostatečně dlouhá abstinence je podle listu The Wall Street Journal v západní Africe, kde epidemie krvácivé horečky zabila již zhruba 5000 lidí, občas problémem. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) udává, že virus v tělních tekutinách u člověka prohlášeného za vyléčeného může přežívat až 90 dní.

Přeživší mohou šířit ebolu nedostatečnou sexuální abstinencí

Svět
 Francie se stará o dalšího pacienta, který se v západní Africe nakazil ebolou. Jde o pracovníka OSN, který onemocněl během pobytu v Sieře Leone. Ilustrační foto.
Paříž – Francie se stará o dalšího pacienta, který se v západní Africe nakazil ebolou. Jde o pracovníka OSN, který onemocněl během pobytu v Sieře Leone, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Do Francie ho přepravil letecký speciál a péči o něj převzala vojenská nemocnice nedaleko Paříže.

Do Francie byl přepraven pracovník OSN nakažený ebolou

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Česká republika posoudí, jak by mohla pomoci Guineji v boji proti šíření viru ebola. V úvahu připadá pomoc při budování zdravotnických center, prostřednictvím kterých chce Guinea dostat epidemii pod kontrolu. Novinářům to po společném jednání řekli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a guinejský honorární konzul Hasmiou Dia.

Česko možná pomůže Guineji v boji proti ebole

Česko
Ilustrační foto
Pretoria, Monrovia, Londýn, Washington - Jihoafrický důlní magnát Patrice Motsepe daroval Guineji na boj s ebolou milion dolarů (22 milionů Kč). Ebola usmrtila v západní Africe na 5000 lidí a Guinea patří k postiženým zemím. Motsepe, který je v JAR prvním miliardářem černé pleti, doufá, že Guinea peníze použije k organizaci léčby a také k mobilizaci společnosti.

Jihoafrický miliardář Motsepe dal milion dolarů na ebolu

Svět
Ilustrační foto
Monrovia - Šíření eboly v Libérii již slábne, přitom tato západoafrická země byla společně se Sierrou Leone a Guineou epidemií tohoto smrtelného viru zasažena nejvíce. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Varovala ale, že krizová situace ani v této zemi neskončila. Celkový počet obětí eboly se podle organizace v posledních dnech nejspíš nezvýšil.

WHO: Epidemie eboly v Libérii začala ustupovat

Svět
Ilustrační foto.
Konakry/Canberra - Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová dnes slíbila zástupcům západoafrických zemí, že pomoc Spojených států v jejich boji s ebolou bude dlouhodobá. Powerová v sobotu vyrazila na cestu po třech nejpostiženějších zemích – Guineji, Sieře Leone a Libérii. Austrálie mezitím zastavila vydávání vstupních víz občanům těchto tří afrických zemí.

Americká pomoc ebolou postiženým zemím bude prý dlouhodobá

Svět
Samantha Powerová
New York/Konakry - Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová odcestovala do západní Afriky, kterou sužuje epidemie eboly. Má zmapovat situaci v trojici nejpostiženějších zemích - dnes v Guineji, poté i v Libérii a Sieře Leone. Po příletu do guinejského hlavního města Konakry kritizovala přístup k řešení krize ze strany řady zemí OSN. Cestu podle agentury Reuters podniká, přestože někteří američtí zákonodárci volají po zákazu navštěvovat tyto tři státy.

Členka Obamovy vlády odjela do nejpostiženějších zemí ebolou

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva - Počet případů nákazy ebolou překročil 10.000, nemoci dosud podlehlo 4922 infikovaných, z nichž takřka zemřeli v trojici nejpostiženějších zemích - v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Aktuální bilanci dnes ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO). Dosud byl počet obětí zhruba o padesát lidí nižší.

Ebolou se nakazilo již více než 10 tisíc lidí

Svět
Ilustrační foto
Ženeva/Bamako – Do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole, uvedla dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Její představitelé zároveň uvedli, že posílají své zástupce do západoafrického státu Mali, který dnes potvrdil první případ eboly v zemi. Pacientem je dvouletá holčička, která nedávno přijela ze sousední Guineje. V USA se mezitím z eboly uzdravila jedna ze dvou nakažených zdravotních sester.

Afrika může mít vakcíny na ebolu příští rok, testují se dvě látky

Svět
Ilustrační foto
New York – Newyorský lékař, který se nedávno vrátil ze západní Afriky do New Yorku, měl pozitivní testy na ebolu. Uvedl to v noci na dnešek starosta New Yorku Bill de Blasio, který tak potvrdil dřívější spekulace médií. Je to první případ eboly v největším městě Spojených států a čtvrtý potvrzený případ v této zemi.

New York má první případ eboly, nakaženým je lékař

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Na 4877 stoupl počet obětí eboly ve světě a zároveň je zaznamenáno 9936 případů onemocnění touto chorobou. Podle WHO chybí pro péči o pacienty v západní Africe 75 procent potřebného množství lůžek. O nejnovější bilanci obětí a nakažených dnes informovala Světová zdravotnická organizace (WHO).

Počet obětí epidemie eboly stoupl na číslo 4877

Svět
Ilustrační foto
Praha - Na pražském Letišti Václava Havla začaly v úterý po osmé hodině kontroly pasažérů mezistátních letů kvůli ebole. Cestující, kteří pobývali v posledních 42 dnech v Guineji, Libérii či Sieře Leone, musejí v Praze po příletu podstoupit zdravotní pohovor s měřením teploty.

Na letišti v Praze začaly kontroly pasažérů kvůli ebole

Praha
Ilustrační foto
Praha - Na pražském Letišti Václava Havla začaly po 08:00 kontroly pasažérů mezistátních letů kvůli ebole. Cestující, kteří pobývali v posledních 42 dnech v Guineji, Libérii či Sieře Leone, musejí v Praze po příletu podstoupit zdravotní pohovor s měřením teploty. Chod letiště a průchod cestujících by neměl být kontrolami narušen. Na méně vytížených letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně v případě potřeby prověří zdravotní stav pasažéra příslušná hygienická stanice.

Na letišti v Praze začaly kontroly pasažérů kvůli ebole

Česko
Hlavní hygienik Vladimír Valenta.
Praha - Hlavní hygienik ČR dnes vydal nařízení k zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně začnou od úterý 8:00 pasažéři z mezinárodních letů vyplňovat už na palubě letadla příletové karty. Na pražském Letišti Václava Havla budou procházet i zdravotnickou kontrolou s měřením teploty ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii a Sierra Leone, afrických zemích nejvíce zasažených epidemií. Na ostatních letištích se budou karty sbírat, lidi v riziku pak navštíví lékař.

Hlavní hygienik vydal nařízení k zavedení kontrol na letištích kvůli ebole

Česko
Ilustrační foto
Praha – Pojišťovny nehradí léčebné výlohy turistům, kteří se v rovníkové Africe nakazí virem eboly. Světová zdravotnická organizace (WHO) tam vyhlásila stav epidemie, takže toto riziko je ve výluce pojištění. Pokud by se ale klient nakazil třeba někde na letišti mimo Afriku, pojišťovna by škodu proplatila. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojišťovnami.

Pojišťovny nepojistí turisty mířící do Afriky na riziko eboly

Ekonomika
Ilustrační foto
Lagos – Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oficiálně ohlásí konec epidemie eboly v Nigérii. Přes špatný stav nigerijského zdravotnictví se této nejlidnatější africké zemi podařilo vyrovnat se velmi dobře se smrtící virovou nákazou, napsala agentura AFP. Ebolou se tam nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo, zatímco v celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 osob a nakaženo jí je více než 9200 lidí.

Nigérie se ubránila ebole, přitom stav zdravotnického systému je tristní

Svět
Na pařížském letišti Roissy dnes začali kontrolovat zdravotní stav pasažérů přilétajících ze západoafrických zemí. Jde o preventivní opatření, které má zamezit šíření nebezpečného viru do Evropy.
Paříž/Moskva – Na pařížském letišti Roissy dnes začali kontrolovat zdravotní stav pasažérů přilétajících ze západoafrických zemí. Jde o preventivní opatření, které má zamezit šíření nebezpečného viru do Evropy. V Česku kontroly na letištích začnou příští úterý. Na ebolu letos zemřelo přes 4500 lidí, nejvíce právě v západní Africe.

Na pařížském letišti začali kontrolovat pasažéry kvůli ebole

Svět
Onemocnění silně zasáhlo zdravotníky mezinárodních organizací. Lékaři bez hranic dnes uvedli, že ebolou se nakazilo už 16 jejich pracovníků a devět z nich zemřelo.
Ženeva/Johannes­burg/Vídeň – Světová zdravotnická organizace (WHO) se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy ebolou. Míra úmrtnosti na tuto chorobu se přitom nyní zvýšila na 70 procent. Řekl to dnes zástupce generální ředitelky této organizace Bruce Aylward, podle něhož počet zemřelých pacientů vzrostl na téměř 4500.

Do dvou měsíců může týdně přibýt až 10 tisíc nákaz ebolou

Svět
Ilustrační foto.
Varšava – Polsko hlásí první případ možné nákazy ebolou. Pacient, který je od pondělí v izolaci v nemocnici ve středopolské Lodži, sice nepobýval v Africe, ale v Německu, odkud se vrátil, byl v kontaktu s obyvateli západní Afriky. Lékaři podle stanice TVN24 nepředpokládají, že ebolou trpí.

Polsko má první případ podezření na ebolu

Svět
 Liberijské úřady požádaly zdravotnický personál pečující o nemocné nakažené ebolou, aby odvolali plánovanou stávku. Lékaři a ošetřovatelé si jí chtějí vymoci zvýšení příplatků za práci v rizikovém prostředí.
Monrovia – Liberijské úřady požádaly zdravotnický personál pečující o nemocné nakažené ebolou, aby odvolali plánovanou stávku. Lékaři a ošetřovatelé si jí chtějí vymoci zvýšení příplatků za práci v rizikovém prostředí. Informoval o tom server BBC. Ebola v západní Africe usmrtila přes 4000 lidí, z nichž více než 2300 připadá na Libérii. Devadesát pět tamních obětí byli právě zdravotníci.

Ebola v Libérii: Zdravotníci chtějí lepší finanční odměny a ochranu

Svět
Ilustrační foto
Dallas - Ošetřovatelka z nemocnice v americkém Dallasu, která tam pečovala o nemocného muže z Libérie, měla pozitivní test na ebolu. Nákazu smrtícím virem potvrdil nejprve první předběžný test a poté i druhý, oznámilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jde o první případ člověka, který se nakazil přímo na území USA. Při kontaktu s nemocným přitom zdravotnice údajně používala ochranný oblek a dodržovala všechna bezpečnostní pravidla. Prezident Barack Obama vyzval úřady k dodatečným opatřením, která by zajistila připravenost zdravotnických zařízení pro případ výskytu eboly.

Ošetřovatelka v nemocnici se nakazila ebolou od pacienta

Svět
FOTBAL - ilustrační foto.
Káhira - Fotbalové mistrovství Afriky se navzdory šíření smrtelného onemocnění eboly na tomto kontinentu bude konat podle plánu. Maroko - pořadatelská země - africkou konfederaci CAF požádalo o odložení turnaje, návrh však byl zamítnut. Šampionát se uskuteční za tři měsíce od 17. ledna do 8. února 2015.

Obava z eboly: Maroko chtělo odložit mistrovství Afriky, ale neuspělo

Fotbal
Ilustrační foto
New York – Newyorské Kennedyho letiště začalo dnes se zdravotními kontrolami pasažérů kvůli epidemii eboly. Prohlídky zahrnující měření tělesné teploty se týkají lidí přilétajících z trojice nejvíce zasažených západoafrických zemí, uvedla agentura Reuters. Další čtyři velké americké terminály zavedou stejné opatření počátkem příštího týdne. V USA ve středu zemřel první pacient, u nějž se ebola projevila po příletu z Afriky a další desítky lidí nyní kvůli styku s ním lékaři monitorují.

Newyorské letiště JFK zahájilo zdravotní kontroly kvůli ebole

Svět
Ilustrační foto
Freetown – Africký stát Sierra Leone zaznamenal o víkendu 121 úmrtí na ebolu za jediný den a řadu nových nakažených. Sobota se tak stala jedním z nejsmrtelnějších dnů od letošního jara, kdy epidemie eboly v západní Africe propukla, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní zdravotní statistiky.

Sierra Leone zaznamenala 121 úmrtí na ebolu za jediný den

Svět
Ilustrační foto
Monrovia/Free­town/Konakry – Organizace spojených národů zpočátku podcenila krizi způsobenou epidemií eboly v západní Africe. Podle agentury DPA to dnes uvedla zástupkyně ředitelky Světového programu pro výživu (WFP) Elisabeth Rasmussonová. Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích – Guineji, Sieře Leone a Libérii – podlehlo již více než 3000 lidí.

OSN podcenila epidemii eboly v západní Africe

Svět
Ilustrační foto.
Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil pomoc v objemu 130 milionů dolarů (zhruba tři miliardy Kč) pro Libérii, Sierru Leone a Guineu, které nejvýrazněji zasáhla epidemie eboly. Peníze mají těmto západoafrickým zemím pomoci řešit ekonomické dopady epidemie, píše agentura Reuters.

MMF schválil pomoc pro země zasažené ebolou

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Počet lidí nakažených ebolou by v západní Africe mohl dosáhnout 20.000 už na začátku listopadu, pokud se nezavedou přísná opatření proti šíření nákazy. Vyplývá to z nového odhadu, který dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemie smrtícího viru si podle ní zatím vyžádala nejméně 2811 mrtvých, tedy více než polovinu z 5864 nemocných. Pokud se neudělá nic proti jejímu šíření, hrozí prý, že nákaza by v oblasti mohla přetrvávat i několik let.

Počet nakažených ebolou prý může dosáhnout 20 tisíc za šest týdnů

Svět
Ceny předsedy GAČR převzali (zleva) Vítězslav Bryja z za výzkum komunikace buněk a vědci Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR Michal Fárník za výzkum solvatovaných elektronů v molekulových klastrech a Jiří Čejka za objev nových typů zeolitů.
Praha - Tři ze čtyř oceněných vědců převzali na dnešním slavnostním ceremoniálu ceny vyhlašované Grantovou agenturou České republiky (GAČR). Na rozdíl od letošních laureátů Ceny předsedy GAČR Michala Fárníka, Vítězslava Bryji a Jiřího Čejky nemohl do sídla instituce dorazit biolog Vojtěch Novotný, který získal Zvláštní čestné uznání předsedy GAČR.

Jeden z oceněných vědců na předání cen nedorazil, bádá v pralese

Česko
Biolog Vojtěch Novotný, zakladatel české vědecké stanice na Papui-Nové Guineji.
Praha – Za mimořádné badatelské výsledky dostane Zvláštní čestné uznání předsedy Grantové agentury ČR(GAČR) biolog Vojtěch Novotný, zakladatel české vědecké stanice na Papui-Nové Guineji. Dlouhodobě se v jednom z nejsložitějších biologických systémů světa věnuje výzkumu živočichů a rostlin. Agentura, která rozděluje miliardy na základní výzkum, oznámila také další Cenu předsedy GAČR.

Ceny Grantové agentury míří do Oceánie i za nové chemické objevy

Česko
Ilustrační foto.
Washington – Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie. Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf oddělení pro alergie a nakažlivé choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pacienti s ebolou si na černém trhu v naději na možné vyléčení kupují krev lidí, kteří nákazu smrtícím virem přežili. WHO spolupracuje se zasaženými zeměmi, aby se černý obchodu s krví zastavil.

Ebola se vzduchem šířit nebude, tvrdí vědci

Svět
Milan Daněk se svými domorodými přáteli.
Návrat domů, na místo nádherných vzpomínek, setkání se starými přáteli. I tak může vypadat pro mnohé nepochopitelná výprava do zeleného šera pralesů na Nové Guineji. V neděli se z další cesty na tento melanéský ostrov vrátil blanenský cestovatel Milan Daněk. Se svou přítelkyní Alenou Žákovskou tam strávil tři týdny.

Setkání po letech: domorodec přišel cestovatelům pralesem sám naproti

Cestujeme
Milan Daněk se svými domorodými přáteli.
Blansko - Návrat domů, na místo nádherných vzpomínek, setkání se starými přáteli. I tak může vypadat pro mnohé nepochopitelná výprava do zeleného šera pralesů na Nové Guineji. V neděli se z další cesty na tento melanéský ostrov vrátil blanenský cestovatel Milan Daněk. Se svou přítelkyní Alenou Žákovskou tam strávil tři týdny.

Setkání po letech: domorodec přišel cestovatelům pralesem sám naproti

Blanensko
Ilustrační foto
Monrovia – Každý den klepou ženy ve vysokém stadiu těhotenství na dveře monrovijské kliniky, v níž Lékaři bez hranic (MSF) ošetřují pacienty s ebolou, a zoufale prosí o pomoc. Nepřicházejí ale kvůli možné nákaze krvácivou horečkou. Tyto ženy pouze nevědí, kde jinde by měly na svět přivést své dítě. Veřejné zdravotnictví je v liberijském hlavním městě v troskách, mnoho nemocnic je zcela uzavřeno. Jejich personál totiž sám na ebolu onemocněl nebo raději do práce vůbec nechodí – ze strachu, že se nakazí.

Ebola a nic víc. Těhotným ženám se nedostává pomoci

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Riziko přenosu eboly potravinami z Afriky je podle vedoucího centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu (SZÚ) profesora Jiřího Rupricha v současnosti v Česku prakticky nulové. Uvádí to na webu ústavu v reakci na dotazy veřejnosti. Teoretická možnost sice existuje, zhruba jedno procento dovezených potravin je z afrických zemí, prakticky ale je podle Rupricha přenos potravinou na konzumenta v ČR krajně nepravděpodobný.

Přenos eboly potravinami z Afriky v Česku nehrozí

Česko
Ilustrační foto.
Lagos – Její muž byl lékařem, který pomáhal léčit nakažené ebolou, sám ale souboj se zákeřnou nemocí prohrál. Ona – rovněž lékařka – se také pere o život se stejným onemocněním. Zmíněný příběh lékařského páru z Nigérie podtrhuje jednu ze smutných skutečností současné epidemie eboly. Zdravotníci, kteří s nemocí bojují „v první linii", jsou sami jeho častými oběťmi.

V první linii. Ebola zabíjí zdravotníky ve velkém

Svět