ŠTÍTEK: Guinea

Ilustrační foto.
Monrovia - Liberijské úřady dnes zrušily karanténu zavedenou kvůli ebole v chudinské čtvrti Monrovie. Obyvatelé slumu okamžitě zahájili bouřlivé oslavy. Libérie patří mezi západoafrické státy nejvíce postižené smrtícím virem eboly. Zemřelo na něj letos na 1550 lidí, nejvíc z nich právě v Libérii.

V Monrovii slavili zrušení karantény zavedené kvůli ebole

Svět
Ilustrační foto
Dakar - Minulý týden přibylo 500 nových pacientů nakažených smrtícím virem ebola. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde o nejvyšší týdenní přírůstek, který byl dosud zaznamenán. První případ nakažení dnes ohlásil také Senegal. Ebolou se letos nakazilo přes 3060 lidí a více než 1550 na ni zemřelo.

Ebola se šířila minulý týden rekordním tempem, už je i v Senegalu

Svět
Ilustrační foto.
Freetown/Monrovia – Počet lidí nakažených ebolou v západní Africe by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohl přesáhnout 20.000. Podle nové bilance WHO si nemoc vyžádala 1552 mrtvých z celkového počtu 3069 infikovaných. Organizace věří, že se šíření viru podaří zastavit během tří měsíců.

WHO: Počet lidí nakažených ebolou může přesáhnout 20 tisíc

Svět
Ilustrační foto.
Abidžan/Manila – Pobřeží slonoviny uzavřelo hranice s Guineou a Libérií, aby tak zabránilo rozšíření smrtící eboly na své území. Země již dříve zakázala letecké spojení se Sierrou Leone, Libérií a Guineou. Obranu proti ebole nicméně zesilují i Filipíny, které dnes podle agentury Reuters nařídily svým 115 zástupcům mírové mise OSN v Libérii, aby se kvůli epidemii vrátili domů.

Pobřeží slonoviny zavřelo kvůli ebole hranice s Guineou a Libérií

Svět
Ilustrační foto
Ženeva/Abuja/Dakar – Nigérie dnes potvrdila další dva případy nakažení virem eboly. Údajně jde o první pacienty bez přímého kontaktu s Liberijcem, který nemoc v červenci do země zavlekl. V Irsku se naopak podezření na výskyt nákazy nepotvrdilo.

Nigérie má dva nové případy eboly

Svět
Ilustrační foto
Kenema (Sierra Leone) – Ebola si v západoafrické Sieře Leone vyžádala stovky mrtvých, tamní úřady ale nyní uvádějí, že zdravotní krize v zemi vypukla kvůli jedné léčitelce. Ta prý tvrdila, že má zvláštní schopnosti a může nemocným pomoci. Podle úřadů se tudíž epidemie eboly do Sierry Leone nikdy nemusela z Guiney rozšířit, kdyby nebylo bylinkářky v odlehlé vesnici Sokoma ve východní pohraniční oblasti země.

Všech 365 obětí eboly v Sieře Leone zřejmě nakazila falešná léčitelka

Svět
Guinejští policisté hlídkují u těla muže, který zkolaboval na následky eboly na ulici.
Ženeva – Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Doposud bylo uváděno 1145 mrtvých. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 osob ve čtyřech zemích. WHO připravuje prý ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) potravinovou pomoc zhruba milionu lidí v karanténních zónách v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

Počet obětí eboly v západní Africe již přesáhl 1200

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijské ministerstvo zdravotnictví dnes podle agentury Reuters potvrdilo ve své zemi celkem 11 případů nákazy smrtelně nebezpečným virem ebola. Jedná se o výrazný nárůst, až do 20. července tu nebyla tato choroba vůbec zaznamenána. Epidemie eboly, která sužuje nejvíce západoafrické státy Libérii, Guineu a Sierru Leone, si od března vyžádala již celkem 1069 životů.

V Nigérii je již 11 případů nakažených virem ebola

Svět
Guinejští policisté hlídkují u těla muže, který zkolaboval na následky eboly na ulici.
Konakry – Guinejský prezident Alpha Condé ve středu vyhlásil v zemi mimořádný stav kvůli šíření eboly. Soubor devíti opatření zahrnuje například zesílení kontroly a prevence, omezení pohybu nakažených osob i zákaz převozu těl obětí, informovala agentura AFP.

Guinea vyhlásila mimořádný stav kvůli ebole

Svět
Ilustrační foto.
Lagos – Smrtící virus eboly se kromě nejvíce postižených západoafrických zemí, jimiž jsou Guinea, Sierra Leone a Libérie, dál šíří také v Nigérii, která dnes oznámila už deset potvrzených případů nákazy. Informovala o tom agentura Reuters. V Libérii úřady uvalily karanténu již na třetí z 15 okresů a armáda severní region Lofa hermeticky uzavřela.

Nigérie má už deset případů eboly, Libérie rozšířila karanténu

Svět
Ilustrační foto.
Konakry/Lusaka – Guinea a Zambie zavádějí opatření, která mají zabránit šíření nákazy virem ebola. Západoafrická Guinea dnes nechala uzavřít hranice se sousedními státy Libérií a Sierrou Leone. Jihoafrická Zambie pak oznámila, že zakáže vstup na své území lidem cestujícím ze zemí, kde se virus šíří, a místní obyvatelé nebudou smět do těchto zemí cestovat.

Guinea a Zambie kvůli ebole zavádějí restrikce pro cestování

Svět
Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.
Praha – Česko zatím nezavede kontroly všech cestujících na letištích kvůli ebole. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to mají udělat jen africké země zasažené epidemií krvácivé horečky. V zemích EU stačí informovanost obyvatelstva a příprava zdravotníků i systému pro včasné odhalení nakaženého člověka.

Plošné kontroly na letištích kvůli ebole zatím nebudou

Česko
Ilustrační foto.
Abuja, Ženeva - Počet obětí smrtelného viru ebola stoupl podle dnešní bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) na 932. Nakaženo je přes 1700 osob. WHO zatím uváděla 887 úmrtí a 1440 nakažených. Do čerstvé statistiky přibyly osoby, které zemřely od 2. do 4. srpna. Ebola ohrožuje západoafrické země, v nichž je podle ministerstva zahraničí nyní 15 Čechů. ČR zatím nemá informace, že by byl některý z nich ebolou nakažen.

Na ebolu ve světě podle nové bilance zemřelo už 932 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Rijád – V Saúdské Arábii testují na ebolu muže, který se vrátil ze Sierry Leone a trpí symptomy krvácivé horečky. V západní Africe na nebezpečné virové onemocnění zemřelo od února již 826 lidí a registrováno bylo 1440 pacientů. Nejpostiženější jsou Libérie, Sierra Leone a Guinea.

V Saúdské Arábii testují na ebolu muže, který přijel z Afriky

Svět
Guinejská policie na místě neštěstí.
Konakry - Nejméně 34 lidí, včetně několika dětí, přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění v tlačenici během koncertu v západoafrickém státě Guinea. S odvoláním na zdravotnické a policejní zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. 

V Guineji přišlo v tlačenici o život nejméně 34 lidí

Svět
Virus eboly. Ilustrační foto
Monrovia - Smrtícím virem ebola se v Libérii nakazil americký lékař z humanitární organizace Samaritan´s Purse. Jak oznámila agentura AP, Kent Brantly je nyní v péči nemocnice v Monrovii. Nákaza má podle liberijských činitelů první oběť mezi místními lékaři. Podlehl jí Samuel Brisbane z největší nemocnice v zemi, který patřil k liberijským lékařským kapacitám. Virem se v Africe nakazilo přes 1000 lidí, v Sieře Leone, Libérii a Guineji virus od února usmrtil 672 osob.

V Libérii se ebolou nakazil americký lékař

Svět
Cestovatel Milan Daněk.
Osmdesát kilometrů dlouhý závod v extrémních podmínkách. Někteří nastupují na trať v sandálech vyříznutých z ojeté pneumatiky, často v riflích, kloboucích a v ruce hůl. A ženy v sukních. Odměnou je kukuřice. Tak běhají indiáni Tarahumarové v Měděném kaňonu v Mexiku na akci Caballo Blanco Ultramaraton.

Cestovatel Daněk dopsal knihu. Bude hrát i ve filmu

Cestujeme
Cestovatel Milan Daněk.
Blansko – Osmdesát kilometrů dlouhý závod v extrémních podmínkách. Někteří nastupují na trať v sandálech vyříznutých z ojeté pneumatiky, často v riflích, kloboucích a v ruce hůl. A ženy v sukních. Odměnou je kukuřice. Tak běhají indiáni Tarahumarové v Měděném kaňonu v Mexiku na akci Caballo Blanco Ultramaraton.

Cestovatel Daněk dopsal knihu. Bude hrát i ve filmu

Blanensko
Ilustrační foto.
Konakry/Řím - Zástupci Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) varovali obyvatele západní Afriky před konzumací netopýrů a dalších volně žijících zvířat. Mohou být prý totiž hlavní příčinou šíření epidemie eboly. Podle agentury DPA na tuto zákeřnou chorobu v Guineji, Sieře Leone a Libérii od února zemřelo již více než 600 lidí.

OSN varuje před konzumací netopýrů, přenášejí prý ebolu

Svět
Ilustrační foto.
Ženeva - Od minulého čtvrtka zemřelo v důsledku viru ebola ve třech západoafrických zemích – Guineji, Libérii a Sieře Leone – 25 lidí. Zdravotníci rovněž zaznamenali 50 nových případů onemocnění. Informovala o tom dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

WHO: Ebola zabila během týdne 25 lidí

Svět
Ilustrační foto
Akkra - Cestu, jak zabránit dalšímu šíření epidemie eboly, hledají účastníci schůzky, která dnes začala v ghanské metropoli Akkře a potrvá do čtvrtka. Na setkání svolané Světovou zdravotnickou organizací (WHO) přijeli i ministři zdravotnictví 11 afrických států. Smrtelné chorobě již v Guineji, Libérii a Sieře Leone podlehlo 467 lidí. Celkový počet nakažených prý přesáhl 750. Během týdne tak počet obětí narostl téměř o pětinu.

Odborníci hledají způsob, jak zabránit epidemii eboly

Svět
Ilustrační foto
Ženeva – Světová zdravotnická organizace (WHO) na žádost vlády Sierry Leone změnila způsob toho, jak bude ve svých statistikách informovat o úmrtích v souvislosti s ebolou v této zemi. Informovala o tom agentura AP. Západní Afrika čelí epidemii této zákeřné choroby, která si v Guineji, Sieře Leone a Libérii vyžádala přes 330 obětí.

WHO změnila statistiku na ebolu v Sieře Leone, nově je méně obětí

Svět
Alama Kante
Francie – Těžké dilema se podařilo neuvěřitelným způsobem vyřešit lékařům na klinice na předměstí Paříže. Odmítli operovat štítnou žlázu jednatřicetileté zpěvačce Alamě Kantové, protože se při celkové anestézii báli o porušení jejích hlasivek, jež jí živí.

Při operaci byla zpěvačka místo v anestézii v hypnóze a zpívala

Svět
Virus eboly. Ilustrační foto
Freetown - V africkém státě Sierra Leone zemřelo už pět lidí na ebolu. První případy úmrtí způsobené tímto zákeřným virem dnes potvrdilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Všichni zemřelí pocházejí z východní části země, která hraničí s Guineou a Libérií. Tam si nemoc od začátku roku vyžádala už více než 180 obětí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V Sieře Leone se rozšířila Ebola, země hlásí pět mrtvých

Svět
Ilustrační foto
Conakry /INFOGRAFIKA/ – Pětatřicetiletá Théréèse a osmnáctiletá Rose měly štěstí, které potká jen jednoho člověka z deseti: přežily ebolu. Epidemie, která od března řádí v Guineji a Libérii, si přitom dosud vyžádala přes 135 životů. Obě ženy pocházejí z jedné rodiny, která již kvůli nemoci přišla pravděpodobně o deset členů.

Epidemie eboly: smrtící vir zabil v Africe už přes sto lidí

Svět
Ilustrační foto
Dakar – V západní Africe zemřelo od února na ebolu přes 140 lidí. Novou bilanci dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Toto virové onemocnění způsobuje vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.

Ebola od února zabila v západní Africe 140 lidí

Svět
Ilustrační foto
Port Moresby - K silnému podmořskému zemětřesení došlo dnes nedaleko Papuy-Nové Guineje. Americká geologická služba USGS uvedla, že dosáhlo magnituda 7,5 stupně a Tichomořské středisko varování před cunami vydalo nakrátko pro Papuu-Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy upozornění na nebezpečí přívalových vln. Informace o případných obětech a škodách zatím nejsou k dispozici.

Papuu-Novou Guineu zasáhlo silné podmořské zemětřesení

Svět
Ilustrační foto
Honiara - Další silné zemětřesení o intenzitě 7,5 stupně Richterovy škály udeřilo dnes večer místního času (po poledni SELČ) poblíž Šalamounových ostrovů v jihozápadní části Tichého oceánu. Oznámila to americká geologická služba USGS, podle jejíchž prvních zpráv měly otřesy dokonce sílu 7,7 stupně. Úřady vydaly pro oblast varování před přívalovou vlnou cunami, uvedla agentura Reuters. O necelý den dříve zasáhlo ostrovy zemětřesení o intenzitě 7,6 stupně, škody však nezpůsobilo.

Oblast Šalamounových ostrovů zasáhlo další silné zemětřesení

Svět
Ilustrační foto.
Honiara - Silné zemětřesení o intenzitě 7,6 stupně udeřilo v neděli ráno místního času (v sobotu večer SELČ) poblíž Šalamounových ostrovů v jihozápadní části Tichého oceánu. Oznámil to americký geologický ústav. Úřady nejprve vydaly pro tuto oblast varování před přívalovou vlnou cunami. Brzy poté ale bylo toto varování odvoláno.

Silné zemětřesení zasáhlo oblast u Šalamounových ostrovů

Svět
Virus eboly. Ilustrační foto
Bamako - V Mali izolovali tři pacienty s krvácivou (hemoragickou) horečkou a provádějí testy na virus eboly. Mali se podle agentury AFP obává rozšíření nákazy ze sousední Guineje, kde už na nákazu zemřelo přes 80 lidí.

V Mali izolovali tři pacienty s podezřením na ebolu

Svět
Ilustrační foto
Konakry - Až 59 mrtvých si zatím v západoafrické Guineji vyžádala epidemie krvácivého horečnatého onemocnění. Jeho původ byl dosud záhadou, testy však nyní ukazují, že nákazu způsobuje nebezpečný virus ebola. Oznámila to dnes tamní vláda. Ebola tu podle agentury Reuters nikdy dřív zaznamenána nebyla. Epidemie se mohla rozšířit i do sousední Sierra Leone.

Guinea potvrdila, že v zemi řádí virus ebola. Zabil skoro 60 lidí

Svět
Spisovatel a atlet Milan Janoušek
Kolín/ROZHOVOR/ – Milana Janouška (22 let), studenta právnické fakulty na Karlově univerzitě, znají Kolínští především jako běžce dlouhých tratí, teď však přichází s příběhem exotické rodinné historie. Co se v knize pod názvem Kolín – Conakry 
s podtitulem Příběh naší babičky skrývá?

Milan Janoušek sepsal příběh své babičky

Kolínsko
Ilustrační foto.
Bangkok - Zhruba čtvrtina asijských mužů v anonymní anketě přiznala, že si v životě už vynutila pohlavní styk na ženách či se takřka dopustila znásilnění. Vyplývá to z průzkumu, který u 10.000 mužů ve věku od 19 do 50 let z šesti asijských zemí včetně Číny učinila OSN. Zveřejněn byl v době, kdy čtyřem pachatelům skupinového znásilnění v Indii hrozí trest smrti; Indii přitom citovaný průzkum nezahrnoval.

Čtvrtina asijských mužů údajně přiznala, že si vynutila sex

Svět